Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#70434 Πώς είναι από βλάβες μετά από τόσα χιλιόμετρα; Δεν έχουν φήμη για αξιοπιστία τα Opel αυτής της χρονολογίας.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#70455
Dimsabas έγραψε:Πώς είναι από βλάβες μετά από τόσα χιλιόμετρα; Δεν έχουν φήμη για αξιοπιστία τα Opel αυτής της χρονολογίας.


Κοίτα, το Astra G ήταν πολύ καλό από αξιοπιστία. Το επόμενο, το H, του 2004-10, έβγαζε πολλά. Μέχρι στιγμής ένας αισθητήρας λ (βλακεία που έχασα την εγγύηση), 2 φανάρια με νερό (εντός εγγύησης), φλάντζα στα 178.000km (αυτή ήταν βλάβη που έβγαζαν όσα είχαν την πλαστική, δηλαδή '98-'00), DIS (πολλαπλασιαστής) στα 210.000km, αντλία βενζίνης στα 248.000km. Αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι κάτι άλλο. Τα υπόλοιπα ήταν κανονικά τα service (by the book, όμως, άρα να γίνονται όλα, δηλαδή υδραντλίες μαζί με ιμάντες στα 60.000km κτλ) και συμπλέκτης στα 178.000km που άλλαξε μαζί με φλάντζα (αφού το έβαλα για μεγάλη δουλειά το έκανα κι αυτό). Επίσης, κάθε δύο χρόνια μου καίει τις δύο μεσαίες λάμπες (ενισχυμένες πάντα). Κατά τα άλλα μου έχει κάψει 1 μικρή μπρος και 2 φρένων πίσω. Τακάκια κάθε 45.000km, ταμπούρα στα 178.000km, φίλτρα κάθε 15.000km, λάδια 5W30 κάθε 7.500km, AC κάθε 30.000km. Εκεί είχα ένα θέμα μετά την κατσίκα που μάζεψα στην "Ε.Ο. Αντιρρίου - Ιωαννίνων", αλλά τελικά ήταν απλά αφυγραντήρας + ψυκτικό (περίπου €40+40 και μαζί με όλες τις εργασίες €140). Αυτά τα ολίγα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#70580 Σαζμάν γενικά δεν έχουν πρόβλημα τα Opel. Δεν είναι όπως τα VW με τα γρατζουνίσματα κτλ. Απλά μην περιμένεις αλλαγές σε dt. Αν βάζεις και συμπλέκτη sachs είσαι μια χαρά (ο λόγος που τσακώθηκα στη Δρόμων - έβαλαν valeo + την πλαστική φλάντζα, ενώ είχα ζητήσει καθαρά Sachs και την μεταλλική που έμπαινε μετά το '01).

Από ανάρτηση αλλαγή αμορτισέρ στις 90.000km, βάζω κάτι φτηνά γιατί έλεγα να το δώσω και να πάρω το opc, μετά αλλαγή στις 150.000km. Πάντα αλλαγή top mounts μαζί. Αλλαγή ακρόμπαρα και μπαλάκια στις 190.000km που το σήκωσα για σλλαγη ενός άκρου όταν καβάλησα κάτι κράσπεδα για να αποφύγω έναν βλάκα.

Θυμήθηκα και μια βλάβη: αισθητήρας abs στα 120.000km.

Αυτό το αυτοκίνητο χρειαζόταν περίπου 140-150hp + esp και θα ήταν τέλειο. Ήθελε δηλαδή κάτι σαν τον 1.8L του H ή τον 1.4Τ του I/J. Δεν κάνει για επιταχύνσεις, αλλά μπορεί να ταξιδεύει σε επαρχιακούς δρόμους με 80-120km/h μέχρι να λιώσουν τα λάστιχα χωρίς να καταλαβαίνεις ταξίδι.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#70972
Dimsabas έγραψε:Ποιο OPC λες; Το Astra επόμενης γενιάς; Κάνει για οικογενειακό; Τα Zafira OPC πωλούνται πλέον φθηνότερα από τα 1.6.


Η ιστορία έχει ως εξής: είχα πάει για service στη Δρόμων. Όσο περίμενα πήγα μια βόλτα από τον Δντη πωλήσεων που ήταν φίλος. Πάνω στην κουβέντα μου λέει: έχω ένα OPC (τότε ήταν το επόμενο από το δικό μου, το H) που το είχε η γυναίκα του ιδιοκτήτη της εταιρείας για μέσα στην πόλη, αλλά δεν μπορούσε να το οδηγήσει με τόση ισχύ, οπότε το δίνει με 1.500km μόνο και για €31.000. Κανονική τιμή τότε €34.000. Του είπα ότι με γυναίκα οδηγό + οδήγηση σε πόλη + δεν μπορεί να το κουμαντάρει = γρατζουνιές + συμπλέκτης (αυτό 100%), οπότε θα δεχόμουν μόνο αν μου έγραφε ένα χαρτί ότι η 1η αλλαγή συμπλέκτη είναι προσφορά της εταιρείας. Δέχθηκε, μου είπε ότι το δικό μου θα το έπαιρναν €8.000, οπότε η τιμή θα πήγαινε €23.000 με παζάρια για πιο κάτω, αφού είχα κάνει service την ίδια ημέρα. Η μόνη ένσταση ήταν ότι ο ιδιοκτήτης ήθελε να ρωτήσει πρώτα αν το ήθελε κάποιος υπάλληλος της εταιρείας κι αν δεν ενδιαφερόταν κανείς θα το έπαιρνα εγώ. Για καλή μου τύχη (λόγω εφορίας μετά τα μνημόνια) το πήρε ένας μηχανικός από το service, οπότε μου είπαν ότι δε γίνεται τελικά η ανταλλαγή.

Τώρα, όσον αφορά στο οικογενειακό ή μη. Το μειονέκτημα στο OPC είναι ότι δεν έχει πίσω πόρτες πράγμα που δεν εξυπηρετεί αν έχεις παιδί. Κατά τα άλλα στο εσωτερικό είναι ίδιο, ίδιος χώρος αποσκευών (370L από το G μέχρι και σήμερα στο I/J), ίδια όλα, εκτός από το μικρό πίσω παράθυρο στα τρίθυρα. Εκείνη την εποχή η πρώην :inlove: που είχε καταγωγή από Β. Ελλάδα έμενε πάνω, οπότε πήγαινα 1 φορά το μήνα (κατ' ελάχιστον) επάνω και αντιστοίχως ερχόταν αυτή κάτω (αυτή μπορούσε περισσότερο γιατί απλά διάβαζε για ΑΣΕΠ). Με ενδιέφερε, λοιπόν, ένα αυτοκίνητο που θα είναι γρήγορο για να κόβω χρόνο από το ταξίδι και όχι αν κάνει για οικογένεια στο μέλλον. Τότε, έκανα μάθημα σε 10 μεριές και έβγαζα πάνω από €2.500 το μήνα και το κόστος διοδίων (έτσι κι αλλιώς χαμηλό) και βενζίνης δεν με ενδιέφερε. Αυτό που με πίεζε ήταν ο χρόνος. Επειδή ακριβώς τη διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη την έκανα 15-20 φορές το χρόνο θα δεις και τα βίντεο (π.χ. το 3h35min ή το Λεπτοκαρυά κτλ) στα οποία πηγαίνω τάπα. Την ήξερα τόσο καλά τη διαδρομή, τις παρακάμψεις διοδίων, τα μπλόκα κτλ που έκανα ό,τι ήθελα σχεδόν, χωρίς "κινδύνους".

Όσον αφορά στα Zafira κτλ θα σου πω την ιστορία και πάλι. Μετά την κρίση και λόγω ενός σπιτιού που έχτισα (είναι στα μπετά και πληρώνω και τα ΕΝΦΙΑ τώρα) δεν είχα καθόλου χρήμα στην άκρη. Αν και την είχα προβλέψει την κρίση ήδη από το 1995, δεν το περίμενα τόσο τραγικό το πράγμα. Έτσι, σήμερα, ζούμε με ένα μισθό (€925 μαζί με το οικογενειακό) 3 άτομα και όχι μόνο για αυτοκίνητο δεν ενδιαφερόμαστε, αλλά ούτε για γάλα του μικρού δε φτάνει το χρήμα. Η γυναίκα δεν μπορεί να βρει δουλειά (αν γνωρίζει κανείς για Μηχ. Μηχ. καμιά θέση ας το πει) και είμαστε σε τραγική κατάσταση. Ευτυχώς βοηθούν και οι γονείς λιγάκι γιατί διαφορετικά... άστα να πάνε... θα ήμουν στους δρόμους σπρώχνοντας το πιάνο να βγάλω κανένα € να σωθώ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#71083
pipinos1976 έγραψε: Του είπα ότι με γυναίκα οδηγό + οδήγηση σε πόλη + δεν μπορεί να το κουμαντάρει = γρατζουνιές + συμπλέκτης (αυτό 100%), οπότε θα δεχόμουν μόνο αν μου έγραφε ένα χαρτί ότι η 1η αλλαγή συμπλέκτη είναι προσφορά της εταιρείας


εγώ παντως ποιο πολυ θα φοβομουν να παρω αμάξι απο σένα πχ, παρα απο μια γυναίκα που του γραψε 1500χλμ... νουμερο αστείο για να συζηταμε για συμπλεκτη και φθορες....


Αν και την είχα προβλέψει την κρίση ήδη από το 1995, δεν το περίμενα τόσο τραγικό το πράγμα.

Ευχαριστώ.


Ο Krugman, ο Keynes, o Friedman... του πουστη... ο ιδιος ο Νοστράδαμος και η Πυθεία υποκλίνονται στις ανυπερβλητες ικανότητες σου μεγάλε μας ηγέτη...

Δεν υπαρχεις... :lol:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#71107
corsair έγραψε:εγώ παντως ποιο πολυ θα φοβομουν να παρω αμάξι απο σένα πχ, παρα απο μια γυναίκα που του γραψε 1500χλμ... νουμερο αστείο για να συζηταμε για συμπλεκτη και φθορες....


Ήσουν και στο 4tforum; Φυσιολογική η απάντηση... Εντελώς λανθασμένη, όμως, γιατί ό,τι έχει περάσει από το χέρι μου είναι σε άψογη κατάσταση, αν και κατά καιρούς του πίνω το αίμα (είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε pc, είτε το στυλό που υπογράφω τα απουσιολόγια). Για να το δίνει, όμως, μια γυναίκα το αυτοκίνητο, ως αδύνατον να οδηγηθεί στην πόλη, θα πρέπει να υποψιαστείς πως κάτι του έκανε, κάτι δεν πήγαινε καλά. Και σίγουρα δεν ήταν το γκάζι που έχει, αφού αυτό το αποφεύγεις κρατώντας 1η-2α παντού.

corsair έγραψε:Ο Krugman, ο Keynes, o Friedman... του πουστη... ο ιδιος ο Νοστράδαμος και η Πυθεία υποκλίνονται στις ανυπερβλητες ικανότητες σου μεγάλε μας ηγέτη...

Δεν υπαρχεις... :lol:


Διάβασες τι έγραψα; Την είχα προβλέψει, όχι μαντέψει, ούτε προφητέψει. Τα στοιχεία ήταν εκεί, αν είχες το μυαλό να τα δεις. Τώρα, αν εσύ και οι περισσότεροι άλλοι, μπουκωμένοι από την μάσα, τη ρεμούλα και την αρπαχτή δεν μπορούσατε να δείτε καθαρά, πάθατε αυτό που παθαίνει ο ναρκομανής όταν πάρει τη δόση του. Ζει σε φανταστικούς κόσμους και ονειρεύεται (όπως λέει και το άσμα)
πως πάνω σ’ άτι εκάλπαζε στην πλάτη της θαλάσσης
και πίσωθε του ετρέχανε γοργόνες με φτερά


Με δύο λόγια: δανεικά, αντί για εργοστάσια (βλ. Θράκη) κατασκευάζαμε βίλες και στέλναμε το χρήμα στην Ελβετία και όπου αλλού βρίσκαμε, βιομηχανική παραγωγή σκοπίμως κατεστραμμένη, γεωργική και κτηνοτροφική παραγωγή προς πλήρη καταστροφή με ποσοστώσεις, επιδοτήσεις των εισαγωγών και επιδοτήσεις για διάλυσης της ελληνικής παραγωγής, φορολογία που σκοπό έχει να πνίξει την όποια δραστηριότητα, πανωτόκια από το '81, χρηματιστήριο (αργότερα, το ΄99) που ήταν τελείως φούσκα, δημοσιογράφοι που αβαντάριζαν την κλοπή με πληρωμένα δημοσιεύματα (αν αυτό δεν το ήξερες από το τότε, συγγνώμη, αλλά κακώς ψηφίζεις - θα πρότεινα αυτοκτονία, αλλά δεν είμαι των ακραίων λύσεων), επιχειρηματική τάξη μεταπωλητών / αντιπροσώπων, στημένοι διαγωνισμοί για να τρώνε οι δικοί μας (αν ούτε αυτό το γνωρίζεις, τότε... εγώ πάντως το έκανα, αηδίασα και σηκώθηκα και έφυγα), ρουσφετολογικές προσλήψεις όλο το '80 και μέχρι το ΑΣΕΠ για να μην πούμε για τα stage στη συνέχεια (ούτε αυτό το είχες ακούσει; δεν είχες κανέναν συγγενή ή φίλο που να έκανε κάτι τέτοιο;), δάνεια ασχέτως επιτοκίων και δυνατοτήτων αποπληρωμής στον οποιονδήποτε, μπουζούκια, βλαχοκυρίλα από "γόνους" των Β.Π. μέχρι πωλήτριες εσωρούχων από το Κερατσίνι, "όπα τσιφτετέλι με το Θάνο τον Πετρέλη" που λέει και το άσμα, Mercedes και BMW μεταχειρισμένες 3ο χέρι από Γερμανία για να το παίζουμε κάποιοι ή μάζεμα όλων των χρημάτων για την 325 και "ας παν στην ευχή τα παλιά", αλλά τώρα δεν έχουμε ούτε βενζίνη να βάλουμε κτλ κτλ που μπορώ να τα γράφω για ώρες.

Μετά από όλα αυτά υπάρχουν δύο εξηγήσεις:

1. Έχουμε ανακαλύψει τη μαγική συνταγή να περνάμε καλά και να δουλεύουμε όλο τον κόσμο. Τους τα παίρνουμε και οι κουτόφραγκοι, ως κορόιδα, δουλεύουν για εμάς τα γατόνια.

2. Κάτι ξέρουν*, αλλά μας αφήνουν μέχρι την ώρα που θα τους συμφέρει να μας πιέσουν, δηλαδή τη στιγμή που κάτι θέλουν από εμάς (ελληνοτουρκικά, πετρέλαια, αέριο, Κύπρος, Σκόπια, you name it), αλλά εμείς θα το παίξουμε λίγο σκληροί για να το δώσουμε.

Όποιος πίστευε το (1) ήταν και είναι από τελείως άσχετος και αφελής, έως επικίνδυνος βλάκας. Όποιος πίστευε το (2) έψαχνε να βρει την ημερομηνία που θα έρθει η ώρα της πληρωμής.

Η δική μου άποψη ήταν πως μετά τους Ο.Α. θα έρθει η ώρα να πληρώσουμε. Περίμενα δηλαδή την κρίση αμέσως μετά το 2005 (έβαζα ένα χρόνο λόγω κεκτημένης ταχύτητας της οικονομίας, αλλά για ρώτα τους δικούς μου, τους Τηλεπικοινωνιακούς Μηχανικούς πόσες απολύσεις έγιναν το 2005 και θα δεις ότι ήδη είχε αρχίσει ο χορός), δηλαδή κάπου στο 2006-07. Έπεσα έξω 3 χρόνια. Μικρό το κακό, αφού τουλάχιστον οικονομολόγος δεν είμαι να εξηγώ αύριο το λάθος που έγινε προχτές για να οδηγήσει στα σημερινά γεγονότα.

Ευχαριστώ.

* Σε χωριό φίλου στην Εύβοια. Δήλωναν, ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ, καλλιεργήσιμη έκταση ίση με ολόκληρη την Εύβοια. Λες αυτοί από το εξωτερικό να μην καταλάβαιναν ότι έδιναν δάνεια σε απατεώνες; Στο χωριό μου, τύπος μετά από πλημμύρες δέχεται τον επιθεωρητή για να μετρήσει τις κατεστραμμένες μπάλες χορτάρι. Αφού έχει δηλωμένη αποθήκη 15m^2 είναι δυνατόν να έχει εκεί μέσα 300 μπάλες χορτάρι; Βλάκας είναι ο Υπεύθυνος του Υπουργείου; Βλάκας και ο Γάλλος / Ιταλός ή όποιος είναι στην Ε.Ε.; Κανείς από αυτούς τους γεωπόνους (ή κάτι αντίστοιχο) δεν έχει δει μπάλα χορτάρι; Μόνο ο Μπακατσούλς από την Άνω Κακοράχη έχει μυαλό;

** Άντε, ας το πούμε και αυτό. Διάβασε πιο πάνω που γράφω ότι ο Δντης πωλήσεων της Δρόμων ήταν φίλος. Λοιπόν, περιγράφω κάτι που ήταν συνηθισμένο. Διαγωνισμός για αυτοκίνητα 1.6 ισχύος >100Hp. Έλα, όμως, που βάζουν μία τιμή που η Opel δεν μπορεί να πλησιάσει γιατί στο 1.6 έχει ηλεκτρικούς καθρέπτες, ζάντες αλουμινίου, υπολογιστές ταξιδίου κλπ που ανεβάζουν την τιμή. Κερδίζει, κλασσικά η συγκεκριμένη εταιρεία, η οποία, επίσης δεν πουλάει το δικό της μοντέλο τόσο φτηνά ή με τέτοιο εξοπλισμό. Πώς κερδίζει, λοιπόν; Μα είναι απλό. Γνωρίζοντας ότι θα κερδίσει τον διαγωνισμό (και άλλους 10 μετά από αυτόν), τη συμφέρει να τροποποιήσει τη γραμμή παραγωγής, ώστε να φτιάχνει το X μοντέλο (με ζάντες σιδερένιες, χειροκίνητους καθρέπτες, χωρίς ραδιο-CD, χωρίς "κυριλέ" επενδύσεις στο εσωτερικό κτλ), ακριβώς όπως θα το ζητήσει η ελληνική κυβέρνηση. Ούτε αυτό το ήξερες; Ούτε το είχες ακούσει; Μα τι στο καλό... εδώ ή πρέπει να βουτούσες το χέρι μέχρι τον αγκώνα στο μέλι ή πρέπει να είσαι deep deep κορόιδο για να μην έχεις πάρει χαμπάρι.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 01 Φεβ 2015, 01:05, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#71114
Arrow έγραψε:Dimsabas γι'αυτό που έκανες έχεις μπει στη λίστα τρομοκρατικών οργανώσεων!


Μήπως δεν πήρε το pm ή δεν το διάβασε;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#71115
pipinos1976 έγραψε:
Διάβασες τι έγραψα; Την είχα προβλέψει, όχι μαντέψει, ούτε προφητέψει. Τα στοιχεία ήταν εκεί, αν είχες το μυαλό να τα δεις.


ναι... αυτό ειναι το θέμα.... οτι την είχες προβλεψει... Ουδεποτε σε αμφισβητήσαμε :inlove: :yahoo:

Πες μας κι αλλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#71118
corsair έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
Διάβασες τι έγραψα; Την είχα προβλέψει, όχι μαντέψει, ούτε προφητέψει. Τα στοιχεία ήταν εκεί, αν είχες το μυαλό να τα δεις.


ναι... αυτό ειναι το θέμα.... οτι την είχες προβλεψει... Ουδεποτε σε αμφισβητήσαμε :inlove: :yahoo:

Πες μας κι αλλα :lol:


Όπως έγραψα πιο πάνω:

ή πρέπει να βουτούσες το χέρι μέχρι τον αγκώνα στο μέλι ή πρέπει να είσαι deep deep κορόιδο για να μην έχεις πάρει χαμπάρι

Ό,τι και να ισχύει καταλαβαίνεις γιατί δεν ασχολούμαι περισσότερο; Δεν έχει νόημα: ούτε ο απατεώνας θα γίνει νόμιμος, ούτε ο χαζός θα παραδεχθεί το λάθος του. Απλά τα γράφω για να υπάρχουν. Άλλωστε, οι καταγραφές υπάρχουν ήδη από την εποχή του bloka (κάπου το 2004), όπως και αυτά που πέρασα στη συνέχεια (το κυνήγι από τους βολεμένους στο 4tforum, την ΕΛ.ΑΣ. και τις παρακολουθήσεις κτλ κτλ).

Θυμάσαι τον άλλο, τον επιστήμονα με τα 2 master με distinction που έγραφε κώδικα σε HTML και έφτιαχνε site σε Joomla και έγινε ξαφνικά ειδικός περί τηλεπικοινωνιών; Θυμάσαι που υποστήριζε 6 μήνες πριν τον Snowden ότι δε γίνονταν παρακολουθήσεις και προσπαθούσε να με γελοιοποιήσει; Γιατί δεν έρχεται να κάνει μια παράθεση των δημοσιεύσεών του, να κάνω από κάτω τις δικές μου και τις αποκαλύψεις Snowden να γελάσουμε; Θα τα δώσει πίσω τα master μετά; Ή μήπως έπεσε €€€ και ήρθαν και τα distinction 2 στην τιμή του ενός; Γίνομαι καυστικός, αλλά ο κόσμος στο forum (και γενικότερα), όπως έχω γράψει, αποτελείται από: 5-10% γνώστες που καθοδηγούν και 90-95% βλάκες που ακολουθούν για να μην μείνουν εκτός κλίματος. Τους έλεγαν μερικοί στο 4tforum ορμήξτε σε αυτόν και οι βλάκες ορμούσαν, χωρίς να γνωρίζουν ότι αυτοί που έδωσαν τη διαταγή θέλουν να κρύψουν κάτι. Και κλείνω: κάποιος, νομίζω ότι είναι και σε αυτό το forum (αν καταλάβει ότι αναφέρομαι σε αυτόν - Αξιωματικός ήταν - ας εμφανιστεί), μου είχε ζητήσει με pm στο άλλο forum να σβήσω δημοσίευση στην οποία περιέγραφα τις ασκήσεις που κάναμε στη μονάδα που υπηρέτησα γιατί δίνω στοιχεία στους Τούρκους. Το έκανα και μετά από λίγο καιρό (ούτε χρόνος δεν πέρασε, αν θυμάμαι καλά) κυκλοφορεί το σχέδιο Βαριοπούλα που αποδείκνυε ότι αυτά που περιέγραφα ήταν οι αντιδράσεις της Ελλάδος σε αυτό το σχέδιο. Μετά από άλλον λίγο καιρό αποδεικνύεται ότι το Βαριοπούλα το είχαν στα χέρια τους οι Ελληνικές Αρχές πολύ νωρίτερα, άρα ήξεραν τι έκαναν και υπήρχε λόγος που κάναμε αυτές τις ασκήσεις τότε. Αυτά για τα κορόιδα που ζουν στον πλανήτη Γλυφάδα / Κηφισιά / Μαρούσι και νομίζουν ότι το σύμπαν περιστρέφεται γύρω τους.

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 01 Φεβ 2015, 01:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By corsair
#71122
pipinos1976 έγραψε:
corsair έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
Διάβασες τι έγραψα; Την είχα προβλέψει, όχι μαντέψει, ούτε προφητέψει. Τα στοιχεία ήταν εκεί, αν είχες το μυαλό να τα δεις.


ναι... αυτό ειναι το θέμα.... οτι την είχες προβλεψει... Ουδεποτε σε αμφισβητήσαμε :inlove: :yahoo:

Πες μας κι αλλα :lol:


Όπως έγραψα πιο πάνω:

ή πρέπει να βουτούσες το χέρι μέχρι τον αγκώνα στο μέλι ή πρέπει να είσαι deep deep κορόιδο για να μην έχεις πάρει χαμπάρι

Ό,τι και να ισχύει καταλαβαίνεις γιατί δεν ασχολούμαι περισσότερο; Δεν έχει νόημα: ούτε ο απατεώνας θα γίνει νόμιμος, ούτε ο χαζός θα παραδεχθεί το λάθος του. Απλά τα γράφω για να υπάρχουν. Άλλωστε, οι καταγραφές υπάρχουν ήδη από την εποχή του bloka (κάπου το 2004), όπως και αυτά που πέρασα στη συνέχεια (το κυνήγι από τους βολεμένους στο 4tforum, την ΕΛ.ΑΣ. και τις παρακολουθήσεις κτλ κτλ).

Ευχαριστώ.


πραγματικα αυτο το φορουμ αξιζει μονο και μονο για να διαβάζει κανεις τα σοφά σου λογια.... :lol:

Καθε ποστ σου ειναι κατάθεση ψυχής... μονο μην πέσει σε χερια ψυχιατρου....
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#71124
corsair έγραψε:πραγματικα αυτο το φορουμ αξιζει μονο και μονο για να διαβάζει κανεις τα σοφά σου λογια.... :lol:

Καθε ποστ σου ειναι κατάθεση ψυχής... μονο μην πέσει σε χερια ψυχιατρου....


Καμία κατάθεση ψυχής. Κατάθεση δεδομένων.

Με τι ασχολείσαι στη ζωή σου; Εννοώ σπουδές και εργασία.

Ας υποθέσουμε ότι εσύ δουλεύεις στην ΕΛ.ΑΣ. και είσαι φίλος μου ή συγγενής μου. Και έστω ότι σε έχουν τοποθετήσει στην ΕΥΠ και έχεις πρόσβαση σε απόρρητες πληροφορίες. Αν έρθεις μία ημέρα και μου πεις: άκου φίλε, θα ξεσπάσει πόλεμος εντός 10 ημερών, φρόντισε να αγοράσεις κανένα τρόφιμο και να πάρεις κανένα χρήμα σπίτι. Είμαι ή όχι καλύτερα πληροφορημένος από εσένα που κοιτάς την Μαρία να λικνίζεται στο μπαρ; Ναι, και έτσι θα την γλιτώσω εγώ κι εσύ όχι. Άρα, βάλε το μυαλό σου να λειτουργήσει και θα καταλάβεις. Περισσότερα δεν έχει... και εδώ κλείνει το θέμα γιατί είναι εμφανές για εμένα με τι άτομο έχω να κάνω.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#71128 Ποιον ευχαριστείς στο τέλος κάθε ποστ?