Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#192123
edmond έγραψε:ok κατανοητό.
εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω βέβαια την "ιδιωτικότητα" της όλης υπόθεσης. ότι δηλαδή ο πωλητής, αντί όταν τελειώσει την δουλειά του να το αφήσει στην έδρα του, το παίρνει σπίτι του και το χρησιμοποιεί σαν δικό του. και εκεί εισέρχεται και ένας άλλος παράγοντας, αυτό του τσάμπα καυσίμου.


Είναι εταιρική παροχή στον εργαζόμενο.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#192124 Για ρώτησε -τε το λογιστή σας γιατί έχουν αλλάξει για ελεύθερο επαγγελματία τα πράγματα. Με φορολογία 26% συμφέρει τo leasing για 4 κ 5 χρόνια.... Προϋπόθεση να έχεις έσοδα φυσικά. Πχ πάγια 10000 το έτος είναι έξοδα κ δεν κουρεύονται 26%.... Παίζουν κυβικά νομίζω κ ειδος επαγγέλματος, αν δηλαδή μπορεί να δικαιολογηθεί όλα τα έξοδα ή μέρος αυτών (πχ 60%). Σε γιατρούς βολευει σε σημείο που να σου βγει η τιμή καλύτερη από μετρητοίς.. Πάρτε προσφορά απ τις εταιρίες... Επειδή κάνουν μαζικές αγορές έχουν μικρότερες τιμές κ δίνουν μέρος της προμήθειας κέρδους στον πελάτη. Νομίζω ή le ase plan κάνει τα σέρβις κ στην αντιπροσωπεία κ όχι σε δικά της συνεργεία...
Άβαταρ μέλους
By Andy
#192137
Scotch έγραψε:
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συμφέρει πια το leasing για τα απλά μπλοκάκια, αλλιώς όλοι τέτοιο θα παίρναμε! :lol:

Σίγουρο αυτό; :ninja:
Anonymous Founder έγραψε:Αναλόγως και το μπλοκάκι βέβαια, αλλά στην πλειοψηφία μάλλον ναι.

Έστω ότι είμαι γιατρός/μηχανικός/δικηγόρος/λογιστής και χρονομισθώνω (με ή χωρίς δικαίωμα εξαγοράς) ένα μικρό ΕΙΧ. Το χρησιμοποιώ για τις ανάγκες της δουλειάς μου (5 ημέρες την εβδομάδα) και τα ΣΚ κινούμαι με το οικογενειακό. Προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να αναμορφωθεί με τη δήλωση το σύνολο των μισθωμάτων ή μέρος αυτών;


Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος υπολογισμού των εκπιπτόμενων δαπανών. Όλες οι δαπάνες εκπίπτουν "αν είναι προς το συμφέρον της επιχείρησης". Τώρα η αναγνώριση του συμφέροντος της επιχείρησης είναι στην κρίση του φορολογικού ελέγχου. Παλαιότερα υπήρχε υπολογισμός βάσει κυβικών, αλλά έχει πλέον καταργηθεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#192141
funkyreverend έγραψε:
Όταν κάνεις διαπραγματεύσεις στη δουλειά (κάπου γίνονται και αυτές,


Ααααααχχχχ... Ωραία μέρη αυτά... :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#192157
Andy έγραψε:Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος υπολογισμού των εκπιπτόμενων δαπανών. Όλες οι δαπάνες εκπίπτουν "αν είναι προς το συμφέρον της επιχείρησης". Τώρα η αναγνώριση του συμφέροντος της επιχείρησης είναι στην κρίση του φορολογικού ελέγχου. Παλαιότερα υπήρχε υπολογισμός βάσει κυβικών, αλλά έχει πλέον καταργηθεί.

Ακριβώς. Άρα για όλους εκπίπτει 100% η δαπάνη, μέχρι αποδείξεως του εναντίου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Andy
#192160 Σωστά, σκέψου όμως ότι το ίδιο θα μπορούσες να σκεφτείς και πχ για τα εβδομαδιαία έξοδα super market του σπιτιού σου :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#192162
Andy έγραψε:Σωστά, σκέψου όμως ότι το ίδιο θα μπορούσες να σκεφτείς και πχ για τα εβδομαδιαία έξοδα super market του σπιτιού σου :s_cool

Εικόνα :ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#192163
dekouk έγραψε:. Νομίζω ή le ase plan κάνει τα σέρβις κ στην αντιπροσωπεία κ όχι σε δικά της συνεργεία...


Ισχύει.

Το δικό μου είναι leaseplan και το κάνω service στην αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#192191 Βέβαια το αυτό ισχύει και για αγορά ΕΙΧ από ελεύθερο επαγγελματία. Και πάλι μπορεί να εκπέσει τη δαπάνη με ετήσιες αποσβέσεις του παγίου. Μη νομίζετε ότι ισχύει μόνο στο leasing.
Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχος να δεχτεί ότι ένας πχ δικηγόρος χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να πηγαίνει στα δικαστήρια.
Αν βέβαια πχ είσαι πολιτικός μηχανικός, κόβεις στο μπλοκάκι επίβλεψη σε κάποια έργα εκτός Αττικής, έχεις βενζίνες από αντίστοιχα βενζινάδικα μαζί με διόδια κλπ, έχεις και άλλο αυτοκίνητο που υποτίθεται χρησιμοποιείς για τις οικογενειακές σου υποχρεώσεις κλπ κλπ τότε μπορεί και να μη σου πετάξουν έξω τα έξοδα και την απόσβεση.
Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις εταιρείες. Εκπίπτεις οποιαδήποτε έξοδα κάνεις για τη δουλιά σου. Αν μάλιστα αυτά θεωρηθούν και παραγωγική δαπάνη εκπίπτεις και το ΦΠΑ. πχ για επαγγελματικά αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#192407
junior gt έγραψε:Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις εταιρείες. Εκπίπτεις οποιαδήποτε έξοδα κάνεις για τη δουλιά σου. Αν μάλιστα αυτά θεωρηθούν και παραγωγική δαπάνη εκπίπτεις και το ΦΠΑ. πχ για επαγγελματικά αυτοκίνητα.

θεωρούμε δηλαδή, ότι τα επαγγελματικά αυτοκίνητα(leasing) εμπίπτουν έτσι κι αλλιώς σε παραγωγική διαδικασία, όποια κι αν είναι αυτή?
δηλαδή θα μπορει να το δικαιολογεί η συζυγος για να πηγαιοέρχεται απλά στην δουλειά της? και προφανώς για τις οποιεσδήποτε ανάγκες του σπιτιού?
παρεμπιπτόντως, μπορεί να το οδηγεί κάποιος άλλος εκτός από τον συμβαλλόμενο? ναι, για μένα ρωτάω...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#192439
edmond έγραψε:
junior gt έγραψε:Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις εταιρείες. Εκπίπτεις οποιαδήποτε έξοδα κάνεις για τη δουλιά σου. Αν μάλιστα αυτά θεωρηθούν και παραγωγική δαπάνη εκπίπτεις και το ΦΠΑ. πχ για επαγγελματικά αυτοκίνητα.

θεωρούμε δηλαδή, ότι τα επαγγελματικά αυτοκίνητα(leasing) εμπίπτουν έτσι κι αλλιώς σε παραγωγική διαδικασία, όποια κι αν είναι αυτή?
δηλαδή θα μπορει να το δικαιολογεί η συζυγος για να πηγαιοέρχεται απλά στην δουλειά της? και προφανώς για τις οποιεσδήποτε ανάγκες του σπιτιού?
παρεμπιπτόντως, μπορεί να το οδηγεί κάποιος άλλος εκτός από τον συμβαλλόμενο? ναι, για μένα ρωτάω...


Εφόσον δηλωθεί από τον συμβαλλόμενο, μπορεί. Εγώ έχω προσθέσει τη σύζυγο, άσχετα αν δε το οδηγεί ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#192452
edmond έγραψε:
junior gt έγραψε:Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις εταιρείες. Εκπίπτεις οποιαδήποτε έξοδα κάνεις για τη δουλιά σου. Αν μάλιστα αυτά θεωρηθούν και παραγωγική δαπάνη εκπίπτεις και το ΦΠΑ. πχ για επαγγελματικά αυτοκίνητα.

θεωρούμε δηλαδή, ότι τα επαγγελματικά αυτοκίνητα(leasing) εμπίπτουν έτσι κι αλλιώς σε παραγωγική διαδικασία, όποια κι αν είναι αυτή?
δηλαδή θα μπορει να το δικαιολογεί η συζυγος για να πηγαιοέρχεται απλά στην δουλειά της? και προφανώς για τις οποιεσδήποτε ανάγκες του σπιτιού?
παρεμπιπτόντως, μπορεί να το οδηγεί κάποιος άλλος εκτός από τον συμβαλλόμενο? ναι, για μένα ρωτάω...

Μην μπερδεύεστε. Άλλο να εκπέσεις ΦΠΑ (και φυσικά το έξοδο), άλλο το έξοδο.
Για να εκπέσει το ΦΠΑ πρέπει να θεωρείται το έξοδο παραγωγική δαπάνη. Δηλ. το έξοδο να είναι απαραίτητο για να γίνει η δουλιά σου. Πχ ένα φορτηγό σε μια τεχνική εταιρεία, ένας υπολογιστής σε ένα μελετητικό γραφείο κλπ.
Μπορείς όμως να εκπέσεις και το έξοδο του κωλόχαρτου που θα βάλεις στο γραφείο το οποίο όμως δεν είναι παραγωγική δαπάνη οπότε περνάει μόνο το έξοδο, αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ότι το πήγες στη χέστρα του γραφείου.
Τώρα για να πάει η σύζυγος στο γραφείο δεν ξέρω αν ένας έλεγχος θα δεχτεί σαν έξοδο το έξοδο αυτό. Για να πάει όμως σε μια δουλιά από το γραφείο και μετά ξαναγυρίσει εκεί τότε ναι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#192493
junior gt έγραψε:Τώρα για να πάει η σύζυγος στο γραφείο δεν ξέρω αν ένας έλεγχος θα δεχτεί σαν έξοδο το έξοδο αυτό.


Ναι... έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι λόγω της δυσκολίας καθορισμού ακριβώς του τι πήγε που, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί... Ιδίως άμα χρησιμοποιεί κάποιο εταιρικό αυτοκίνητο... Στη χειρότερη να σου πει το Χ% προσωπικά έξοδα, άρα δεν εκπίπτουν και τα υπόλοιπα εταιρικά... με το Χ να εξαρτάται από τον κυβισμό του αυτοκινήτου...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#192691 Όλα είναι 1) θέμα ποσοστού εκπιπτομενης δαπάνης σε σχέση με τον τζίρο δηλ. δεν μπορεί να έχεις τζίρο 10.000 και να εκπίπτεις δαπάνες μετακίνησης (leasing ή απόσβεση +βενζίνες +συντήρηση) 5.000 και 2) τα παραστατικά να είναι αληθοφανή. Μη βάζεις πχ βενζίνες από τη Μύκονο και οι δουλιές σου είναι στα Γιάννενα.
Έχουνε και οι ελεγκτές μια εμπειρία και γνωρίζουν τι είναι fake και τι αληθινό. Δεν μπορείς να τους το παίξεις εξυπνος...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#193279 Το κακό (ή καλό.. ανάλογα από ποια πλευρά το βλέπεις) είναι ότι η έκπτωση των συγκεκριμένων αλλά και πολλών άλλων δαπανών στηρίζεται πια σε μεγάλο βαθμό σε υποκειμενικά κριτήρια και οδηγούν σε προστριβές, διακρίσεις, κλπ (κυρίως για τα νομικά πρόσωπα αλλά και για τα φυσικά πρόσωπα, όταν και αν ελεγχθούν...).