Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#329358 Κάτι κάνω λάθος...σταθερά 5,3 μέση στο trip computer το Clio, βέβαια χθες στην επιστροφή από ένα χωριό μέσω Εγνατίας είδα μέχρι 184 χαω αλλά ήταν και κατήφορος...

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#329549 Μήπως έχεις επιλέξει να βλέπεις την συνολική μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου σου, από την πρώτη ημέρα που το αγόρασες; Στο QQ τουλάχιστον έχει δύο μετρήσεις, την τρέχουσα που αφορά την διαδρομή που κάνεις τώρα και την συνολική που σου βγάζει την μέση κατανάλωση από την μέρα που πήρες το αυτοκίνητο μέχρι σήμερα. Η τελευταία δεν αλλάζει τόσο εύκολα. Στο QQ έχει κολλήσει εδώ και πάρα πολύ καιρό στα 5.4lt/100Km.

ΥΓ. Kilomeater, διαβάζω για την διαδρομή, λέω κάτσε να πατήσω το link της υπογραφής σου με τις φωτογραφίες στο flickr :thumbsup:

Πολύ ωραία διαδρομή! Μακάρι να μπορέσω να την πραγματοποιήσω κάποια μέρα με το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#329552
belgarion έγραψε:Κάτι κάνω λάθος...σταθερά 5,3 μέση στο trip computer το Clio, βέβαια χθες στην επιστροφή από ένα χωριό μέσω Εγνατίας είδα μέχρι 184 χαω αλλά ήταν και κατήφορος...

.

Έχε υπ' όψιν σου, πως όσο γράφεις χιλιόμετρα και δεν το μηδενίζεις, το average (το 5,3 που αναφέρεις) θα αλλάζει πιο δύσκολα. Άποψη μου, σε κάθε φουλάρισμα να το μηδενίζεις, δεν έχει νόημα εξάλλου να το αφήνεις εσαεί.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#333509
Serf έγραψε:Peugeot 308 1.6 HDi '16

Με λιγότερα από 1000km έχω τις πιο κάτω μετρήσεις από το trip computer. Όταν κάποια στιγμή βάλω πετρέλαιο, θα ελέγξω την πιστότητα αυτού.

Πήγαινε-έλα Παλαιό Φάληρο-Νέα Κηφισιά
55km
53km/h
4,0lt/100km

Πήγαινε-έλα Παλαιό Φάληρο-Λεβίδι Αρκαδίας
384km
79km/h
5,1lt/100km

Μετά το Type R ένας νέος κόσμος (οικονομίας) ανοίγεται μπροστά μου :lol:


edmond έγραψε:Θες να μας πεις δηλαδή, ότι δεν έχει έρθει η ώρα μετά απο σχεδόν 1000κμ να βάλεις πετρέλαιο; :lipsealed: :oops: :help:


Ήρθε η ώρα να βάλω πετρέλαιο...
756km
35,15lt χωρίς να έχει ανάψει λαμπάκι (άρα μιλάμε για >40lt, πρέπει να δω το manual κάποια στιγμή)
Δηλαδή 4,65lt/100km
Το trip computer έδειξε 5,10lt/100km
Άβαταρ μέλους
By edmond
#333536 Μεγάλη απόκλιση το σχεδόν μισό λίτρο απο την αντλία στο τρίπ.
Στην επόμενη μέτρηση (να καργάρει και ο λαιμός έτσι;) λογικά θα δεις μεγαλύτερη σύγκλιση στα νούμερα.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#333569 Aprilia Tuono 11,5λ/100χμ εντός πόλης :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#333618 Εγω με μικρες διαδρομες, κινηση λογω εργων και κινηση αποκλειστικα στην πολη Honda Civic Type R FN2 15.5l/100km.

< >
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#333734 Έτσι μπράβο, να μην ξέρουν που να κρυφτούν τα γατάκια με τα diesel!
Σκέφτομαι του χρόνου να πάρω RX-8, 4-4,5 χιλιάρικα τα δίνουν :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#333754
mirage έγραψε:Εγω με μικρες διαδρομες, κινηση λογω εργων και κινηση αποκλειστικα στην πολη Honda Civic Type R FN2 15.5l/100km.

< >


το εχεις τουρμπισει και το κρατας μυστικο? :lipsealed: :omg: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#333805
bihlas87 έγραψε:Έτσι μπράβο, να μην ξέρουν που να κρυφτούν τα γατάκια με τα diesel!
Σκέφτομαι του χρόνου να πάρω RX-8, 4-4,5 χιλιάρικα τα δίνουν :lipsealed:


Ναι, ναι , πάρ'το , είναι ότι πρέπει για κίνηση μέσα στην πόλη. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#333808
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Εγω με μικρες διαδρομες, κινηση λογω εργων και κινηση αποκλειστικα στην πολη Honda Civic Type R FN2 15.5l/100km.

< >


το εχεις τουρμπισει και το κρατας μυστικο? :lipsealed: :omg:

Νομιζω φταιει η ωρα που περνω σταματημενος λογω εργων + κρυες διαδρομες. Κανονικα ειμαι στα 10-11

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#333840
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Εγω με μικρες διαδρομες, κινηση λογω εργων και κινηση αποκλειστικα στην πολη Honda Civic Type R FN2 15.5l/100km.

< >


το εχεις τουρμπισει και το κρατας μυστικο? :lipsealed: :omg: :lol:


E σιγά το νούμερο... Σε τέτοιες συνθήκες (μικρές διαδρομές με μεγάλο % της διαδρομής το μοτέρ κρύο + σταμάτα - ξεκίνα) και η μπεμπέκα γράφει κανένα 15άρι και η Νίτσα τόσο έγραφε... :s_yes

Μόνο το 206 δεν ανέβαινε πάνω από 8 αν δεν πήγαινες πάνω από 140 για ώρα... :sorry: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#333907 Mini Cooper S, 7,2..........km......../l......μεσα θα μας βάλει το μπουρδελο αλλά έχει ωραίο ήχο η άτιμη η εξάτμιση!!!!!

< >