Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#32149 Διαβάζοντας τις ειδήσεις μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως τα Smart εμπλέκονται δυσανάλογα συχνά σε ατυχήματα.

Είναι όντως έτσι? Έψαξα να βρώ στατιστικά ατυχημάτων ανα μάρκα και μοντέλο αυτοκινήτου, αλλά δέν βρήκα, πιθανόν η τροχαία δέν τα καταγράφει.

Υπάρχουν άλλα στοιχεία, πχ απο ασφαλιστικές εταιρίες?
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#32745 Δε θα ελεγα πως το σμαρτ ειναι επικινδυνο αυτοκινητο... Παρα μονο οτι υπαρχουν επικινδυνοι οδηγοι που τα θελουν ολα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#33084 Σαφέστατα είναι επικίνδυνο αυτοκίνητο. Έχω οδηγήσει πολλά μοντέλα πρώτης γενιάς κι ήταν δραματικά. Φρένα, τιμόνι, χοροπηδηχτή ανάρτηση, έχει πραγματικά θέμα με την ενεργητική ασφάλεια. Φτιάχθηκε αποκλειστικά για αστικές μετακινήσεις, κάτι ήξεραν που του έβαλαν κόφτη στα 135 χλμ. Και μόνο από αυτό, καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται.
Το θέμα είναι πως επειδή είναι το φθηνότερο μοδάτο τουτού, το έχουν αποκτήσει διάφορα δήθεν και το πηγαίνουν παντού. Και συνήθως τάπα. Για το τάπα ευθύνονται και μερικοί ακόμα παράγοντες:
1) έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση που το λιώνεις χωρίς τύψεις.
2) λόγω τουρμποροπής και αυτόματου κιβωτίου (εντελώς απαράδεκτο το σασμάν), σου πάει να το γκαζώνεις.
3) όταν το οδηγάς, σου βγάζει μια πιο ανάλαφρη διάθεση και πιάνεις τον εαυτό σου να πηγαίνει πιο γκαζωμένα από ότι με τα υπόλοιπα μικρά. Αυτό γίνεται τελείως ασυναίσθητα. Πώς με το παπί θα περάσεις ανάμεσα από τα αυτοκίνητα στην κίνηση ή με το ποδήλατο θα σφάξεις το κόκκινο χωρίς τύψεις, ενώ δε θα το έκανες με οτιδήποτε άλλο; Ε, κάπως έτσι.
Άβαταρ μέλους
By CPP
#33194 http://www.ilialive.gr/επικαιρότητα/item/πάτρα-θανατηφόρο-τροχαίο-στην-βενιζέλου-νεκρός-ο-οδηγός-smart-σοβαρά-η-συνεπιβάτης.html?category_id=12

http://www.ilialive.gr/επικαιρότητα/item/βάρδα-πολύ-σοβαρό-τροχαίο-στην-εθνική-οδό-πατρών-πύργου.html

http://www.thessalianews.gr/index.php?o ... a&Itemid=1

http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 18&catid=6

Αυτά από Δυτική Ελλαδα, που ισως ειναι άγνωστα σε πολλούς.
Το θεωρώ αμάξι παγίδα που θέλει προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#33198
Mad_Max_Geo έγραψε:Δε θα ελεγα πως το σμαρτ ειναι επικινδυνο αυτοκινητο... Παρα μονο οτι υπαρχουν επικινδυνοι οδηγοι που τα θελουν ολα.

+1

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33511 Είναι το αυτοκίνητο με τις μικρότερες ζώνες παραμόρφωσης, και άρα (α) έχει ελάχιστες "ανοχές" πριν αρχίσουν οι επικίνδυνες παραμορφώσεις, και (β) μπορεί να απορροφήσει ελάχιστη κινητική ενέργεια. Θέματα όπως ενεργητική ασφάλεια, οδηγική συμπεριφορά, κρατήματα κλπ τα αφήνω στην άκρη, καθώς αυτά είναι θέματα -και- οδηγού.

Το αν εμπλέκεται σε πολλά ή λίγα ατυχήματα έχει να κάνει κυρίως με τους οδηγούς του και πως το οδηγούν. Όμως το ότι οδηγεί σε αναλογικά πολλούς θανάτους ή σοβαρούς τραυματισμούς μας δείχνει αν όντως είναι επικίνδυνο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#33552
cabala10 έγραψε:ειναι το επομενο saxo vts... σκωτοστρες και τα δυο



Τα αμάξια φταίνε αν οι οδηγοί δεν κάνουν ούτε για τρίκυκλο ποδηλατάκι.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#33568
NickTG έγραψε:
cabala10 έγραψε:ειναι το επομενο saxo vts... σκωτοστρες και τα δυο



Τα αμάξια φταίνε αν οι οδηγοί δεν κάνουν ούτε για τρίκυκλο ποδηλατάκι.

ο συνδυασμος παντα φταιει
οπως πιο παλια με τα Punto gt ακομη και η γιαγια μου ειχε καγκουρικο τετοιο αλλα το 90% δεν ηξεραν καν τι ειναι το turbo lag με αποτελεσμα να πεφτουν σαν περιστερια στον γκρεμο στα λιμανακια
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33571
cabala10 έγραψε:
NickTG έγραψε:
cabala10 έγραψε:ειναι το επομενο saxo vts... σκωτοστρες και τα δυο



Τα αμάξια φταίνε αν οι οδηγοί δεν κάνουν ούτε για τρίκυκλο ποδηλατάκι.

ο συνδυασμος παντα φταιει
οπως πιο παλια με τα Punto gt ακομη και η γιαγια μου ειχε καγκουρικο τετοιο αλλα το 90% δεν ηξεραν καν τι ειναι το turbo lag με αποτελεσμα να πεφτουν σαν περιστερια στον γκρεμο στα λιμανακια


Το ίδιο έλεγαν και για τα VTEC, ότι και καλά δεν στρίβουν και ότι σημαδεύουν πεζοδρόμια κλπ κλπ. Και άμα ρώταγες το "χερά" που έλεγε αυτό το τρισμέγιστο απόφθεγμα σε ποιο σημείο αλλάζουν οι εκκεντροφόροι στο VTEC, είτε δεν ήξερε -το σημείο στροφών- είτε δεν ήξερε καν τι σήμαινε VTEC :roll:

Άμα ρε φίλε τουρμπίσει το Punto -μια που το αναφέρατε- ή αλλάξουν έκκεντρα στο CRX πάνω στο apex, προφανώς και θα φύγεις επί της εφαπτομένης. Τι σου φταίει το αμαξάκι άμα την έχεις δει Kankoulen και δεν μπορείς να οδηγήσεις ούτε αυτοκινητάκι από τα Jumbo ? :s_mad
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#33573
cabala10 έγραψε:
NickTG έγραψε:
cabala10 έγραψε:ειναι το επομενο saxo vts... σκωτοστρες και τα δυο



Τα αμάξια φταίνε αν οι οδηγοί δεν κάνουν ούτε για τρίκυκλο ποδηλατάκι.

ο συνδυασμος παντα φταιει
οπως πιο παλια με τα Punto gt ακομη και η γιαγια μου ειχε καγκουρικο τετοιο αλλα το 90% δεν ηξεραν καν τι ειναι το turbo lag με αποτελεσμα να πεφτουν σαν περιστερια στον γκρεμο στα λιμανακια


Ο οδηγός μόνο φταίει.
Αν δεν ξέρεις απλά πας πιο αργά.
Το αυτοκίνητο γκάζι μόνο του δεν θα πατήσει.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#33578 Για αυτό και στο αρχικό μου post αναφέρθηκα μόνο στα -τραγικά- παθητικά χαρακτηριστικά του Smart, και όχι στα ενεργητικά, καθώς αυτά είναι ευθύνη -και- του οδηγού

(καθότι αν π.χ. το αυτοκίνητο μπλοκάρει για πλάκα τα φρένα ή έχει ημιάκαμπτο ή σούστες πίσω και χοροπηδάει σαν κατσίκι -κοινώς είναι ΓΤΠ- ε τι να κάνει και ο οδηγός....)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#33754
NickTG έγραψε:
cabala10 έγραψε:
NickTG έγραψε:
cabala10 έγραψε:ειναι το επομενο saxo vts... σκωτοστρες και τα δυο



Τα αμάξια φταίνε αν οι οδηγοί δεν κάνουν ούτε για τρίκυκλο ποδηλατάκι.

ο συνδυασμος παντα φταιει
οπως πιο παλια με τα Punto gt ακομη και η γιαγια μου ειχε καγκουρικο τετοιο αλλα το 90% δεν ηξεραν καν τι ειναι το turbo lag με αποτελεσμα να πεφτουν σαν περιστερια στον γκρεμο στα λιμανακια


Ο οδηγός μόνο φταίει.
Αν δεν ξέρεις απλά πας πιο αργά.
Το αυτοκίνητο γκάζι μόνο του δεν θα πατήσει.

σιγουρα ομως οταν την εχεις δει σουμαχερ σεννα και εγω δεν ξερω τι αλλο σε ενα δυστροπο αμαξι που το αγορασε προφανως για την εμφανιση η κατι αλλο και σιγουρα οχι για το κρατημα του και βαλεις ολα μαζι φτιαχνεις ενα τελειο μιγμα καταστροφης
(αυτο για το γκαζι το αφηνουμε εξω διοτι οπως μας εχει δειξει η τογιοτα γινεται :lol: )
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#33763 Σε ένα ατύχημα - δυστύχημα δεν φταίει πάντα ο οδηγός. Μπορεί να έρθει κάποιος πχ από το αντίθετο ρεύμα και να σε θερίσει.

< μου