Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nass
#97720 Ακριβώς, λες και βγήκε ειδικά για την περιπτωσάρα :rtfm: (ΙΜΗΟ ο μοναδικός εδώ μέσα που αξίζει να χρησιμοποιηθεί η δυνατότητα)

Υπενθυμίζω και το παλιότερο, κλειδωμένο τώρα, θέμα http://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?f=8&t=522

Thanks for the tip [mod]
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97721
g8777 έγραψε:Θα μπορουσα να γραψω και τους 28 παραγοντες που επηρεαζουν το ποσοστο αλκοολ στο αιμα , αλλα θα σου κανω μια απλη ερωτηση:
Οταν βγαινεις εξω, το κανεις για να ξεσκασεις /ξεφυγεις απο τη ρουτινα ή οχι; Τι υπολογισμους να κατσεις να κανεις; Θες να ξεφυγεις, μην σε νοιαζει ποιο ποτο θα σε "καψει" στο αλκοτεστ.
Ρωτα και τον ΗΦ που φυγαμε προχτες απο Παολα με 2 μπουκαλια εκαστος στον οργανισμο μας και σε 2,30 ωρες χτυπουσαμε κουδουνια στην Εγκλουβη (" Βγες εξω μωρη..").
Σκεψου να 'χαμε μεζουρα τωρα. Where's the fun in that? :s_dunno


Το βγαίνω για να ξεσκάσω είναι διαφορετικό με το κάνω κακό στον οργανισμό μου. Αυτό στο γράφει κάποιος που έπινε όχι 2 μπουκάλια, αλλά 2 βαρέλια στην καθισιά. Όταν είχα το μισό κιλό (εντάξει, μισό λίτρο, ή διαφορετικά 450-550g κρασί μιας και η πυκνότητα είναι 0,9-1,1kg/L) για ποτήρι μπορεί να διασκέδαζα, αλλά ο ένας της παρέας σήμερα δεν μπορεί να κάνει σφράγισμα χωρίς 3-4 ενέσεις και ο άλλος με 2 ποτήρια κρασί γίνεται βάρκα στην τρικυμία.

Αυτό που γράφω είναι το εξής: εμπειρικά και μόνο γνωρίζεις πόσο θα πιεις πριν περάσεις το όριο. Άρα, για να μην μπλέξεις με το νόμο, αλλά, το κυριότερο, για να μην έχεις συνέπειες στον οργανισμό σου, φροντίζεις να πιεις με μέτρο και ρέγουλα. Και, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, περισσότερο καλά θα ένιωθα μετά από ένα καλό μονάκι στο μπάσκετ ή μετά από ένα πεντάλεπτο ματς BJJ, παρά μετά από 1 μπουκάλι Haig. Προς το παρόν, λοιπόν, προτιμώ να παίζω με τον μικρό και να τον βλέπω 6,5 μηνών να ανοίγει και να κλείνει πόρτες και φώτα ή να πιάνει και να κινεί το ποντίκι του υπολογιστή, μετά προτιμώ να τραβήξω 300pushups σε ένα απόγευμα ή να κάνω 4χ12 romanian deadlifts με 90kg και τελευταία με απασχολεί αν θα πιω στην Πάολα 1 μπουκάλι μπόμπα από Βουλγαρία ή αν το αυτοκίνητο θα είναι πλυμένο μέσα έξω πριν φύγω για διακοπές.

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 06 Απρ 2015, 22:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#97740 Ποια ειναι τα 100% επιστημονικα δεδομενα βρε pipine μου; Οι εξισωσεις 1ου βαθμου που σκαρφιστηκες για να κοροιδεψεις (κουνια που σε κουναγε) τα αλκοτεστ; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97752
g8777 έγραψε:Ποια ειναι τα 100% επιστημονικα δεδομενα βρε pipine μου; Οι εξισωσεις 1ου βαθμου που σκαρφιστηκες για να κοροιδεψεις (κουνια που σε κουναγε) τα αλκοτεστ; :lol: :lol:


Ας τα πάρουμε από την αρχή.

1. Αυτά που έχω γράψει, δηλαδή τα μεγέθη και τα νούμερα, είναι 100% πραγματικά. Στηρίζονται σε μετρήσεις που μπορείς να τις βρεις σε πολλά σημεία στο διαδίκτυο. Έχω ήδη παραθέσει κάποια άρθρα (σε άλλο topic, αλλά και στο άλλο forum) που έχω φτιάξει (έχοντας ως βάση την wikipedia) σχετικά με το θέμα, οπότε δε χρειάζεται κάτι περισσότερο σε πρακτικό επίπεδο.

2. Η εξίσωση που αναφέρεις δε λέει τίποτε περισσότερο από έναν τρόπο υπολογισμού του αλκοόλ στο αίμα, ώστε ο καθένας μας να γνωρίζει πότε είναι εντός και πότε εκτός νόμιμων ορίων. Δεν σκαρφίστηκα, δηλαδή, τίποτε. Υπάρχουν όλα στην βιβλιογραφία που έχω ήδη παραθέσει, οπότε αν έχεις κάποια αντίρρηση επί του θέματος, μπορείς να δεις π.χ. στην wikipedia τις πηγές και να απαντήσεις στα εν λόγω άρθρα με δικές σου μετρήσεις που θα λένε κάτι διαφορετικό.

3. Όπως έχω γράψει και στην απάντηση στον Morx δεν υπάρχει τρόπος να ξεγελάσεις το μηχάνημα. Υπάρχει τρόπος να γράψει λάθος το μηχάνημα για διάφορους λόγους, αλλά αυτό θα προέρχεται από κάποια παράμετρο που δεν θα είναι "σωστή" στις μετρήσεις (π.χ. αν κάνεις πλύσεις με Listerine θα δεις να ανεβαίνει κατακόρυφα η τιμή).

Ελπίζω, τώρα, να σε κάλυψα. Αν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα κατανόησης σε σχέση με αυτά που γράφω μπορείς να με ρωτήσεις με pm.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#97777
pipinos1976 έγραψε:
g8777 έγραψε:Σιγα βρε pipine μην κραταμε και βιβλια εσοδων εξοδων οταν βγαινουμε για ποτακι.
Αληθεια, αυτες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ εχεις σκεφτει οτι μπορει καποιο πιτσιρικι να τις λαβει στα σοβαρα και να βγει ο Χαρος παγανια; Γιατι εμας καλα μας διασκεδαζει η απυθμενη ...ιδιοσυγκρασια σου, αλλα ειναι κριμα καποιος Ε.Π.Ε. να τρομπαρει 10-10 τα σφηνακια και να νομιζει οτι ειναι κουλ με την οδηγηση.


Δεν χρειάζεται μεγάλη ταλαιπωρία. Π.χ. γνωρίζεις ότι συνήθως θα κάτσεις 3 ώρες και θα πιεις βαριά ποτά (π.χ. ουίσκι). Άρα λέμε: Ν*0,5 - 3*0,2 =0,50 (οριακά) => Ν = 2 ποτά. Αν είσαι αρκετά πάνω από 75kg και έχεις φάει, τότε μπορεί να πιεις και 1 σφηνάκι άνετα.

Δλδ εγώ που είμαι 1.97 και 100 κιλά μπορώ να πιω άνετα 3 ποτά (σε διάστημα 3 ωρών) και να είμαι άνετος από τους μπάτσους ακόμα και για το πρώτο όριο.
Αν χτυπήσω και κάνα βρώμικο (ή δυο) μόλις βγω από το μαγαζί βοηθάει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97784
Bayern7 έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
g8777 έγραψε:Σιγα βρε pipine μην κραταμε και βιβλια εσοδων εξοδων οταν βγαινουμε για ποτακι.
Αληθεια, αυτες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ εχεις σκεφτει οτι μπορει καποιο πιτσιρικι να τις λαβει στα σοβαρα και να βγει ο Χαρος παγανια; Γιατι εμας καλα μας διασκεδαζει η απυθμενη ...ιδιοσυγκρασια σου, αλλα ειναι κριμα καποιος Ε.Π.Ε. να τρομπαρει 10-10 τα σφηνακια και να νομιζει οτι ειναι κουλ με την οδηγηση.


Δεν χρειάζεται μεγάλη ταλαιπωρία. Π.χ. γνωρίζεις ότι συνήθως θα κάτσεις 3 ώρες και θα πιεις βαριά ποτά (π.χ. ουίσκι). Άρα λέμε: Ν*0,5 - 3*0,2 =0,50 (οριακά) => Ν = 2 ποτά. Αν είσαι αρκετά πάνω από 75kg και έχεις φάει, τότε μπορεί να πιεις και 1 σφηνάκι άνετα.

Δλδ εγώ που είμαι 1.97 και 100 κιλά μπορώ να πιω άνετα 3 ποτά (σε διάστημα 3 ωρών) και να είμαι άνετος από τους μπάτσους ακόμα και για το πρώτο όριο.
Αν χτυπήσω και κάνα βρώμικο (ή δυο) μόλις βγω από το μαγαζί βοηθάει; :hmmm:


Με χοντρικό υπολογισμό λέω το εξής: ο μέσος άνθρωπος με 3 ποτά σε 3 ώρες έχει: 3 ποτά * 0,50 - 3 ώρες * 0,20 = 0,90 στο αίμα, άρα δεν είναι πάνω από το μεγαλύτερο πρόστιμο, αλλά σίγουρα είναι πάνω από το όριο και συγκεκριμένα στο 2ο πρόστιμο, δηλαδή €700. Τώρα, επειδή είσαι βαρύτερος, υπολόγιζε ότι έχεις ένα κέρδος της τάξης του 30% (πολύ χοντρικά το υπολογίζω με τη διαφορά βάρους +33% από τον Μ.Ο. των 75kg), άρα, λογικά, θα βρίσκεσαι περίπου στο 0,60-0,70, δηλαδή στο 1ο πρόστιμο. Αν βάλεις και το φαγητό, τότε παίζει να είσαι και νόμιμος, αν και δεν θα το ρίσκαρα. Λογικά, πάντως, στη χειρότερη να πέσεις στο 1ο πρόστιμο, δηλαδή €200.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#97786 Χονδρικά.

Άρα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στη γλώσσα του Πσιπσίνου :s_crazy

Τι λέει; Θα σβήσει κάποιος τα εκτός θέματος; :vava:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97791
CARυοθραύστης έγραψε:Χονδρικά.

Άρα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στη γλώσσα του Πσιπσίνου :s_crazy


Τα δύο μπορεί να ταυτίζονται ή μπορεί και να μην ταυτίζονται. Μπορώ, αν θες, να σου αναφέρω και ένα κλασσικό παράδειγμα και την χρήση αυτού*.

Για επιστημονική μέτρηση πρέπει να βγάλεις τις εξισώσεις με βάρος, μέσο όρο απορρόφησης, χρονική διάρκεια χρήσης κτλ. Και πάλι, όμως, είσαι εκτός γιατί παίρνεις μέσο όρο απορρόφησης και θεωρείς ότι το ποτό το πίνεις ομοιόμορφα στο χρονικό διάστημα. Με τον χοντρικό υπολογισμό γνωρίζεις αυτό που πρέπει να μάθεις και μπορείς να υπολογίσεις χωρίς καν να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή.

Δες π.χ. τα παρακάτω, που είναι τα δύο πρώτα που βγήκαν γράφοντας bac calculator στο google search:

1. http://bloodalcoholcalculator.org/
Με βάρος 100 και ουίσκι + cola βγάζει 0,71 ή 0,071% όπως είναι πιο σωστά. Ακριβώς δηλαδή μέσα στον μπακάλικο υπολογισμό μου.

2. http://celtickane.com/projects/blood-alcohol-content-bac-calculator/
Με ίδιο βάρος, ποτό 45% και συχνός πότης βγάζει 0,71. Δοκίμασε να βάλεις αντί για 3 ποτά 4 σφηνάκια μιας και δεν έχει την ακριβή τιμή μέτρησης (στην Ελλάδα το μπουκάλι βγάζει 12 ποτήρια**, δηλαδή 750ml/12 = 60-65ml το ποτό, άρα 2oz περίπου, άρα 3 ποτά = 6oz = 4 shots (1.5oz)

Πιστεύω αρκούν για να αποδείξουν ότι ο πρόχειρος υπολογισμός που κάνω στο πόδι ή μάλλον στην μπάρα του μαγαζιού είναι 100% σωστός.

CARυοθραύστης έγραψε:Τι λέει; Θα σβήσει κάποιος τα εκτός θέματος; :vava:


Ας ξεκινήσουν από τα δικά σου που είναι σχεδόν όλα εκτός θέματος (και προσβλητικά, αλλά αυτό ας το αφήσουμε προς στιγμήν) και μετά ας μεταφέρουν τα δικά μου, που απαντάνε σε ερωτήσεις, στο αντίστοιχο topic. Δεν μπορεί να ζητάς να σβήσουν τα δικά μου, τώρα που βλέπεις ότι δεν σε συμφέρει. Κάπου έχεις :dizzy: πιστεύω.

Ευχαριστώ.

* Πας να φτιάξεις ένα κύκλωμα με δίοδο. Θα κάνεις πρώτα το μοντέλο της ιδανικής διόδου για να δεις αν τα ρεύματα περνάνε τα όρια ή αν τα πλησιάζουν και μετά θα αναλύσεις κάνοντας τις σωστές τιμές. Πρόχειρος υπολογισμός, αλλά και χρήσιμος και απαραίτητος για να δουλέψεις. Ακριβώς όπως υπολογίζω τα νούμερα που έχω κάνει.

** Αυτό το ξέρω για μερικά μαγαζιά που πήγαινα, όπου μας έλεγαν ότι μας συμφέρει να πάρουμε 3 μπουκάλια για 3 άτομα γιατί 12 ποτά το μπουκάλι θα τα πληρώναμε 12 * 6 = €72 (αναφέρομαι π.χ. στο 2005 που έπινα τόσο), ενώ το μπουκάλι μας το άφηναν €50-60, άρα κερδίζαμε, ακόμη και τα ΣΚ, €12, δηλαδή 2 ποτά.

ΥΓ. Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς σωστά το nickname που έχω επιλέξει. Θεωρείται στοιχειώδες στους κανόνες ευγενείας το να μην προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#108140 Με σταματησαν για αλκοτεστ πλατεια Φιλικης Εταιριας Κολωνακι το Σαββατο κατα τις 4 τη νύχτα. 1μιση χρονο ειχαν να με σταματησουν. Ολα καλα και ευγενεστατοι!!

.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#114684 Λοιπόν, ένα σοβαρό ζήτημα τώρα. Μου έστειλε ένας συνάδελφος ένα θέμα Χημείας Β΄ Γυμνασίου σχετικό με αλκοτέστ. Το πρόβλημα είναι ότι τα αποτελέσματα είναι εκτός φυσικής πραγματικότητας.

Το πρόβλημα λέει: πίνει κάποιος 500mL μπύρα 5% v/v. Πυκνότητα αιθυλικής αλκοόλης 0,8g/ml. Στον οργανισμό υπάρχουν πάνω κάτω 5L αίμα, ενώ το κατώτερο όριο στην Ελλάδα είναι 0,5g αιθ. αλκοόλης / L αίματος. Ρωτάει το πρόβλημα: θα γλιτώσει ή όχι το γράψιμο;

Αν το πάμε με τα δεδομένα έχουμε: 5% * 500 = 25ml οινόπνευμα στην μπύρα που ήπιε ο άνθρωπος ή 20g, αν το κάνουμε μάζα. Άρα έχουμε 20g αιθ. αλκοόλης στα 5L αίμα ή 4g/L αίματος. Η ποσότητα αυτή είναι εξωπραγματική. Είναι δεδομένο ότι με μία μπύρα είσαι εκτός ζώνης γραψίματος. Δοκίμασα και 3-4 BAC calculators και όλα βγάζουν αποτέλεσμα από 0,2 - 0,4, δηλαδή, στην χειρότερη για τον άνθρωπο, 10 φορές κάτω από αυτό που δίνει η Χημεία Β΄ Γυμνασίου (για μέτρηση 1 ώρα μετά την λήψη της ποσότητας). Ακόμη και να θεωρήσουμε ότι, λόγω χρόνου, έχουμε μείωση της συγκέντρωσης, αυτή δεν μπορεί να είναι πάνω από 0,2g/L/h, όπως λέει η βιβλιογραφία. Η Χημεία δεν λαμβάνει υπόψη της, φυσικά, σωματικό βάρος και μεταβολισμό, αλλά εμάς μας ενδιαφέρει η αρχική ποσότητα, δηλαδή, έστω ότι πίνει κάποιος την μπύρα μονορούφι και τον μετράμε μετά από 15-20min που όλο το αλκοόλ είναι το αίμα. Τι θα δείξει τότε το μηχάνημα;

Ερώτημα: Πού είναι το λάθος στον συλλογισμό και τα αποτελέσματα βγαίνουν εκτός τόπου και χρόνου; Το φέρνουμε από εδώ, το φέρνουμε από εκεί, αλλά απάντηση δεν δώσαμε. Αν κάποιος σκεφτεί κάτι ας το αναφέρει γιατί έχουμε φάει χοντρό κόλλημα...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#114690 Το λάθος ήταν που τόλμησαν χημεία και φυσική να σε πικαρουν :x :x :x

Είμαι σίγουρος ότι αν τις αφήσεις μια νύχτα με τον κουπεα, δε θα τολμήσουν να συμπεριφερθούν Έτσι πρόστυχα :x :x :x
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#114697 Παρακαλώ μόνο για σοβαρές απαντήσεις. Είναι υπαρκτό το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε και ο συνάδελφος θέλει να το βάλει στις εξετάσεις, αλλά τα αποτελέσματα που βγάζει είναι εκτός κάθε λογικής και φυσικής πραγματικότητας.

Το γράφω χοντρικά, χωρίς δηλαδή να βάζω περιπτώσεις κτλ. Θα το έχετε δει και στα κανάλια να το αναφέρουν: με 2 μπύρες, έλεγαν, όταν βγήκε ο νέος ΚΟΚ, είσαι στο όριο. Πράγματι, 2 ποτήρια μπύρα είναι 500mL και το αποτέλεσμα έπρεπε να βγαίνει κάπου στο 0,5g/L αμέσως μετά την λήψη και κάπου στο 0,2-0,4 για 1-2 ώρες μετά, όσο βγάζουν και τα BAC calculators. Το νούμερο που βγάζει η συγκέντρωση, αν χρησιμοποιήσουμε Χημεία Β΄ Γυμνασίου, είναι 10 φορές μεγαλύτερο από το πραγματικό.

CARυοθραύστης έγραψε:Το λάθος ήταν που τόλμησαν χημεία και φυσική να σε πικαρουν :x :x :x

Είμαι σίγουρος ότι αν τις αφήσεις μια νύχτα με τον κουπεα, δε θα τολμήσουν να συμπεριφερθούν Έτσι πρόστυχα :x :x :x


Διάβασε παρακαλώ και τα 2 τελευταία posts. Ζητάω σοβαρές απαντήσεις γιατί κάπου υπάρχει κάτι που δεν έχουμε δει. Δεν είναι δυνατόν με 1 μπουκάλι μπύρας να είναι κάποιος 8 φορές πάνω από το κατώτερο όριο για γράψιμο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#135325 Δύο γρήγορα θέματα που ήθελα καιρό να γράψω, αλλά δεν έβρισκα χρόνο.

1. Σε ερώτηση πιστοποίησης για τις ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Εκπαίδευση) υπάρχει μία ερώτηση σχετική με αλκοόλ. Την παραθέτω για να γίνει ξεκάθαρο ότι, παρά τις αντιρρήσεις ορισμένων, οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι από το Αναλυτικό Πρόγραμμα (δηλαδή από τον νόμο, αφού αυτό βγαίνει ως ΦΕΚ) να διδάξουν ορισμένα θέματα.

Ένα λογισμικό επιτρέπει τον υπολογισμό της συγκέντρωσης της αλκοόλης στο αίμα και του χρόνου μηδενισμού της με βάση την ποσότητα αλκοολούχου ποτού που καταναλώνεται μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το φύλο, το σωματικό βάρος και τον εθισμό προς το ποτό του ατόμου. Κατά τη χρήση του λογισμικού στην τάξη τι πρέπει να προσέξει ο εκπαιδευτικός για να έχει ουσιαστικό γνωστικό αποτέλεσμα;
α) Την εκτέλεση πολλών υπολογισμών με διαφορετικές κάθε φορά παραμέτρους ώστε να κατανοήσουν οι μαθητές τη βραδύτητα με την οποία αφομοιώνεται η αλκοόλη από τον ανθρώπινο οργανισμό.
β) Την εκτέλεση πολλών υπολογισμών με διαφορετικό ποτό κάθε φορά ώστε να κατανοήσουν οι μαθητές τη διαφορετική συγκέντρωση στο αίμα σε αλκοόλη διαφόρων ποτών
γ) Την εκτέλεση διαφορετικών σειρών υπολογισμών σε κάθε μια από τις οποίες μεταβάλλεται μια παράμετρος ενώ όλες οι άλλες διατηρούνται σταθερές, ώστε να ανακαλύψουν οι μαθητές το είδος της εξάρτησης της συγκέντρωσης και του χρόνου μηδενισμού της από κάθε μια παράμετρο.


Προφανώς, ορθή απάντηση είναι η (γ), αλλά αυτό μικρή σημασία έχει.

2. Μετά από ψάξιμο σχετικά με την απορία που είχα αποδείχθηκε πως ούτε η Χημεία είχε λάθος, ούτε εγώ με τον συνάδελφο κάναμε λάθος, όπως ισχυρίστηκε κάποιος χρήστης πιο πάνω. Η αλήθεια είναι ότι μόνο ένα μικρό μέρος της ποσότητας του αλκοόλ που καταναλώνουμε περνάει στην κυκλοφορία του αίματος, οπότε και ανιχνεύεται από τα μηχανήματα. Έτσι, λοιπόν, η ερώτηση που συναδέλφου, όπως την διορθώσαμε, λέει πόση θα είναι η συγκέντρωση, αν θεωρητικά περάσει όλο το αλκοόλ στο αίμα. Στην πράξη, όμως, περνάει ποσοστό κάτω από 20%, οπότε τα αποτελέσματα της Χημείας, όπως αυτή διδάσκεται στο Γυμνάσιο, και των προγραμμάτων υπολογισμού συγκέντρωσης στο αίμα ταυτίζονται (υπολογίστε τις τιμές που δίνει η άσκηση με ένα 10% απορρόφηση).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#139539 Ένα άρθρο που διάβασα σήμερα. Δεν ξέρω πού να το βάλω, οπότε το βάζω εδώ που κολλάει στο περίπου.

Το αλκοόλ αλλοιώνει την προσωπικότητα - Εσείς, σε τι μεταμορφώνεστε;

Το αλκοόλ αλλοιώνει την προσωπικότητα - Εσείς, σε τι μεταμορφώνεστε;

Το ποτό είναι γνωστό για την χαλαρωτική επίδρασή του στον οργανισμό μας. Έχετε όμως σκεφτεί πως επηρεάζει το αλκοόλ την προσωπικότητά σας; Αμερικανοί ερευνητές εντόπισαν τέσσερις διακριτούς τύπους μεθυσμένων.

Πρόκειται για τον «Χέμινγουεϊ», τον «Δάσκαλο για κλάματα», τη «Μαίρη Πόπινς» και τον «Κύριο Χάιντ».

Οι μεθυσμένοι τύπου «Χέμινγουεϊ» είναι οι πιο τυχεροί διότι αλλάζουν ελάχιστα ακόμα και μετά την κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων αλκοόλ, εξηγούν οι ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Μισούρι.

Όπως αναφέρεται σε σχετικό άρθρο του επιστημονικού εντύπου Addiction Research and Theory, στο πλαίσιο της μελέτης, οι ειδικοί ζήτησαν από 364 άνδρες και γυναίκες να συμπληρώσουν ένα τεστ προσωπικότητας δύο φορές, όταν ήταν νηφάλιοι και όταν αισθάνονταν μεθυσμένοι.

Για να διασφαλίσουν τις πραγματικές απαντήσεις, οι επιστήμονες διαβεβαίωσαν τους συμμετέχοντες ότι το περιεχόμενο θα έμενε απολύτως εμπιστευτικό.

Από την ανάλυση των απαντήσεων κατέληξαν στους τέσσερις τύπους μεθυσμένων προσωπικοτήτων.

Όπως προαναφέρθηκε οι μεθυσμένοι τύπου «Χέμινγουεϊ» είχαν μικρότερες μειώσεις σε χαρακτηριστικά, όπως η αξιοπιστία, η οργάνωση, η παρόρμηση και η κατανόηση, συγκριτικές με τους υπόλοιπους.

«Οι μικρές αυτές αλλοιώσεις είναι ένδειξη ότι όσοι ανήκουν στην ομάδα ‘Χέμινγουεϊ’ επηρεάζονται λιγότερο από το αλκοόλ, συγκριτικά με κάποιους άλλους, όπως δηλαδή και ο διάσημος συγγραφέας Έρνεστ Χέμινγουεϊ που υποστήριζε ότι μπορούσε να πιει τεράστιες ποσότητες ουίσκι χωρίς να αισθάνεται μεθυσμένος» εξηγούν οι ερευνητές.

Πάντως, μόνο τέσσερις στους δέκα συμμετέχοντες στο δείγμα ταίριαζαν στην κατηγορία, ανεξαρτήτως φύλου.

Οι μεθυσμένοι τύπου «Δάσκαλος για κλάματα» (από την ομότιτλη ταινία με τον Έντι Μέρφι) ήταν εκείνοι με τις μεγαλύτερες αλλαγές στην προσωπικότητά τους. Όταν μεθούσαν αποκτούσαν ξαφνικά αυτοπεποίθηση. Ωστόσο είχαν τεράστια μείωση σε χαρακτηριστικά, όπως η αξιοπιστία, η οργάνωση, η παρόρμηση και η κατανόηση.

Στην κατηγορία «Δάσκαλος για κλάματα» εντάσσονταν περισσότεροι άνδρες παρά γυναίκες, με ένα στα πέντε άτομα να εμφανίζει τέτοιες αλλοιώσεις στην προσωπικότητα του υπό την επήρεια του αλκοόλ.

Οι μεθυσμένοι τύπου «Μαίρη Πόπινς», δηλαδή το 15% αυτών που πίνουν, εμφάνιζαν τα γλυκά χαρακτηριστικά της αισιόδοξης νταντάς. Δηλαδή, όταν ήταν νηφάλιοι ήταν φιλικοί, συνεργάσιμοι και συμπονετικοί και όσο περισσότερο αλκοόλ έπιναν τόσο πιο θετικοί γίνονταν.

Οι μεθυσμένοι τύπου «Κύριος Χάιντ» (το σκοτεινό alter-ego του Δρ Τζέκιλ) εμφάνιζαν μεγάλες μειώσεις σε χαρακτηριστικά, όπως η αξιοπιστία, η οργάνωση, η παρόρμηση και η κατανόηση, συγκριτικές με τους υπόλοιπους.

«Με απλά λόγια, οι μεθυσμένοι τύπου ‘Κύριος Χάιντ’ ήταν λιγότερο υπεύθυνοι και πιο εχθρικοί όταν βρίσκονταν υπό την επήρεια του αλκοόλ, παρά όταν ήταν νηφάλιοι. Επίσης, σ’ αυτούς είναι πιθανότερο το αλκοόλ να έχει αρνητικές επιπτώσεις» εξηγούν οι ερευνητές.

Από το δείγμα, το 23% των συμμετεχόντων ήταν τύπου «Κύριος Χάιντ», κυρίως γυναίκες παρά άνδρες.

Επιμέλεια: Μαίρη Μπιμπή


Ευχαριστώ.