Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#29636 edit [mod]
Τελευταία επεξεργασία από JasonLouk και 27 Οκτ 2014, 00:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά Αιτία: Απροκλητη επίθεση aka flamebait σε λεπτό ζήτημα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#29643 Edit [mod]
Τελευταία επεξεργασία από JasonLouk και 27 Οκτ 2014, 00:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά Αιτία: Δεν χρειάζεται απάντηση. Το report αρκεί
Άβαταρ μέλους
By nass
#97614 Μια και είπαμε για αλκοτεστ, με σταμάτησαν πριν 10 μέρες Σάββατο βράδυ περίπου στη 1, γωνία Παπαναστασίου με Τζαβέλλα στον Πειραιά (έξοδος από Μικρολίμανο πρακτικά). Εγώ με τη μηχανή με την :inlove: , εκείνοι 3-4 ευγενέστατοι με ένα καινούργιο αλκοτεστ μηχάνημα χωρίς επιστόμιο "απλά φυσήξτε δυνατά εδώ", φύσηξα κι έφυγα (κατανάλωση αλκοόλ τις προηγούμενες 4 ώρες: 3 ποτήρια κρασί και σκεφτόμουν "βρε μπα, λες ?" :hmmm: :) ) ήδη είχαν "πελατεία" και γράφανε 2-3 αυτοκίνητα. Μπράβο τους :s_thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#97618 αν θελουν να κανουν δουλεια στο μικρολιμανο, μπορουν να κατσουν στις δυο ακρες του (Goody's προς Τζαβελλα και στην ανηφορα μετα τον ιστιοπλοικο).
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97672 Η ύπαρξη ειδοποίησης για παρουσία "συνεργείου ελέγχου", κατά την αστυνομική διάλεκτο, όπως και για την παρουσία καμερών μέτρησης ταχύτητας, ανήκουν στα μέτρα πολιτικής ορθότητας που έχουν εφαρμοστεί διεθνώς τα τελευταία χρόνια. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια και η Ελλάδα απέκτησε την αντίστοιχη πρακτική, εφόσον, κατά το παρελθόν, κάποια δικαστήρια είχαν δεχθεί (κατά την άποψή μου λανθασμένα, όσον αφορά στα μπλόκα) ότι, εφόσον η αστυνόμευση γίνεται για το καλό μας, θα πρέπει να είναι εμφανής. Στην πράξη, απαιτείται μία πινακίδα ανά τμήμα / κομμάτι δρόμου, όταν αναφερόμαστε σε μπλόκο και 2 πινακίδες όταν αναφερόμαστε σε κάμερα. Για τις κάμερες οι αποστάσεις είναι (στο περίπου) δεδομένες. Για αυτοκινητόδρομο υπάρχουν δύο πινακίδες, στα 1000m και στα 500m. Για τους υπόλοιπους δρόμους οι πινακίδες βρίσκονται στα 800m και τα 400m αντιστοίχως. Οι κανόνες αυτοί δεν είναι δεδομένοι, αλλά τηρούνται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Π.χ. στην κάμερα που υπάρχει στην Λ. Καβάλας, ακριβώς πριν την έξοδο για Πειραιά, η πρώτη πινακίδα βρίσκεται σχεδόν 1,5km πριν την κάμερα, ενώ η 2η πινακίδα στα 500-600m, απλά γιατί έπρεπε να τοποθετηθεί πριν την στροφή (εδώ έπραξαν εξαιρετικά, κάτι που είναι σπάνιο).

nass έγραψε:Μια και είπαμε για αλκοτεστ, με σταμάτησαν πριν 10 μέρες Σάββατο βράδυ περίπου στη 1, γωνία Παπαναστασίου με Τζαβέλλα στον Πειραιά (έξοδος από Μικρολίμανο πρακτικά). Εγώ με τη μηχανή με την :inlove: , εκείνοι 3-4 ευγενέστατοι με ένα καινούργιο αλκοτεστ μηχάνημα χωρίς επιστόμιο "απλά φυσήξτε δυνατά εδώ", φύσηξα κι έφυγα (κατανάλωση αλκοόλ τις προηγούμενες 4 ώρες: 3 ποτήρια κρασί και σκεφτόμουν "βρε μπα, λες ?" :hmmm: :) ) ήδη είχαν "πελατεία" και γράφανε 2-3 αυτοκίνητα. Μπράβο τους :s_thumbsup:


Τέσσερις παρατηρήσεις επί του συγκεκριμένου:

1. Το να βρεθούν σε αυτό το σημείο είναι εξαιρετικά σπάνιο. Συνήθως βρίσκονται στην έξοδο του Μικρολιμάνου προς Τζαβέλλα, όπου και πιάνουν τους περισσότερους που φεύγουν. Στο σημείο αυτό κάθισαν, προφανώς, γιατί κάτω κάτι τους εμπόδιζε ή γιατί ήταν ελάχιστοι αυτοί που έφευγαν προς Παραλία (π.χ. μετά την κρίση η συντριπτική πλειοψηφία των επισκεπτών της περιοχής είναι Πειραιώτες).

2. Τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν αρχικά εφοδιάζονται με ένα στόμιο σαν φυσούνα ή ακόμη και χωρίς αυτό (τα πιο σύγχρονα), οπότε κάνουν την 1η χοντρική μέτρηση. Σε αυτή, αν βγεις λάδι, φεύγεις, ενώ, αν βγεις με πάνω από το όριο, περιμένεις 15-30min για 2η και πιο σωστή μέτρηση που θα γίνει με το ειδικό στόμιο (που προφανώς κοστίζει). Τα αποτελέσματα αυτής της 2ης μέτρησης είναι που καταγράφονται σε επίσημα χαρτιά της Τροχαίας, αν και εφόσον περνάει κάποιος οδηγός τα όρια.

3. Για ένα μέσο άτομο της τάξης των 75kg το όριο για το 1ο πρόστιμο το φτάνεις με 2 ποτήρια κρασί. Δηλαδή, με τα 3 ποτήρια που είχε πιει ο συγγραφέας του post, στην χειρότερη για αυτόν περίπτωση θα ήταν στα 0,75 (όριο το 0,50) στο αίμα (αν υποθέσουμε ότι αποτελεί "τυπικό υποκείμενο μέτρησης"). Αν υπολογίσουμε ότι σε μία ώρα ο οργανισμός μεταβολίζει περίπου 0,2 σημαίνει ότι στις 4 ώρες όλη η ποσότητα του αλκοόλ από τα 3 ποτήρια κρασί θα είχε εξαφανιστεί από το αίμα. Φυσικά, στην εξίσωση μπαίνουν και άλλες παράμετροι, όπως: (α) η ομοιομορφία στην κατανάλωση της ποσότητας, (β) το σωματικό βάρους που πιθανότατα ήταν μεγαλύτερο των 75kg, αν θεωρήσουμε ότι ο συντάκτης αποτελεί τυπικό παράδειγμα Έλληνα μέσης ηλικίας, (γ) η κατανάλωση ή όχι φαγητού και το είδος αυτού, (δ) οι αντοχές του ίδιου του οργανισμού, δηλαδή σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται το συκώτι κτλ.

4. Στην αναμονή των 15-30min έχω συμβάλλει κι εγώ, όταν, πριν από αρκετά χρόνια, στο bloka, είχαμε μια συζήτηση περί αλκοόλ (η μυθική συζήτηση για το "πώς να γλυτώνεις το αλκοτέστ") στην οποία περιέγραφα την ορθή διαδικασία που θα έπρεπε να ακολουθείται. Εκεί, λοιπόν, μετά από σβησίματα δημοσιεύσεων γιατί "έδινα τρόπους αποφυγής της μέτρησης" (το πώς καλύτερα να το εξηγήσουν αυτοί που τις έσβηναν) ανέβασα μία δημοσίευση (paper) που ήταν αποτέλεσμα ερευνών ενός πανεπιστημίου της Βραζιλίας (τα αποτελέσματα τα επαλήθευσα - με μικρότερη, φυσικά, ακρίβεια - με ένα φτηνό αλκοολόμετρο των €5-10). Με βάση αυτή την δημοσίευση που ήταν η 1η φορά που παρουσιαζόταν στην Ελλάδα (γι' αυτό και το μυθικό της αρχικής δημοσίευσης, αφού σε αυτή δεν είχα αναφέρει καθόλου πηγές, αλλά τις κρατούσα για το τέλος, όταν θα με πίεζαν) άλλαξε ο ΚΟΚ και περιλαμβάνει την διαδικασία που ακολουθείται σήμερα. Τα αποτελέσματα αυτά τα είχα χρησιμοποιήσει και σε άλλες, δικές μου, μετρήσεις αργότερα που τις είχα παρουσιάσει στο 4tforum και, όντως, μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να πιει κάποιος αρκετά, χωρίς να κινδυνεύει από το αλκοτέστ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#97679 Δεν ειμαι απο τους hardcore ποτες ... στη χειροτερη να βρεθω να οδηγησω με 2 Kaiser μπουκαλια μετα απο 4 ωρες ταβερνιαρικης καταστασης με την παρεα.
(και αρκετο φαγητο).

Εχω ομως την απορια, πως γινεται να πιεις τα αντερα σου και να ξεγελασεις το μηχανημα; :hmmm:

Εχω ακουσει φυσα αερα απο τα μαγουλα ... διωξε πριν φυσηξεις οσο πιο πολυ αερα γινεται με βαθιες ανασες ... πιες 5 λιτρα νερο και αρμεξε στην στο κατουρημα σαν να μην υπαρχει αυριο οσο περιμενεις το μισαωρο ... και διαφορα αλλα.

Παντως το πιο ακυρο ακλοολτεστ που μου εκαναν ηταν καθημερινη, στις 10 το πρωι μετα απο εναν κατα τ'αλλα τυπικο ελεγχο.
Ισως επειδη σ'εκεινη τη φαση ημουν ακομα με την τσιμπλα στο ματι να τους φανηκα "καπως" ?!?!
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97697
Morx έγραψε:Δεν ειμαι απο τους hardcore ποτες ... στη χειροτερη να βρεθω να οδηγησω με 2 Kaiser μπουκαλια μετα απο 4 ωρες ταβερνιαρικης καταστασης με την παρεα.
(και αρκετο φαγητο).

Εχω ομως την απορια, πως γινεται να πιεις τα αντερα σου και να ξεγελασεις το μηχανημα; :hmmm:

Εχω ακουσει φυσα αερα απο τα μαγουλα ... διωξε πριν φυσηξεις οσο πιο πολυ αερα γινεται με βαθιες ανασες ... πιες 5 λιτρα νερο και αρμεξε στην στο κατουρημα σαν να μην υπαρχει αυριο οσο περιμενεις το μισαωρο ... και διαφορα αλλα.

Παντως το πιο ακυρο ακλοολτεστ που μου εκαναν ηταν καθημερινη, στις 10 το πρωι μετα απο εναν κατα τ'αλλα τυπικο ελεγχο.
Ισως επειδη σ'εκεινη τη φαση ημουν ακομα με την τσιμπλα στο ματι να τους φανηκα "καπως" ?!?!


Δεν υπάρχει τρόπος να ξεγελάσεις το μηχάνημα, τουλάχιστον προς όφελός σου. Εις βάρος σου γίνεται, αν πριν από τη μέτρηση έχεις χρησιμοποιήσει σπρέι αναπνοής ή αν έχεις καπνίσει κτλ. Ο μόνος τρόπος να "ξεγελάσεις" το μηχάνημα είναι: πίνεις 10 σφηνάκια ακριβώς πριν φύγεις από το μαγαζί, βγαίνεις έξω και σε περνάνε αλκοτέστ εντός 15-20min από την κατανάλωση του αλκοόλ, ώστε να έχεις και καθαρή αναπνοή (άρα να μην μετρηθεί το αλκοόλ στο στόμα από τα σφηνάκια), αλλά και το αλκοόλ να μην έχει φτάσει στο αίμα.

Η δημοσίευση που είναι πλέον "μυθική" αναφερόταν σε σωστή χρήση του αλκοόλ, ώστε και να πιεις, αλλά και να μην περάσεις το όριο. Αυτό που έγραφα ήταν ότι, αν καταναλώνεις π.χ. 1 ποτήρι κρασί την ώρα (0,25), ενώ ο οργανισμός μεταβολίζει το 80% αυτού (0,20, άρα μένει 0,05 κάθε ώρα), τότε μπορείς να πιεις 10 ποτήρια ή να πίνεις για 10 ώρες πριν περάσεις το όριο του 0,50. Προφανώς, το ίδιο γίνεται, όσο ισχύει (για το κρασί): Ν*0,25 - 0,2*t <= 0,50 (όπου Ν: ακέραιος αριθμός ποτηριών και t: ο χρόνος σε ώρες), από όπου λύνεις ως προς Ν, όταν γνωρίζεις πόσο θα κάτσεις στο εκάστοτε μαγαζί. Τίποτε το μαγικό, λοιπόν. Απλή εφαρμογή μαθηματικών και βασική γνώση περί αλκοόλ και ΚΟΚ. Υπάρχουν και κάποιες μετρήσεις στο παλιό forum, όπου εξηγούσα πώς ήμουν ελάχιστα πάνω από το όριο ενώ είχα πιει αρκετά για ένα βραδύ (4 ποτά και κάτι σφηνάκια, αν θυμάμαι καλά)

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#97708 Σιγα βρε pipine μην κραταμε και βιβλια εσοδων εξοδων οταν βγαινουμε για ποτακι.
Αληθεια, αυτες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ εχεις σκεφτει οτι μπορει καποιο πιτσιρικι να τις λαβει στα σοβαρα και να βγει ο Χαρος παγανια; Γιατι εμας καλα μας διασκεδαζει η απυθμενη ...ιδιοσυγκρασια σου, αλλα ειναι κριμα καποιος Ε.Π.Ε. να τρομπαρει 10-10 τα σφηνακια και να νομιζει οτι ειναι κουλ με την οδηγηση.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97709
g8777 έγραψε:Σιγα βρε pipine μην κραταμε και βιβλια εσοδων εξοδων οταν βγαινουμε για ποτακι.
Αληθεια, αυτες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ εχεις σκεφτει οτι μπορει καποιο πιτσιρικι να τις λαβει στα σοβαρα και να βγει ο Χαρος παγανια; Γιατι εμας καλα μας διασκεδαζει η απυθμενη ...ιδιοσυγκρασια σου, αλλα ειναι κριμα καποιος Ε.Π.Ε. να τρομπαρει 10-10 τα σφηνακια και να νομιζει οτι ειναι κουλ με την οδηγηση.


Δεν χρειάζεται μεγάλη ταλαιπωρία. Π.χ. γνωρίζεις ότι συνήθως θα κάτσεις 3 ώρες και θα πιεις βαριά ποτά (π.χ. ουίσκι). Άρα λέμε: Ν*0,5 - 3*0,2 =0,50 (οριακά) => Ν = 2 ποτά. Αν είσαι αρκετά πάνω από 75kg και έχεις φάει, τότε μπορεί να πιεις και 1 σφηνάκι άνετα.

Το παράδειγμα με τα 10 σφηνάκια το έγραψα ως υπερβολή για να δείξω ότι είναι αδύνατον να ξεγελάσεις το μηχάνημα. Ποιος σου εγγυάται ότι θα πετύχεις το αλκοτέστ στα 15min ακριβώς και θα γλυτώσεις;

Παράδειγμα
Χτες πήγα στο βαφτιστήρι μου. Έκατσα 3,5 ώρες και ήπια 1 ποτήρι κρασί και 2 ποτήρια μπύρα. Αν τα μετρήσεις ήμουν στο 3*0,25 = 0,75 στο αίμα. Σε 3,5 ώρες θα μπορούσα να μεταβολίσω 0,7, άρα φεύγοντας ήμουν απολύτως νόμιμος και, πρακτικά, στο 0 αν με μετρούσαν ακόμη και έξω από το σπίτι, μιας και είμαι περίπου 90kg και είχα φάει αρκετά και το απόγευμα και στην επίσκεψη.

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 06 Απρ 2015, 21:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#97711 Κάνε το εξής: 5 έλξεις στο μονόζυγο, 10 κάμψεις και 15 βυθίσεις ποδιών (chinups, pushups, squats στα ελληνικά). Επανάλαβε για 10 σετ με 1min κενό ανάμεσα στα σετ. Λογικά θα τελειώσεις κάπου στα 20min. Μετά, κάνε ένα ζεστό μπάνιο και έλα να διαβάσεις ξανά αυτά που έγραψα. Ίσως καταλάβεις ότι επιστημονικά έχω 100% δίκιο και ΔΕΝ προτρέπω σε χρήση αλκοόλ, αλλά εξηγώ πώς και γιατί προκύπτουν συγκεκριμένες καταστάσεις.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#97712 Θα μπορουσα να γραψω και τους 28 παραγοντες που επηρεαζουν το ποσοστο αλκοολ στο αιμα , αλλα θα σου κανω μια απλη ερωτηση:
Οταν βγαινεις εξω, το κανεις για να ξεσκασεις /ξεφυγεις απο τη ρουτινα ή οχι; Τι υπολογισμους να κατσεις να κανεις; Θες να ξεφυγεις, μην σε νοιαζει ποιο ποτο θα σε "καψει" στο αλκοτεστ.
Ρωτα και τον ΗΦ που φυγαμε προχτες απο Παολα με 2 μπουκαλια εκαστος στον οργανισμο μας και σε 2,30 ωρες χτυπουσαμε κουδουνια στην Εγκλουβη (" Βγες εξω μωρη..").
Σκεψου να 'χαμε μεζουρα τωρα. Where's the fun in that? :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By g8777
#97716 Πιες και κανα σφηνακι για να καψεις το λιπος. :rtfm: