Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#334853 Δεν είναι εφοδιασμένα όλα τα σύγχρονα diesel με τέτοια heaters; Το yaris καλή ώρα.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#334893 @mousatos
Τι 3 λεπτά ,το δικό μου για να σβήσει το λαμπάκι -τι συγκεκριμένη μέρα με 2 βαθμούς -έκανε τουλάχιστον 15 λεπτά , ο δε κλιματισμός στο auto και στους 22 βαθμούς κράταγε τον ανεμιστήρα σβηστό για άλλα δυο λεπτά και μετά άρχισα να βλέπω τις μπάρες του να ανεβαίνουν.

@ drdino
Αυτό που έβαλες είναι από το υβριδικό
Στην Ελλάδα η λύση είναι αυτό που έκανα με την απομακρυσμένη εκκίνηση του κινητήρα ,έτσι και αλλιώς τα diesel δεν καίνε τίποτα στο ρελαντί, χρήσιμο το χειμώνα αλλά πιο χρήσιμο το καλοκαίρι που εάν είναι παρκαρισμένο στον ήλιο σε σώζει κυριολεκτικά!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#334925 Αυτό που έβαλα είναι (κι) από το diesel, ίσως να μην είναι 100% standard.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#335022 Το QQ πάντως με τον 1.5 diesel ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα, στο 5λεπτο θα έλεγα. Μιλάμε πάντα για εξωτερικές θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By Mark
#335024 Και στο δικό μας Yaris, με χειροκίνητο a/c, θα έλεγα πως το χειμώνα αργεί ιδιαίτερα να ζεσταθεί ο αέρας. Περίπου 15-20 λεπτά αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 11-12° +/- 3 βαθμοί.

<
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#335130
dstou έγραψε:Στο Ντάστερ θέλει κανά τέταρτο.


και στο kangoo αργει απελπιστικα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#335146
MONMAN έγραψε:@mousatos
Τι 3 λεπτά ,το δικό μου για να σβήσει το λαμπάκι -τι συγκεκριμένη μέρα με 2 βαθμούς -έκανε τουλάχιστον 15 λεπτά , ο δε κλιματισμός στο auto και στους 22 βαθμούς κράταγε τον ανεμιστήρα σβηστό για άλλα δυο λεπτά και μετά άρχισα να βλέπω τις μπάρες του να ανεβαίνουν.



Με -4C γύρω στο 4λεπτο την προηγούμενη βδομάδα. Εσένα με 15 λεπτά δεν είναι φυσιολογικό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#335511 Στο 500ακι μας ντηζελ όπως λέει η κόρη μου με τα κρύα η θέρμανση αρχίζει μετά απο 3-4 λεπτά το πρωί. Τις υπόλοιπες ώρες της μέρας, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#335515 Σήμερα το πρωί το τσέκαρα στους -2 , έκανε τρία λεπτά για να σβήσει σε ελαφρώς ανηφορική διαδρομή.