Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By famas
#191933
markvag έγραψε:
224v έγραψε:η διαδικασια για την μεταβιβαση απαιτει να παει καποιος 2 φορες στην Περιφερεια??. ποιος καθοριζει τα ποσα και τον λογαρισμο για να κατατεθουν . Και μετα ξαναπανε μαζυ για να καταθεσουν το χαρτομανι.....??


Λοιπόν, επειδή το έκανα 2 φορές τελευταία, η διαδικασία έχει ως εξής:
99,99% δεν θα πάρεις την άδεια στο όνομα του αγοραστή, άρα πρέπει να ξαναπάς...

Εγώ τον Μάρτη που έκανα τη διαδικασία με τον αγαπητό glf , έγινε ταυτόχρονα και μια αίτηση για αυθημερόν παραλαβή της άδειας, καθότι ο αγοραστής ήταν από μακρυά και ευοδώθηκε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#191999
224v έγραψε:Ευχαριστω παιδια για την αμμεση ενημερωση. Θελω να παρω της κορης μου το Aygo ωστε να παρει το 500ακι μετα εκεινη. με το που το πουλαει πρεπει να αλλαξει και η ασφαλεια πιστευω....?? στο δικο μου ονομα.... εκεινη φυσικα θα το οδηγει μεχρι να παρει το νεο.... θελει συνεννοηση με τον ασφαλιστη μαλλον.


Προφανώς και θα πρέπει ν' αλλάξει το ασφαλιστήριο!

Το ασφαλιστήριο βγαίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Η ασφαλιστική βέβαια θα σας δώσει πίσω τα λεφτά μέχρι τη λήξη του συμβολαίου. Αν πχ το συμβόλαιο είναι ετήσιο και το τερματίσετε στο 6μηνο, θα πάρετε πίσω τα μισά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#192228 Σημερα λοιπον εγινε η μεταβιβαση!!, στην εφορεια ειχε πεσει το ταξις και ετσι αναμονη 1.5 ωρα για να βγει το χαρτι για τα τελη, μετα στν περιφερεια και αναμονη στην ουρα για να μας δωσουν το χαρτι για την πληρωμη των τελων..κ.λ.π. και μετα ξανα στην ουρα (πανω απο 25 ατομα..) τελος θα την εχουν ετοιμη στις 18....12-2015. !!. αν βεβαια ειχες λογο να βιαζεσαι εκανες μια αιτηση για πιο γρηγορα.. Αυτα σημερα...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#192230 Καλά είσαι. Εμένα μέσω κεπ έκανε 1 μήνα ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#192254 Γιατί σε ΚΕΠ ρε 'συ;;; Γρήγορη είναι η διαδικασία και πολύ απλή... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#192282
vasilis έγραψε:Καλά είσαι. Εμένα μέσω κεπ έκανε 1 μήνα ακριβώς.


Το ιδιο το ΚΕΠ μου ειπε να παω στην Περιφερεια.... ειναι και σχετικα κοντα στη Μεσογειων... Αγ. Παρασκευη.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#192284 Εγώ τους πηγα ταυτότητες,εκκαθαριστικά,χαρτί απο εφορία,ΚΤΕΟ...κτλ.
Υπογράψαμε και φύγαμε. Σε ένα μήνα με πήραν τηλ να παω να πάρω το χαρτί.
Περιφέρεια γιατί πήγες;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#192294 μεταβιβαση ΦΙΧ εγινε μεσα στην ιδια μερα, με παραδοση υπηρεσιακου αντιγραφου αδειας* την ιδια στιγμη. υπηρεσια του ΥΜΕ στα Καμινια Πειραια.

*το οποιο αντιγραφο και οχι κανονικη αδεια δοθηκε οχι για να δωθει την ιδια μερα, αλλα γιατι "δεν βγαζουμε πια πρασινες αδειες γιατι δεν εχουμε χαρτι"...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#192295
vasilis έγραψε:Εγώ τους πηγα ταυτότητες,εκκαθαριστικά,χαρτί απο εφορία,ΚΤΕΟ...κτλ.
Υπογράψαμε και φύγαμε. Σε ένα μήνα με πήραν τηλ να παω να πάρω το χαρτί.
Περιφέρεια γιατί πήγες;


Εκκαθαριστικα??? γιατι..., οπως εγραψα μου το ειπε το ΚΕΠ την περιφερεια για πιο γρηγορα... και για να εχω χαρτι να κυκλοφορω, απο το υπουργειο το ΚΕΠ δεν δεινει τετοιο..
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#192299 Ναι, ζήτησαν κ εκκαθαριστικά και μας έδωσαν ένα χαρτί προσωρινό που γράφει ότι έγινε αιτηση για μεταβίβαση κ με αυτο κυκλοφορείς κανονικά...Μέχρι να σου έρθει το επίσημο χαρτί.
edit
μιλάμε πάντα για Ι.Χ
για, επαγγελματικο χρειάζεται εκτός απο το τιμολόγιο και το βιβλίο μεταβολών.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#193046
kacey έγραψε:Αυτο δεν αλλαζει κατι στο προβλημα που αναφερω. Αν δεν κινειται το αυτοκινητο, τι θα κανεις? Θα το πας με γερανο μεχρι το ΚΤΕΟ μονο και μονο για να το κοψουν, και μετα πισω?

Μπορεί να γίνει μεταβίβαση χωρίς ΚΤΕΟ, και η άδεια θα αναγράφει πάνω της "ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ".
Ήμουν σχεδόν σίγουρος όταν τα λέγατε, αλλά τώρα θυμήθηκα και το επιβεβαίωσα.
Όταν περάσει ΚΤΕΟ, τότε πας ξανά την άδεια για να εκδοθεί η κανονική, χωρίς παρατήρηση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#193056 Άδεια κυκλοφορίας, με μια μικρή λεπτομέρεια: "ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ" :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By antonisczt
#201651 Επανερχομαι για το προηγουμενο μου ερωτημα αν με κομμενο Κτεο μπορυσα να μεταβιβασω?
Κανονικοτατα!
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#217547 Αύριο μάλλον αποχαιρετάω κι εγώ το τουτούνι μου (φτου, φτου μη το ματιάξω). Επειδή ο αγοραστής είναι από αλλού και ο χρόνος μας πολύ περιορισμένος, στη Διεύθυνση στα ΚΤΕΟ Θεσσαλονίκης ξέρει κανείς τι παίζει από αναμονές; Θα ξεμπερδέψουμε γρήγορα ή θα βγάλουμε γένια; Να προτιμήσω τα ΚΕΠ (που είναι και 5' από τη δουλειά μου και δίπλα σε τρ. Πειραιώς);
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#217550 εμεις την καναμε στο κεπ και ξεμπερδεψαμε μπαμ μπαμ. Το αρνητικο ειναι οτι μεσω κεπ κανει 3 μηνες να εκδοθει η νεα αδεια οποτε στο μεσοδιαστημα θα ευθυνομαστε εμεις αν συμβει κατι κακο. Το προτιμησαμε ομως γιατι το δωσαμε σε γνωστο. Σε αλλη περιπτωση στην Πατρα χανεις ολη τη μερα και πρεπει να στηθεις στην ουρα απο τις 8 το πρωι. (μακαρι να ναι διαφορετικα στην Σαλονικα)