Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#367511 Ερώτηση: ισχύει ότι στην πάτρα μεταβιβάσεις γίνονται μόνο στο μηχανολογικό;;; :hmmm:

Επίσης πως μπορει να εξασφαλιστεί μία μεταβίβαση; Εννοώ το κλασσικό πρώτα τα $$$ ή πρώτα η μεταβίβαησ που δημιουργεί θέμα όταν και οι 2 είναι καχύποπτοι. :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367514 Τραπεζικη επιταγη με το τιμημα, κανετε την μεταβιβαση σου δινει τα χαρτια-κλειδια, δινεις την επιταγη, παιρνεις το οχημα και φευγεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#367518
Νίκος Παππάς έγραψε:Τραπεζικη επιταγη με το τιμημα, κανετε την μεταβιβαση σου δινει τα χαρτια-κλειδια, δινεις την επιταγη, παιρνεις το οχημα και φευγεις.


H τραπεζική επιταγή γνωρίζω ότι εγγυάται με κάποιον τρόπο ότι υπάρχουν τα χρήματα σωστά;
Αν για τον Α, Β λόγο εγώ δεν πάρω το αυτοκίνητο/μηχανή, μπορώ να την ακυρώσω; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367521 Απο οσο ξερω ναι. Πας στην τραπεζα που την εκδοσες και την ακυρωνουν.

Προσοχη! Στην μεταβιβαση ζητανε χαρτι μη οφειλης τελων κυκλοφοριας απο εφορια πωλητη. Φροντισε να το εχει για να μην τρεχετε!
Επισης την ωρα που ο υπαλληλος κανει την μεταβιβαση δινεις επιταγη, περνεις κλειδια, την νεα αδεια και το οχημα, το οποιο λογικα ειναι απο εξω, μαζι σας.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#367522 Γενικά φοβάται και αυτός (απαιτεί πληρωμή πριν τη μεταβίβαση) αλλά και εγώ (θέλω το αντίθετο). Ψάχνω τρόπο να είμαι εξασφαλισμένοι και οι 2. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#367523
xenos έγραψε:Γενικά φοβάται και αυτός (απαιτεί πληρωμή πριν τη μεταβίβαση) αλλά και εγώ (θέλω το αντίθετο). Ψάχνω τρόπο να είμαι εξασφαλισμένοι και οι 2. :hmmm:

Εκανα edit οσο εγραφες.

Κοιτα, οταν πατε στο μηχανολογικο δειξτου την επιταγη οτι δεν τον δουλευεις και ακολουθησε την διαδικασια.
Τωρα αν δεν ξερει την διαφορα τραπεζικης/προσωπικης επιταγης , δεν θα πουλησει ποτε! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By xenos
#367530 Σκέφτομαι να του πω να πάμε μαζί στην τράπεζα και μαζί με το παράβολο να του εκδόσω την επιταγή (στο όνομα του;). Πάμε μηχανολογικό, ελέγχει ο υπάλληλος τα χαρτιά και αν τα βρει οκ, ανταλλάσουμε επιταγή με κλεδιά/άδεια. Λογικό δεν είναι; :hmmm:

Αυτός εξασφαλίζει ότι η επιταγή είναι οκ και πάει μετά και την καταθέτει στον λογαριασμό του.
Αν παιχτεί μλκία πάω επιτόπου στην τράπεζα και την ακυρώνω.

Γιατί μου το παίζει λίγο βαρύ πεπόνι και δεν θέλω να αφήσω κάτι στην τύχη του. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#367539 Θα τη βγάλει στο δικό του όνομα για να μην έχει και έξοδα και θα την οπισθογραφίσει
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#367615
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν νομιζω οτι ακυρωνεται αν γραψεις ονομα αλλου επανω :hmmm:

Mόνο την ίδια μέρα της έκδοσής της.

Το πιο σωστό είναι με επιταγή στο όνομα του εν δυνάμει αγοραστή και οπισθογράφηση, όπως έγραψε και ο Andreasdik.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400693 Μάλλον βρέθηκε γαμπρός για το γκολφ (βασικά δυο και κονταροχτυπιούνται :metalo: ) οπότε πάμε τώρα στο επόμενο βήμα.

Ας πούμε ότι εγώ δεν έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με τη μεταβίβαση.

Μπορώ να του κάνω μια εξουσιοδότηση και να τα κάνει όλα αυτός? Που τη κάνω? Στην αστυνομία (θέλει γνήσιο υπογραφής) ή σε ΚΕΠ?

Τη βεβαίωση με τα τέλη τη κατεβάζω από το taxis ή πρέπει να πάω στην εφορία?
Πάω σε όποια εφορία θέλω ή μόνο σε αυτή που ανήκει ο ιδιοκτήτης?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#400715 Τη βεβαιωση απο την εφορια σου. Αλλιως θα στην πει ο τεμπελουπαλληλος.
Ταξις ε; καλο!

Εξουσιοδοτηση κλπ μπορεις να κανεις. Το θεμα ειναι μην γινει καμια μλκια (ελαχιστη πιθανοτητα) στο ενδιαμεσο. Δεν θα το προτιμουσα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#400727
Nikos! έγραψε:Μάλλον βρέθηκε γαμπρός για το γκολφ (βασικά δυο και κονταροχτυπιούνται :metalo: ) οπότε πάμε τώρα στο επόμενο βήμα.

Ας πούμε ότι εγώ δεν έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με τη μεταβίβαση.

Μπορώ να του κάνω μια εξουσιοδότηση και να τα κάνει όλα αυτός? Που τη κάνω? Στην αστυνομία (θέλει γνήσιο υπογραφής) ή σε ΚΕΠ?

Τη βεβαίωση με τα τέλη τη κατεβάζω από το taxis ή πρέπει να πάω στην εφορία?
Πάω σε όποια εφορία θέλω ή μόνο σε αυτή που ανήκει ο ιδιοκτήτης?


Εξουσιοδότηση καλό είναι να την κάνεις σε κανένα ΚΕΠ ή αστυνομία, με το γνήσιο της υπογραφής (υπογράφεις όμως μπροστά στον υπάλληλο, έτσι;;; ). Βεβαίωση από την εφορία σου.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400728
bibendum έγραψε:http://www.kteohellas.gr/category/135/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1.html


Αυτά τα βρήκα κι εγώ, δεν απαντάει στην ερώτηση μου όμως.

Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, όλη την εβδομάδα θα είμαι εξωτερικό.

< >