Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#331248
PeterPan έγραψε:εξετάσεις δεν πέρασε? πως? τί έγινε δλδ?


ουτε εγω το καταλαβα? πως γλυτωσε τα παραβολα,αφου εδωσε εξετασεις? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#331269 και ενώ εχεις πληρωσει παραβολο μονο για μηχανακι,θα σε εξετασουν πχ οδηγηση για αυτοκινητο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#331274 Αν εχεις συνεννοηθεί με τους εξεταστές.

Τι μα πω. Πείτε εσείς άλλη εξήγηση γιατί βγήκε πλαστό στο κομμάτι που αφορούσε το αυτοκινητο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#331282 Μιακοβε,μαλλον πρεπει να είναι και αλλοι εμπλεγμενοι,πες της να βαλει κανα δικηγορο, προφανως θα χρειασθουν εξοδα για να ξαναδωσει (παραβολα+ υποχρεωτικα μαθηματα) και ευκαρια μηπως βγαλει και κανα μεροκαματακι(πηγα αγγλια για δουλεια,δεν μπορεσα να κανω την δουλεια λογω υπαιτιότητας σας,ξοδεψα εισητηρια για αεροπλανα,ξενοδοχειο,φαγητο κλπ
Κάθε εμποδιο για καλο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#331315
nEK έγραψε:ΥΣ. Για αποπλανηση ανηλικου, 17 και εδω? :iconcool:


Το όριο είναι 15 nEK :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581549 Έμαθα από φίλο ότι ξεκίνησε η διαδικασία πρακτικής επανεξέτασης για τους άνω των 74. Μου αρέσει που ίσως θα ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο στους δρόμους.
Ο φίλος πέρασε τη δοκιμασία, και σωστά κατά τη γνώμη μου, γιατί οδηγεί χωρίς να ενοχλεί τους άλλους με αργές ταχύτητες κλπ. Θα πρέπει να ακούσουμε όμως στατιστικά μετά από κανένα χρόνο... Πόσοι κόπηκαν....πχ??

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581558
224v έγραψε:Έμαθα από φίλο ότι ξεκίνησε η διαδικασία πρακτικής επανεξέτασης για τους άνω των 74. Μου αρέσει που ίσως θα ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο στους δρόμους.
Ο φίλος πέρασε τη δοκιμασία, και σωστά κατά τη γνώμη μου, γιατί οδηγεί χωρίς να ενοχλεί τους άλλους με αργές ταχύτητες κλπ. Θα πρέπει να ακούσουμε όμως στατιστικά μετά από κανένα χρόνο... Πόσοι κόπηκαν....πχ??

.



Ελπιζω να μην ειναι απο αυτους τους ηλικιωμενους οδηγους που πανε ΜΕΧΡΙ 60 , παντα, οσες λωριδες κυκλοφοριας και να εχει καθε ρευμα (συνηθως μια) :s_hang

Καποια στιγμη πρεπει να μιλησουμε και για αυτες τις περιπτωσεις ( αιτια εκνευρισμου των υπολοιπων, μειωμενη αντιληψη του ογκου του αυτοκινητουτους και της κυκλοφοριας κλπ κλπ)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581578 Όταν ανέφερα αργές ταχύτητες εννοώ γύρω στα 100. Ο άνθρωπος όπως και εγώ έχει κάνει 10+ χρόνια Μ Ανατολή και έχει δει τα πάντα στους δρόμους.
Για μένα είναι πρόβλημα τα άτομα που παίρνουν χάπια λόγω υγείας και τους μειώνονται τα αντανακλαστικά + θέματα καρδιάς που μπορεί να τους αφήσουν στον τόπο ξαφνικά. Τους εξετάζει καρδιολόγος και ίσως αν είναι φιλότιμοι να μην τους περνάνε αέρα Πατέρα... Αυτούς που πάνε με 60 καλό είναι να τους πηγαίνουν επανεξέταση άμεσα!!! Ποιος όμως θα τους καταγράψει?? Ακόμα και στην Κηφισίας, Αλεξάνδρας κλπ υπάρχουν σε ώρες που είναι άδειοι και πάνε αριστερά και κανείς δεν τους σταματά. Προσωπικά όταν τους βλέπω τους " σπρώχνω" κορναροντας όμως δεν πετυχαίνει πάντα γιατί μάλλον είναι χαπακομενοι κρίνοντας από τη στάση τους στο τιμόνι .....
Η καλή συνήθεια των υπαλλήλων του υπουργείου συνεχίζεται και καθυστερούν να δώσουν το δίπλωμα μετά την επιτυχή εξέταση!!!! Μου μυρίζει ότι θέλουν λαδομα για να το παρεις, πχ ύστερα από 2 μέρες. Του είπαν να πάει μετά από 10!!! Και να τους πιέσει!!!! Ενώ αυτοί θα έστελναν τα χαρτιά αυθημερόν.... Τι λέει ο νέος νόμος για αυτό??? η μήπως δεν λέει για να μπορούν να το κάνουν αυτό??

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581595 Αργες ταχυτητες στα 100;

Ειναι απο τους αλλους δλδ :roll:

Ευτυχως με την αυτονομη οδηγηση θα τελειωσουν ολα αυτα σιγα σιγα να ησυχασουμε και μεις . :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#581633 Ο πεθερός μου, 85 ετών πέρασε πρόσφατα τις εξετάσεις του (τίμια). Το δίπλωμα όμως είναι για μόνο 3 νομίζω χρόνια.
Δεν έχω πρόβλημα αν πηγαίνουν αργά εφόσον πηγαίνουν στην άκρη του δρόμου χωρίς να ενοχλούν. Αυτόν που φοβάμαι είναι τον υπερήλικα με μειωμένη όραση, ακοή και αντανακλαστικά που οδηγάει μια φορά το μήνα και δεν έχει αίσθηση των ικανοτήτων του και πηγαίνει γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#581638 1000 χρόνια να ζήσει ο άνθρωπος αλλά 85 είναι πάρα πολλά imho για οδήγηση. Όταν δε συνδυάζεται και από ελληνοσυνη στον τρόπο συμπεριφοράς είναι φοβερός συνδυασμός. Προσωπικά θα άλλαζα τον αδοξαστο σε οποιονδήποτε θέλει να οδηγήσει πάνω από τα 65 μέχρι να πάρει την ανανέωση αλλά είμαι γενικά κακός με τις μεγάλες ηλικίες σε τέτοια θέματα οπότε ρουφάω το αυγό μου.

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581643
g8777 έγραψε:Αργες ταχυτητες στα 100;

Ειναι απο τους αλλους δλδ :roll:

Ευτυχως με την αυτονομη οδηγηση θα τελειωσουν ολα αυτα σιγα σιγα να ησυχασουμε και μεις . :s_whiteflag


Χμ.. ανεβαινεις Κηφησιας σε ωρες χαλαρης κινησης, τα 100 ειναι πολλα?? το ιδιο σε Συγγρου, Βουλιαγμενης κ.λ.π Δεν μιλαω για ΑΟ οπου οριο ειναι μεχρι και 130...
ανεβοκατεβηκα στο Ελ. Βενιζελος και ολοι πηγαιναν σε αριστερη και αρκετοι στη μεσαια με 110+ Ας μην κοροιδευομαστε με politically correct αποψεις, οποιος απο εμας εδω μεσα βρει αδειο δρομο, θα πιασει τα 100 και μεχρι οπου θελει και του επιτρεπουν οι συνθηκες του δρομου και της κυκλοφορειας...

Οσο για τα αυτονομα .. :yahoo: Κανε λιγη υπομονη... μερικες δεκαετιες.... (φυσικα μιλαω για να σε πηγαινει 100%) οχι να σε διορθωνει οταν πας να κανεις μακακια,... Εγω ευτυχως δεν θα οδηγω τοτε, ισως προφτασω να παρω ηλεκτρικο 100% καποια στιγμη... ετσι για να πηγαινω για καφε αν και θα μπορουσα με απλο ποδηλατο να το κανω...


Η εμπειρια απο Ινδια λεει οτι καλυτερα για κοντινες αποστασεις να σε πηγαινουν παρα να μπλεκεις να βρεις να παρκαρεις αρα Τοκ Τοκ ειναι η λυση!!! (κινουνται με αεριο εκει.....CNG.) και σε πηγαινουν πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα...

Arrow,ναι καλυτερα να συνεχισεις να ρουφας το αυγο σου... μαλλον δεν σε εχει παει καποιος 65+αρης petrolhead βολτα με αμαξι σπορ, η γενια που καποτε ετρεχε στο Τατοι να δει αγωνες το 60- 70 ακομα οδηγει σωστα γιατι αυτο εμαθε.... τωρα πλεον μαθαινουν NFS.. στις οθονες... :lol: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581653 Ομιλούμε για 100 Χλμ ΚΑΤΆ ΜΈΣΟ ΌΡΟ.

ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ ΕΔΏ ΜΈΣΑ.






Αυτά μου είπε ο Ασιμοβ να γράψω. :s_dunno