Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#344941
kyr80 έγραψε:ΚΑΙ αύξηση στα καύσιμα. ΚΑΙ διατήρηση των ΤΚ. ΚΑΙ διατήρηση του ΦΠ.

Σύριζα λέμε και κλαίμε....


ΚΑΙ δε τελείωσε ακόμα διότι κάπου στα μέσα της χρονιάς θα σχεδιάσουν τα τέλη του 2018.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#344995 Το 500ακι μας με το 1248 κινητηρα Diesel πληρωνει φετος οπως και περισυ 88,5 ευρω. Η λιστα που βαλατε ειναι αναξιοπιστη... οπως και το μεσο που την δημοσιευσε....

Η Πειραιως μεσω της οποιας πληρωσα τα τελη των οικογενειακων οχηματων, με δοσεις προφανως, μου εστειλε με μαιιλ βεβαιωτικα πληρωμης τους για το καθε ενα ξεχωριστα. Σκεπτομαι λοιπον οτι ακομα και αυτοι ΔΕΝ εμπιστευονται τους νομους οπως λετε εδω μεσα, για την εφαρμογη τους απο τις υπηρεσιες και σου δεινουν την δυνατοτητα να εχει και ενα Hard copy της πληρωμης μαζυ σου , "για παν ενδεχομενο" ωστε να ξεμπλεξεις σε περιπτωση γκαντεμιας.
Προσωπικα λοιπον , θα εχω τυπομενο το χαρτακι μαζυ μου, σε ελεγχο θα πω οτι ο νομος δεν με υποχρεωνει να το εχω... και να παει το οργανο να βρει μεσω διαδυκτιου την πληρωμη μου, εαν την βρει τοτε ολα Ο.Κ. εαν παει να κανει τον δυσκολο θα το παιξω λιγο δυσκολος και εγω, και οταν φτασει να μου πει να τον ακολουθησω, τοτε "ξαφνικα" θα βρω το χαρτακι πληρωμης και θα μου κανει τα 3 - 2..
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#345014
Nikos! έγραψε:
kyr80 έγραψε:ΚΑΙ αύξηση στα καύσιμα. ΚΑΙ διατήρηση των ΤΚ. ΚΑΙ διατήρηση του ΦΠ.

Σύριζα λέμε και κλαίμε....


ΚΑΙ δε τελείωσε ακόμα διότι κάπου στα μέσα της χρονιάς θα σχεδιάσουν τα τέλη του 2018.


Για το 2018 δε με νοιάζει καθόλου... I've made my arrangements (σκηνή από το godfather).
Να αρχίσω τώρα το κλάμα, όπως κάποιοι;; Αφήστε ρε τα καύσιμα ήσυχα..... Στα τέλη όλος ο φόρος.... Πως θα πληρώνει η γιαγιά τα μακαρόνια;;; κλπες φίφες.
Ασχέτου προσωπικού κέρδους. Τα ΤΚ και ο ΦΠ είναι ότι πιο άδικο έχει υπάρξει...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#345032
kyr80 έγραψε: Τα ΤΚ και ο ΦΠ είναι ότι πιο άδικο έχει υπάρξει...


Γενικά οποιοσδήποτε φόρος δεν είναι στο εισόδημα. :rtfm:

Γιατί μη μου πει κανείς ότι τα τέλη κυκλοφορίας έχουν ανταποδοτικό χαρακτήρα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#345333
nass έγραψε:Πες μου: πλήρωσα τα τέλη κυκλοφορίας απευθείας από το e-banking της Alpha (ούτε καν μπήκα στη ΓΓΠΣ), μου έβγαλε μια επιβεβαίωση, τέλος. Ποιό "αποδεικτικό" έχω ?


καλημέρα και χρονια πολλά σε ολους.

Νασο αν τα βαλεις διπλα διπλα θα δεις οτι ο κωδικός πληρωμης που βρηκε η Alpha σε εσενα (και Εθνική σε εμενα ) απο την ΓΓΠΣ ειναι ο ιδιος ακριβως με αυτον που εχει το ειδοποιητηριο που δεν τυπωσες.

Αυτος ειναι ο συσχετισμός.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#351658
Πρόστιμα έως 10.000 ευρώ για παράνομα ΙΧ με πινακίδες Βουλγαρίας

......

Η απάντηση της κυρίας Παπανάτσιου στη Βουλή υπενθυμίζει ότι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί για να κυκλοφορεί νόμιμα στη χώρα μας ΙΧ με ξένες πινακίδες, είναι:

α) Η συνήθης κατοικία του κατόχου του αυτοκινήτου να βρίσκεται εκτός Ελλάδος.
β) Η διαμονή του στην Ελλάδα να είναι προσωρινή.
γ) Η χρήση του οχήματος να είναι ιδιωτική.
δ) η κυκλοφορία οχήματος με ξένες πινακίδες στο έδαφος της χώρας μας να μη ξεπερνά τους 6 μήνες.


http://www.protothema.gr/economy/articl ... oulgarias/
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351666 Σιγά μην εισπράξουν πρόστιμα. Οι "μάγκες" είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά.

Μαζεύονται 2-3 συστήνουν εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων στην Βουλγαρία και νοικιάζουν τα ίδια τα αυτοκίνητά τους. Δεν απαγορεύεται να κυκλοφορείς στην Ελλάδα με νοικιασμένο αυτοκίνητο από άλλη χώρα της ΕΕ...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351687 Όταν αυξάνεις τους φόρους σε παρανοϊκά επίπεδα δίνεις μεγαλύτερο κίνητρο για φοροδιαφυγή / φοροαποφυγή...

Όταν πχ ένα Cherokee 3,7 του 2005 πρέπει να πληρώσει 2-3Κ / έτος για να έχει πινακίδες απλά (εμπορική αξία = μηδέν), τέτοια φαινόμενα είναι λογικά...

Κακό, αλλά αναμενόμενο...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#352058
Pitt έγραψε:Σιγά μην εισπράξουν πρόστιμα. Οι "μάγκες" είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά.

Μαζεύονται 2-3 συστήνουν εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων στην Βουλγαρία και νοικιάζουν τα ίδια τα αυτοκίνητά τους. Δεν απαγορεύεται να κυκλοφορείς στην Ελλάδα με νοικιασμένο αυτοκίνητο από άλλη χώρα της ΕΕ...

Αυτοι δεν ειναι μαγκες ,ειναι κωλογυφτοι .
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352063
italakias έγραψε:
Pitt έγραψε:Σιγά μην εισπράξουν πρόστιμα. Οι "μάγκες" είναι πάντα ένα βήμα πιο μπροστά.

Μαζεύονται 2-3 συστήνουν εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων στην Βουλγαρία και νοικιάζουν τα ίδια τα αυτοκίνητά τους. Δεν απαγορεύεται να κυκλοφορείς στην Ελλάδα με νοικιασμένο αυτοκίνητο από άλλη χώρα της ΕΕ...

Αυτοι δεν ειναι μαγκες ,ειναι κωλογυφτοι .


Ξαναδιάβασε σωστά αυτό που έγραψα.
Δεν είπα ότι είναι μάγκες. Είπα ότι είναι "μάγκες". :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#352078
Nikos! έγραψε:
Πρόστιμα έως 10.000 ευρώ για παράνομα ΙΧ με πινακίδες Βουλγαρίας

Η απάντηση της κυρίας Παπανάτσιου στη Βουλή υπενθυμίζει ότι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί για να κυκλοφορεί νόμιμα στη χώρα μας ΙΧ με ξένες πινακίδες, είναι:
α) Η συνήθης κατοικία του κατόχου του αυτοκινήτου να βρίσκεται εκτός Ελλάδος.
β) Η διαμονή του στην Ελλάδα να είναι προσωρινή.
γ) Η χρήση του οχήματος να είναι ιδιωτική.
δ) η κυκλοφορία οχήματος με ξένες πινακίδες στο έδαφος της χώρας μας να μη ξεπερνά τους 6 μήνες.

http://www.protothema.gr/economy/articl ... oulgarias/


ε) Για να βεβαιωθούν τα "πρόστιμα", να υπάρχει κρατικός μηχανισμός (...), ώστε να ελεγχθούν τα ανωτέρω :s_sarcastic .
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#352190
Govus έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Πρόστιμα έως 10.000 ευρώ για παράνομα ΙΧ με πινακίδες Βουλγαρίας

Η απάντηση της κυρίας Παπανάτσιου στη Βουλή υπενθυμίζει ότι οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί για να κυκλοφορεί νόμιμα στη χώρα μας ΙΧ με ξένες πινακίδες, είναι:
α) Η συνήθης κατοικία του κατόχου του αυτοκινήτου να βρίσκεται εκτός Ελλάδος.
β) Η διαμονή του στην Ελλάδα να είναι προσωρινή.
γ) Η χρήση του οχήματος να είναι ιδιωτική.
δ) η κυκλοφορία οχήματος με ξένες πινακίδες στο έδαφος της χώρας μας να μη ξεπερνά τους 6 μήνες.

http://www.protothema.gr/economy/articl ... oulgarias/


ε) Για να βεβαιωθούν τα "πρόστιμα", να υπάρχει κρατικός μηχανισμός (...), ώστε να ελεγχθούν τα ανωτέρω :s_sarcastic .


Το οποίο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στη χώρα μας.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#352317 Εν τω μεταξύ φαντάζομαι, πως το απλούστερο πράγμα σε μια ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ χώρα είναι, να γνωρίζει αυτομάτως και με το που περνάει τα σύνορά της μια "ξένη" (ειδικά όταν αναφερόμαστε σε Ε.Ε.) πινακίδα, όλα όσα αναφέρθηκαν από το "α" έως και το "δ"...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#352495 Ναι, αν υπάρχει έλεγχος στα σύνορα, που στα σύνορα με τη Βουλγαρία δεν υπάρχει... :lol: