Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#113706 Αν και όπως έχω πει δε χρησιμοποιώ ποτέ παρακάμψεις όταν ταξιδεύω, λόγω δουλειάς γνωρίζω καλά τους παραδρόμους μέχρι τη Λαμία, θα έλεγα ότι η μοναδική παράκαμψη μέρι Λαμίια που είναι σχετικά ακίνδυνη και αξίζει γιατί δε χάνεις και πολύ είναι αυτή της Θήβας, όπου ανεβαίνοντας για Λαμία βγαίνεις στην έξοδο της Θήβας πληρώνοντας στα πλευρικά νομίζω 1,5 ευρώ και βγαίνεις στο παλιό 90 οπότε γλυτώνεις τα 3,85 των μετωπικών. Δηλαδή γλυτώνεις δύο κάτι για μια παράκαμψη κάπου 3 χιλιομέτρων και το βασικότερο από τον παράδρομο αυτόν δεν έχεις αντίθετη κίνηση.
Αντιστοίχως κατεβαίνοντας για Αθήνα βγαίνεις στο παλιό 90 και μπαίνεις ξανά στον κόμβο της Θήβας πληρώνοντας ξανά στα πλευρικά 1,50.
Λίγο προσοχή χρειάζεται στο βενζινάδικο γιατί γίνεται της πο@τάνας.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#132976 Στην αναμπουμπούλα χαίρεται ο λύκος ..... πάει και παράκαμψη στο 90, μετά θα φταίει ο κόσμος που θα ψηφίσει ΟΧΙ !!!

http://permisospress.blogspot.gr/2015/0 ... l?spref=fb
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#133060
axel12p έγραψε:Αν ο άλλος επιλέγει το ΟΧΙ επειδή του έκλεισαν τον παράδρομο, τότε του αξίζει η δραχμή!


Δεν διαφωνώ αλλά εμείς οι υπόλοιποι τι φταίμε αν υπάρχουν αναγκέφαλοι που θα ψηφίσουν ΟΧΙ επειδή τους έκελισαν την δίοδο, το ίδιο ισχύει και αντίθετα βέβαια αν άλλοι ανεγκέφαλοι ψηφίσουν ΝΑΙ γιατί τους χτύπησε φιλικά στην πλάτη στο καφενείο ο χωριάνος τους που έγινε βουλευτής ή υπουργός.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#133283 Ηταν τοσο εύκολη παρακαμψη που απορω πως τοσα χρονια την ειχαν αφησει. Εναλλακτικα μπαινεις απο Θηβα και φτανεις Ορχομενο και βγαινεις μετα απο Καστρο. Σε καθε περίπτωση, οχι και η καλυτερη εξελιξη.....
Βασικα τωρα που το ξανασκέφτομαι, αμφιβαλλω αν οι μπαρες μεινουν στη θεση τους για πολυ καιρο.

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#145838 Aπορία: Με τα νέα διόδια της Στυλίδας και τη δυσκολία παράκαμψης στην Πελασγία, έχει νόημα αν δε θες να πληρώσεις διόδια να πας από παρακάμψεις ή από Φάρσαλα;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#145867 Τι εννοείς αν έχει νόημα?
Τα χιλιόμετρα λίγο λιγότερα είναι, ο χρόνος περισσότερος (πολύ ή λίγο εξαρτάται πώς πας στον αυτοκινητόδρομο), το ρίσκο ανεκτίμητα μεγαλύτερα το ίδιο και η ταλαιπωρία ειδικά αν είσαι με παιδιά...
Οδηγικά βέβαια πιο ενδιαφέρον.
Εγώ δε θα το έκανα με τίποτα...ειδικα αν είχα την οικογένεια και μάλιστα Αύγουστο μήνα.
Βέβαια ούτε παρακάμψεις θα χρησιμοποιούσα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#145977 Αν και η απάντησή σου ότι πρέπει να πάω από ΠΑΘΕ και να πιστολιάσω τα διόδια έδινε 1.01 ότι θα γίνει, τα πράματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι παρακάμψεις πλέον είναι περίπου το 50% της διαδρομής (με το μάτι υπολογισμός) άρα τα 110χλμ από επαρχιακούς δρόμους, συγκρινόμενα με 100χλμ αυτοκινητόδρομο και 50χλμ παράδρομο δε δημιουργούν τόσο σημαντικό πρόβλημα ασφάλειας.

Η ερώτησή μου φυσικά ήταν στο επίπεδο αν κάποιος έχει κάνει όλες τις παρακάμψεις στο Λάρισα - Λαμία. Πόσο χρόνο του πήρε και πόσος είναι αυτός συγκρινόμενος με την ΠΕΟ. Αν κάνεις έστω και ένα τέταρτο λιγότερο από τις παρακάμψεις να το κάνω, αλλά αν μιλάμε για τον ίδιο χρόνο υπάρχει θέμα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#146083 Δεν είπα πουθενά να πιστολιάσεις...
Είπα ότι εγώ θα πήγαινα απο ΠΑΘΕ...
Συμφωνώ πάντως ότι προτιμότεροι οι εθνικοί δρόμοι από τις παρακάμψεις...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#149314 Περίπου 1 ώρα και 20' από τη νότια έξοδο Λάρισας μέχρι να ξαναμπώ στην ΠΑΘΕ στη Λαμία μέσω Φαρσάλων. Με 3 παρακάμψεις πλέον δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να πάει κάποιος από παράκαμψη και όχι από την ΠΕΟ.
Άβαταρ μέλους
By antonisczt
#149343 Διαδρομη Θεσσαλονικη-Πειραια(για Σαντορινη)και πισω.
Πληρωσα μονο Αιγινιο,Αγια Τριαδα,Αφιδνες ενω επελεξα και εγω τη διαδρομη απο Λαρισα για Λαμια μεσω Δομοκου.
Δεν βιαζομουν οποτε δεν υπηρχε λογος να αγχωνομαι και ετσι οι ταχυτητες ηταν αρκετα νορμαλ και στην εθνικη και στο επαρχιακο δικτυο.Κοστος καυσιμων 54€ αεριο και κοστος διοδιων 14.3€.Συνολικος χρονος ανα διαδρομη 5.5ωρες.
Άβαταρ μέλους
By vice246
#149349 Απο περιεργεια αποφασισα να παω την τελευταια κυριακη θεσσαλονικη Σκοτινα και επιστροφη, εκτος διοδιων…
Η διαδρομη λογω ΣΚ 15αυγουστου ηταν εως ευχαριστη… και σύντομη…
1. Εξοδος για Χαλαστρα… εισοδος απο Μαλγαρα…
2. Εξοδος για Βεροια…εξοδος απο Εγνατία οδο στον κομβο με ΠΕΟ… εισοδος απο Αιγινιο (κομβος Μεθωνης)
3. Εξοδος για Λιτοχωρο… προορισμος μεσω παραλιακου παραλληλου ΠΑΘΕ..

Η απουσια παραλληλης γέφυρας στον Αλιακμωνα κοντα στην ΠΑΘΕ σε αναγκαζει να κανεις επι πλεον 20 χιλ. και να καλύψεις ενα πεταλο για την αποφυγη των διοδίων Αιγινιου… ο δρόμος ειναι καλος και συγκοιριακα άδειος… το ισοζυγιο θετικο και οικονομικα και οδηγικα… απεφυγα τις δυσάρεστες ουρες των διοδίων…
και το κυριότερο… δεν ειχα γκρίνια ουτε απο την οικογενεια… :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By TakisB
#295584 Παράκαμψη διοδίων Πελασγίας (through Gletsos avenue)

Δεν θυμάμαι αν είναι 3,40 ή 3,80 €

Σήμερα το "ζωγράφισα" για ένα συνάδελφο και είπα να το βάλω κι εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.
Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη βγαίνουμε στη 2η έξοδο Ραχών (Ράχες - Αχλάδι) και ξαναμπαίνουμε ΠΑΘΕ στην γέφυρα Αγίων Θεοδώρων.
Δεν είναι δύσκολο αλλά αν φοβάστε μην χαθείτε μπορείτε πάντα να ακολουθήσετε μια νταλίκα! :lol:

Παράκαμψη διοδίων Πελασγίας