Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#27899
pipinos1976 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πέτυχα μπλόκο εκτός κατοικημένης περιοχής στο Ιωάννινα-Αντίρριο. Πρώτη φορά!
Προσοχή σε όλους!


Σε ποιο σημείο αναφέρεσαι; Εννοείς π.χ. στην παράκαμψη Αγρινίου ή σε άλλη περιοχή;

Ευχαριστώ.


Στην παράκαμψη Αγρινίου κάτι διάσπαρτες κάμαρες δουλεύουν;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#27954
pipinos1976 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πέτυχα μπλόκο εκτός κατοικημένης περιοχής στο Ιωάννινα-Αντίρριο. Πρώτη φορά!
Προσοχή σε όλους!


Σε ποιο σημείο αναφέρεσαι; Εννοείς π.χ. στην παράκαμψη Αγρινίου ή σε άλλη περιοχή;

Ευχαριστώ.

Όχι, δεν ήταν στην παράκαμψη. Ήταν λίγο πριν την διασταύρωση για Μεσολόγγι, προς Αντίρριο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#27959
Anonymous Founder έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πέτυχα μπλόκο εκτός κατοικημένης περιοχής στο Ιωάννινα-Αντίρριο. Πρώτη φορά!
Προσοχή σε όλους!


Σε ποιο σημείο αναφέρεσαι; Εννοείς π.χ. στην παράκαμψη Αγρινίου ή σε άλλη περιοχή;

Ευχαριστώ.

Όχι, δεν ήταν στην παράκαμψη. Ήταν λίγο πριν την διασταύρωση για Μεσολόγγι, προς Αντίρριο.


από εκεί και μέχρι την αρχή του βουνού έχει 2-3 παρόμοια ανοίγματα ο δρόμος, με ψηλά δέντρα αριστερά δεξιά, στα οποία από τέλη 90s πάντα θυμάμαι μπλόκα, πως δεν είχες ξαναπετύχει? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#28261 Πάω στοίχημα ότι τους πέτυχες στο πλάτωμα δεξιά με τα πολλά δέντρα για σκιά. Είναι κλασσικό σημείο εδώ και 3 δεκαετίες που περνάω από εκεί. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει και κάμερα, αν όχι ακριβώς εκεί, σε ένα αντίστοιχο σημείο λίγο πριν ή λίγο μετά.

KWSN-Men έγραψε:Στην παράκαμψη Αγρινίου κάτι διάσπαρτες κάμαρες δουλεύουν;


Το καλοκαίρι που πέρασα δεν είχε καθόλου κάμερες αυτό το κομμάτι, δηλαδή στα περίπου 35km της παράκαμψης που είναι κανονικός αυτοκινητόδρομος. Μήπως τις έβαλαν τώρα; Αν είναι νέες τοποθετήσεις πρέπει αν τις δω από κοντά για να δω τι παίζει.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Administrator
#28276
pipinos1976 έγραψε:Πάω στοίχημα ότι τους πέτυχες στο πλάτωμα δεξιά με τα πολλά δέντρα για σκιά. Είναι κλασσικό σημείο εδώ και 3 δεκαετίες που περνάω από εκεί. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει και κάμερα, αν όχι ακριβώς εκεί, σε ένα αντίστοιχο σημείο λίγο πριν ή λίγο μετά.

Όχι. Ξαναλέω, ΔΕΝ ήταν κλασικό σημείο, γι' αυτό και είχαν γράψει ΠΟΛΥ κόσμο και σ' εμάς άναβαν τα φώτα οι απέναντι με μανία ευτυχώς.
Αυτόν τον δρόμο τον έχω κάνει 100άδες φορές, ξέρω πολύ καλά τα κλασικά σημεία για μπλόκο. Ε, δεν ήταν σ' ένα από αυτά.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#28320 Μπορείς στο περίπου να μου το δείξεις στο Google maps για να δω αν το ξέρω ή όχι και, αν δεν το γνωρίζω, να το περάσω; Θέλω στίγμα στο περίπου, δηλαδή την περιοχή και μετά θα τα βρω εγώ τα υπόλοιπα, την ξέρω πολύ καλά την περιοχή, οπότε...
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#28396
pipinos1976 έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Στην παράκαμψη Αγρινίου κάτι διάσπαρτες κάμαρες δουλεύουν;


Το καλοκαίρι που πέρασα δεν είχε καθόλου κάμερες αυτό το κομμάτι, δηλαδή στα περίπου 35km της παράκαμψης που είναι κανονικός αυτοκινητόδρομος. Μήπως τις έβαλαν τώρα; Αν είναι νέες τοποθετήσεις πρέπει αν τις δω από κοντά για να δω τι παίζει.

Ευχαριστώ.


Έχω δει σίγουρα 1-2 στο ρεύμα προς Αμφιλοχία. Θα είμαι εκεί πάλι το Νοέμβριο και θα προσέξω καλύτερα.

Οι υπόλοιπες, πόσες πάνω από το όριο βαράνε;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#28458
pipinos1976 έγραψε:Μπορείς στο περίπου να μου το δείξεις στο Google maps για να δω αν το ξέρω ή όχι και, αν δεν το γνωρίζω, να το περάσω; Θέλω στίγμα στο περίπου, δηλαδή την περιοχή και μετά θα τα βρω εγώ τα υπόλοιπα, την ξέρω πολύ καλά την περιοχή, οπότε...

Δεν το θυμάμαι καλά, το έψαξα λίγο και δεν έβγαλα άκρη με το Street View. Εκεί τώρα γίνονται και κάποια έργα για την Ιόνια Οδό, πάντως.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#28749 Κατάλαβα πού λες. Είναι ένα κομμάτι με έργα κατεβαίνοντας προς Αντίρριο (βλέπεις δεξιά σου να στρώνουν κάτι τεράστιες ευθείες - το καλοκαίρι ήταν στα χωματουργικά), μόλις φύγεις από τα έργα καταλήγεις σε μια κλειστή αριστερή που, αν πας ευθεία, σκας στα βράχια. Μετά έχει μια μικρή ευθεία και μετά μια δεξιά με τεράστιο το ρεύμα + έρεισμα προς Αντίρριο όπου, αν κρατήσεις καλή γραμμή και δε φοβηθείς να χώσεις μούτρα μέσα, κερδίζεις πολλά km και κλείνεις την απόσταση από όσους είναι μπροστά. Εκεί, όντως, είδα κι εγώ "μπλόκο" το καλοκαίρι, στην άνοδο προς Γιάννενα, δεξιά σε ένα parking που έχει γίνει τώρα με τα έργα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#28760 Πώς ακριβώς κερδίζονται τα km;;;;; Εκεί που βρίσκεσαι π.χ. στο 5ο km, μετά βρίσκεσαι ξαφνικά στο 14ο κλπ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#28762 απο Τριτη μεχρι σημερα το απογευμα εκανα 1600 χλμ στη Δυτικη Ελλαδα(Ιωαννινα,Αγρινιο,Αρτα,Λευκαδα,Πατρα,Πυργο) και μου εκανε εντυπωση που δεν ειδα ουτε 1 μπλοκο.Οχι πως στεναοχωρηθηκα,απλα μου εκανε εντυπωση.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#28773
CARυοθραύστης έγραψε:Πώς ακριβώς κερδίζονται τα km;;;;; Εκεί που βρίσκεσαι π.χ. στο 5ο km, μετά βρίσκεσαι ξαφνικά στο 14ο κλπ;


Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Κυριολεκτικά γιατί αν κρατήσεις σωστή γραμμή με μούρη μέσα κερδίζεις αρκετά μέτρα (μονάδα μέτρησης στο SI το m) πάνω στη στροφή, αφού ακολουθείς καμπυλόγραμμη κίνηση με σταθερή ακτίνα καμπυλότητας και όχι, όπως οι υπόλοιποι που ακολουθούν τη λωρίδα τους και, ουσιαστικά, εκτελούν δύο στροφές, άρα πλησιάζεις τους μπροστά.

Μεταφορικά γιατί, είναι προφανές (ας το εξηγήσω για τους περίεργους), ότι αναφερόμουν σε km/h, δηλαδή ταχύτητα (μονάδα μέτρησης στο SI τα m/s), την οποία κερδίζεις για το λόγο που έγραψα πιο πάνω: σταθερή ακτίνα καμπυλότητας (+ μεγαλύτερη ακτίνα από τις δύο μικρές στροφές +μικρότερη διαδρομή) = μεγαλύτερη ταχύτητα στη στροφή (Fc = mv^2/R) + καμία απότομη μεταφορά βάρους = κερδίζεις ταχύτητα σε σχέση με τους υπόλοιπους που αφήνουν γκάζι (ενώ εσύ μπορείς και να πατήσεις, αν θες) για να στρίψουν, άρα τους πλησιάζεις.

Διάβασε το σχετικό με την εκπαίδευση θέμα. Είμαι Φυσικός, οπότε μην το παίζεις έξυπνος σε αυτά τα θέματα. Το έγραψα έτσι για δύο λόγους: (α) για συντομία και (β) να δω αν θα βρεθεί και πάλι κακοπροαίρετος + ... , όπως στο παλιό forum να με διορθώσει για να το παίξει έξυπνος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#28879 Ε πες ότι είσαι Φυσικός.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#28917
dimviii έγραψε:απο Τριτη μεχρι σημερα το απογευμα εκανα 1600 χλμ στη Δυτικη Ελλαδα(Ιωαννινα,Αγρινιο,Αρτα,Λευκαδα,Πατρα,Πυργο) και μου εκανε εντυπωση που δεν ειδα ουτε 1 μπλοκο.Οχι πως στεναοχωρηθηκα,απλα μου εκανε εντυπωση.


Είναι συνηθισμένο αυτό και εξαρτάται πάρα πολύ από την ημέρα και την ώρα που ταξιδεύεις. Έχω κάνει ταξίδια ολόκληρα Θεσσαλονίκη και πίσω και δεν είχα συναντήσει ούτε ένα μπλόκο. Υπάρχουν και άλλα ταξίδια, όμως, που από Πάτρα μέχρι Αθήνα έχω συναντήσει ακόμη και 4 μπλόκα, άρα ένα κάθε 50km σχεδόν. Όπως και να έχει χρειάζεται προσοχή πάντα, ειδικά στα γνωστά σημεία.

Ευχαριστώ.