Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By umaga
#274196 απο βολβο 20ετοιας+ μεχρι μερτσεντες και μαν λιγο πιο καινουρια ριμουλκουμενο 3αξονικο ακριβες φορτιο δεν ξερω
η διαδρομη ειναι αυτη https://goo.gl/maps/LNz6cGo19vG2
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#274212
umaga έγραψε:απο βολβο 20ετοιας+ μεχρι μερτσεντες και μαν λιγο πιο καινουρια ριμουλκουμενο 3αξονικο ακριβες φορτιο δεν ξερω
η διαδρομη ειναι αυτη https://goo.gl/maps/LNz6cGo19vG2


Ε δεν μπορείς να βγάλεις κανένα πόρισμα έτσι... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#274395 Mα αν δεν ξέρεις το φορτίο και το όχημα τι περίπου να υπάρχει; Δηλαδή αν σου πω εγώ πες μου κατανάλωση BMW 20ετιας στο περίπου πόσο θα μου πεις; Πόσο μάλλον σε ένα όχημα που παίζουν ρόλο ιπποδύναμη, κιβώτιο, φορτίο...
Άβαταρ μέλους
By umaga
#274508 το ξερω οτι εχει διαφορα :oops: απλα απο περιεργεια ηθελα να μαθω στο περιπου καταναλωση, ηλπιζα να μου πειτε πχ ΄΄εγω σε ανστοιχη διαδρομη με το ταδε οχημα καιω τοσο΄΄
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#274656 Έτσι εγώ εκεί πχ με το ΜΒ 1317 με 2-2.5 τόνους επάνω θα κάψω πάνω κάτω 17 λίτρα/110 χλμ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#292192 Σήμερα έπεσε στα χέρια μου με αναβάθμιση του διπλώματος
Επίσης χαβαλέ έχει και
Εντιτ, άλλαξα και τον τίτλο για να μην περιορίζεται.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#309843 λιγάκι προσοχή στους "κεντρικούς" παραδρόμους, μιας και είναι σε πλήρη εξέλιξη το γράψιμο όσων άνω των 3,5 μεικτού. για τον γνωστό νόμο-ξεφτίλα βέβαια περι υποχρέωσης διέλευσης από τα διόδια.
σήμερα με σταμάτησαν πρίν το Καπανδρίτι και γλίτωσα στην τρίχα το 2χίλιαρο. μάλλιασε η γλώσσα μου στο μπίρι μπίρι για να τους καλμάρω. καταλαβαίνουν και αυτοί βέβαια ότι είναι |λογοκρισία| αυτό που γίνεται. αυτό που θα έτσουζε βέβαια (όσον αφορά εμένα φυσικά) θα ήταν η αφαίρεση του διπλώματος μέχρι την πληρωμή του προστίμου, αλλά άντε να το πεις στην εργοδοσία αυτό. η οποία εργοδοσία βέβαια, έχει γνώση του θέματος. :innocent:
τους παραδέχομαι τους κερατάδες όμως. είχαν 6(!!!!!) φορτηγά σταματημένα και μέχρι να φύγω...εξυπηρέτησαν 2-3 ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#309859 Οι οδηγοι υποχρεωνονται απο τους εργοδοτες να πανε απο την παλαια εθνικη;

Οι ιδιοκτητες φορτηγων που τα οδηγουν μονοι τους τα συρομενα,τι κερδιζουν σε σχεση με το κοστος καυσιμων αφου στην εθνικη καινε λιγοτερο;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#309870
italakias έγραψε:Οι οδηγοι υποχρεωνονται απο τους εργοδοτες να πανε απο την παλαια εθνικη;

Οι ιδιοκτητες φορτηγων που τα οδηγουν μονοι τους τα συρομενα,τι κερδιζουν σε σχεση με το κοστος καυσιμων αφου στην εθνικη καινε λιγοτερο;

Τα διόδια είναι ένα πολύ σημαντικό έξοδο στις μεταφορές.Και όταν προσπαθείς να βγάλεις και απο την μύγα ξυγκι.........
Άβαταρ μέλους
By italakias
#309879 Και το να πηγαινεις απο εναν δρομο της πλακας οπου δεν μπορεις να διατηρησεις σταθερη ταχυτητα ,εξοδο ειναι οσον αφορα τα καυσιμα.
Ποιο ειναι το κερδος μεταξυ των δυο ρωτησα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#309885
italakias έγραψε:Και το να πηγαινεις απο εναν δρομο της πλακας οπου δεν μπορεις να διατηρησεις σταθερη ταχυτητα ,εξοδο ειναι οσον αφορα τα καυσιμα.
Ποιο ειναι το κερδος μεταξυ των δυο ρωτησα.

Υπολόγισε το κόστος http://diodia.com.gr/diodia-athina-thessaloniki.html
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#309897
italakias έγραψε:Εγω δεν θα κατσω να υπολογισω .
Θελω να μου απαντησει καποιος οδηγος φορτηγου.


για μικρες αποστασεις συμφερει.Λες να ειναι μαζοχες και να ταλαιπωρουν οχηματα και οδηγους σε επικινδυνους παραδρομους χωρις να εχουν οφελος?