Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#363704 Το ρομερ το εχουν στα λητω.
Εγω παρηγγειλα cybex τελικα. Μου φανηκε πολυ ποιοτικο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#366425 Με βάση τα παραπάνω θέλω να σχολιάσω την συμπεριφορά σε 3 μαγαζιά που πήγα για καθισματάκι (15-36).

1) Λητώ: μου δείχνει ότι έχει το κατάστημα (αρκετά), μου αναλύει τις δυνατότητες και στην ερώτηση μου τι προτείνει μου λέει κάτι ανάμεσα σε recaro/britax/maxi-cosi. ok γενικά, δεν είχε cybex.

2) bebejou: κατευθείαν μου λέει εμείς προτείνουμε το concord (εγώ 1η φορά τα άκουσα). Γενικά ότι και να ρωτούσα μου το πήγαινε στο concord και πόσο καλό είναι. Την ρώτησα για britax/cybex, αλλά εκείνη ανένδοτη. :lipsealed: Και μόνο από την συμπεριφορά αυτή (θύμισε πλαίσιο) δεν θα ψώνιζα από εκεί.

3) kidscom: μου έδειξε recaro/cybex που έχει. Πάω 2η φορά μαζί με τον μικρό γιατί μου άρεσε το cybex, ρωτάω τιμή για το Mfix κομπλέ. Ρωτάω για το q2fix που το είδα στο σάιτ της εταιρίας και μου έφερε και το συναρμολόγησε να το δοκιμάσουμε. Μόλις ρώτησα τιμή μου λέει 270 το έχουμε αλλά το βλέπω στο σκρουτζ 240, οπότε, επειδή εμείς τα εισάγουμε, θα σας το δώσω τόσο. :lipsealed:

Scotch έγραψε:Το M-fix; Κι εμείς προς εκεί πάμε. Πόσο το πήρες, αν επιτρέπεται;


Το q2 πήρα για 2 λόγους. 1ον την καλύτερη βαθμολογία που έχει πάρει σε τεστ και 2ον επειδή νομίζω θα είναι λιγότερο περιοριστικό από το Μ. Εννοώ ότι αν δεις το βίντεο του q2, τα πλαινά του ανοίγουν (όσο το ανεβάζεις) και δεν είναι μονοκόμματα και τόσο μεγάλα.
Πολύ αξιόλογα και ποιοτικά φαίνονται τα cybex πάντως. :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#366434 :lol:
Γελάω κυρίως με το bebejou. Πριν από χρόνια πούλαγε cybex και όχι concord (το ΧΤ έχουμε στον μεγάλο και είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι). Τότε το cybex δε με είχε ενθουσιάσει και είχα προτιμήσει το concord από kidscom (που δεν έφερνε cybex). Και είχε γίνει μεγάλη προσπάθεια να μου αλλάξει γνώμη με τα cybex. Τώρα που αποφασίσαμε cybex, τα φέρνει το kidscom αλλά όχι πια το bebejou (που το έχει γυρίσει στα concord και φυσικά πλασάρει αυτά) :lol:

Κι εγώ για το q2 (ή 3) πήγαινα, για τους λόγους που περιγράφεις, αλλά ο μεγάλος ήταν ανένδοτος. Έβρισκε πιο αναπαυτικό το M, όσο κι αν "προσπαθήσαμε" να τον μπερδέψουμε για να δούμε αν ήταν ιδέα του ή δεν του άρεσε π.χ. το χρώμα περισσότερο και δεν το έλεγε. Έτσι, λέμε για το Μ-fix :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366739 Κάποτε στο bebejou παραλίγο να παίξω ξύλο.
Έκτοτε ούτε απ' έξω.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#366750
Asimov έγραψε:Κάποτε στο bebejou παραλίγο να παίξω ξύλο.
Έκτοτε ούτε απ' έξω.

:) Τι μπορεί να σε έφτασε λίγο πριν παίξεις ξύλο σε ένα μαγαζί με είδη για μωρά;;;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#366753 Κάποιος |λογοκρισία| πωλητής. Συνέβει σε μένα στο Ήρα -κατά σύμπτωση και με το θρέντ- για καθισματάκι αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366777
Serf έγραψε:
Asimov έγραψε:Κάποτε στο bebejou παραλίγο να παίξω ξύλο.
Έκτοτε ούτε απ' έξω.

:) Τι μπορεί να σε έφτασε λίγο πριν παίξεις ξύλο σε ένα μαγαζί με είδη για μωρά;;;

Ο συνδυασμός "διαφορετική τιμή στο ράφι - διαφορετική στο ταμείο" και "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται".
Συνέβη το εξής: πήγαμε στο υποκατάστημα Αργυρούπολης να πάρουμε μια κουνουπιέρα που είχε δει η γυναίκα μου και πολύ της άρεσε. Μας τη δείχνει η πωλήτρια, "πόσο κάνει", μου δείχνει το ταμπελάκι (σσ σημαντικό για τη συνέχεια) και μου λέει "70 ευρώ". Πολλά μου φάνηκαν για ένα κομμάτι ύφασμα της πλάκας και ένα στήριγμα, αλλά είπα να μη χαλάσω χατήρι και είπα οκ. Πάμε να πληρώσουμε, δίνω την πιστωτική, κάτι χάζευα παράλληλα, βάζω PIN, παίρνω πρόχειρα την απόδειξη, φεύγουμε. Όπως περπατάγαμε για να πάμε σε άλλα μαγαζιά, είπα να κάνω τον έξυπνο, λέω "πολλά δώσαμε", κάνω να της δείξω την απόδειξη, κοιτάω καλύτερα: 150!!!
Γίνομαι Τούρκος, λέω πάμε πίσω επιτόπου, "όχι" μου λέει, "πάρε πρώτα τηλ., μην κάνεις φασαρία, είναι γρουσουζιά :s_crazy για το μωρό". Γρουσουζιά και |λογοκρισία|, ηλίθιες προκαταλήψεις, αλλά άντε να τα βάλεις με την έγκυο... Τεσπά, παίρνω τηλ. "όχι κύριε δεν είδατε/ακούσατε καλά, 150 έγραφε το ταμπελάκι"!!!. Επιτόπου παρατάω την έγκυο, τρέχω στο μαγαζί, τους βρίσκω να έχουν αφαιρέσει το ταμπελάκι με τα 70, αλλά να μην έχουν προλάβει να βάλουν άλλο με 150! Εντελώς συμπτωματικά είχε απομείνει το μόνο προϊόν χωρίς τιμή :metalo: Χριστοπαναγίες, ιστορίες, αλλά τελικά μια τρύπα στο νερό.
ΕΕΠ δεν είχα (και δεν έχω από τότε) κάνει ΠΟΤΕ φασαρία σε μαγαζί' οι συγκεκριμένοι με έβγαλαν από τα ρούχα μου.
Από τότε της το φυλάω και της θυμίζω κάθε φορά που βλέπει μια παπαριά και θέλει να την πάρουμε :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#366779 :lol: ωραία η περιγραφή!
Με τα 1000 δίκια σου 150 ευρώ για κουνουπιέρα είναι πάρα πολλά αλλά όπως σωστά είπες .... βρισκόσουν σε δύσκολη φάση.
Κάποια πράγματα έχουν λογικές τιμές σε κάποια άλλα ζητάνε πάααααρα πολλά.
Εκμεταλλεύονται το συναίσθημα για το νέο μέλος και το φόβο μήπως ''στερηθεί'' κάτι.... λέμε τώρα δλδ αλλά έτσι λειτουρεί η ψυχολογία τις περισσότερες φορές.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366782 Τα ορμονικά των γυναικών εκμεταλλεύονται, γιατί άντρας αποκλείεται να μπει στο τριπάκι...
Πάντως ειδικά το συγκεκριμένο μαγαζί από τότε έχει φάει άκυρο και το βρίζω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ. Και πριν μου είχαν φανεί εξωφρενικές ορισμένες τιμές του σε σχέση με άλλα μαγαζιά του χώρου, αλλά επειδή τα προϊόντα που πουλάει με αφήνουν παγερά αδιάφορο, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Είχα χαρεί όταν έκλεισε το κατάστημα της λεωφόρου Αργυρουπόλεως, αλλά μετά είδα ότι απλά μετακόμισε στην Τιτάνων και ξενέρωσα :lol: .
Άβαταρ μέλους
By xenos
#366818 Τώρα αυτό είναι περίπτωση νομίζω. Δεν μπορούσες να ζητήσεις απλά επιστροφή και πίστωση ή τουλάχιστον να πάρεις πιστωτικό γι αυτό το ποσό; :hmmm:
Στο bebejou στην αργ/λη πάντως εμένα μου είχαν συμπεριφερθεί πολύ καλά στο παρελθόν (τότε cybex εποχή). Αυτό που είπα ήταν Αγ.Παρασκευή.
Επίσης εκνευρίστηκα γιατί τα είχε σε ημιόροφο (χωρίς ασανσέρ), βγάλαμε τον (πιο) μικρό από το καρότσι, ανεβήκαμε πάνω και ενώ υπήρχαν διαθέσιμοι πωλητές, εμείς περιμέναμε... :x
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366823 Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνώριζαν το λάθος: "150 έγραφε κύριε, δεν καταλάβατε καλά". Κι όταν πήγα από κει, τους τσάκωσα πριν προλάβουν να αλλάξουν την τιμή :rant:
Ούτε στη λαϊκή αγορά τέτοιες πονηριές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#366840
Asimov έγραψε:...δίνω την πιστωτική, κάτι χάζευα παράλληλα, βάζω PIN, παίρνω πρόχειρα την απόδειξη, φεύγουμε.

Εκεί είναι που θέλει προσοχή με τους απατεωνίσκους να παραμονεύουν...
(δεν κάνω τον έξυπνο εννοείται.... δε θέλει πολύ για να την πατήσεις... αν έχεις τίποτα παιδιά να χοροπηδάνε δε... και επιταγή οπισθογραφώ χωρίς να το καταλάβω)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366914
Asimov έγραψε:Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνώριζαν το λάθος: "150 έγραφε κύριε, δεν καταλάβατε καλά". Κι όταν πήγα από κει, τους τσάκωσα πριν προλάβουν να αλλάξουν την τιμή :rant:
Ούτε στη λαϊκή αγορά τέτοιες πονηριές.


στο ιντερνετ τι τιμη ειχαν? Θα τα ειχα κανει πουτανα ΟΛΑ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#366916
dimviii έγραψε:
Asimov έγραψε:Το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνώριζαν το λάθος: "150 έγραφε κύριε, δεν καταλάβατε καλά". Κι όταν πήγα από κει, τους τσάκωσα πριν προλάβουν να αλλάξουν την τιμή :rant:
Ούτε στη λαϊκή αγορά τέτοιες πονηριές.


στο ιντερνετ τι τιμη ειχαν? Θα τα ειχα κανει πουτανα ΟΛΑ.

Στο ιντερνέτ δεν παίζει ρόλο.