Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#362377
Νίκος Παππάς έγραψε:Κοινως, απο την στιγμη που θα βγει το μαξιλαρακι που κανει το καθισμα 9-18 κιλων βγαινουν και οι ζωνες 5 σημειων. Ειναι κοντες και να ηθελες δεν θα εδεναν μεγαλυτερο παιδι.


Στην πράξη λοιπόν, σε άλλο καθισματάκι που έχω, οι ζώνες μια χαρά ανεβαίνουν μέχρι κάποιο σημείο, οπότε θα εξαντλήσω την δυνατότητα αυτή.

Govus έγραψε:Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Νίκο (Παππά) και αυτό έκανα κι εγώ (με δύο παιδιά, διαφοράς 2 και κάτι ετών το ένα από το άλλο) :thumbsup: .


Σε προηγούμενο ποστ μου λες να πάρω 9-18 και τώρα συμφωνείς με το Νίκο για 18-35. Κάτι δεν πιάνω. :hmmm:

Govus έγραψε:Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνετε "διπλά" καθίσματα :oops: ... Με την εξαίρεση τα "βαρίδια" της κατηγορίας 9-18 με ISOFIX (σχεδόν 15 κιλά ήταν το Maxi Cosi που είχα), τα υπόλοιπα μεταφέρονται άνετα από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο :hmmm: .


Θα σου δώσω ένα απίστευτο σενάριο! Ο ένας γονιός (που πιάνει δουλειά πιο αργά) λοιπόν πάει τα παιδιά σχολείο και ο άλλος (που σχολάει νωρίτερα) τα παίρνει! :omg:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#362380
Νίκος Παππάς έγραψε:@ xenos.
Ο μονος τροπος για να μην βγαζει την ζωνη ειναι να τον εκπαιδευσεις. Οταν πατε βολτα, ειδικα καπου που το περιμενει, αν την βγαλει σταματας στην ακρη, του λες να την βαλει ξανα και αν δεν ακουσει γυριζεις πισω. Παει η βολτα..
Την επομενη φορα το ιδιο. Θα το κανεις 2-3 φορες και δεν θα συμβει ποτε ξανα. Μπορεις επισης να του παρεις το αγαπημενο του παιχνιδι για λιγες ωρες, ωστε και να μην τον νοιαξει που θα χασει την βολτα να τον νοιαξει για το παιχνιδι. :s_wink


Νίκο χαίρομαι που έχεις τέτοια παιδιά. Εμένα είναι τόσο επίμονος (τουλάχιστον προς το παρόν) που με τον τρόπο που περιγράφεις μάλλον θα χρειαστεί να πουλήσουμε και τα αυτοκίνητα μας. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#362382
xenos έγραψε:Σε προηγούμενο ποστ μου λες να πάρω 9-18 και τώρα συμφωνείς με το Νίκο για 18-35. Κάτι δεν πιάνω. :hmmm:

Η "φυσική" σειρά κατηγοριών είναι : 0-13 ---> 9-18 ---> 15-36. Από εκεί και πέρα, αποφασίζεις ανάλογα με τη διάπλαση του παιδιού σου και με το πόσα θέλεις να ξοδέψεις για το κάθισμά του...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#362386
xenos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:@ xenos.
Ο μονος τροπος για να μην βγαζει την ζωνη ειναι να τον εκπαιδευσεις. Οταν πατε βολτα, ειδικα καπου που το περιμενει, αν την βγαλει σταματας στην ακρη, του λες να την βαλει ξανα και αν δεν ακουσει γυριζεις πισω. Παει η βολτα..
Την επομενη φορα το ιδιο. Θα το κανεις 2-3 φορες και δεν θα συμβει ποτε ξανα. Μπορεις επισης να του παρεις το αγαπημενο του παιχνιδι για λιγες ωρες, ωστε και να μην τον νοιαξει που θα χασει την βολτα να τον νοιαξει για το παιχνιδι. :s_wink


Νίκο χαίρομαι που έχεις τέτοια παιδιά. Εμένα είναι τόσο επίμονος (τουλάχιστον προς το παρόν) που με τον τρόπο που περιγράφεις μάλλον θα χρειαστεί να πουλήσουμε και τα αυτοκίνητα μας. :lol:

Ξενοφωντα; μου! Να σου τον φερω το απογευμα να δεις τι καλο και υπακουω 9χρονο εχω; :s_devil :s_devil

Ο δικος μου ειναι 10 φορες πιο πεισματαρης απο τον δικο σου, και βαζω στοιχημα. Απλα στο θεμα της ζωνης δεν ειχε ποτε επιλογη. Εμαθε με τον καλο και τον αγριο τροπο ( σταματησα καποτε στην ακρη βραδυ και εκανα οτι θα τον κατεβασω κατω, ανοιξα την πισω πορτα τον επιασα απο το χερι, η συζυγος ελεγε βρε Νικο δεν ειναι σωστο παιδακι πραμα, ο μικρος εβαλε τα κλαματα και προσπαθουσε να δεθει μονος του :lol: ) Λιγο πιο μετα του ηρθε κατουρημα και δεν ηθελε να παει με την μανα του, μην τυχων και φυγω και τους αφησω :lol: Πηγαμε μαζι και μου ελεγε ποσο με αγαπαει :inlove: :lol: :lol:
Μετα του εδειξα αγωνες αυτοκινητου που δενονται ολοι, τουμπες και τρακαρισματα αγωνιστικων.

Σημερα η πρωτη του δουλεια ειναι να βαλει ζωνη και επειδη του εχω πει οτι η ζωνη βγαινει αφου σβησει ο κινητηρας καμμια φορα οταν ξεχνιεται και την βγαζει πριν, ζηταει συγωμη απο μονος του.
Οδηγει ποδηλατο με κρανος, επιγονατηδες, πατινια το ιδιο. Οδηγει και μοτο με φουλ εξοπλισμο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#362425
Zeus έγραψε:Κι εμενα η κορη μου παντως δεν εχει θεμα με τη ζωνη..το αντιθετο. Αν κανω να ξεκινησω πρωτου τη βαλει, μου φωναζει :inlove:


Aυτό κάνουν και τα 6 μου ανίψια (5 κορίτσια και 1 παιδί :shifty: ). Αν τα πάρω/πάω σε καμιά ασχολία, μου λένε "περίμενε john john" :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#362735 Πήγα μια βόλτα στα μαγαζιά και....

1) Recaro Monza Nova 2 SeatFix: Μεγάλο μείον το μεγάλο (τεράστιο) πλάτος.

2) Cybex Solution M-Fix: πολύ μου άρεσε, μόνο μου φάνηκε λίγο στενό στο κάτω μέρος :hmmm:

3) Britax Romer Kidfix II Xp Sict: και αυτό μου άρεσε αρκετά. Έχω παρόμοιο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#362751 Εγώ είμαι μεταξύ αυτών των δύο:
Recaro Monza nova 2 και cybex q3. Το δεύτερο (που εξακολουθώ να θεωρώ 1η επιλογή) έχει το πλεονέκτημα ότι μεγαλώνει κι ως προς το πλάτος, το Recaro επειδή έχει τα ηχεία κι ενδεχομένως τα παιδιά το εκτιμήσουν στο όχι πολύ μακρινό μέλλον. (μ@λ@κίες μάλλον λέω που συγκρίνω ασφάλεια με διασκέδαση, αλλά είναι πράγματι λιγότερο ασφαλές το Recaro;) :hmmm:

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By Govus
#362761
Scotch έγραψε:Εγώ είμαι μεταξύ αυτών των δύο:
Recaro Monza nova 2 και cybex q3. Το δεύτερο (που εξακολουθώ να θεωρώ 1η επιλογή) έχει το πλεονέκτημα ότι μεγαλώνει κι ως προς το πλάτος, το Recaro επειδή έχει τα ηχεία κι ενδεχομένως τα παιδιά το εκτιμήσουν στο όχι πολύ μακρινό μέλλον. (μ@λ@κίες μάλλον λέω που συγκρίνω ασφάλεια με διασκέδαση, αλλά είναι πράγματι λιγότερο ασφαλές το Recaro;) :hmmm:

Tapatalk & XT1068

Από το site που έβαλες, μάλλον το Cybex Solution X φαίνεται καλύτερη περίπτωση : ασφαλέστατο και το παίρνεις με τα μισά χρήματα (ίσως επειδή παρουσιάστηκε το '11) .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#362911 Ναι, δε φαίνεται άσχημη περίπτωση για τα χρήματά του. Ο λόγος που δεν το προτίμησα είναι ακριβώς ο χρόνος παρουσίασης, θεωρώντας πως όσο να 'ναι κάποια βελτίωση θα την έχουν υποστεί τα νεώτερα καθίσματα. Το σκέφτομαι για το smart το συγκεκριμένο (ή το maxi cosi airprotect).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#362916 Δες και το Cybex X2-fix

Εικόνα

αυτο εχουμε εμεις, στο χρωμα του μεαγαλυτερου της φωτο, και ειναι καλο.

Α, σε κανενα μηνα θα το καθαρισω και θα το βγαλω για πουλημα. Μεγαλωσαμε πλεον, 1,38 και 38 κιλα, οποτε θα παμε σε booster σκετο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#362923 Νικο τι διαφορα εχει με το m fix?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#362929
xenos έγραψε:Νικο τι διαφορα εχει με το m fix?

Δεν εχω ιδεα :lol:
Αν δεις στην σελιδα της http://cybex-online.com/en/carseats εχει τρεις κατηγοριες, silver, gold, platinum.
Το δικο μου ειναι στην πρωτη, το m-fix στην δευτερη και το q3-fix στην τριτη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#363697
xenos έγραψε:Πήγα μια βόλτα στα μαγαζιά και....
1) Recaro Monza Nova 2 SeatFix: Μεγάλο μείον το μεγάλο (τεράστιο) πλάτος.
2) Cybex Solution M-Fix: πολύ μου άρεσε, μόνο μου φάνηκε λίγο στενό στο κάτω μέρος :hmmm:
3) Britax Romer Kidfix II Xp Sict: και αυτό μου άρεσε αρκετά. Έχω παρόμοιο.

Πήγα κι εγώ μια βόλτα και είδα τα δύο πρώτα καθώς και το cybex q2.
Τα μικρά έκριναν το M-fix ως το πιο αναπαυτικό. Το q2 για κάποιο περίεργο λόγο δεν τους άρεσε. Σ' εμένα φάνηκε λίγο ζεστό, μιας και είναι κλειστό από παντού στην πλάτη και φοβάμαι πως το καλοκαίρι θα βράζουν.
Και το romer φαίνεται ενδιαφέρον. Πού το είδες xenos;

< >