Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nikos
#841168 Να κάθομαι να γλυτώσω 12 ευρώ το χρόνο επειδή θα το χρειαστώ σαν ασφάλεια μια φορά στα 10 χρόνια? Μου υπόγραψε κάποιος ότι δε θα μου τύχει ή θα μου τύχει?
Μιλάμε για 12 ευρώ όχι κάτι τραγικό.
Ένα ποτό να κεράσεις μια φίλη ή φίλο είναι.
Να μου έλεγε κάποιος ότι δε θέλει να πληρώσει μεικτή γιατί είναι σχεδόν διπλά λεφτά να το καταλάβω.
Μήπως να μη πληρώσω και άλλα 10 για νομική?
Μα μια φορά θα χρειαστεί δικηγόρος για παράσταση και θα βγάλεις τα σπασμένα του δικαστηριου στα τόσα χρόνια
Άβαταρ μέλους
By 224v
#841173 George_prix να σου λυσω την απορία για το ποιος είναι ο πρώτος!! Και φυσικά εγώ ειμαι που το έχω πει εδώ μέσα και το επαναλαμβανω.
Εγώ σε πιστεύω και σε νοιώθω για αυτό που λες με την ταχύτητα και την ευχαρίστηση που κυνηγάς, το κάνω και εγώ αν και δεν κάνω τα πολλά χλμ πλέον γιατί δεν δουλεύω εκτός Αθηνών.
Το έκανα και σε χώρες που οι οδηγοί ήταν χειρότεροι από εμάς εδώ, σε παιδεία, και με την οικογένεια μέσα, πότε δεν πλησίασα το ατύχημα.
Ευτυχως τα παιδιά μου οδηγούν πλέον πιο συνετα, γιατί στην αρχή πήγαιναν μαλλιοκουβαρα με το 2.24ν. αλλά τώρα βαρέθηκαν μάλλον. Ατρακαριστα και αυτά και η σύζυγος που τελευταία το παίζει νομιμότητα... keep walking λοιπον μεχρι να βαρεθείς.

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#841180 Εγω απλα εχω να πω οτι αν τα τελευταια 28 χρονια πληρωνα καμια μεικτη ή εστω και να με κωλοπιανανε για ενα τσουβαλι καλυψεις που δε χρειαστηκα ποτε, σημερα θα βαρουσα κουτουλιες στον τοιχο για τα πεταμενα λεφτα. Ως γνωστον, ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει. Συνεχιζω και ψαχνω ΤΗ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ασφαλεια.

Αλλα φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικο σκεπτικο και ειναι απολυτα σεβαστο :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#841186
George_Prix έγραψε:
socratesn έγραψε:Ρε Τζωρτζ, ούτε το χρόνο να κάτσεις να γράψεις το σεντόνι δεν αξίζει το 10ευρο :ninja:

g8777 έγραψε:Ενα ποστ απο πανω σου. Μελετα το.


Παιδες δε διαφωνω για την ψυχικη ηρεμια. Απλα δε γουσταρω να δωσω ουτε ευρω σε κατι που ειναι μελετημενο για να μου τα τρωει. Επισης οπως ειπα ΒΛΑΚΩΔΩΣ πιστευω οτι δε θα τυχει σε μενα η στραβη κι αισθανομαι ασφαλης ακομα κι οταν δε θα επρεπε. Ειμαι ανωμαλος-περιεργος-χαζος. Δεκτον :s_cool
Να στο πω αλλιώς.

Ένα σπασμένο παρμπρίζ κοστίζει όσο 25 χρόνια κάλυψη κρυστάλλων.

Πριν χρόνια πολλά στο Αρτεμίσιο μια πέτρα χτύπησε το παρμπρίζ από κάποιο φορτηγό μπροστά μου.

Έβαλα την γυναίκα να ψάχνει ρωγμή, σημάδι, κάτι όσο ακολουθούσα το φορτηγό για να τον σταματαγα. Δεν είδαμε τίποτα.
Πήγαμε σπίτι και την επόμενη είδα μία ρωγμή από την βάση του παρμπρίζ προς τα πάνω καμιά δεκαριά εκατοστά.
Νόμιζα ότι την είχα γλυτώσει.
Ευτυχώς την κάλυψε η ασφάλεια.

Από τότε δεν σκέφτηκα ποτέ να μην υπάρχει κάλυψη για αυτό.

Στα 25 χρόνια που έχω αυτοκίνητο έχω χρειαστεί την θραύση κρυστάλλων δύο φορές. Μπορεί να είμαι μία ή άλλη αλλά αν συμβεί η στραβή ξανά δεν θα με νοιάζει πόσα λεφτά έχω στην τσέπη για την ζημιά

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#841190 Νικολαε σε πιστευω οπως και ολους τους υπολοιπους. Εγω δε σου λεω για τις εμπειριες τις δικες μου ή του καθενος απο εμας. Σου λεω τι λενε οι αριθμοι που δεν ψευδονται ποτε. Οι ασφαλιστικες βγαζουν μεροκαματο γιατι ξερουν οτι οσα παιρνουν αναλογικα απο τον καθεναν, ειναι περισσοτερα απο το μεσο ορο που θα χρειαστει να δωσει συνολικα στη ζωη του ο καθε οδηγος.

Δε θελω να προσβαλω κανεναν, αλλα οι ιστοριες μου θυμιζουν φαση "κι εμενα ο παππους μου καπνιζε 3 μπακετα τη μερα και εφτασε 90 χρονωνε". Αυτα που λενε μερικα αρρωστακια καπνιστες για να αποδειξουν οτι το τσιγαρο δε βλαπτει. Μπορει ο παππους του να ανηκει σε αυτη την κατηγορια, αλλα ειναι αποδεδειγμενο με αριθμους οτι το καπνισμα σκοτωνει.

ΕΙΔΙΚΑ στη φαση με τη θραυση κρυσταλλων, μην ξεχνατε πως ξεκινησε η κουβεντα. Ειπα για το "κολπο" με το οποιο "κλεβεις" χαλαρα τις ασφαλιστικες αν ποτε χρειαστει. Το υπολοιπο σκεπτικο με τους αριθμους, τη στατιστικη και το πως βγαζουν κερδος οι ασφαλιστικες, μπορειτε να το θεωρησετε σαν μπονους :s_wink
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#841192 Μα δεν διαφωνώ. Όλες οι ασφαλιστικές εκεί ποντάρουν. Στην ανασφάλεια και την ανάγκη να καλύψεις πράγματα που συμβαίνουν σχετικά σπάνια.

Το θέμα είναι ότι η οικονομία που κάνεις είναι σχετική.

Ασφάλεια υγείας έχεις;
Εγώ όχι, την έκοψα όταν από τις συνεχείς αυξήσεις έφτασε μια μέρα που ήθελα λεφτά πολλά που δεν άξιζε.

Από τότε όσες φορές χρειάστηκε πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο και με έφτιαξαν μια χαρά.

Άλλος θα σου πει ότι την θεωρεί απολύτως απαραίτητη γιατί, κλπ, κλπ, κλπ...



.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#841194
PaNick67 έγραψε:Μα δεν διαφωνώ. Όλες οι ασφαλιστικές εκεί ποντάρουν. Στην ανασφάλεια και την ανάγκη να καλύψεις πράγματα που συμβαίνουν σχετικά σπάνια.

Το θέμα είναι ότι η οικονομία που κάνεις είναι σχετική.

Ασφάλεια υγείας έχεις;
Εγώ όχι, την έκοψα όταν από τις συνεχείς αυξήσεις έφτασε μια μέρα που ήθελα λεφτά πολλά που δεν άξιζε.

Από τότε όσες φορές χρειάστηκε πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο και με έφτιαξαν μια χαρά.

Άλλος θα σου πει ότι την θεωρεί απολύτως απαραίτητη γιατί, κλπ, κλπ, κλπ...


Μολις εδωσες μερικα ωραια παραδειγματα του σκεπτικου μου απο μονος σου :s_howdy

Φιλε ολα εχουν να κανουν με τη φαση που βρισκεται ο καθενας μας. Εγω που ειμαι με ενα αγκουρι ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (με το συμπαθειο) απο πισω, προτιμω να γλυτωσω το καθε πιθανο ευρω και ακολουθω τη λογικη των αριθμων που ανεφερα.

Και αποδειξη αυτου που λεω για τις προτεραιοτητες του καθενος, ειναι η εξης:
ΑΝ μου πανε καλα τα πραγματα και καταφερω να παρω κανενα αμαξι απο αυτα που ξημεροβραδιαζομαι σκεπτομενος, θα κανω σιγουρα μεικτη ασφαλεια. Δηλαδη αν ειμαι καλυτερα οικονομικα, θα χαλαλισω μερικα λεφτα για να εχω ψυχικη ηρεμια :s_yes
Άβαταρ μέλους
By markvag
#841215
George_Prix έγραψε:Ολες οι ασφαλειες, τα συνταξιοδοτικα προγραμματα κτλ, ειναι φτιαγμενα για να βγαζει λεφα η μπανκα, η εταιρια.


Εικόνα

H διαφορά είναι πως το κόστος για την ασφάλεια είναι πολύ μικρότερο από το να υποστείς την όποια βλάβη και να την επισκευάσεις μόνος σου. Μιλάμε τώρα για 5-6 ευρώ το χρόνο αν θυμάμαι καλά από το δικό μου, άντε να είναι και 10... Τα ασφάλιστρα θραύσης κρυστάλλων που θα πληρώνω μία ζωή είναι λιγότερο από το κόστος ενός σπασμένου τζαμιού. Αντίστοιχα και η ασφάλεια κλοπής. Και γενικά η ασφάλεια. Προφανως στατιστικά ο ΜΕΣΟΣ οδηγός θα είναι οικονομικά καλύτερα να ΜΗΝ πληρώνει ασφάλεια (γιατί αν ήταν διαφορετικά οι ασφαλιστικές θα είχαν κλείσει ΟΛΕΣ), αλλά αυτός ο (παραπλανητικός) μέσος όρος βγαίνει από το ότι η μεγάλη πλειοψηφία των οδηγών δεν θα χρειαστεί ποτέ την ασφάλειά τους και μία μικρή μειοψηφία θα έπρεπε να πουλήσει μέχρι και το βρακί της αν δεν είχε ασφάλεια... Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα γίνει όχι αύριο, σε 5 λεπτά και από ποια μεριά θα πέσεις...

Η εταιρεία βγάζει λεφτά από το ότι πολλοί, οι περισσότεροι, ΔΕΝ θα χρειαστούν ΠΟΤΕ αυτή την κάλυψη. Και όχι από το ότι αυτοί που θα την χρειαστούν θα έχουν δώσει σε 50 χρόνια περισσότερα λεφτά απ' ότι κοστίζει ένα σπασμένο τζάμι. Γιατί τη μία χρονιά είσαι στην Χ εταιρεία, την επόμενη στην Ψ, κοκ... Χώρια που μπαίνει μέσα και η διαχρονική αξία του χρήματος και δεν συμμαζεύεται...

Δεν έχω χρειαστεί ΠΟΤΕ την ασφάλεια, ευτυχώς. Μία φορά έπεσε πάνω μου ένας άλλος και χρειάστηκα την ασφάλειά του. Ωστόσο, δεν διανοούμαι καν να "κερδίσω" 20-30€ το χρόνο για να έχω τον κίνδυνο να ξεπαραδιαστώ σε οτιδήποτε κι αν συμβεί... Πχ, ο αδερφός μου αποζημιώθηκε 2 φορές σε 1 έτος επειδή του έκλεψαν 2 αμάξια. Κόστος ασφάλειας κλοπής; 30€ το πολύ. Αποζημίωση; 2x6.000€ :inlove: Και από τότε έκανε 10 χρόνια να ξαναπάρει αμάξι. :lol: :lol:


Προφανώς είναι κατανοητό και θεμιτό ο καθένας μας να θέλει να εξοικονομήσει χρήματα, δεν περισσεύουν άλλωστε σχεδόν σε όλους μας και βγαίνουν με αίμα, δάκρυα κ' ιδρώτα, απλά δεν θέλει πολύ δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#841217
markvag έγραψε:Η εταιρεία βγάζει λεφτά από το ότι πολλοί, οι περισσότεροι, ΔΕΝ θα χρειαστούν ΠΟΤΕ αυτή την κάλυψη. Και όχι από το ότι αυτοί που θα την χρειαστούν θα έχουν δώσει σε 50 χρόνια περισσότερα λεφτά απ' ότι κοστίζει ένα σπασμένο τζάμι.


Το ιδιο πραγμα λεμε ρε φιλε... Αν για παραδειγμα μια εταιρια δινει συνολικα 300 χιλιαρικα για σπασμενα τζαμια καθε χρονο και τα ασφαλιστρα που εισπρατει για θραυση ειναι 600 χιλιαρικα, σημαινει πως ο μεσος οδηγος βγαινει χαμενος οικονομικα. Το θεμα της ψυχικης ηρεμιας ειναι αλλου παπαβαγγελιο και προφανως απολυτα σεβαστο.

Και οι αλεπουδιαρες μπορουν να το πανε πιο μακρια το θεμα και να σκεφτουνε αν εχουν μεγαλυτερο ή μικροτερο ρισκο απο το μεσο οδηγο, αναλογα με τη χρηση που κανουν.

Για παραδειγμα εσυ που εχεις την αμαξαρα τη Μπεμβε, δε χρειαζεσαι οδικη βοηθεια :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#841242 To ερώτημα είναι αν σου σπάσει σήμερα το παρμπρίζ έχεις τα λεφτά για να το αλλάξεις;
Αν τα έχεις cool δεν πληρώνεις αν δεν τα έχεις ίσως το 10ρικο δεν ειναι τοσο πολύ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#841245
George_Prix έγραψε:
Για παραδειγμα εσυ που εχεις την αμαξαρα τη Μπεμβε, δε χρειαζεσαι οδικη βοηθεια :shifty:


Εμένα με κουβαλάει τιμής ένεκεν πλέον! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#841248
mirage έγραψε:To ερώτημα είναι αν σου σπάσει σήμερα το παρμπρίζ έχεις τα λεφτά για να το αλλάξεις;
Αν τα έχεις cool δεν πληρώνεις αν δεν τα έχεις ίσως το 10ρικο δεν ειναι τοσο πολύ.


Συμφωνω απολυτα. Αυτο ειπα κι εγω νωριτερα:
George_Prix έγραψε:Με βαση το νομο των πιθανοτητων ομως (με τον οποιο υπολογιζουν την κερδοφορια τους οι εταιριες), συμφερει να μην πληρωσεις ΠΟΤΕ για θραυση. Αρκει βεβαια να εισαι ικανος να εχεις ενα κομποδεμα και να πληρωσεις το σπασμενο τζαμι οταν κατσει η στραβη.


Αν ρωτας εμενα προσωπικα αν εχω, σημερα ναι. Για αυριο δεν παιρνω κι ορκο ομως :shifty:

Περα απο την πλακα εκτος αν γινει κανενα τροπετο χτυπα ξυλο, οτι αλλο και να βγαλει θα τη σουλουπωσω τη γρια, δε θα την αφησω ετσι :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#844922 Είμαι σχεδόν ανάμεσα σε Εθνική και anytime, παρόμοιες καλύψεις πάνω κάτω και ίδια τιμή :hmmm:
Με HD ωστόσο μου βγαίνει 100€ λιγότερο με Additional Covers + νομική+θραύση+οδική :hmmm: Where's the catch?