Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#338425 Πως δεν προκύπτει; Δεν αναγράφεται στα χαρτιά το γένος της γυναίκας μου. Ούτε το επώνυμο του πεθερού μου(πέθανε) στα χαρτιά της πεθεράς. Αλλά αν το ψάξουν;
Δε θα κάνουμε τώρα απάτες, αν δεν το καλύπτει το συμβόλαιο. Για ένα προφυλακτήρα να γίνουμε ρεζίλι.

Πάντως, αν δεν το καλύψει, είναι μεγάλη αδικία. Δηλαδή στο χωριό μου, που είναι 5 μεγάλα σόγια, οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#338480 Οι ασφαλιστικές κάνουν την δουλειά τους κοιτώντας το συμφέρον τους και το ίδιο πρέπει να κάνεις κι εσύ. Αν στους όρους του συμβολαίου δεν υπάρχει σαφής εξαίρεση για συγκεκριμένους συγγενείς (όχι γενικώς και αορίστως, θα πρέπει να αναφέρει ανιόντες/κατιόντες, έως ποιού βαθμού, εξ αίματος ή αγχιστείας κλπ) τότε είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική της πεθεράς σου να καλύψει την ζημιά.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις κανείς (και σίγουρα δεν το έκανες και εσύ) είναι σε συνεννόηση με φίλους ή συγγενείς να στήσει απάτη σε βάρος ασφαλιστικής για να φτιάξει το αυτοκίνητό του. Το αν είναι συγγενής ή όχι δεν μετράει εκτός αν ρητά αναφέρεται στους όρους.

Επίσης κάποιες ασφαλιστικές μερικές φορές πετάνε ότι μπαρούφα φανταστεί κανείς μήπως και πιάσει. Έχω διαβάσει στο παρελθόν ότι ασφαλιστική αρνήθηκε να αποζημιώσει οδηγό επειδή ήταν φίλοι στο facebook με τον υπαίτιο του ατυχήματος!
Αλλοίμονο αν η γνωριμία/σχέση/συγγένεια ήταν και τεκμήριο στοιχειοθέτησης απάτης.

Τέλος επειδή καταλαβαίνω ότι στην ίδια ασφαλιστική έχετε και τα δύο αυτοκίνητα (και ενδεχομένως και άλλα συμβόλαια) αν σου δημιουργήσουν πρόβλημα πες τους ότι τους ευχαριστείς για την συνεργασία και ότι θα κοιτάξεις να βρείς μια σοβαρή εταιρεία που δεν σε αντιμετωπίζει σαν απατεώνα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#338910 Η Intersalonika σε τι φαση ειναι; ειναι υγιης η παει για φουντο; ειδα πουλανε και αλευρι στο υποκαταστημα.Εννοω μου ειπαν οτι ειναι του ιδιοκτητη της εταιρειας και οχι οτι πουλανε αλευρι γενικα οτι ναναι .
Άβαταρ μέλους
By gakost
#339020 Όλο λένε ότι θα κλείσει αλλά τίποτα δεν γίνετε. Από αποζημιώσεις ακόμη και για μικροποσά σου βγάζουν την ψυχή
Άβαταρ μέλους
By bill33
#364179 M2016123944
Kωδικός απο Hellas Direct που επιστρέφει 20€ σε νέο συμβόλαιο ασφάλισης.
https://www.hellasdirect.gr/static/sc039
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370290
kyr80 έγραψε:Πως δεν προκύπτει; Δεν αναγράφεται στα χαρτιά το γένος της γυναίκας μου. Ούτε το επώνυμο του πεθερού μου(πέθανε) στα χαρτιά της πεθεράς. Αλλά αν το ψάξουν;
Δε θα κάνουμε τώρα απάτες, αν δεν το καλύπτει το συμβόλαιο. Για ένα προφυλακτήρα να γίνουμε ρεζίλι.

Πάντως, αν δεν το καλύψει, είναι μεγάλη αδικία. Δηλαδή στο χωριό μου, που είναι 5 μεγάλα σόγια, οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν;



Τελικά η ασφαλιστική δεν μας κάλυψε, αλλά στην interamerican είναι μεγάλοι παπ@ρες.

Έρχεται ο πραγματογνώμονας, το βλέπει και επιβεβαιώνει το πραγματικό του ατυχήματος. Με ρωτάει αν υπάρχει συγγένεια(κοινό email) και του λέω ότι πρόκειται για την πεθερά μου.
Δεν θα έχεις θέμα μου λέει. Αν ήταν μητέρα σου, δε θα σε καλύπταμε.
Το πάω στο συνεργείο, ξαναέρχεται ο πραγματογνώμονας, βγάζει φωτογραφίες και τον ξαναρωτάω αν είμαστε ok. Μου λέει να μην ανησυχώ....
Προχωράει η αντικατάσταση και έρχεται η ώρα της αποζημίωσης. Μου λέει το συνεργείο να κάνω υπεύθυνη δήλωση, για να μην τρέχω. Κάνω την υπεύθυνη δήλωση, παραλαμβάνω το αυτοκίνητο και κούκλοι.
Μετά από 1 μήνα, με παίρνουν από το συνεργείο και μου λένε ότι η ασφαλιστική δεν αποζημιώνει. Γιατί υπάρχει συγγένεια. Εντωμεταξύ έχουν κοπεί τιμολόγια, τα έχει πάει το συνεργείο στην ασφαλιστική, αυτοί τα παραλαμβάνουν και του λένε ότι σε μια εβδομάδα θα πάρει επιταγή. Πάω από την ασφαλιστική και μου λένε το ίδιο τροπάρι. Ότι υπάρχει συγγένεια και δεν αποζημιώνουν.
Εντάξει λέω. Αλλά γιατί δεν το είπατε από την αρχή;;;; Δεν έκρυψα ότι είναι πεθερά μου. Γιατί ο πραγματογμώμονας έδωσε ok, γιατί παραλάβατε τα τιμολόγια και είπατε μια εβδομάδα;;; Απάντηση δεν πήρα.
Τους είπα, ότι αν ήταν να μην καλυφθεί, θα έπρεπε να μου το πούνε από την αρχή. Γιατί δε θα τον άλλαζα τον προφυλακτήρα και θα τον επιδιόρθωνα. Πάλι απάντηση δεν πήρα.

Ακύρωσα 2 δικά μου συμβόλαια και την Παρασκευή θα ακυρώσω και άλλα 2 (πατέρας+αδερφός).
Να πάνε να γ@μηθούν. Δεν είναι, ότι δεν είχαν δίκιο στο θέμα της αποζημίωσης βάση σύμβασης. Είναι ότι το ήξεραν, με έβαλαν να το επισκευάσω με τον ακριβό τρόπο, και μου τα γύρισαν κατόπιν εορτής. Δεν προσπάθησα να τους παραμυθιάσω, τους εξήγησα από την αρχή την κατάσταση. Ο δε πραγματογνώμονας, ήταν στα ναι μεν αλλά. Ότι κακώς βιάστηκε να μου πει για την αποζημίωση, και δεν ήταν δική του αρμοδιότητα. Όταν του είπα να πληρώσει αυτός το 600ρι διαφορά, έκανε τον κινέζο....

Ιντεραμέρικαν τέλος.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#370310 1) Τα λέγαμε...
2) Από την αρχή, μετά την πραγματογνωμοσύνη, έπρεπε να είχαν πει αν σε καλύπτουν η όχι.
Και μάλιστα με τον αριθμό φακέλου θα πρέπει να σε ενημερώσουν αν είναι θετική ή αρνητική η απάντηση...

Ελπίζω να μην ήταν μεγάλο το κοστούμι...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370312 Μα εκεί είναι το θέμα... Άνοιξε ο φάκελος... Πήρα αριθμό... Και ο πραγματογνώμονας την επόμενη της επίσκεψής του στο συνεργείο, είπε ότι θα το καλύψουν. 1 μήνα μετά, άλλος υπάλληλος είπε ότι ο πραγματογνώμονας δεν είναι αρμόδιος.... Αφού είχαν ζητήσει τα τιμολόγια, αφού τα παρέλαβαν, και αφού είπαν ότι θα αποζημιώσουν.

Ο προφυλακτήρας έχει 648€ + 30€ τα κλιπάκια που κουμπώνουν οι αισθητήρες και λοιπά διακοσμητικά + 160€ βαφείο και ξήλωμα-πέρασμα. Σύνολο.... 838+φπα....
Και θα έκανα τη δουλειά με 150€ αλλιώς.

Δηλαδή μια ζημιά, που αν μου λέγανε εξαρχής, θα κόστιζε 150€, θα βγει κοντά στο 1000ρικο.

Ψέλλισε μια κυρία στο δίπλα γραφείο, ότι έχω δίκιο, αλλά που να το βρω.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#370313 Ο πραγματογνώμονας όντως δεν είναι αρμόδιος... Η εταιρεία είναι.
Το θέμα είναι με ποια ημ/νια βγήκε αρνητική απάντηση. Γιατί όπως τα λες παίζει να βγήκε εξ' αρχής και αν μην το πήρες χαμπάρι...

Τώρα το πόσο δίκιο έχεις, είναι άλλο θέμα...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370314 Η ουσία είναι ότι έγινε μλκία. Και ενώ δε φταίω, θα βάλω το χέρι στην τσέπη.
Ε, από εγωισμό και μόνο, έκοψα τα συμβόλαια.
Και στο τηλέφωνο, που πήρα για να ρωτήσω τη διαδικασία, προσπαθούσαν να με μεταπείσουν κιόλας....
Τρελίτσα το έπαιξα και εγώ... 'Ή με αποζημιώνετε ή το χιλιάρικο το χάνετε μέσα στην εβδομάδα από κομμένα συμβόλαια". Ακόμα με παίρνει΄τηλέφωνο, για να μου απαντήσει. Προφανώς και με έγραψαν στα @@ τους, όπως και περίμενα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#370321
kyr80 έγραψε:Η ουσία είναι ότι έγινε μλκία. Και ενώ δε φταίω, θα βάλω το χέρι στην τσέπη.


Έχω κάποιους ενδοιασμούς... τεσπα ό,τι έγινε, έγινε... το πάθημα μάθημα κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#370322
kyr80 έγραψε:Ιντεραμέρικαν τέλος.

Την ίδια απόφαση πήρα κι εγώ (για την anytime) όταν προσπαθούσαν να με πείσουν να πάω στο δικό τους συνεργείο για να μου επισκευάσουν ζημιά που προκάλεσε ασφαλισμένος τους.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#370336
Giuseppe Busso έγραψε:Επίσης, επειδή στο συνεργείο/φανοποιείο που θα πας, θα έρθει πραγματογνώμονας και θα δει αν ο προφυλακτήρας χρειάζεται αλλαγή ή όχι.
Και αν πας σε συμβαλόμενο προτεινόμενο συνεργείο από την ασφαλιστική σου, παίζει και το σενάριο μεταχειρισμένου προφυλακτήρα. Αλλά αυτά είναι γενικώς περιπτώσεις των υποπεριπτώσεων που σε πρώτο βαθμό, δεν σε απασχολούν αυτή τη στιγμή.

Η συγγένεια είναι μεγάλο αγκάθι. Δεν ξέρω σε τι βαθμό το ψάχνουν αλλά αν ήξεραν ότι είναι πεθερά σου, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρεις σεντ.
Ποια είναι η δική σου δηλωμένη μόνιμη κατοικία και της πεθεράς σου;


Επίσης από την προηγούμενη σελίδα κάνω quote τι σου είχα γράψει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#370365 αυτά που λεγαμε Κυριακο.
Για αυτό το ευχαριστιεμαι όταν καποια λαμογια καινε τα 3λιτρα που δεν πουλιούνται για να παρουν ζεστο χρημα,καποια αλλα λαμογια που δηλωνουν κλοπη ενώ το εχουν τεμαχισει/πωλησει σε τευχη κλπ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370368 Μα δεν το έπαιξα κινέζος.
Με ρώτησαν αν υπάρχει συγγένεια, και τους είπα ότι είναι πεθερά μου. Να μου λέγανε ότι δε θα με καλύψουν, και όλα θα ήταν ok.

Το είχα γράψει...
kyr80 έγραψε:Πως δεν προκύπτει; Δεν αναγράφεται στα χαρτιά το γένος της γυναίκας μου. Ούτε το επώνυμο του πεθερού μου(πέθανε) στα χαρτιά της πεθεράς. Αλλά αν το ψάξουν;
Δε θα κάνουμε τώρα απάτες, αν δεν το καλύπτει το συμβόλαιο. Για ένα προφυλακτήρα να γίνουμε ρεζίλι.

Πάντως, αν δεν το καλύψει, είναι μεγάλη αδικία. Δηλαδή στο χωριό μου, που είναι 5 μεγάλα σόγια, οι ασφαλιστικές δεν πληρώνουν;


Για αυτό γαμοσταυρίζω.