Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252552 Ανοίγω το παρόν τοπικό για να προσπαθήσουμε να λύσουμε έναν μικρό γρίφο....

Tα δεδομένα είναι τα εξής:

Υποθετικός :shifty: μελλοντικός πατέρας διδύμων σκέφτεται ότι θα χρειαστεί αυτοκίνητο/α.
Αυτήν την στιγμή υπάρχουν 2 στην οικογένεια, ένα Mini κι ένα Golf με 123 και 101 χιλιάδες χλμ το καθένα σε πολύ καλή κατάσταση τουλάχιστον μηχανικά.

Θα πρέπει τουλάχιστον το ένα αυτοκίνητο να είναι σε θέση να χωρέσει 2 παιδικά καθισματάκια,
2πλο παιδικό καρότσι
ίσως 5ο άτομο (πεθερά :thumbsdown: ) ανάμεσα στα καθισματάκια :hmmm:
όλα τα συμπράγκαλα έχοντας ορίζοντα 5ετίας , δηλαδή να μπορεί να πάρει ποδηλατάκια και λοιπά παιδικά μπαγκάζια για σχετικά σύντομες αποστάσεις, ή/και βαλίτσες 4μελούς οικογένειας από προς αεροδρόμιο
ναι έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις => τουλάχιστον 130-140 άλογα
να έχει αξιοπρεπές εσωτερικό

οι επιλογές είναι οι εξής:
πούλημα σε Mini και Golf και αγορά 2 μεγαλύτερων
πούλημα Μini και αγορά μεγαλύτερου
καθόμαστε στα αυγά μας (δύσκολο λόγω χώρων του Mini κυρίως)

το budget και οι πρώτες σκέψεις:
το budget η τιμή πώλησης των 2 αυτοκινήτων (περίπου 12000€ χοντρικά) + 10-15000€ ακόμα μάξιμουμ.
το καινούριο είναι δύσκολο λόγω budget
το SUV είναι; :hmmm: προτιμότερο λόγω ύψους στο βάλε-βγάλε/κουβάλημα
το diesel δεν αποκλείεται
τα 2 αυτοκίνητα θα είναι πλέον απαραίτητα
ο "μπαμπάς" πρέπει να ξεκ@λώνει που και που
η "μαμά" δυσκολεύεται (περισσότερο ψυχολογικά) με τα μεγάλα αυτοκίνητα

παρακαλώ καταθέστε τις εμπειρίες και τις προτάσεις σας...
χωράνε στο Golf;
SUV ή μεγάλο σεντάν για να την βρίσκει και μπαμπάς;
μτχ μέχρι 10ετίας ή νεότερο;
τι μοντέλα προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#252556 κατι σε sw και τα εχεις ολα... passat sw για να μεινεις και στην αγαπημενη σου οικογενεια κουβαλωντας την αγαπημενη σου οικογενεια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252560
bibendum έγραψε:κατι σε sw και τα εχεις ολα... passat sw για να μεινεις και στην αγαπημενη σου οικογενεια κουβαλωντας την αγαπημενη σου οικογενεια.


αυτό δεν είναι αυτοκίνητο, αιτία διαζυγίου είναι :lol:

SW μόνο για κάτι όμορφο τύπου C class SW αλλά νομίζω είναι εκτός budget και δυσεύρετο εδώ.

Mε την VW κανένα κόλλημα, ενδεικτικά κοίταζα τώρα Cx-5 2.2d και Kia Soul, αλλά το πρώτο φτάνει στα επίπεδα Q3-Q5-X3 σε τιμή και το 2ο είναι μικρό.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#252562 Καλά, βλέπω τη μανούλα ανάμεσα στα καθίσματα και γαμπρός-πεθερά, οδηγός και συνοδηγός αντίστοιχα :lol:

Και γω για station wagon θα σου έλεγα, ή να πας σε κανά Skoda Superb. Έχει ο πατέρας και ο αδερφός, 190 άλογα, μεγάλους χώρους, ανετίλα.

Να πούμε με το καλό; :innocent: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#252566 Εφοσον εχεις διαπιστωσει οτι την επερχομενη φαση της ζωης σου, μπορεις να την...χωρεσεις στο Golf (προσωπικα πιστευω οτι μπορει να βολεψει 4 ατομα με τις αποσκευες τους, ενιοτε και αλλο ενα, εφοσον μιλαμε για 5η γενια και επειτα...), θα προτεινα να πουληθει το Mini, και στην θεση του να αγοραστει ενα λιγο μεγαλυτερο Mini, (με 5θεσια διαταξη, οχι 4θεσια με ραγες...) αλλα εξισου ευχαριστο οδηγικα, γρηγορο και με δυνατοτητες για χειμερινες εξορμησεις. Κατι σαν και αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/8003779/

Με μηκος που δεν ειναι απαγορευτικο ακομα και για ψυχολογικους λογους, αλλα ταυτοχρονα με εξαιρετικη εκμεταλλευση χωρων, στα επιπεδα μιας προσφατης γενιας Golf , με καλυτερα οδηγικα χαρακτηριστικα... :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252573
Dodger έγραψε:Καλά, βλέπω τη μανούλα ανάμεσα στα καθίσματα και γαμπρός-πεθερά, οδηγός και συνοδηγός αντίστοιχα :lol:

Και γω για station wagon θα σου έλεγα, ή να πας σε κανά Skoda Superb. Έχει ο πατέρας και ο αδερφός, 190 άλογα, μεγάλους χώρους, ανετίλα.

Να πούμε με το καλό; :innocent: :shifty:


εφιάλτης πραγματικός :lol:

καλό αλλά δυσεύρετο το Superb, μου έδωσες όμως καλή ιδέα για Yeti με κάτω από 10.000€ για 2ο (της συζύγου) και τα ρέστα :s_cool :s_cool :s_cool

Να μην πείτε ακόμα :ninja:

Ξέχασα να προσθέσω στο αρχικό ποστ ότι προτιμούνται τα αυτόματα εκτός αν μιλάμε για κανένα σοβαρό εργαλείο όπου θα μπορούσε να παραβλεφθεί.


Κίκιζας . έγραψε:Εφοσον εχεις διαπιστωσει οτι την επερχομενη φαση της ζωης σου, μπορεις να την...χωρεσεις στο Golf (προσωπικα πιστευω οτι μπορει να βολεψει 4 ατομα με τις αποσκευες τους, ενιοτε και αλλο ενα, εφοσον μιλαμε για 5η γενια και επειτα...), θα προτεινα να πουληθει το Mini, και στην θεση του να αγοραστει ενα λιγο μεγαλυτερο Mini, (με 5θεσια διαταξη, οχι 4θεσια με ραγες...) αλλα εξισου ευχαριστο οδηγικα, γρηγορο και με δυνατοτητες για χειμερινες εξορμησεις. Κατι σαν και αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/8003779/

Με μηκος που δεν ειναι απαγορευτικο ακομα και για ψυχολογικους λογους, αλλα ταυτοχρονα με εξαιρετικη εκμεταλλευση χωρων, στα επιπεδα μιας προσφατης γενιας Golf , με καλυτερα οδηγικα χαρακτηριστικα... :)


Δεν έχω διαπιστώσει τίποτα, δεν ξέρω αν στο Golf θα χωράνε τα απαραίτητα, πχ διπλό καροτσάκι και 2-3 βαλίτσες.

Το countryman το είδα, οι τιμές μου έκατσαν κάπως, μιλάμε για 16000€ το φτηνότερο αυτή την στιγμή και 18-19000 ο ΜΟ, πολύ κοντά σε π.χ 520d 5ετίας ή E class 220
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#252584
dimik έγραψε:

Κίκιζας . έγραψε:Εφοσον εχεις διαπιστωσει οτι την επερχομενη φαση της ζωης σου, μπορεις να την...χωρεσεις στο Golf (προσωπικα πιστευω οτι μπορει να βολεψει 4 ατομα με τις αποσκευες τους, ενιοτε και αλλο ενα, εφοσον μιλαμε για 5η γενια και επειτα...), θα προτεινα να πουληθει το Mini, και στην θεση του να αγοραστει ενα λιγο μεγαλυτερο Mini, (με 5θεσια διαταξη, οχι 4θεσια με ραγες...) αλλα εξισου ευχαριστο οδηγικα, γρηγορο και με δυνατοτητες για χειμερινες εξορμησεις. Κατι σαν και αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/8003779/

Με μηκος που δεν ειναι απαγορευτικο ακομα και για ψυχολογικους λογους, αλλα ταυτοχρονα με εξαιρετικη εκμεταλλευση χωρων, στα επιπεδα μιας προσφατης γενιας Golf , με καλυτερα οδηγικα χαρακτηριστικα... :)


dimik έγραψε: Δεν έχω διαπιστώσει τίποτα, δεν ξέρω αν στο Golf θα χωράνε τα απαραίτητα, πχ διπλό καροτσάκι και 2-3 βαλίτσες.

Το countryman το είδα, οι τιμές μου έκατσαν κάπως, μιλάμε για 16000€ το φτηνότερο αυτή την στιγμή και 18-19000 ο ΜΟ, πολύ κοντά σε π.χ 520d 5ετίας ή E class 220


Παντως εχω διαπιστωσει σε προσωπικο επιπεδο, σε οτι αφορα Golf (V), αυτο να χωραει ανετα 4 ατομα με αποσκευες και εξοπλισμο σκι για 2 ατομα.
Τωρα στα υπολοιπα, απλως ελαβα υποψιν ολες τις παραμετρους που αναφερεις, οπερ και το Countryman οπως της αγγελιας τικαρει τις δυο τελευταιες σου, δηλαδη ο μπαμπας να ξεκ@υλωνει που και που, αλλα και η μαμα να μην φοβαται να το μετακινει...
Απο ολες τις υπολοιπες επιλογες αλλων αυτοκινητων που μεχρι στιγμης αναφερθηκαν, νομιζω κανενα δεν πληρει ταυτοχρονα αυτες τις δυο προυποθεσεις.
Επιπλεον ειναι στα πλαισια του ανωτατου Budget που εθεσες. Δηλαδη το max σε ρευστο, 15κ ευρω συν η πωληση του Mini (ποιας χρονιας ειναι αληθεια, ποια εκδοση?) το οποιο εαν δεν ειναι πρωτης γενιας, σιγουρα συμπληρωνει το ποσο που χρειαζεται για την αγορα ενος Countryman S ALL4 Auto, σαν και αυτο που εβαλα με Link... :)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#252588
dimik έγραψε:Υποθετικός :shifty: μελλοντικός πατέρας διδύμων σκέφτεται ότι θα χρειαστεί αυτοκίνητο/α.


:shifty:

Με το καλό!!! :thumbsup:

Λοιπόν, το σεντάν το ξεχνάς, πρακτικότητα μηδέν σε σύγκριση με ένα SW, SUV, πολυμορφικό ή απλό hatchback. :rtfm:

Κοιτάς αποκλειστικά κάτι με 5η πόρτα!

Τώρα, η ιδανικότερη λύση είναι μία ντουλάπα για τα καθήκοντα του πατέρα και ένα καλό για τις γκάβλες... :rtfm: Αν μπορείς να συντηρήσεις τα 2. Εφόσον λες πως ούτως ή άλλως χρειάζεστε 2 αμάξια, τότε θα σου πρότεινα να κινηθείς κάπως έτσι. Πχ κάτι σε πολυμορφικό για οικογενειακό και ίσως και ένα διθέσιο γκάμπριο πισωκίνητο για τα :s_devil :s_devil
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252595 @.

Το Golf V είναι όπως τα λες, απλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για το countryman με βάση την εμπειρία μου από το Mini S R53 που έχω.


@markvag

ευχαριστώ αν και είναι κάπως νωρίς, όχι τόσο ώστε να βάλω αγγελίες όμως :innocent:

κατά τα άλλα είσαι μέσα στο "βρώμικο" μυαλό μου, η αρχική σκέψη ήταν Kia Soul για την σύζυγο με 10.000€ και τα ρέστα ένα διθέσιο σπορ για μένα. Μετά όμως σκέφτηκα και είδα ότι το Soul παραείναι μικρό, κάτι σε Renegade ή 500Χ ίσως θα βόλευε καλύτερα αλλά ανεβαίνει πολύ το budget και δεν υπάρχουν μτχ.

Τα SW είναι δύσκολο να τα βρεις, δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και θα δυσκόλευαν την σύζυγο.
Η συντήρηση δεν είναι θέμα, 200κάτι ευρώ είναι τα τέλη για το δίλιτρο και από 200-300€ η ετήσια ασφάλεια για το κάθε αυτοκίνητο. Service κλπ δεν περιμένω μεγάλες διαφορές από το Mini και το Golf που έχουν ήδη κάποια ηλικία.

π.χ μια καλή περίπτωση είναι κάτι τέτοιο http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=260747 ή κάτι τέτοιο http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=255668
για "προσωπικό" βέβαια θα δυσκολευτώ να χωρέσω σε διθέσιο και ίσως θα ήταν καλύτερα να είναι και αυτό σεντάν για το ενδεχόμενο που θα χρειαστούν οι χώροι. π.χ η 320 ίσως θα ήταν καλή περίπτωση ή αυτό http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=255239
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#252600 Η Χ1 που εβαλες δειχνει καλη!
Κατα την γνωμη μου, διωξε το Γκολφ, παρε κατι σαν την Χ1 που εβαλες και κρατα το ΜΙΝΙ για εσενα.

Ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι για γουστοζικο αυτοκινητο. Γινε πρωτα χαζομπαμπας, δες πρωτα αν θα θες να εισαι μακρυα τους και οταν ξεπερασεις την αναγκη να εισαι συνεχως μαζι τους (θεωρω πως θα υπαρχει βοηθεια στην συζυγο με τα διδυμα, αλλιως το ξεχνας με συνοπτικες διαδικασιες για τα πρωτα 2 χρονια) κοιτας τι θα παρεις
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#252623 Εικόνα

Εγω αυτο θα επαιρνα στη θεση σου, -αν εβρισκα καλο μετ.- σε αυτο το χρωμα με αυτες τις ζαντες.


http://www4.autotrader.co.uk/classified/advert/201602251381317?model=v40&radius=1500&search-target=usedcars&onesearchad=new%2Cnearlynew%2Cused&make=volvo&colour=blue&postcode=N15%203BT&sort=default&page=1&zero-to-60=fast&searchcontext=default&logcode=p

Δεν ειμαι και ο popolaros, αλλα το παραπανω αν ειχα οικογενεια και συμπραγκαλα θα το χτυπαγα ανετα. :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252627
Νίκος Παππάς έγραψε:Η Χ1 που εβαλες δειχνει καλη!
Κατα την γνωμη μου, διωξε το Γκολφ, παρε κατι σαν την Χ1 που εβαλες και κρατα το ΜΙΝΙ για εσενα.

Ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι για γουστοζικο αυτοκινητο. Γινε πρωτα χαζομπαμπας, δες πρωτα αν θα θες να εισαι μακρυα τους και οταν ξεπερασεις την αναγκη να εισαι συνεχως μαζι τους (θεωρω πως θα υπαρχει βοηθεια στην συζυγο με τα διδυμα, αλλιως το ξεχνας με συνοπτικες διαδικασιες για τα πρωτα 2 χρονια) κοιτας τι θα παρεις


O μπαμπάς πρέπει να πηγαίνει και για γάλα πότε πότε :ninja:
Αν έκανα κάτι τέτοιο θα έδιωχνα το Μini το οποίο το "φορτώθηκα" άθελα μου γιατί πέρα από αυτό οι έξτρα χώροι του Golf θα ήταν χρησιμότεροι και το Mini είναι 2003 μοντέλο ενώ το Golf αρχές 2009. Η Χ1 όντως δείχνει καλή.

@gto250swb το Volvo μου αρέσει πολύ και έβαλα και αγγελία παραπάνω αλλά οι χώροι είναι ένα θέμα, άλλο ένα καροτσάκι και άλλο 2πλο :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#252637
dimik έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Η Χ1 που εβαλες δειχνει καλη!
Κατα την γνωμη μου, διωξε το Γκολφ, παρε κατι σαν την Χ1 που εβαλες και κρατα το ΜΙΝΙ για εσενα.

Ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι για γουστοζικο αυτοκινητο. Γινε πρωτα χαζομπαμπας, δες πρωτα αν θα θες να εισαι μακρυα τους και οταν ξεπερασεις την αναγκη να εισαι συνεχως μαζι τους (θεωρω πως θα υπαρχει βοηθεια στην συζυγο με τα διδυμα, αλλιως το ξεχνας με συνοπτικες διαδικασιες για τα πρωτα 2 χρονια) κοιτας τι θα παρεις


O μπαμπάς πρέπει να πηγαίνει και για γάλα πότε πότε :ninja:
Αν έκανα κάτι τέτοιο θα έδιωχνα το Μini το οποίο το "φορτώθηκα" άθελα μου γιατί πέρα από αυτό οι έξτρα χώροι του Golf θα ήταν χρησιμότεροι και το Mini είναι 2003 μοντέλο ενώ το Golf αρχές 2009. Η Χ1 όντως δείχνει καλή.


ΟΚ. Προτεινα να φυγει το Γκολφ ως λιγοτερο ενδιαφερον οδηγικα σε σχεση με το ΜΙΝΙ, αλλα μια χαρα ειναι και το αναποδο ειδικα σε ο,τι εχει να κανει με χωρους.

Παντως και η ιδεα του Μαρκου δεν ειναι κακη, ειδικα αν σκεφτεις οτι τα πρωτα 3 χρονια οι μεταφορικες αναγκες της οικογενειας ειναι πολυ αυξημενες και η οδηγηση χαλαρη σαν μαζικη εισοδος εκδρομεων του πασχα :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#252641 Κανενα απο αυτα τα αυτοκινητα (τυπου Gold, V40 κλπ) δεν χωρανε διπλο καροτσι θαρρω. Με το ζορι φυλανε το ενα.

Στο δικο μου, το καροτσι χωραει με το ζορι και αν μπει το καροτσι δεν χωραει τιποτα. Αντε καμια σακουλα τυπου σουπερμαρκετ η κανενα σακβουαγιαζ που θα το πιεσεις να στριμωχτει στα κενα που δημιουργουνται.

Στο γκολφ βγαζουν την εταζιερα για να χωρεσει και καροτσι και πραγματα. Το γκολφ μαλιστα εχει πιο ορθογωνιο πορτμπαγκαζ που βοηθαει.

Παρ ολ αυτα ντιμικ με το καλο σου ειπαμε; Με το καλο λοιπον να ερθουν και θα βρεις τροπο να βολευτεις. Κλισε --> εμεις φορτωνομασταν στο kadett και στο Y120 των θειων μου και ταξιδευαμε 2 οικογενειες μεσα τα παλια τα χρονια χεχε...

SW παρε, εγω τα βρισκω ολα πανεμορφα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#252645 Το ψυχολογικό της συζύγου ξεπερνιέται, θέμα συνήθειας είναι το μέγεθος :shifty: Και η νύφη μου αυτό έλεγε για το Superb και τώρα δεν πάει πουθενά χωρίς τη μαούνα. Είναι και τα 190 αλόγατα στη μέση :innocent: 3 πιτσιρίκια, στο πορτ μπαγκάζ χωράνε τα πάντα.

Αλλιώς SW, μονόδρομος για τις προϋποθέσεις που ζητάει.