Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#340641 Φοβερη ιδεα govus!!!! :thumbsup:
Αν και εδώ επιστρεφεις το καροτσι για να παρεις πισω το κερμα. :s_tongue

Στο epass βαζεις ένα 50αρικο μεσα να υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#340643
markvag έγραψε:Αν περνούσες κι εσύ 2-3 φορές το χρόνο στη χάση και στη φεξη από τα διόδια θα απορούσες με το ποιος πληρώνει e-pass... :rtfm:

Μα κι εγώ μια στις τόσες περνάω. Απλά έχω 10-20 € υπόλοιπο για τις ελάχιστες φορές που θα χρησιμοποιήσω ΑΟ και φροντίζω να είναι επαρκές όταν πρόκειται να ταξιδέψω. Χίλιες φορές προτιμότερο από το να περνάω από ταμείο, έρχεται και φθηνότερα.
Και μια φορά το χρόνο να περνούσα, e-pass θα είχα. Δε λήγει

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#340669
Dodger έγραψε:
Y.V έγραψε:
Dodger έγραψε:Σε απόσταση 10 χιλιομέτρων σήμερα στις 07:30, μέτρησα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 9 οδηγούς (άντρες και γυναίκες) με το κινητό στο αυτί εν κινήσει. Δε ξέρω πόσο είναι το πρόστιμο, αλλά ο Έλληνας πονάει ΜΟΝΟ στην τσέπη, πρέπει να πάει ένα 500άρικο χωρίς εκπτώσεις στο μισό και |λογοκρισία|. Over and out. ΓΙΔΙΑ!!!


E! Nαι! Να αυξηθουν κι άλλο τα πρόστιμα. Να μιλάνε μόνο οι πλούσιοι!
Αμ δεν εχεις λεφτα, αμ θελεις να μιλας και στο κινητο! Δωσε τωρα ενα μισθο να συνετιστείς! :lol:


Αυτό κατάλαβες; Πόσο χρονών είσαι;


Aφού ήθελες να καταλάβουμε άλλο, γιατί έγραψες αυτό; Εκτώς κι αν άλλα γράφεις, αλλά άλλα θέλεις να πεις, οπότε βάλτο στην υπογραφή σου, να μην ασχολείται κανείς μ αυτά που γράφεις και ενοχλείσαι...
Και για το κάνω πιό λιανά μια και βλέπω μια σχετική αμβλυνοια...Δεν υπάρχει πιο άδικο και ταξικό μέτρο απ τα πρόστιμα, πόσο δε μαλλον από την αύξησή τους για να αντιμετωπιστεί μια παράβαση.
Πονάνε υπέρμετρα ή και μερικές φορές καταστρέφονται οι μη έχοντες, ελαφρύτερα οι έχοντες και καθόλου οι πολλά έχοντες, με όλες τις ενδιάμεσες διαβαθμίσεις... Και φυσικά όλα αυτά για την ίδια παράβαση!
Μην ξεχνάς ότι παρά την κρίση και την μείωση των μισθών των περισσοτέρων κατά 70% (για να μην μιλήσω για τους ανέργους) τα πρόστιμα δεν μειώθηκαν ώστε να επέλθη μια ισορροπία με πριν, αλλα παρέμειναν στα ποσά της προ κρίσης εποχής. (για να μην αναφερω καν το διλλημα που καλειται καποιος επιφορτισμενος να βεβαιώσει μία παραβαση να διαχειριστει, νοιωθοντας την αδικία, που τις περισσοτερες φορες όδηγει σε βεβαιωση παραβασεων κατα συνείδηση, με τα γνωστα ομως σε βαθος χρινου αποτέλέσματα)
Οι δε αμβλύνοες, αφού νοητικά δεν έχουν την ικανότητα να κρίνουν τις σοβαρότατες συνέπειες του αιτήματός τους, ζητούν αγανακτισμένοι όλο και μεγαλύτερα πρόστιμα για να αντιμετωπιστούν οι κάθε λογής παραβάσεις.
Και όταν το κράτος ακούσει το...αίτημα του αγανακτισμένου «λαού» και το πράξει, ειναι ευτυχείς και λένε και μπράβο.
Το να αιτούμεθα να συνδεθούν οι ποινές απολύτως με την περιουσιακή κατάσταση του κάθε παραβάτη, ή να είναι άλλου είδους, πχ κάποιες ώρες κοινωνικής εργασίας (ας τους βάζουν να καθαρίσουν την Κυριακή ο καθένας μια θύρα του ΟΑΚΑ :lol: ) ή δεν ξερωγω τι άλλο, που να πονάει όλους ίδια, δεν μας περνάει καν απ το μυαλό ε;

Καλά, ένα πιτσιρίκι μπορεί να μην τα σκεφτεί αυτά, γιατί μπορεί να μην εχει ακόμα ανακαλύψει ότι ορισμένες πράξεις στη ζωή μπορει να εχουν ασύμμετρες συνέπειες, αλλά ενας μεγάλος θα 'πρεπε να το γνωρίζει αν διαθέτει το ελάχιστο νιονιό και φυσικά δεν το κρατάει αδρανές.
Οπότε συμπεραίνω την ηλικία σου. Και μια και με ρώτησες γιά τη δική μου, κι εγω μικρούλης είμαι, αλλά εμένα μου τα είπε ο μπαμπάς μου... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#340693 Το να φοράς ακουστικά μεσα σε αυτοκινητο για να ακους - προφανως - μουσική και τηλεφωνο είναι λογικό???? ( ΥΠΟΘΕΤΩ ότι δεν είναι και συνομο αλλα δε το εψαξα)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#340717
Scotch έγραψε:
markvag έγραψε:Αν περνούσες κι εσύ 2-3 φορές το χρόνο στη χάση και στη φεξη από τα διόδια θα απορούσες με το ποιος πληρώνει e-pass... :rtfm:

Μα κι εγώ μια στις τόσες περνάω. Απλά έχω 10-20 € υπόλοιπο για τις ελάχιστες φορές που θα χρησιμοποιήσω ΑΟ και φροντίζω να είναι επαρκές όταν πρόκειται να ταξιδέψω. Χίλιες φορές προτιμότερο από το να περνάω από ταμείο, έρχεται και φθηνότερα.
Και μια φορά το χρόνο να περνούσα, e-pass θα είχα. Δε λήγει

< >


Περισσότερος χρόνος + φαιά ουσία να πάω να βγάλω e-pass και να θυμάμαι να το "φορτίζω" με λεφτά, παρά να σταματήσω 10 δευτερόλεπτα στα διόδια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#340721
markvag έγραψε:
Scotch έγραψε:
markvag έγραψε:Αν περνούσες κι εσύ 2-3 φορές το χρόνο στη χάση και στη φεξη από τα διόδια θα απορούσες με το ποιος πληρώνει e-pass... :rtfm:

Μα κι εγώ μια στις τόσες περνάω. Απλά έχω 10-20 € υπόλοιπο για τις ελάχιστες φορές που θα χρησιμοποιήσω ΑΟ και φροντίζω να είναι επαρκές όταν πρόκειται να ταξιδέψω. Χίλιες φορές προτιμότερο από το να περνάω από ταμείο, έρχεται και φθηνότερα.
Και μια φορά το χρόνο να περνούσα, e-pass θα είχα. Δε λήγει

< >


Περισσότερος χρόνος + φαιά ουσία να πάω να βγάλω e-pass και να θυμάμαι να το "φορτίζω" με λεφτά, παρά να σταματήσω 10 δευτερόλεπτα στα διόδια... :lol:

Απεκτησα e-pass λογω καθημερινης χρησης της ΑΟ και απο τοτε μου εχει λυσει τα χερια. Εκτος απο το κοστος στην ΑΟ που πληρωνεις 2,50€ αντι 2,80€, ταξιδευω Αθηνα-Καλαματα χωρις να με νοιαζει η κινηση. Δεν μπορεις να φανταστεις να πλησιαζεις στα διοδια , να πιανεις την αριστερη και να περνας με 40 χαω 200- 300 μετρα ακινητοποιημενα αυτοκινητα και να φευγεις. :metalo:

Ειδικα στα διοδια κοντα στην Αθηνα ειναι σωτηριο για την ηρεμια σου για εμενα που οποτε ταξιδευω το κανει και ο μισος πληθυσμος της πολης . Ασε που συντομευεις το ταξιδι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#340744
markvag έγραψε:Περισσότερος χρόνος + φαιά ουσία να πάω να βγάλω e-pass και να θυμάμαι να το "φορτίζω" με λεφτά, παρά να σταματήσω 10 δευτερόλεπτα στα διόδια...

Μου αρέσει πολύ, λοιπόν, που πολλοί το βλέπουν έτσι [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND SMILING EYES]

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#340771 Ώρες-ώρες, τα αυτονόητα φαίνονται παράλογα. Εδώ με 325 και τέλη στο Θεό αλλά μας πειράζει η δέσμευση ποσού...
Εγώ βάζω ένα 20άρικο κι όταν βγάλει πάλι την ένδειξη "οριακό" (σε 1-2 χρόνια, δεν έχει σημασία), πάω να βάζω πάλι.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#340921
Y.V έγραψε:Aφού ήθελες να καταλάβουμε άλλο, γιατί έγραψες αυτό; Εκτώς κι αν άλλα γράφεις, αλλά άλλα θέλεις να πεις, οπότε βάλτο στην υπογραφή σου, να μην ασχολείται κανείς μ αυτά που γράφεις και ενοχλείσαι...
Και για το κάνω πιό λιανά μια και βλέπω μια σχετική αμβλυνοια...Δεν υπάρχει πιο άδικο και ταξικό μέτρο απ τα πρόστιμα, πόσο δε μαλλον από την αύξησή τους για να αντιμετωπιστεί μια παράβαση.
Πονάνε υπέρμετρα ή και μερικές φορές καταστρέφονται οι μη έχοντες, ελαφρύτερα οι έχοντες και καθόλου οι πολλά έχοντες, με όλες τις ενδιάμεσες διαβαθμίσεις... Και φυσικά όλα αυτά για την ίδια παράβαση!
Μην ξεχνάς ότι παρά την κρίση και την μείωση των μισθών των περισσοτέρων κατά 70% (για να μην μιλήσω για τους ανέργους) τα πρόστιμα δεν μειώθηκαν ώστε να επέλθη μια ισορροπία με πριν, αλλα παρέμειναν στα ποσά της προ κρίσης εποχής. (για να μην αναφερω καν το διλλημα που καλειται καποιος επιφορτισμενος να βεβαιώσει μία παραβαση να διαχειριστει, νοιωθοντας την αδικία, που τις περισσοτερες φορες όδηγει σε βεβαιωση παραβασεων κατα συνείδηση, με τα γνωστα ομως σε βαθος χρινου αποτέλέσματα)
Οι δε αμβλύνοες, αφού νοητικά δεν έχουν την ικανότητα να κρίνουν τις σοβαρότατες συνέπειες του αιτήματός τους, ζητούν αγανακτισμένοι όλο και μεγαλύτερα πρόστιμα για να αντιμετωπιστούν οι κάθε λογής παραβάσεις.
Και όταν το κράτος ακούσει το...αίτημα του αγανακτισμένου «λαού» και το πράξει, ειναι ευτυχείς και λένε και μπράβο.
Το να αιτούμεθα να συνδεθούν οι ποινές απολύτως με την περιουσιακή κατάσταση του κάθε παραβάτη, ή να είναι άλλου είδους, πχ κάποιες ώρες κοινωνικής εργασίας (ας τους βάζουν να καθαρίσουν την Κυριακή ο καθένας μια θύρα του ΟΑΚΑ :lol: ) ή δεν ξερωγω τι άλλο, που να πονάει όλους ίδια, δεν μας περνάει καν απ το μυαλό ε;

Καλά, ένα πιτσιρίκι μπορεί να μην τα σκεφτεί αυτά, γιατί μπορεί να μην εχει ακόμα ανακαλύψει ότι ορισμένες πράξεις στη ζωή μπορει να εχουν ασύμμετρες συνέπειες, αλλά ενας μεγάλος θα 'πρεπε να το γνωρίζει αν διαθέτει το ελάχιστο νιονιό και φυσικά δεν το κρατάει αδρανές.
Οπότε συμπεραίνω την ηλικία σου. Και μια και με ρώτησες γιά τη δική μου, κι εγω μικρούλης είμαι, αλλά εμένα μου τα είπε ο μπαμπάς μου... :shifty:


Aν έδερνες και έναν μπάτσο στο ενδιάμεσο θα ορκιζόμουν πως είσαι ο kacey :vava:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#340939
Dimsabas έγραψε:Ώρες-ώρες, τα αυτονόητα φαίνονται παράλογα. Εδώ με 325 και τέλη στο Θεό αλλά μας πειράζει η δέσμευση ποσού...
Εγώ βάζω ένα 20άρικο κι όταν βγάλει πάλι την ένδειξη "οριακό" (σε 1-2 χρόνια, δεν έχει σημασία), πάω να βάζω πάλι.

Έχω βγάλει πρόσφατα και e-pass και freepass και απορώ με τον εαυτό μου γιατί δεν το είχα κάνει νωρίτερα.
Είναι τόσο απλό, τόσο ξεκούραστο και τόσο πιο γρήγορο να πληρώνεις έτσι, που ειλικρινά δεν συγκρίνεται!
Αφήστε που σε κάτι πλευρικά διόδια, το βράδυ πληρώνεις ή με κέρματα (που δεν δίνει ρέστα αν δεν τα έχεις ακριβώς ή μπορεί και να μην έχει καθόλου) ή με πομποδέκτη. Εναλλακτικά, παρανομείς υποθέτω...
Για να μην μιλήσω για το κρύο που γλυτώνεις το χειμώνα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#340974 Δεν χρειάζεται να ανοίξεις παράθυρο. Στην Εγνατία οδό που ήμουν πριν μερικές μέρες, είχε μείον κάμποσο, καθόλου ευχάριστο το άνοιγμα του παραθύρου!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#341001
Anonymous Founder έγραψε:Δεν χρειάζεται να ανοίξεις παράθυρο. Στην Εγνατία οδό που ήμουν πριν μερικές μέρες, είχε μείον κάμποσο, καθόλου ευχάριστο το άνοιγμα του παραθύρου!


Σκέφθηκα ότι έχεις δίκιο, νομίζοντας ότι μιλούσες για την μηχανή, να βγάλεις γάντια, να βρείς κέρματα με τα παγωμένα δάκτυλα κλπ.

Αλλά εννοούσες το αυτοκίνητο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#341006
Kon5 έγραψε:Αχου τοοοοο κλυώνει :inlove: :inlove: :inlove:

Πάρα πολύ! Η άλλη μεγάλη αποκάλυψη τελευταία, είναι η ηλεκτρική κουβέρτα που αγόρασε η :inlove: και όπως με τους πομποδέκτες απορώ γιατί άργησα τόσο να προμηθευτώ μία! Μιλάμε για την μεγαλύτερη εφεύρεση της ανθρωπότητας μετά τον τροχό!
Pitt, δυστυχώς δεν υπάρχουν πομποδέκτες για τις μηχανές και εκεί επίσης απορώ με τις εταιρείες... Είναι απίστευτα σπαστικό να πληρώνεις διόδια με μηχανή: βγάλε γάντι, ψάξε πορτοφόλι, κλπ κλπ.