Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#361762 Παντως εχουν αυξηθει τρελα οι οδηγοι που οχι μονο μιλουν στο τηλεφωνο , γραφουν στο viber , fb ..δεν ξερω αν εχουν ατονησει οι ελεγχοι της Τροχαιας ,το πιο πιθανο αυτο ειναι , ομως ειναι εξοργιστικη η κατασταση...τωρα που θα μειωθπυν κ τα προστιμα... :superman:
Καλα σε γυναικες οδηγους ,το ποσοστο >50%....
Άβαταρ μέλους
By Govus
#361766 "Ελεγχοι Τροχαίας" πρέπει να είναι το πιο σύντομο αστικό ανέκδοτο της εποχής μας (εκτός αν μιλάμε για ελέγχους σε "μηχανάκια"...) .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#361776 Απο το 2011 και ειμαι σιγουρος, απο ΠΟΛΥ παλιοτερα ... ο τυπος εχει το συνηθειο να αφηνει ενα κωνο, για να καβατζωνει θεση παρκινγκ σωνει και καλα, μπροστα απο το σπιτι του.

Το ειδα αρκετες φορες με τα ματακια μου. Δεν ειναι δυσκολη γειτονια για θεση παρκινγκ, παντα βρισκεις σε αποσταση 10 μετρα απο το σπιτι σου. Ανετα!

Ο κωνος φαινεται στις φωτογραφιες, και το αυτοκινητο του, ειναι το μαυρο Hyundai.

Εικόνα

Εικόνα

Το αλλο Hyundai μαλλον δεν το εχει πλεον.

Ο κωνος μπαινει στη μεση ακριβως της θεσης, ακριβως εξω απο το σπιτι του... ενω οταν το αμαξι ειναι εκει, βρισκεται στο πεζοδρομιο. Λιγο πιο κατω, εχει και εισοδο "ΓΚΑΡΑΖ" το οποιο δεν εχει αδεια φανταζομαι...
Αλλα γιατι να παιδευεται και να ανοιγοκλεινει πορτες και να κανει τον κυκλο να ανεβει σπιτι του...?

Εικόνα


Παιρνω εναν κωνο λοιπον ενα βραδυ που γυριζα και τον ξαποστελνω ανακυκλωση με συνοπτικες διαδικασιες και καμια ντροπη.
Λιγες μερες μετα, αλλος κωνος, μεταχειρισμενος βεβαια ...
Στον καδο ανακυκλωσης και αυτος.
Σημερα, ειδα απεκτησε και καινουριο κωνο, παλι χρησιμοποημενο...
Ο τυπας, μαλλον απο καπου τους "αγοραζει", στη γειτονια εχει εργα παντου και γενικα, παντου γινονται εργα.
Βρηκε καλο προμηθευτη.

Αφου τον προειδοποιησα οτι αν ξαναδω κωνο στο δρομο θα καλεσω αρμοδιους... καλεσα την αστυνομια με επωνυμη καταγγελια. Δημοτικη αστυνομια επισης... ο τυπος στα @@ του.


Να τονισω, οτι την δευτερη μερα χιονοπτωσης εριχνε νερο στο δρομο για να ξεπλυνει το χιονι.
Φυσικα ολα παγωσαν αλλα μετα εριξε αλατι. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#361849
gianik έγραψε:Παντως εχουν αυξηθει τρελα οι οδηγοι που οχι μονο μιλουν στο τηλεφωνο , γραφουν στο viber , fb ..δεν ξερω αν εχουν ατονησει οι ελεγχοι της Τροχαιας ,το πιο πιθανο αυτο ειναι , ομως ειναι εξοργιστικη η κατασταση...τωρα που θα μειωθπυν κ τα προστιμα... :superman:
Καλα σε γυναικες οδηγους ,το ποσοστο >50%....


Eχει πλάκα με τις κοπελιές που βάφονται τα πρωϊνά μέσα στο αμάξι σε κάθε φανάρι που σταματούν έχοντας τον καθρέφτη συνεχώς γυρισμένο σε εκείνες και βέβαια δεν βλέπουν τι γίνεται πίσω τους.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#363426 Όταν ερχόμαστε από Πειραιά, κινούμενοι στην "παλιά" παραλιακή στο ύψος των Τζιτζιφιών (βλέπε χάρτη), υπάρχει η δυνατότητα εφ' όσον "χάσεις" το φανάρι που στρίβει αριστερά για Ελ. Βενιζέλου (προς Καλλιθέα), να στρίψεις ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ αριστερά στη νησίδα που φαίνεται και να πας προς τα πίσω κλπ. κλπ.
Έρχομαι λοιπόν για 500στή ίσως φορά στο σημείο με το μηχανάκι μου και πάντα κάθομαι όσο γίνεται δεξιά στο άνοιγμα της νησίδας, για να μπορούν κι άλλοι να μπουν και να μην μένουν εκτεθειμένοι στο αριστερό ρεύμα της παραλιακής (κάποιοι πάνε και με πάνω από 80 εκεί :roll: ...). Δεν ήταν η πρώτη φορά που κάποιο ζωάδι πήγε να ξεκινήσει από πίσω μου και να μου τη "βγει", περνώντας από "πάνω" μου, αλλά πρώτη φορά υπήρξε άτομο (ταρίφας με Οκτάβια :shifty: ), που αφού πήγε να με εμβολίσει ενώ ξεκινούσα, με κυνήγησε μετά, για να μου "την πει" και να κάνουμε μέσα στη μέση του δρόμου έναν διάλογο απύθμενα ηλίθιο...
Σε λίγο κλείνω 26 χρόνια ( :omg: ) ως "δίκυκλος" στη ρημαδοαθήνα και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην δω κάθε φορά που οδηγώ και ένα νέο είδος ΒΛΑΚΑ στο δρόμο... Πρέπει σώνει και καλά να οδηγείς σαν "κάθαρμα" και να μην κάνεις "χάρες" σε κανέναν πο@στη, για να μην παρεξηγηθείς κι από πάνω και βρεις και κανέναν μπελά :( .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#363443
Govus έγραψε:Πρέπει σώνει και καλά να οδηγείς σαν "κάθαρμα" και να μην κάνεις "χάρες" σε κανέναν πο@στη, για να μην παρεξηγηθείς κι από πάνω και βρεις και κανέναν μπελά :( .

Δε θα αλλαξει ποτε και τιποτα.
Εαν θες να νοιωθεις ομορφα, κανε ο,τι κανεις με οσο το δυνατον πιο νομιμο και σωστο τροπο γινεται, χωρις να εισαι ενα βαρος στους γυρω σου.. στη συνεχεια οσοι σου γινονται βαρος απο την αδιαφορια τους αντιμετωπιζονται στην ψυχρα.

Δεν σε ειδαν στον καθρεπτη; Bye bye καθρεπτης... "Σορρυ, δεν σε ειδα, σταματα πιο κατω να σου υπογραψω αυτογραφο φιλικη και τρεχα συνεργειο".
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#366007 Εικόνα
Η επιβάρυνση θα ήταν 5 μέτρα, όχι παραπάνω. Και να πεις ότι κουβάλησε πολλά; Τον πέτυχα επί τω έργω, δύο σακούλες σε κάθε χέρι. Θα τον δικαιολογούσα ότι αποκτάς αναισθησία όταν κάνεις τέτοια επαγγέλματα, όπως οι ταρίφες ας πούμε, αλλά όχι, στη Βουλιαγμένη δουλεύεις ρε φίλε. Σιγά την κίνηση και το δύσκολο παρκάρισμα.
Άντε να στρίψω αριστερά, έκρυβε όλο το στενό. Κατεβάζεις τζάμι κι εύχεσαι να μην ακούσεις μπαμ.

Για να πάω τον μικρό στο κολυμβητήριο και να συναντήσω αυτό το αίσχος. Άδεια όλα τα ντουλάπια, όλοι τον σάκο πάνω εκεί που αλλάζουν οι υπόλοιποι. Πώς να μη βγουν γαϊδούρια και τα μικρά με αυτές τις παραστάσεις;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368759 Δρομος ήπιας κυκλοφοριας: Κάπου εδώ πίσω είναι ενα μικρούτσικο παγκάκι:

Εικόνα

Εχω πάρει πολλές φορές την τροχαία, μάταια. Εδώ είναι Βαλκάνια. Και εγώ γίνομαι κακός και απολυτως τίποτα δεν αλλάζει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368767
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Εχω πάρει πολλές φορές την τροχαία, μάταια. Εδώ είναι Βαλκάνια. Και εγώ γίνομαι κακός και απολυτως τίποτα δεν αλλάζει.


Δεν ξέρεις πως σε νιώθω... :oops:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368781
Scotch έγραψε:Αυτά εντάσσονται στη νοοτροπία "έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα, με αυτά θα ασχοληθούμε;".

< >


Ε, ακόμα και όταν έρχονται ούτε ένα κωλόχαρτο από το μπλοκάκι δεν γράφουν... :rant: :rant: Μιλάω για παρκαρισμένα ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ στην περίπτωσή μου...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368792 Αυτό ακριβώς. Αυτοί που είναι επιφορτισμένοι με την εφαρμογή του νόμου, παίρνουν το μέρους του παραβάτη.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#368795 Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τη λογική του ότι τη στήνουν σε σημεία που ξέρουν ότι κάποιοι θα την πατήσουν οπότε και θα γεμίσουν το μπλοκάκι ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να ασχολούνται με κλήσεις σταθμευμένων που έχει το πλεονέκτημα (γι αυτούς) να μην μπλέκουν με παρακάλια και δικαιολογίες των παρανομούντων.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368797 Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι τα όργανα δείχνουν αλληλεγγύη για παραβάσεις που κάνουν και οι ίδιοι ως πολίτες.

Χτες ήμασταν στη Γλυφάδα σταματημένοι πρώτοι στο φανάρι δίπλα δίπλα με περιπολικό. Και είχε αναμμένα τα φώτα ομίχλης.
Τι να του πεις;