Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351973 Υποθέτω ότι το έκανε για να ξέρει ποιός τον κάρφωσε, στην περίπτωση που τον ενοχλήσει ο οδηγός του άσπρου.
Λουκούμια δεν τρώω, κολλάνε στα δόντια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351986
Pitt έγραψε:Υποθέτω ότι το έκανε για να ξέρει ποιός τον κάρφωσε, στην περίπτωση που τον ενοχλήσει ο οδηγός του άσπρου.
Λουκούμια δεν τρώω, κολλάνε στα δόντια... :lol:


Ένα προφιτερόλ στον κύριο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#352034
Χρήστος Λάππας έγραψε:Πριν από λίγο ετοιμάζομαι να φύγω από το φροντιστήριο και έρχεται το Audi της φωτογραφίας. Μπαίνει φουριόζος στην θέση και ρίχνει μια γερή στον από πίσω του. Του κορνάρω, βγαίνει ακόμα πιο φουριόζος, ξαναμπαίνει και του χώνει μια ακόμα πιο δυνατή.

Τραβάω την φωτογραφία

Εικόνα

και τον ρωτάω "συνειδητοποιήσατε ότι τον χτυπήσατε 2 φορές;" "Δεν τον χτύπησα, τον ακούμπησα" μου απαντάει με υφάκι, βγάζει το κινητό και φωτογραφίζει και αυτός το αυτοκίνητο μου! :s_rofl

Ρε πστ μου, το να μου έλεγε "έχετε δίκιο, αλλά δεν του έκανα ζημιά", να το καταλάβω. Αυτή την ψευτομαγκιά όμως στην οποία έχουν συνηθίσει κάποιοι οδηγοί -ακόμα και όταν είναι τόσο αναμφισβήτητο ότι έχουν κάνει μαλακία- ειλικρινά δυσκολεύομαι να την χωνέψω.

Εσενα τι σε νοιαζει τι εκανε ο αλλος και ανακατευεσαι.
Αραξε εκει περα ,κοιτα την παρτι σου και αστον κοσμο.
Ο κοσμος ειναι τρελαμενος. :)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352045
italakias έγραψε:Εσενα τι σε νοιαζει τι εκανε ο αλλος και ανακατευεσαι.
Αραξε εκει περα ,κοιτα την παρτι σου και αστον κοσμο.
Ο κοσμος ειναι τρελαμενος. :)


Δίκιο έχεις, δεν έπρεπε να ανακατευτεί...
... εκτός αν το αυτοκίνητο που χτύπησε ήταν δικό μας. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#352048 Ελα μωρε τωρα σιγα.
Το βραδυ που κοιμαμαι ,που να ξερω ποσες φορες το εχουν χτυπησει το δικο μου.
Εδω χτυπαω και εγω καμια φορα με την οπισθεν,βαριεμαι να προσεχω.
Με τι λαμαρινες τωρα θα καθομαι να ασχολουμαι. :svivhaha: :sleep:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#352134 ΄Εχοντας κάνει έξι χρόνια Καστέλλα, έχω μία παραπάνω ευαισθησία στο παρκάρισμα με το αυτί που προτιμούν πολλοί. Ειδικά στη συγκεκριμένη περιοχή, ο συνδυασμός ανηφορικών στενών και φοιτητών (νέων) οδηγών, σε κάνει να κατεβάζεις μπόλικα καντηλάκια. Σχεδόν όλοι οι προφυλακτήρες μου έχουν μικρογδαρσίματα, ενώ μου έχουν κουμπώσει και δύο ψιλογερές στο αμάξωμα... :(

Νταξ μωρέ, λαμαρίνες είναι λένε ΓΤΜΠΤΠ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#352152 Καστέλλα μόνο με μηχανή ή με τα πόδια, έζησα εκεί πολλά χρόνια όταν αυτοκίνητα είχαν οι βουλευτές, οι βιομήχανοι και οι ταξιτζήδες που λέει και ο λόγος,, σήμερα ούτε να περάσεις δεν μπορείς, παρόλα αυτά πάντα είναι αγαπημένη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#352160 Μωρέ καλή χρυσή είναι η Καστέλλα. Και ωραιότατη θέα, και ότι πρέπει ένα καφεδάκι στο Προφήτη Ηλία απογευματάκι. Εγώ όμως πήγαινα για τη σχολή. Το παλεψα για ένα διάστημα του πρώτου έτους να το κάνω με μέσα αλλά δεν. Σιχάθηκα.

Προτιμούσα να μου φεύγουν όλα τα γκαφρά σε βενζίνες παρά να τρώω την ταλαιπωρία των μέσων. ΄Ηταν τότε και μία περίοδος που έκαναν την ανακαίνιση των γραμμών και έπηζες μέσα στον ηλεκτρικό. Μακριά και αγαπημένοι.

Πάντως, ρούφηξα μπόλικα μποτιλιαρίσματα στο ποτάμι, στο γύρνα κυρίως, άπειρα γυρίσματα στα στενά μπας και βρεθεί καμιά θεσούλα να παρκάρω, να μην είμαι μακριά από τη σχολή, να μην πρέπει να περπατάω ανηφοροκατηφόρες στη ζέστη και να φτάνω βρωμοκοπώντας... ωραία ήταν. Ανεκτίμητα αυτα τα χρόνια. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#354853 Έρχονται μειώσεις στα πρόστιμα για τις παραβάσεις του ΚΟΚ- Θέμα ημερών η ΚΥΑ

Στο στάδιο της επεξεργασίας με το υπουργείο Μεταφορών βρίσκεται η πρόταση του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, Νίκου Τόσκα για μείωση των προστίμων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ) κατά 50%.

Θέμα ημερών φαίνεται ότι είναι η υπογραφή Κοινής Υπουργικής Απόφασης (ΚΥΑ) προς αυτή την κατεύθυνση, όπως είχε προαναγγείλει σε συνέντευξή του ο κ. Τόσκας στην Εφ.Συν.

Σύμφωνα με τον ίδιο εξαιρούνται τα πρόστιμα που επιβάλλονται σε όσους παραβιάζουν τον κόκκινο σηματοδότη και σε όσους ξεπερνούν το όριο κατανάλωσης αλκοόλ.

Η απόφαση για μείωση των προστίμων του Κ.Ο.Κ. γίνεται κατά τον κ. Τόσκα λόγω της οικονομικής κρίσης καθώς οι παραβάτες δυσκολεύονται να τα πληρώσουν. Για παράδειγμα το πρόστιμο για χρήση κινητού τηλεφώνου κατά την οδήγηση κοστίζει 100 ευρώ και αν πληρωθεί μέσα σε ένα 10ήμερο κοστίζει 50 ευρώ. Με τη νέα μείωση κατά 50%, το ποσό θα φτάνει σε μόλις 25 ευρώ.

Ωστόσο η απόφαση αυτή ήδη έχει προκαλέσει πλήθος αντιδράσεων ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που τα τροχαία είναι ψηλά στη λίστα των αιτιών θανάτου.

Πηγή


Επιτέλους! Τώρα θα μπορώ να στέλνω μηνύματα ενώ οδηγώ. Πφφφ... 25 ευρώ ούτε μισή ταβέρνα δεν είναι... :yahoo:

Ελπίζω να μη μου χαλάσουν την σούπα αυτοί εδώ που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#354856
Pitt έγραψε:
Επιτέλους! Τώρα θα μπορώ να στέλνω μηνύματα ενώ οδηγώ. Πφφφ... 25 ευρώ ούτε μισή ταβέρνα δεν είναι... :yahoo:


Απο την στιγμη που δεν γινονται ελεγχοι, ειτε τα διπλασιασουν ειτε τα μειωσουν στην μιση τιμη, δεν αλλαζει κατι.

Δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να δω να δινουν κλησεις σε ακρανοτους η αδετους.

Προχθες λεωφορειο περασε 2 δευτερα μετα το κοκκινο επι της Αλεξανδρας, ηταν και αρθρωτο!!

Σημερα το πρωι, φορτηγο του δημου Γαλατσιου πηγαινε αναποδα την Κυμης για 60-70 μετρα για να μπει σε στενο :lipsealed: . Βαριοταν ο οδηγος να κανει βολτα :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#354861 Υπάρχουν κι άλλες λύσεις πάντως για να βοηθήσουν την οικονομία, πχ προσφορές 1+1 δώρο, ή διαφόρους συνδυασμούς (πχ τηλέφωνο+ζώνη+αλκόολ).
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#354867 Εικόνα

Δεν περνάει ούτε γάτα. Κατά τα άλλα, η ΕΕ έδωσε λεφτά για να φτιαχτούν υποδομές για τυφλούς και ανθρώπους με κινητικά προβλήματα.


< >