Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#333298 Όταν υπηρετούσα στην Μυτιλήνη το '99 έλαβε χώρα ένα δυστύχημα και καθώς είχε εμπλακεί στρατιωτικό τζιπάκι στο συμβάν, τρέξαμε να δούμε και να καταγράψουμε(στρατονομία).
Το αμάξι (πεζό 106) είχε χάσει τον έλεγχο σε μια στροφή και είχε καρφωθεί στο GD240. Βροχή, γλίστρημα και δεν συμμαζεύεται. Ήταν ένα ζευγάρι μέσα. Ο άντρας (οδηγός) είχε σωθεί, η σύζυγος όμως :sorry: ...
Δεν θα ξεχάσω φυσικά αυτό που αντίκρισα :( :( ούτε και τον άντρα ο οποίος σε κατάσταση σοκ ψέλιζε το όνομά της...
Αργότερα έμαθα ότι είχαν και 2 μικρά παιδιά. :(

Θέλει κουράγια η δουλειά των διασωστών, πυροσβεστών και γενικά όσων επεμβαίνουν σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις και μπράβο τους.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#333940
edmond έγραψε: Θέλει κουράγια η δουλειά των διασωστών, πυροσβεστών και γενικά όσων επεμβαίνουν σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις και μπράβο τους.


Ως επαγγελματίες εκείνη την ώρα δεν έχουμε χρόνο να λειτουργήσουμε με συναίσθημα. Μετά όμως πάντα κάτι σου αφήνει μέσα σου. Δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο μου σοβαρό τροχαίο που είχα επέμβει με ένα νεκρό και 2 τραυματίες στην Ιερά Οδό. Όταν γυρνούσα σπίτι ανέβαινα τον Κηφισό με 60 όχι απο φόβο αλλά γιατί σκεφτόμουν πόσο εύκολο είναι να χαθεί κανείς, το ότι σκοτώθηκε μπροστά στα μάτια των φίλων του κλπ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#333969 Τα παιδια του ΕΚΑΒ ειναι ηρωες.
Συνεργαζομαι καθημερινα κ εχω να πω τα καλυτερα..
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#333991
Scotch έγραψε:Προς Θεού μη γίνει και αυτός ο δρόμος σαν τον Κορίνθου-Πατρών, μέχρι να τον φτιάξουν. :shifty:

Τι εννοεις να μη γινει. Ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε δρομο στην ελλαδα με κινηση και καμια κατοσταρια διαβασεις. Ατυχηματα γινονται συνεχως...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#334045
bibendum έγραψε:
Scotch έγραψε:Προς Θεού μη γίνει και αυτός ο δρόμος σαν τον Κορίνθου-Πατρών, μέχρι να τον φτιάξουν. :shifty:

Τι εννοεις να μη γινει. Ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε δρομο στην ελλαδα με κινηση και καμια κατοσταρια διαβασεις. Ατυχηματα γινονται συνεχως...

Εγώ προτείνω να τον φτιάξουμε με κολωνάκια παντού για να μην προσπερνάει κανένας.
Θα πάνε όλοι με 50 και θα μειώσουμε τα ατυχήματα στο 0.
Απορώ γιατί δεν το έχουν κάνει ήδη, είναι τόσο γαμάτη ιδέα!
Oh wait...
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#334085 Α αυτο... οχι να μην γεμισει κολωνακια αλλα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.

Δεν ξερω αν προβλεπεται νεος δρομος εκει αλλα αν γινει νομιζω θα εχει διαφορετικη χαραξη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#334122 Τα ζυγίζεις. Θέλεις δρόμο καρμανιόλα και να φτάνεις, με αρκετές δόσεις τύχης, "γρήγορα" στον προορισμό σου ή να κάνεις περισσότερη ώρα αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα φτάσεις; Εγώ επιλέγω το δεύτερο. 1000 φορές κολονάκια από το να σκοτώνονται αθώοι.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#334201 Μεγαλη συζητηση θα ανακυκλωσουμε παλι.

Αν αναλογιστει κανεις τι δρομους εχουμε, τι κουλτουρα εχουμε, οτι πιστευουμε ολοι οτι ειμαστε αλανθαστοι και σουμαχερ καταληγει σε αναλογο συμπερασμα.

Οπως και να εχει ενας κλειστος αυτοκινητοδρομος ειναι η καλυτερη λυση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#334205
bibendum έγραψε:Μεγαλη συζητηση θα ανακυκλωσουμε παλι.
Αν αναλογιστει κανεις τι δρομους εχουμε, τι κουλτουρα εχουμε, οτι πιστευουμε ολοι οτι ειμαστε αλανθαστοι και σουμαχερ καταληγει σε αναλογο συμπερασμα.
Οπως και να εχει ενας κλειστος αυτοκινητοδρομος ειναι η καλυτερη λυση.


Συμφωνώ. Αυτό παρέλειψα να το γράψω:
Scotch έγραψε:Τα ζυγίζεις. Θέλεις δρόμο καρμανιόλα και να φτάνεις, με αρκετές δόσεις τύχης, "γρήγορα" στον προορισμό σου ή να κάνεις περισσότερη ώρα αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα φτάσεις; Εγώ επιλέγω το δεύτερο. 1000 φορές κολονάκια από το να σκοτώνονται αθώοι, μέχρι να φτιάξουμε σωστό δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#334216
Scotch έγραψε:Τα ζυγίζεις. Θέλεις δρόμο καρμανιόλα και να φτάνεις, με αρκετές δόσεις τύχης, "γρήγορα" στον προορισμό σου ή να κάνεις περισσότερη ώρα αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα φτάσεις; Εγώ επιλέγω το δεύτερο. 1000 φορές κολονάκια από το να σκοτώνονται αθώοι.


Συμφωνώ απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#334267 Προς τι λοιπον οι διαμαρτυριες για την Κορινθου Πατρων?? 3-4 χρονια τωρα που παμε σιγα... μεχρι σημειοτον
Άβαταρ μέλους
By GTS
#334276 Δεν ειναι πρακτικο αν πηγαινεις για δουλειες κλπ Ο αυτοκινητοδρομος εχει νοημα για να διευκολυνει τις μεταφορες.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#334280
GTS έγραψε:Δεν ειναι πρακτικο αν πηγαινεις για δουλειες κλπ Ο αυτοκινητοδρομος εχει νοημα για να διευκολυνει τις μεταφορες.


Συμφωνω απολυτα αλλα καποτε λεγοτανε εδω μεσα ( ισως και στο προηγουμενο φορουμ) να βαλουν στον παλιο Κορινθο Πατρα τσιμεντινο η μπαριερες κ.λ.π. ωστε να μην περναει κανενας την αλλη μερια για προσπεραση. Τελικα το εκαναν για την τωρινη χαραξη μεχρι να ολοκληρωθει και διαμαρτυρωνται. Τωρα θελουν να μπει στο Πατρα Πυργος. Συμφωνω οτι αν δεν προσεχεις σε αυτο τον δρομο κανουν μαλακιες οι ντοπιοι με τρακτερ κ.λ.π. ομως εχει σημεια που προσπερνας και πας με λογικο μεσο ορο ταχυτητας. Σε καθε περιπτωση οταν οδηγεις πρεπει να εχεις τα ματια σου 400... ειδικα τα βραδυα αλλιως κατσε σπιτι σου.
Άβαταρ μέλους
By George
#334298
Γιατί νομίζω πως βλέπω ένα κεφάλι στη φωτογραφία;


Που ρε παιδια? Εγω αδυνατω να ξεχωρισω το μπροστα απο το πισω :s_omg :s_omg :s_omg