Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#293515 Παρ΄όλο που ξεπερνάει το μπατζετάκι, τι λέτε για αυτά:

http://ww3.autoscout24.de/classified/28 ... asrc=st|as
http://ww3.autoscout24.de/classified/29 ... asrc=st|as
http://ww3.autoscout24.de/classified/29 ... asrc=st|as

Με το αυτόματο δεν ξέρω τι κάνω, είπα να κάνω τελικά ένα βήμα πίσω σε αυτό :hmmm:

Πώς πηγαίνουν οι εξοπλισμοί στα Volvo; Ποιοι είναι οι φορτωμένοι;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#293516 Kinetic, Momentum, Summum, τα πακέτα εξοπλισμού. Υπάρχει και η Ocean Race, Livstyl, αν και η τελευταία μόνο για την Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By JBT
#293518 Ωραία ευχαριστώ.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τα γράφουν ο 2ος και ο 3ος :hmmm:

Η λίστα με τα έξτρα φαίνεται ατελείωτη, αλλά δεν λέει πχ σουμούμ :help:

You! λέει, τι είναι αυτό;;

Ωραία τα βολβάκια πάντως... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#293520 Μπορεί να είναι ειδική έκδοση μονο για Γερμανία.
Όπως και για το μοντέλο του '16 έβγαλαν έκδοση business, δεν ξέρω όμως αν είναι μόνο για την Ελλάδα.
Όσο για το τι λένε, προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο της κατηγορίας του.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By markvag
#293569
JBT έγραψε:Παρ΄όλο που ξεπερνάει το μπατζετάκι, τι λέτε για αυτά:


Εξαιρετικό αμαξάκι το v40. Το οδήγησα (D2) και αν εξαιρέσουμε το ότι δεν είναι και το πιο γρήγορο του κόσμου (αλλά αξιοπρεπέστατο) μ' άρεσε πάρα πολύ σε όλα του (οδική συμπεριφορά, ταξίδι, ποιότητα, ηχομόνωση, κτλ). Και ο χώρος αποσκευών είναι μια χαρά. Απλά σε κάποιες εκδόσεις έχει ένα ψευδοδάπεδο που σου κλείνει το 1/3. Απλά το πετάς και έχεις έναν κανονικό χώρο αποσκευών. ΟΚ, γενικά σε χώρους δεν είναι πολυμορφικό, αλλά είναι μια χαρά για την κατηγορία του.

Αν το φτάνεις οικονομικά, το θέμα έχει κλείσει.


Αν μπορείς να βρεις και έκδοση με το adaptive cc, τ' αξίζει τα λεφτά του... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#293682 Δεν έχω οδηγήσει ποτέ βόλβο, παρόλο που αρκετοί φίλοι έχουν/είχαν κατά καιρούς :hmmm:

Δεν ξέρω γιατί, αλλά το φυσιολογικότερο δεν το σκέφτηκα :dizzy: :s_cry http://ww3.autoscout24.de/classified/29 ... asrc=st|as

Χοντάρα φορ έβα :yahoo:

Έχει κάποιος εμπειρίες από το νέο σιβίκ; Ο κινητήρας πρέπει να είναι εξαιρετικός, θα μπορούσα να προβληματιστώ με το οπίσθιο μέρος της ανάρτησης στα ελληνικά οδοστρώματα; Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι απότομο και σκληρό κλπ :hmmm:


ΕΔΙΤ για το χειροκίνητο της Χόντα θα απαρνιόμουν κάθε αυτόματο, δεν τίθεται θέμα. Φτάνει να είναι όπως πχ του HRV που οδήγησα (το κλασικό απίστευτο δηλαδή που έχουν :lol: )
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#293749 Επειδή τυχαίνει να κάνω κάμποσα χιλιόμετρα με το V40 η πρώτη επαφή μαζί του όντως είναι πολύ θετική, στη συμβίωση αρχίζουν να εμφανίζονται κάποια πράγματα που δε δικαιολογουν το κόστος του. Ξεκινώντας από το μοτέρ, το αυτοκίνητο είναι πολύ βαρύ για να το υποστηρίξει. Στις ευθείες είναι οκ αλλά σε ανηφορικες διαδρομές κουράζει, κρεμαει εύκολα και τα πράγματα χειροτερευουν με την αργή απόκριση του γκάζιου. Το κιβώτιο επίσης είναι θεομακρο έχει όμως πολύ ωραίο κούμπωμα. Οδηγικα δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει μιας και οι πίσω αναρτήσεις ήταν ελλατωματικες(δεν ξέρουμε από ποτε) αλλά γενικά η ανάρτηση παρότι μιλάμε για το cross είναι απίστευτα σκληρές ενώ το esp δεν αφήνει πολλά πολλά. Ο χώρος αποσκευών είναι ικανοποιητικος αλλά των επιβατών όχι, είναι πολύ χαμηλό και καταλήγει κλειστοφοβικο. Η δε έλλειψη ορατότητας το κανει κουραστικό το βράδυ και ειδικά στη βροχή. Δεν ξέρω επίσης τι παίζει με τα καθίσματα. Είναι αρκετά αισθητο το "αγγαλιασμα" τους, το οποίο σου δίνει μια αίσθηση σιγουριάς αλλά από ένα σημείο και μετά κουράζει. Επίσης 4 άτομα μας πονάει η μέση μετά από ώρες οδήγησης με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ενώ δε συμβαίνει με άλλα
Να καθόμαστε τόσο λάθος; Δεν έχω βρει εξήγηση. Ήχο μόνωση από την άλλη όντως έχει πολύ καλή όπως και ποιότητα και γενικά είναι πολύ στιβαρή κατασκευή. Ίσως σε άλλη χώρα αυτά που αναφέρω να μην είναι προβλήματα, στην Ολλανδία δηλαδή το είδα να είναι σούπα, αλλά εκεί ούτε λακουβες έχουν ούτε ανηφορες. Προσωπικά με τις εδώ συνθήκες δε μου άρεσε, σα να έχει σχεδιαστεί για αλλα πρότυπα και συνθήκες.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#294299 Το ερώτημα που βασανίζει εμένα είναι το γιατί να κάνει τέτοιο πράγμα στον εαυτό του... :lol:

Προσωπικά, μάλλον προς το υβριδικό θα έκλεινα, αν έπρεπε ντε και καλά να διαλέξω κάποιο Auris. Ή ακόμα καλύτερα το 1,2Τ και αρκετά λεφτά στην τσέπη, για να καλύψω τη διαφορά στην κατανάλωση τα επόμενα 15 χρόνια... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#294309
nafpaktos έγραψε:Kολλητός μου ειναι για αγορά auris.To ερώτημα που τον βασανίζει είναι πετρέλαιο ή υβριδικό.Εσείς τι λέτε?

Εξαρτάται από τις διαδρομές που κάνει.
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#294419
popolaros έγραψε:αυτοκινητο ειναι αυτο;


Δεν είναι petrolhead.Eπίσης το επαγγελμά του δεν του επιτρέπει κάτι περισσότερο από ενα αδιάφορο αισθητικά αμάξι.