Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#199934
rocsta έγραψε:Ε και συ "99%". Αν δουλευεις e-pop μια χαρα τη βρισκεις την ακρη.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους


Ε, και όχι μόνο στο e-pop... :lol:

Εντάξει, παίζει πολύ απατεωνιά στο κύκλωμα, δεκτό και γνωστό, αλλά ούτε όλοι είναι έτσι, ούτε όλα τ' αμάξια είναι έτσι... Και το ποσοστό των καλών σαφέστατα είναι παραπάνω από 1%.

Τα τελευταία χρόνια 3-4 πέρα από το δικό μου (που όντως ήταν περίπτωση), στην οικογένεια έχουμε πάρει άλλα 3 μεταχειρισμένα (+1 από αντιπροσωπεία που την έχει συγγενής), χωρίς κανένα θέμα.

Με λίγο ψάξιμο και λίγες στοιχειώδεις γνώσεις, νομίζω κανείς δεν θα έχει θέμα...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#199940 Μετα απο 4 μεταχειρισμένα νομιζω οτι θα πάω σε καινούργιο μονο αν κερδίσω το lotto. Μεταχειρισμένο με σχετικα λιγα χιλιομέτρα (π.χ. το TypeR με 33kkm) αφού διασταυρωσουμε τα στοιχεια του (απο ασφαλιστική, απο επισημο εισαγωγεα μέσω εργασιών στα πλαίσια εγγύησης που φαίνονται στο κεντρικό συστημα, κτλ).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#199944
Serf έγραψε:Μετα απο 4 μεταχειρισμένα νομιζω οτι θα πάω σε καινούργιο μονο αν κερδίσω το lotto. Μεταχειρισμένο με σχετικα λιγα χιλιομέτρα (π.χ. το TypeR με 33kkm) αφού διασταυρωσουμε τα στοιχεια του (απο ασφαλιστική, απο επισημο εισαγωγεα μέσω εργασιών στα πλαίσια εγγύησης που φαίνονται στο κεντρικό συστημα, κτλ).


Ακριβώς. Συν καλός έλεγχος αμαξώματος πάνω - κάτω, μέσα - έξω από καλό μάστορα. :s_yes

Και προφανώς, όσο άσχετοι κι αν είμαστε ένα αμάξι με 200Κ χλμ φαίνεται σε σχέση με ένα άλλο με 70Κ..
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#199974
markvag έγραψε:
Serf έγραψε:Μετα απο 4 μεταχειρισμένα νομιζω οτι θα πάω σε καινούργιο μονο αν κερδίσω το lotto. Μεταχειρισμένο με σχετικα λιγα χιλιομέτρα (π.χ. το TypeR με 33kkm) αφού διασταυρωσουμε τα στοιχεια του (απο ασφαλιστική, απο επισημο εισαγωγεα μέσω εργασιών στα πλαίσια εγγύησης που φαίνονται στο κεντρικό συστημα, κτλ).


Ακριβώς. Συν καλός έλεγχος αμαξώματος πάνω - κάτω, μέσα - έξω από καλό μάστορα. :s_yes

Και προφανώς, όσο άσχετοι κι αν είμαστε ένα αμάξι με 200Κ χλμ φαίνεται σε σχέση με ένα άλλο με 70Κ..

Μπροστά στα μάτια μου έχω δει κορόλλα του '04 γίνεται από 180000χλμ-->80000χλμ. Οδομετρικώς με ένα ματζαφλάρι που σύνδεσε ο μάστορας, σαλονικώς με λίγο μαύρο σπρέι για δέρματα και γυαλιστικό αλουμινίου και μηχανικώς με ένα καλό πλύσιμο κινητήρα, αρκετό wd40 και 2 μπουκάλια μαύρο σπρέι πλαστικών. Κόστος υλικών ζήτημα 50€; Μην σου πω τελική τιμή που πήγε το αυτοκίνητο...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#199982 ενα ταλαιπωρημένο αμάξι με 180.000 δεν σώζεται με σπρέυ και γυαλιστικά, θα δείχνει την ηλικία του σε πολλά επιμέρους στοιχεία. Περαν αυτού, υπάρχουν και βιβλία σέρβις, online ιστορικά, και εντέλει, αν το αμάξι είναι πένα είναι ένα ρίσκο που μπορείς να το πάρεις.
Θα υπολογίσεις ένα μεγάλο σέρβις με ιμάντες στο όλο κόστος, θα κάνεις ένα παζάρι και θα πάρεις τις αποφάσεις σου.

Έχω βοηθήσει 4 φίλους στην Ολλανδία με μεταχειρισμένα, μέχρις ώρας δεν έχω φάει φόλα.

Προσωπικά θεωρώ εντελώς απίθανο να πάρω καινούργιο αμάξι με την οικονομική κατάσταση που είμαι, το θεωρώ τεράστια σπατάλη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#199990 Η αληθεια ειναι οτι στην Ολλανδια οι τιμες των καινουριων ειναι πολυ πανω σε σχεση με Ελλαδα. Οι ευκαιριες στα μεταχειρισμενα ειναι σε αυτα με λιγη χρηση και μεγαλη απαξιωση και απο ντηλερ με πληρη εγγυηση κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#200006 Ο καθένας προσπαθει με οποίον τροπο μπορεί να εξασφαλιστεί. Όταν ηταν να παρω το TypeR, το πήγα για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο service. Ήταν 3,5 ετων με 33kkm. Στην αντιπροσωπεία, λοιπον, είδαν απο το συστημα του Σαρακάκη οτι το αυτοκίνητο στα 20kkm και δυο χρόνια είχε αλλάξει κάτι στο χειρόφρενο εντος εγγύησης. Άρα είχα ενα στοιχείο οτι τα km/έτος αντιστοιχουσαν στην πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#200020
Jorge_greek έγραψε:
markvag έγραψε:
Serf έγραψε:Μετα απο 4 μεταχειρισμένα νομιζω οτι θα πάω σε καινούργιο μονο αν κερδίσω το lotto. Μεταχειρισμένο με σχετικα λιγα χιλιομέτρα (π.χ. το TypeR με 33kkm) αφού διασταυρωσουμε τα στοιχεια του (απο ασφαλιστική, απο επισημο εισαγωγεα μέσω εργασιών στα πλαίσια εγγύησης που φαίνονται στο κεντρικό συστημα, κτλ).


Ακριβώς. Συν καλός έλεγχος αμαξώματος πάνω - κάτω, μέσα - έξω από καλό μάστορα. :s_yes

Και προφανώς, όσο άσχετοι κι αν είμαστε ένα αμάξι με 200Κ χλμ φαίνεται σε σχέση με ένα άλλο με 70Κ..

Μπροστά στα μάτια μου έχω δει κορόλλα του '04 γίνεται από 180000χλμ-->80000χλμ. Οδομετρικώς με ένα ματζαφλάρι που σύνδεσε ο μάστορας, σαλονικώς με λίγο μαύρο σπρέι για δέρματα και γυαλιστικό αλουμινίου και μηχανικώς με ένα καλό πλύσιμο κινητήρα, αρκετό wd40 και 2 μπουκάλια μαύρο σπρέι πλαστικών. Κόστος υλικών ζήτημα 50€; Μην σου πω τελική τιμή που πήγε το αυτοκίνητο...


Έχεις δίκιο σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Ο κολλητός του αδερφού μου δουλεύει σε αντιπροσωπεία της μεγαλύτερης αυτοκινητοβιομηχανίας του κόσμου. Το τι κόλπα παίζουν όταν πουλάνε τα μεταχειρισμένα ανταλλαγής δεν λέγεται... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#200060 Αυτά που είναι καλοσυντηρημένα και δεν έχουν εξωτερικές φθορές μπορούν να πέσουν αρκετά χιλιόμετρα κάτω. Για τα δε Γερμανίας δε το συζητώ. Πάντως μάντρα, αντιπροσωπία χωρίς κατέβασμα χιλιομέτρων δεν βγάζει σεβαστό κέρδος.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#200069
panos2171 έγραψε:Πάντως μάντρα, αντιπροσωπία χωρίς κατέβασμα χιλιομέτρων δεν βγάζει σεβαστό κέρδος.

Χωρίς να είναι τελείως λάθος αυτό, ξεχνάς ότι κάποιοι έχουν χρόνιο πελατολόγιο. Οπότε όποιος τους εμπιστεύεται, δεν πάει αλλού και δεν χρειάζεται να μπει ιντερνετ ή να κάνει έρευνα αγοράς.
Επίσης όσοι πουλάνε ακριβά (ή έστω ακριβότερα από πολλά μπουρδέλα που έχει στο ιντερνετ) βαφτίζονται απατεώνες επειδή αισχοκερδούν (πάνω σε ποιόν ακριβώς; ), οπότε και το "δες τον |λογοκρισία| πόσο πουλάει... απορώ ποιος άλλος |λογοκρισία| θα το αγοράσει". Το έχω δει και διαβάσει πολλές φορές από γνώστες (τρομάρα τους) και από άσχετους επίσης.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#340379 Ξέθαμα.

Κατ'εκτίμηση, σε μια υγιη αγορα αυτοκινήτου (οχι ελλάδα) ενα αμάξι τετραετιας, σε πολυ καλη κατασταση , νορμαλ χιλιομετρα, premium μαρκα με φουλ extra, πολυ εμπορικό, ποσο % της αξίας του κρατάει αν πωληθεί επειτα απο 4 έτη;

το 60% ειναι μια καλή προσέγγιση ;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#340383
KiloMeater έγραψε:Ξέθαμα.

Κατ'εκτίμηση, σε μια υγιη αγορα αυτοκινήτου (οχι ελλάδα) ενα αμάξι τετραετιας, σε πολυ καλη κατασταση , νορμαλ χιλιομετρα, premium μαρκα με φουλ extra, πολυ εμπορικό, ποσο % της αξίας του κρατάει αν πωληθεί επειτα απο 4 έτη;

το 60% ειναι μια καλή προσέγγιση ;


60% χα χα

50% απαξιωση στα 3 χρονια ειναι.

Αγορασε φιλος στο Τοροντο προσφατα 535ι 4.5 χρονων με πολλα εξτρα απο 80+ καινουριο στα 28 και με 2ετη εγγυηση απο επισημο ντηλερ BMW.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#340387
GTS έγραψε:
60% χα χα

50% απαξιωση στα 3 χρονια ειναι.

Αγορασε φιλος στο Τοροντο προσφατα 535ι 4.5 χρονων με πολλα εξτρα απο 80+ καινουριο στα 28 και με 2ετη εγγυηση απο επισημο ντηλερ BMW.


πολυ δεν ειναι;
δηλαδη αμαξι 50Κ σημερα, σε πολυ καλη κατασταση με 50-80.000 χλμ στην τετραετια δεν θα φύγει στα 30Κ?