Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#189286 Δεν έχουμε ολόκληρο Petrolheads ενα τοπικ για το μέγιστο αυτοκινητιστικο δίλημμα??

Ας τα βάλουμε κάτω να δούμε τη προτιμάμε!

Καινούργιο:
    Εγγύησή
    Πιο σύγχρονό
    Γνωρίζεις ακριβές ιστορικό χιλιομέτρων
    Ευκολότερη επιλογή χρώματος κλπ
    Λιγότερο ρυπογόνα (κατα κανονα)

Μεταχειρισμένο:
    Φθηνότερη αγορά
    Ευκολότερη συχνή αλλαγή αυτοκινήτου ( χαμηλότερο κόστος αγοράς)
    Χαμηλότερό τεκμήριο
    Ελεύθερη επιλογή συνεργείου

αυτα στα γρήγορα, αφαιρεσται συμπληρώστε στη λίστα ελεύθερα (έβαλα τις πρώτες σκέψεις, που μου ήρθαν στο μυαλό στα γρηγορα, για να ξεκινήσει η συζήτησή)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#189313 1. Budget
2. Χρήση
3. Εγγύηση/συντήρηση/κοστος τελη, ασφαλεια, συνεργεια, αναλωσιμα (λάστιχα, συμπλέκτης, φρενα κλπ.)
Τελευταία επεξεργασία από GTS και 22 Νοέμ 2015, 21:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#189314 Καποιος θα δωσει 20000 να παρει οτι πιο συγχρονο μπορει, αλλος θα δωσει 20000 να παρει οτι πιο γκλαμουρ μεταχειρισμενο μπορει. Ο κινδυνος στην δευτερη περιπτωση ειναι να παρεις κατι που δεν αντεχει η τσεπη σου σε βαθος χρονου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#189404 Βέβαια, πάντα μετράει και τι μεταχειρισμένο... Άλλο ένα αμάξι με 300Κ χλμ και άλλο ένα με 20Κ χλμ... :iconcool:

Προσωπικά, θεωρώ ότι μπορείς να βρεις εξαιρετικά αμάξια μεταχειρισμένα σε τιμή που τα βλέπουν οι πρώτοι ιδιοκτήτες τους και κλαίνε... :innocent:

Για εμένα το μόνο που θα θεωρούσα ως μειονέκτημα είναι η απουσία εγγύησης (όχι για όλα, αλλά για τη συντριπτική πλειοψηφία), αλλά ας μην ξεχνάμε και την τεράστια διαφορά τιμής...

Τέλος, έχοντας υπάρξει αγοραστής ελαττωματικού καινούριου αυτοκινήτου στην Ελλάδα (2 φορές), να πω ότι οι εγγυήσεις καμιά φορά δεν λένε και πολλά... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#189448 Αν έχεις λεφτά εννοείται καινούριο!!! Στα πάντα (σπίτι, αυτοκίνητο, συσκευές κλπ). Αλλά σήμερα με την κρίση βρίσκεις καλά αυτοκίνητα στο 1/5 της τιμής του καινούριου. Οπότε είναι θέμα πορτοφολιού.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#189452 εαν δεν υπαρχει βιασυνη,και εχεις εμπιστο μηχανικο/φανοποιιο μεταχειρισμενο.Ειδικα στις σημερινες τιμες.Μεγαλο το δελεαρ ειδικα στα ακριβα αυτοκινητα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#189465 Ναι, και πατζερο πουληθηκε σε καλη τιμη μονο που δεν αναφερθηκαν τα παντιλικια σε χιονισμενα, λασπωμενα χωραφια, αμμουδιες και λοιπες απιστευτες ταρζανιες... (και αυτα ειναι μονο οσα γνωριζα εγω)

Μεγα ρισκο το μεταχειρισμενο. Μονο αν ξερεις πολυ καλα τι χρηση και τι συντηρηση του εχει γινει. Συν οτι μετα απο καποια χλμ αρχιζουν τα μικρα 'η μεγαλα προβληματα...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#189473 Αν δεν έχεις ΤΑ λεφτά, δηλαδή για το 99% των αγοραστών, μόνο μεταχειρισμένο. Όλα μου τα αυτοκίνητα αγοράστηκαν έτσι και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Απλώς θα είχα χάσει τόσες όμορφες στιγμές γιατί αποκλείεται να τα είχα αγοράσει καινούρια.

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#189518 Ή ακόμα καλύτερα, αν δεν έχεις λεφτά για πέταμα ή αποτιμάς πολύ ακριβά τον χρόνο σου, μόνο μεταχειρισμένο (αφού πάρεις τις σχετικές πισποποιήσεις, κάνεις εξονυχιστικό έλεγχο, κλπ).