Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#317087 Η φωτο τα λέει όλα. Για να μην λέτε ότι είμαι εγκαθετος και τα φαντάζομαι.

Καλό εύρημα Πιτ :superman:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#317095 Εμένα μου αρέσει που ψάχνεται να βρείτε άκρη με ελληνικά ζώα στο δρόμο... Και οι μουλαρες και ο ταριφας παίζει πριν να έχουν κάνει ότι |λογοκρισία| μπορείτε να φανταστείτε...


< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#319241 Γράφω σύντομα δύο:

1. Όλοι οι βλάκες που δεν ξέρουν πώς να κινηθούν ημέρες με αυξημένη κυκλοφορία. Πριν την ανηφόρα και την δεξιά στροφή προς τα ΣΕΑ Ακράτας έχει κομμάτι με 2 λωρίδες. ΌΛΟΙ στην αριστερή να περιμένουν να μπουν δεξιά σταματημένοι κι εγώ μόνος στην δεξιά με 60 προσπέρασα 100 αυτοκίνητα. 2-3 εκνευρίστηκαν κιόλας. Πρώτη φορά είδα την γυναίκα μου να μουτζώνει μία άλλη καθυστερημένη που μας έβριζε γιατί περάσαμε από δεξιά λες και αυτή, με την λωρίδα της να χάνεται, είχε προτεραιότητα.

2. Α4 με σχάρα ποδηλάτου, ίδια ακριβώς με αυτήν που χρησιμοποιώ κι εγώ. Στο μόνο σημείο που μπορούσαμε να τρέξουμε, στο νέο κομμάτι Κιάτο - Κόρινθο, ενώ πήγαινα σταθερά 130, με προσπέρασε με 140-150. RTFM μεγάλε. Η σχάρα είναι φτιαγμένη για ταχύτητες μέχρι 120, δεν αντέχει παραπάνω, όπως δηλώνει η εταιρεία. Μετά λέμε γιατί έφυγαν τα φορτία στην μέση του δρόμου. Εδώ το γράφει καθαρά βιβλίο οδηγιών και ούτε που το ξέρει. Πού να φορτώσει αυτός αμάξι σωστά, πού να βάλει σχάρα κτλ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#321269 Α, ξέχασα να σας πω τι είδα σήμερα γυρνώντας από την δουλειά...

... είδα με τα μάτια μου μια κυρία που οδηγούσε και δεν μιλούσε στο κινητό! Λόγω τιμής, δεν λέω ψέματα!
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφία για να σας την δείξω. :oops:

Και δεν είναι η πρώτη φορά. Πρόπερσι τα Χριστούγεννα είχα ξαναδεί άλλη μία.... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#323617 Έχουν λυσσάξει στις κόντρες στην Βουλιαγμένης τον τελευταίο καιρό. Ακούγονται και αυτή τη στιγμή, παρόλο που μένω πολλά στενά πιο πάνω. Ελπίζω να μη σκοτωθεί κανένας πάλι.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#323628
Χρήστος Λάππας έγραψε:Έχουν λυσσάξει στις κόντρες στην Βουλιαγμένης τον τελευταίο καιρό. Ακούγονται και αυτή τη στιγμή, παρόλο που μένω πολλά στενά πιο πάνω. Ελπίζω να μη σκοτωθεί κανένας πάλι.

και να σκοτωθει ... ας σκοτωθει με οποιο τροπο θελει...

κανενα ανυποψιαστο μη σκοτωσει μονο.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#323633 Είμαι σε κεντρικό δρόμο με νησίδα και 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση. Είναι μεσημέρι Κυριακής, οπότε η κίνηση είναι ελάχιστη. Επιστρέφω πεζός με τον μικρό (βλ. σπρώχνω καρότσι). Θέλω να διασχίσω κάθετα τον δρόμο σε σημείο με διάβαση πεζών. Περνάω το πρώτο μισό του δρόμου άνετα. Είμαι στην νησίδα και βλέπω το άλλο μισό άδειο με τα αυτοκίνητα να στρίβουν από φανάρι σε μεγάλη απόσταση. Προλαβαίνω άνετα με χαλαρό βήμα. Έρχεται πρώτο ένα ταξί με χαμηλή ταχύτητα. Μόλις βλέπει ότι είμαστε στην μέση του δρόμου, δηλαδή το καρότσι στην δεξιά λωρίδα κι εγώ στην αριστερή ακόμη, πατάει όσο γκάζι έχει το αμάξι, κι επιταχύνει για να μας προλάβει. Φυσικά, είναι αδύνατον κάτι τέτοιο, αλλά ο τρόπος επιτάχυνσης με παραξένεψε και τον κοιτούσα. Με 70-80 σε όριο 50 δεν θα μας έφτανε πριν περάσουμε απέναντι. Πρέπει να πέρασε τα 100, όμως, αλλά και πάλι πίσω μας θα πέρναγε υπό ΚΣ. Τί πάει και κάνει, όμως, το ζώον (προσβλητικό για βοήθεια τα ζώα αυτό) για να δείξει μαγκιά ή από τρέλλα; Πάει και κόβει το τιμόνι όσο γίνεται δεξιά για να περάσει στο χιλιοστό από το κράσπεδο, άρα να μας κάνει να τρέχουμε με το καρότσι για να προλάβουμε να σωθούμε. Προφανώς και πάλι, πεζό δεν τον προλάβαινε με τίποτε, αλλά το καρότσι με το παιδί δεν ανεβαίνει τα κράσπεδα όπως το αντίστοιχο της οικοδομής, οπότε οριακά γλύτωσε ο μπαμπάς. Άκουσε κάτι γαλλικά, βέβαια, αλλά εντελώς χαλαρά, αφού ήταν το παιδί μαζί*.

Ευχαριστώ.

* Δεν χρειάζεται να σημειώσω ότι η ΔΙ.ΑΣ. που είχε πλακώσει τα σάντουιτς ούτε είδε το περιστατικό, ούτε και κινήθηκε, παρά την ενημέρωση που τους έκανα. Τα πιάνουν κι από τους ταρίφες, βαριούνται ή τους άρεσε το παιχνίδι της κότας; Πάω στοίχημα, όμως πώς, αν είχα κάτι βαρύ να πετάξω, εμένα θα με έπιαναν.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#324538 Χτες ξεκινάω από Κερατσίνι στις 15:35. Σχεδόν καθόλου κίνηση Λ. Σχιστού, Ε.Ο., βγαίνουμε μετά από διόδια Ελευσίνας και ο δρόμος είναι σχεδόν άδειος. Πήγαμε γρήγορα, αφού ο μικρός κοιμόταν ήδη, και κάναμε 1 ώρα μέχρι Ξυλόκαστρο. Εννοείται ότι πήγαινα τελικές και πάνω για μεγάλο διάστημα. Κανένας κίνδυνος, όμως, μέχρι Ακράτα, αφού ήμασταν μόνοι τελείως. Ένας με Χ3 προσπάθησε να ακολουθήσει, αλλά δεν ήταν δυνατόν καθώς στις στροφές το βάρος και το ύψος δεν βοηθούσαν (και δεν πήγαινα και προκλητικά γρήγορα, αφού είχα το παιδί μαζί).

Από Ακράτα και μετά, όμως, το πρόβλημα ήταν σοβαρό. Φορτηγό σου ανοίγει δρόμο και το πούλμαν εκεί, να μην φεύγει. Να περνάς μαζί με πούλμαν και ο βλάκας να μην κάνει δεξιά σε κομμάτι με 2 λωρίδες (βλ. ακριβώς μετά από ΣΕΑ Ακράτας). Πας να τον περάσεις από δεξιά και σε κλείνει αφήνοντας να τον περάσουν οι από πίσω που είχες περάσει νωρίτερα. Ο άλλος με το Primera, με ανοιχτή την πόρτα από φορτηγό, δεν περνάει, τον περνάς από δεξιά, περνάς και το φορτηγό, εξαφανίζεσαι και κλείνει όλο τον κόσμο μέχρι τελευταία στιγμή, οπότε περνάει και αφήνει τους άλλους πίσω. Ο άλλος με τους μύλους Κεπενού να μην σε αφήνει να περάσεις με 10 σημεία ικανά για να κάνει δεξιά, απλά γιατί μπορούσε. ΚΤΕΛ στην είσοδο Ναυπάκτου πηγαίνει 100 σε όριο 50 και αριστερά για να μην περάσεις. Βρίσκεις ευθεία, τον καθαρίζεις για πλάκα, και μετά κόβεις μέχρι τα 60 και το ΚΤΕΛ δεν σε πλησιάζει. Ωραία πράγματα με τα ψυχολογικά του κόσμου, τα βλέπεις και γελάς. Πώς θα λυθούν, όμως; πλέον δεν νομίζω να διορθωθεί το οτιδήποτε ποτέ. Μόνοι μας τα ζητάμε κάνοντας την κρίση ευκαιρία που θα δικαιολογήσει τα πάντα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#324664 Λιγο μπερδεμενα μου τα λες.Αφου λες πηρες και τον μικρο, πως εισασταν μονοι τελειως; Ο αλλος με X3 γιατι να σε ακολουθησει; Απ οσο γνωριζω δεν εχει τετοια αυτοκινητα η υπηρεσια. Ο αλλος με το Primera ειχε κανει μοντα και εβαλε πορτα απο φορτηγο; Γιατι; Εχεις φωτο ή βιντεο;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#324696 Τελικές με τον μικρό μέσα, nice.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#324698 Aφου γραφει οτι δεν πηγαινε προκλητικα γρηγορα, μηπως εννοουσε σα κεφτες και επενεβη το αουτοκορρεκτ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#324747
drdino έγραψε:Τελικές με τον μικρό μέσα, nice.


Μόνο σε ευθείες. Μέχρι 190 πήγα. Με τόσο ανοιχτό δρόμο χωρίς κίνηση δεν είναι πρόβλημα. Στις στροφές πιο κρατημένα. Χτες, αν είχα πιο γρήγορο αυτοκίνητο, και πίεζα και νωρίτερα στην Ελευσίνα, αλλά κυρίως στις ανηφόρες, θα έκανα κάπου 50 λεπτά για Ζευγολατιό. Μόνο την αναμονή στα διόδια να βγάλεις (βλ. μηχανάκι Ολυμπίας Οδού) θα κέρδιζα 4-5 λεπτά.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#324748 Τι εκανες στο Ζευγολατιο Πεμπτιατικα;

Οι ερωτήσεις επί προσωπικού να σταματήσουν εδώ. Το τι έκανε, πώς, πότε και γιατί, αν θέλει θα το γράψει μόνος του. Μην το συνεχίζεις. [mod]