Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By g47
#123985 Ανοιγω το θεμα και παω κατευθειαν στις ερωτησεις.

Το ματιζ (2006, 800 cc) της μανας παει για σερβις, αλλαγη αμορτισερ και δυο περιεργους θορυβους που προεκυψαν μετα απο μικροστουκα γιατι χαζευε αντι να προσεχει το δρομο.

Για τα αμορτισερ, μου ζητησαν για τα μαμισια μαζι με εργατικα και ευθυγραμμισεις 230. Τα αμορτισερ μονα τους τα εχω βρει 115 χωρις τα μεταφορικα στη Πατρα.
Μου φαινεται τσιμπημενη εως ακριβη τιμη χωρις ομως να εχω κανει κατι αντιστοιχο για να συγκρινω. Γνωμες? :hmmm:

Επισης, θα ηθελα να περιγραψω τον ενα θορυβο. Ερχεται απο εξω μπροστα και ακουγεται σαν ενα υποκοφο "γλονγκ" :lol: σαν κατι να εχει μαγκωσει τον μπροστινο αξονα και να ξεκολλαει με τη κινηση η κατι να εχει χαλαρωσει, το οποιο με το που κινουμαι μετακινειται οσο του επιτρεπει το χαλαρωμα.
Το περιεργο ειναι οτι δεν το κανει στην οπισθεν και το κανει μονο στη πρωτη μετακινηση μου προς τα εμπρος (βγαινω με οπισθεν απο πυλωτη). Απο εκεινη τη στιγμη και μετα κανενας θορυβος, μεχρι να τελειωσω δουλεια και να το ξαναπαρω το απογευμα/μεσημερι.
Προφανως τηλεδιαγνωση δε γινεται αλλα καποια ιδεα ισως?
Γιατι στο συνεργειο σιγουρα δε θα μπορεσω να αναπαραγω το θορυβο να τον ακουσουν γιατι θα το παω απτο σπιτι κατευθειαν. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#124011 Κάποια βάση που την άκουσε στην στούκα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g47
#124019 Βαση μηχανης?
Δεν θα ειχα extra κραδασμους η κατι αλλο?
Δεν μπορω να εξηγησω το οτι το κανει μονο στα πρωτα μετρα που κινουμαι εμπρος και μετα μεχρι να σταθμευσω για αρκετη ωρα δεν ακουγεται κιχ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#124038 115 + 10 μεταφορικα(κτελ)+ κανα 60-70αρι περαστικα + 30-40 ευθυγραμμιση δεν εισαι μακρυα απο το 230.
προσπαθησε να κατεβασεις το 230,λιγο εαν το κατεβασεις θα ειναι καλο ντηλ.
Άβαταρ μέλους
By g47
#124091 Eυχαριστω, ισως κατι κανω στη σουμα γιατι θα παει και για τακτικο σερβις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#124151
g47 έγραψε: Ερχεται απο εξω μπροστα και ακουγεται σαν ενα υποκοφο "γλονγκ" :lol: σαν κατι να εχει μαγκωσει τον μπροστινο αξονα και να ξεκολλαει με τη κινηση η κατι να εχει χαλαρωσει, το οποιο με το που κινουμαι μετακινειται οσο του επιτρεπει το χαλαρωμα.

Διαβάζοντας μέχρι εδώ θα έλεγα σινεμπλοκ ψαλιδιού με μεγάλη σιγουριά.
g47 έγραψε:Το περιεργο ειναι οτι δεν το κανει στην οπισθεν και το κανει μονο στη πρωτη μετακινηση μου προς τα εμπρος (βγαινω με οπισθεν απο πυλωτη). Απο εκεινη τη στιγμη και μετα κανενας θορυβος, μεχρι να τελειωσω δουλεια και να το ξαναπαρω το απογευμα/μεσημερι.

Από εδώ και μετά μπερδεύει το θέμα, αλλά μπορεί να ζεσταίνεται πχ και να μην ακούγεται ο ήχος, αλλά η μετατόπιση λόγω φθοράς να είναι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By g47
#124176 Ευχαριστω, θα τους πω να το κοιταξουν. :)