Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#272138 Χθες το περιεργάστηκα λίγο παραπάνω στη μικρή βόλτα μέχρι το συνεργείο, και έκανα μία γρήγορη αποτίμηση εργασιών, εκτός του μοτέρ που είναι στα τελευταία του - χτυπούσαν μπιέλες και ήξερα ήδη ότι έχει κάψει φλάντζα. Δυστυχώς μπροστά τα ψαλίδια του και τα μπαράκια της αντιστρεπτικής είναι άστα να πάνε Μπάνε, βαράει το σύμπαν. Ευτυχώς η κρεμαγιέρα δεν έχει κενά. Θέλει αμορτισέρ, αλλά έχω τα παλιά δικά μου απ' το 147 που είναι αρκετά καλά.

Εσωτερικό:
Τιμόνι - κονσόλα - λεβιές θα μπουν τα ξύλινα οπότε δεν ασχολούμαι με αυτά.
Τα βελούδινα καθίσματα με ραμμένο το "alfa romeo" είναι αλλαγμένα πρόσφατα απ' ότι έμαθα και απ' ότι φαίνεται, οπότε δεν χρειάζονται κάτι εκτός από λίγο φούσκωμα στου οδηγού. Ουρανός και A pillars είναι βρώμικα, αλλά θα καθαριστούν, δεν έχει κρεμάσει τίποτα οπότε πάμε καλά.
Διακόπτες του A/C θέλουν αλλαγή γιατί είναι λιωμένοι. Όπως επίσης και η σκισμένη τσιμούχα στεγάνωσης στο παρτ μπαγκάζ. Λοιποί διακόπτες, φλασιέρα, οργανάκια ταμπλώ φαίνονται οκ, δουλεύουν τα πάντα.

Στο εξωτερικό, θέλουμε σήματα εμπρός πίσω γιατί είναι σκέτα ξεβαμμένα χρυσαφί πλέον, και έναν ανακλαστήρα πίσω. Καθάρισμα προβολάκια και φανάρια. Πταίσματα δηλαδή. Ως προς μάσκες και θόλους είμαστε τζετ.
Λίγο ρεγουλάρισμα στο εμπρός καπώ και πάμε για βάψιμο ολικό εκτός απροόπτου. Δεν είναι πολύ χάλια τελικά το χρώμα του, αλλά έχει συγκεκριμένα κομμάτια όπου έχει φύγει το βερνίκι τοπικά. :s_mad

dimviii ξέρω ότι θες φωτογραφίες :eat: , σύντομα.

Πάντως ακόμα και στη μικρή βόλτα, που δεν πήγαμε πάνω από 40χαω, με όλα να βαράνε μπροστά απ την ανάρτηση, με μοτέρ που κάνει σαν ραπτομηχανή με την κακή έννοια, με τρελαίνει αυτό το κάρο. :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#272140 Χλωμο...

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By fot
#272482 Μακάρι να ήταν όλα τα θέματα έτσι στο φόρουμ. Αυτά τα Projects με τρελαίνουν!
Καλή αρχή rocsta και από δω και πέρα πολλές φώτο και αναλυτικό report!
:inlove: :yahoo:
krom έγραψε:Σιδερένιες φτηνιάρικες μαύρες ζάντες με στρογγυλές τρύπες (stretched λάστιχα με άσπρη λωρίδα)
Χαμήλωμα όσο πάει
Παρανοικά κάμπερ
Γυάλισμα της φούτσας ή φτηνιάρικο παλαβό-παρδαλό βάψιμο με μερικά κομμάτια σκουριασμένα (πορτμπαγκάζ, μισό φτερό)

Νομίζω θα ήταν το απόλυτο!
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#276940 To νέο μοτέρ ήδη είναι ανοιγμένο και περιμένουμε εξελίξεις από εκεί.

Εν τω μεταξύ έχουν έρθει κάτι διακόπτες a/c και μία μικρή κονσολίτσα δίπλα στον αριστερό αεραγωγό. Ο προηγούμενος είχε lpg περασμένο και σε εκείνο το σημείο είχε καρφώσει το κουμπάκι για το lpg που δεν μπορούσα να το βλέπω.

Δυσκολεύομαι πολύ να βρω 15" τάσια, έχει μια αγγελία στο Αγρίνιο αλλά δίνει και τις ζάντες μαζί οπότε τα μεταφορικά βγαίνουν πιο πολλά απ' το εμπόρευμα. Όποιος ανέβει από Αθήνα, ας κάνει μία στάση :lol: .
Στη χειρότερη θα πάρω αυτά τα ιμιτασιόν: http://www.ebay.co.uk/itm/like/4-Wheel- ... RTM2063723 ή θα πάω σε 16" teledial που γουστάρει και ο Zorz και βρίσκονται πανεύκολα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#276949 Αυτα τα τάσια τα ειχε ένας γνωστός, στη δικια του 156 οταν την ειχαν αγοράσει του κουτιού θυμαμαι, οταν τον δω τον ρωτήσω τη τα εκανε!

Εκτος αν τυχει καμιά φορα και εισαι Καλοχώρι θα σε πω ποιον να ζητήσεις στο Βροχιδη να τον ρωτήσεις μονος!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#276950 ή την επομενη ή την μεθεπομενη εβδομαδα θα περασω απο Αγρινιο. Αλλα εισαι Θεσσαλονικη ρε γμτ. :s_no
εαν τα στειλω με το κτελ απο Ιωαννινα?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#276952
GeorgT έγραψε:Αυτα τα τάσια τα ειχε ένας γνωστός, στη δικια του 156 οταν την ειχαν αγοράσει του κουτιού θυμαμαι, οταν τον δω τον ρωτήσω τη τα εκανε!

:thumbsup: άντε μπας και σωθούμε!

dimviii έγραψε:ή την επομενη ή την μεθεπομενη εβδομαδα θα περασω απο Αγρινιο. Αλλα εισαι Θεσσαλονικη ρε γμτ. :s_no
εαν τα στειλω με το κτελ απο Ιωαννινα?

Ευχαριστώ ρε φίλε, αλλά πρέπει να είναι απαγορευτικά τα νούμερα για 4 10κιλα. Θεσσαλονίκη - Αθήνα πρέπει είναι γύρω στα 100 γιουροζ, και τα μισά να είναι από Γιάννενα, μαζί με την ταλαιπωρία που θα φάω μέχρι εκεί δεν αξίζει. Τον ψήνω να μου στείλει μόνο τα τάσια, και θα το κάνει φαντάζομαι αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το πακέτο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#276959 και σε μεταφορικη μπορω να τα αφησω εαν ειναι φθηνοτερα. Οτι χρειαστεις μου λες.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#276993
rocsta έγραψε: ...ή θα πάω σε 16" teledial που γουστάρει και ο Zorz και βρίσκονται πανεύκολα.
Εικόνα


+1

:s_thumbsup βαλε και εμενα μεσα! :rtfm: :lol:

Δεν ξερω γιατι, αλλα καθε φορα που βλεπω μια 156 (pre fl) με αυτη τη ζαντα, μου δινεται η εντυπωση οτι ετσι σχεδιαστηκε απο την αρχη, για να της ταιριαζουν απολυτα ΜΟΝΟ αυτες! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#277098
rocsta έγραψε:
GeorgT έγραψε:Αυτα τα τάσια τα ειχε ένας γνωστός, στη δικια του 156 οταν την ειχαν αγοράσει του κουτιού θυμαμαι, οταν τον δω τον ρωτήσω τη τα εκανε!

:thumbsup: άντε μπας και σωθούμε!

dimviii έγραψε:ή την επομενη ή την μεθεπομενη εβδομαδα θα περασω απο Αγρινιο. Αλλα εισαι Θεσσαλονικη ρε γμτ. :s_no
εαν τα στειλω με το κτελ απο Ιωαννινα?

Ευχαριστώ ρε φίλε, αλλά πρέπει να είναι απαγορευτικά τα νούμερα για 4 10κιλα. Θεσσαλονίκη - Αθήνα πρέπει είναι γύρω στα 100 γιουροζ, και τα μισά να είναι από Γιάννενα, μαζί με την ταλαιπωρία που θα φάω μέχρι εκεί δεν αξίζει. Τον ψήνω να μου στείλει μόνο τα τάσια, και θα το κάνει φαντάζομαι αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το πακέτο.


Αν φτάσουν Γιάννενα αναλαμβάνω εγώ την μεταφορά μέχρι Θεσσαλονικη :) Κατά 90 % θα πάω Γιάννενα σε λίγες μέρες και έχω φίλο μετά που σχεδόν κάθε ΣΚ έρχεται Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#277102 Με σκλαβωνετε ρε ατιμοι

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By elvet
#277185 Στη θέση σου θα έκανα μία βόλτα δυτικά στις εταιρίες ανακύκλωσης, έχουν πολλά πράγματα διαθέσιμα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#277291 κοίτα χαμός για 4 τάσια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#277406 Eυχαριστώ όλους για τα pm :s_smile , τελικά αποφάσισα να μην αγγαρέψω κανέναν και έκλεισα μια 4άδα teledial 16".

Έκανα και μια βόλτα να δω το ανοιγμένο θηρίο στο κλουβί, το οποίο φαίνεται να έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα, δεν έχει καθόλου φθορές, αλλά πρέπει να άλλαζε λάδια κάθε 29η Φεβρουαρίου.
Εικόνα
Εικόνα
(pop μη μαλώνεις για τις τραγικές φωτογραφίες, κινητό ΔΕΝ παίρνω)