Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#71495 Το έχω ξαναακούσει...
Φαίνεται αξιόλογη προσπάθεια...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#72804 Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια (ίσως πάνω από 20) είχε πέσει στα χέρια μου μπροσούρα από εταιρεία που σου έστελνε το πακέτο για να φτιάξεις μόνος σου τέτοια αυτοκίνητα. Βασικά είχες το σκαθάρι (ή Ford Pinto) και το έκανες παλιό σούπερκαρ. Τα Porsche ήταν το πιο διαδεδομένο σχέδιο αλλά είχε και αρκετά άλλα.
Λεπτομερείς οδηγίες, πάρα πολλά επιπλέον αξεσουάρ και βελτιώσεις όρεξη να έχεις. Και τιμές θυμάμαι πολύ λογικές, καμία σχέση με αυτές των παραπάνω. Οπότε δεν είναι κάτι καινούργιο ούτε πρωτότυπο. Βέβαια είναι αξιόλογο και συγχαρητήρια και μπράβο τους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#72805 Εχμ... Καμια σχεση βασικα το ενα με το αλλο.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#72882
mirage έγραψε:Εχμ... Καμια σχεση βασικα το ενα με το αλλο.

Mην παίρνεις και όρκο...

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ρέπλικες (αρκεί να το λένε) και δε θα με χάλαγε καθόλου ένα 550 (πολύ περισσότερο αν ήταν ελληνικό).
Όμως, στα λεφτά που ζητούν (πιθανώς και να ανταποκρίνονται στις εργατοώρες που τρώνε από τη στιγμή που είναι μια μικρή βιοτεχνία, δεν αντιλέγω) αγοράζεις μια 914 σε καινούργια κατάσταση (ακόμα και 6άρα με λίγο ζόρι), μια ωραιότατη 912 ή ακόμα και μια καλή 911, οπότε δε βρίσκω το νόημα! Εκτός αν ΗΔΗ έχεις ένα 914/912/911...
Εξηγείστε μου αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#72963 H διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση έχεις μια μουφορέπλικα, δηλαδή η βάση είναι ήδη κάποιο άλλο αυτοκίνητο από αυτό που νομίζεις ότι είναι ενώ στη δεύτερη η κατασκευή ξεκινάει από το μηδέν. Είναι μια αυθεντική ρέπλικα δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#72995
panos2171 έγραψε:H διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση έχεις μια μουφορέπλικα, δηλαδή η βάση είναι ήδη κάποιο άλλο αυτοκίνητο από αυτό που νομίζεις ότι είναι ενώ στη δεύτερη η κατασκευή ξεκινάει από το μηδέν. Είναι μια αυθεντική ρέπλικα δηλαδή.

Δεν ακούγεται πολύ καλά αυτο... τεσπα.
Δηλαδή δεν είναι κοντημένο πάτωμα σκαθαριού με πολυεστερικό αμάξωμα, όπως νόμιζα;
Άβαταρ μέλους
By IKE
#73133
D-Jet έγραψε:Δηλαδή δεν είναι κοντημένο πάτωμα σκαθαριού με πολυεστερικό αμάξωμα, όπως νόμιζα;


Ακριβώς αυτό είναι, αν και η εταιρία επιμελώς κρατά τα νερά θολά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#73270 Ενδιαφέρον θα χε να μας πεις για το ότι ενώ η εταιρία κρατάει θολά τα νερά εσύ το ανακάλυψες. Έχουν κανέναν ρουφιάνο εκ των έσω ο οποίος τυγχάνει να ναι φίλος σου;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#73276 Γνωστό είναι ρε Πάνο
Άβαταρ μέλους
By IKE
#73277 Βρες μου που λέει ακριβώς την προέλευση του πλαισίου και των μηχανικών μερών και θα ανακαλέσω.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#73278 Δε διαφωνώ γιατί δεν το γνωρίζω, αλλά εγώ θέλω να μάθω, γνωστό είναι από που; Αφού υποτίθεται ότι η εταιρία το κρατάει κρυφό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#73279 Δεν το κρατα κρυφο η εταιρεια. Πρεπει να το εχουν πει και σε καποια απο τις εμφανισεις τους στην τηλεοραση.

Sent from Corsair's brick