Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#358105 Πού είναι το τριάρι;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#372024
Asimov έγραψε:Πάνω από 10 χιλιάρικα αποκλείεται να το αγόρασε ο έμπορος.
'Έχει και Mazda 3 με 11.800: https://autogiannakes.car.gr/cars/


Ένα τέτοιο 3άρι, κοιτάζει γνωστός. Γύρω στα 11 τα δίνουν βλέπω. Εκτός από το να θέλει λάδια/υγρά/λάστιχα, παίζει να θέλει τπτ άλλο; Να δίνει εγγύηση ο έμπορος χλωμο... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#377318 Zoom zoom racing vol II

Μετά την πετυχημένη πρώτη απόπειρα πέρισυ, είπαμε να δοκιμάσουμε και φέτος. Βγαίνει το πρόγραμμα των αγώνων και βλέπω ότι η πρώτη δεξιοτεχνία για φέτος είναι στο Βελβεντό που είναι 40 λεπτά δρόμος από την έδρα μου οπότε αρχίζω να το σκέφτομαι πιο σοβαρά. Από καιρό ήθελα να αλλάξω ζάντες και να πάω σε 15άρες οπότε ανοίγω 28 καρτέλες στον μοτζίλα από το car.gr, έχω το κινητό μονίμως στο φορτιστή και αρχίζω τα τηλέφωνα. Το σατανικό μου σχέδιο είναι να αγοραστούν μεταχειρισμένες ζάντες με λάστιχα, να κάνουμε όσους αγώνες αντέξουν τα λάστιχα και όταν αφήσουν τον μάταιο τούτο κόσμο, να αγοραστούν φρέσκα λάστιχα για να κυκλοφορώ πλέον με 15άρες, οπότε τα 16άρια που φοράω τώρα να είναι πρακτικά άχρηστα οπότε να μπορούν να γίνουν αγώνες και του χρόνου.

Τηλέφωνο 1ο
-Καλημέρα για τις ζάντες που πουλάτε παίρνω
-Ναι φίλε μου.
-Είναι 15άρες ε;
-Τι να σου πω αγόρι μου. Μικρές τις βλέπω.
-Τι μικρές;
-Μικρές.
-Δεν ξέρετε διάσταση;
-Να τις μετρήσω. Αλλα με τι;

Τηλέφωνο 2ο
-Καλημέρα. Για τις ζάντες από το MX5 που πουλάτε ....
-Ναι φιλαράκο. Που λες είναι άψογες. Ίσιες σαν τον πυργο της Πιζας. Μονίμως σε γκαράζ. Τις έπλενα με αλόε βέρα και γάλα καρύδας. Τις πότιζα γάλα γαιδούρας. Δε θα βρεις άλλες τέτοιες σου λέω.
-Πόσο τις δίνεις;
-Τζάμπα μεγάλε. Ένα νεφρό και μισό θα δώσεις και είσαι κομπλέ. Με τα μεταφορικά μέσα ε;

Τηλέφωνο 3ο
-Καλημέρα. Για τις ζάντες που πουλάτε παίρνω.
-Αχχχχ ρε φίλε. Άτυχος είσαι. Έχει ένα μήνα που τις έδωσα. Για λίγο δε πρόλαβες.
-Μα η αγγελία ανανεώθηκε στο car.gr πριν από 10 λεπτά.
-Ναι ξέρεις περιμένω να μου φέρουν στο μαγαζί άλλη μια τετράδα. Θες να σε πάρω όταν έρθουν;
-Ναι πάρε με. Πόσο τις έδωσες αυτές που είχες.
-Φθηνά ρε φίλε. Ένα μεροκάματο. (βλ 2 νεφρά και ένα συκώτι)

Αγανακτισμένος από τα παραπάνω, παίρνω τηλέφωνο σε μια αγγελία στην πόλη μου και τελικά αγοράζω τέσσερις ...16άρες !!! Την μάρκα από τα λάστιχα μήτε που την είχα ξαναδει στη ζωή μου και ο ιδιοκτήτης μάλλον πάρκαρε με το αυτί αν κρινω από τις γρατζουνιές που είχαν αλλα η τιμή ήταν χώμα και δεν άντεχα να πάρω άλλο τηλέφωνο.

Για να τονίσουμε το αγωνιστικό λουκ του οχήματος, αποφασίστηκε να βαφτούν. Για δουλειά απο επαγγελματία δεν υπήρχε ούτε χρόνος ούτε χρήμα. Αφού τις έτριψα, μόνωσα τα λάστιχα (σιγά μην τα ξεζάνταρα :lol: ) βάφτηκαν με 2 διαφορετικούς τρόπους, ένα για κάθε χέρι, οπότε όπως ήταν λογικό ενώ από μακριά φαίνονται μια χαρά, από κοντά είναι ένα χάλι και μισό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής κανονικά θα βαφόταν με πιστόλι και τις 2 φορές αλλά η μητέρα του φίλου μου του Σπίθα (τον θυμάστε ε;) δεν εκτίμησε το γεγονός ότι το γκαράζ τους άλλαξε χρώμα από την άχνη μετά το πρώτο χέρι. Γυναίκες ...

Βρήκα και δύο 14άρες αλουμινίου παρατημένες στο γκαράζ ενός φίλου και αφού από απίστευτη κωλοφαρδία ταίριαζε το καρέ, βάφτηκαν κι αυτές και μπήκαν πάντως τα ηρωικά Μισελέν που φορούσα και πέρυσι (βλέπε το παλιό ποστ για λεπτομέρειες). Καθαρίσαμε καλά και τα ταμπούρα με τον Σπίθα, σφίξαμε το χειρόφρενο και ξηλωσαμε τα πίσω καθίσματα. Φυσικά εκείνη η ρημάδα η βίδα μας παίδεψε και πάλι αλλά ήταν η τελευταία της φορά. Πλέον αναπαύεται παρέα με άλλες ανυπάκουες βίδες στην αποθήκη μου μιας και το θέμα λύθηκε οριστικά με ελάχιστη βία. :twisted:

Φυσικά ούτε λόγος για δοκιμή πριν τον αγώνα. Δυο μέρες πριν αποφάσισα να δοκιμάσω τα λάστιχα για να ανακαλύψω ότι τα μπουλόνια δεν ταίριαζαν, η μια βαλβίδα έχανε αέρα (αυτό το βρήκα αφού είχα βάλει τη ζάντα πάνω στο αυτοκίνητο και φυσικά έπρεπε να τη βγάλω και να βάλω άλλη για να πάω μέχρι τον λαστιχά :rant: :rant: :rant: ). Τελικά έκανα μισή δοκιμή και αποφάσισα ότι είμαι έτοιμος.

Κυριακή πρωί πρωί πήρα το δρόμο για το Βελβεντό . Πιο πίσω ο Σπιθας ακολουθούσε με το δικό του αυτοκίνητο. Φυσικά με πήρε τηλέφωνο να μου πει ότι έχει σταθερό ραντάρ αφού το είχα περάσει . :rant: Πάντως ακόμα κλήση δεν ήρθε :innocent:

Αλλάζω λάστιχα και μπαίνω για το πρώτο σκέλος. Η διαδρομή αρκετά μικρή και δε συγχωρεί λάθη. Με κάποιο μαγικό τρόπο βρίσκομαι 3ος οπότε μπορώ να μαζέψω λουλουδάκια με τη βαφτισιμιά μου. Αυτό το μωρό θα έχει πολλά ψυχολογικά στο μέλλον να μου το θυμηθείτε.

Πριν το δεύτερο σκέλος αποφασίζουμε να παίξουμε λίγο με τις πιέσεις των ελαστικών. Με προσεκτικές κινήσεις ξεφουσκώνουμε τα μπροστά με το μάτι και το αυτί και φουσκώνουμε τα πίσω με τον ίδιο επιστημονικό τρόπο. Φυσικά όταν κάνεις τέτοιο fine tuning, αποδίδει και ο χρόνος κατεβαίνει !! Το ίδιο όμως έκαναν και οι υπόλοιπο συμμετέχοντες οπότε βρίσκομαι 4ος ή 5ος. Θα σας γελάσω. Εγώ πάλι λουλουδάκια μάζευα στα χωράφια. Βοήθησε σημαντικά και ότι με το που στήθηκα στην εκκίνηση ένας παλιός συμμαθητής μου φώναξε "Γιάννη αν κατεβάσεις το χρόνο σου κερνάω σουβλάκι".

Βρίσκω πριν το τρίτο σκέλος καλό φίλο με αρκετά μεγάλο παλμαρές και απίστευτο χερά οπότε ακούω με προσοχή τις συμβουλές του μόνο και μόνο για να τις γράψω στα παλιά μου τα adidas και την ώρα που όλοι κατέβαζαν κι άλλο το χρόνο τους, εγώ έκανα το ένα λάθος μετά το άλλο και έκανα χειρότερο χρόνο από το δέυτερο σκέλος . Αυτό σημαίνει να είσαι μεγάλος οδηγός και να αποδίδεις κάτω από πίεση.

Τελικός απολογισμός έκτη θέση, αρκετά κοντά με τον 4ο και τον 5ο, ένα βαζάκι μαρμελάδα κι ένα μπουκάλι κρασί δώρο από τα παιδιά της λέσχης του Βελβεντό και αισίως 20 ζάντες και λάστιχα στο γκαράζ μου. Οι 6 από αυτές κίτρινες.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό και δυο βιντεάκια, ένα από κινητό κι ένα από go pro η οποία στο πρώτο σκέλος έμεινε από μπαταρία και στο τρίτο ...ξέχασα να την ανοίξω. :s_dance

Αν έχετε τίποτα 15άρες για πούλημα ή δέχεστε ανταλλαγή με άθλια βαμμένες 16άρες κάντε μια ευγενική χορηγία στον φτωχό πλην τίμιο συμφορουμίτη σας γιατί βλέπω να μένω άστεγος αν φέρω κι άλλα ζαντολάστιχα στο σπίτι. :oops:

https://www.youtube.com/watch?v=ILzF0v3wABo
https://www.youtube.com/watch?v=yqttcy5oh0o
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#377321 Χαχα ωραίος.
Πυροβολημενος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#377328 Post απόλαυση, ιστορία απόλαυση, άνθρωπος απόλαυση! :yahoo: :yahoo: :metalo: :metalo:

Πάντα τέτοια και μην αγχώνεσαι, αν σου κάνουν έξωση από το σπίτι έχω μέρος να σου κρατάω τις ζάντες... :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#377333 Χαχαχαχαχχαχχαχχαα εύγε αρχοντα!

sent >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#377343 Πολύ ωραία περιγραφή, μπράβο και την Δεξιοτεχνία
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#377349
blinkys έγραψε:. Για δουλειά απο επαγγελματία δεν υπήρχε ούτε χρόνος ούτε χρήμα.

αστα αυτά ,το μαζντα γεματο με πατροναρίσματα το βλεπω :lol: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#377368 Ο αέρας της περιοχής ευνοεί να καθαριζουν τα μυαλά και να μας χαρίζουν στιγμές σαν αυτές.

Άρχοντας με χιούμορ, respect :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#377584 @quadra, ο αέρας της περιοχής μόνο για την καθαριότητα του δεν φημίζεται :lol:
@dim αγρότες και κτηνοτρόφοι. Δεν έχεις δει που όλο κλαίγονται; :lol:

@markvag παίζει να κρατήσουν τις ζάντες όταν με διώξουν :help:

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :inlove:
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#377833 Μπράβο Γιαννη! :yahoo: :superman:

Μην το βαζεις κάτω...

Μηπως παραηπιες γαλα και βαρυνες; :eat: