Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#4449
Tsoukas77 έγραψε:
bill33 έγραψε:
Tsoukas77 έγραψε:Από τότε ξέβαφε το σηματάκι!!!

Η φωτό ειναι του τώρα όμως και όχι του τότε.Μετα απο τόσα χρόνια ας ξεβάψει :s_biggrin


Το ότι είναι ξεβαμμένο τώρα δεν σημαίνει ότι δεν είχε ξεβάψει από τον πρώτο χρόνο!
Για να μιλήσουμε σοβαρά,ήταν επιλογή στο τιμόνι να μπαίνει άβαφο σήμα;



Ο θυρεός στο τιμόνι των Alfa Romeo της δεκαετία του '70 δεν ήταν ποτέ βαμμένος. Μόνο ασημί ή χρυσαφί.
Alba Parietti ευχαριστώ :s_yes

Πάμε παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#5405 Δάνειο από alfisti

Image
Image
Άβαταρ μέλους
By 007
#5416 eddie, ζω για τη στιγμη που θα το καβατζωσεις το breroni να ησυχασει η ψυχη σου :s_cool
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#5444 Δεν τους βλέπω ζωηρούς για το φόρο πολυτελείας...

:s_sad :s_sad :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By rallye40
#6409 Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος ( δεν είμαι πολύ) μεταφέρετε το αν είναι.
Σκέφτομαι πολύ καιρό κάτι σαν το japstyle, αλλά σε Italia style. Πιστεύω, είμαστε πολλοί και θα έχει επιτυχία. Πως το βλέπετε σαν ιδέα;
Είμαι μέσα σε τυχόν προσπάθεια.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#7137 E βάλε και τους αριθμούς ντε!!!!
Πόσο χαμηλωμένος είσαι; 3cm;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#7152
rocsta έγραψε:E βάλε και τους αριθμούς ντε!!!!
Πόσο χαμηλωμένος είσαι; 3cm;


Δεν πήρα χαρτί. Είμαι σε stock μορφή, δεν είναι χαμηλωμένη.
Το μόνο που μου είπε ήταν ότι είχε λίγο παραπάνω απόκλιση εμπρός αριστερά, λόγω του τζόγου του κάτω ψαλιδιού πιθανόν.
Κάμπερ μπροστά αριστερά πλησιάζει το 1 ενώ εμπρός δεξιά είναι λίγο πάνω από 1.
Η τελική ρύθμιση έγινε με εμένα μέσα.
Τυπικά την έκανα την ευθυγράμμιση μιας άλλαξα τα λάστιχα εδώ και 20 μέρες, μήπως και είχαμε ξεφύγει σε γωνίες διότι θα μου τα έτρωγε αλλόκοτα.

Αυτό που παρατήρησα και θα ήθελα τη γνώμη σου συναλφίστα είναι ότι ένιωσα ότι μειώθηκε ο τζόγος στο τιμόνι. Λες να ήθελε σφίξιμο κάτι ή λέω βλακείες? Βέβαια αυτό δεν μπορώ να το πω σίγουρα μιας και έπειτα έκανα 4-5km προς το σπίτι μονάχα.
Θα ήθελα να κάνω μια μεικτή διαδρομή για να το διαπιστώσω, μήπως και είναι ιδέα μου.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#7154 Την XYZ δε τη φοράς πλέον;
Οι τζόγοι είναι συνήθως φθαρμένα σινεμπλοκ-μπαλάκια. Εφ΄όσον δεν άλλαξες κάτι, μάλλον για placebo effect το κόβω.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#7165
rocsta έγραψε:Την XYZ δε τη φοράς πλέον;
Οι τζόγοι είναι συνήθως φθαρμένα σινεμπλοκ-μπαλάκια. Εφ΄όσον δεν άλλαξες κάτι, μάλλον για placebo effect το κόβω.

Εδώ και 4 χρόνια δεν την φοράω. Το μεγάλο λάθος που έκανα τότε.
Νόμιζα θα έπαιρνα την Alfa Romeo 159 TBi TI και ήθελα να την μαλακώσω αλλά προέκυψε το boxwagen tigi.


popolaros έγραψε:εχει μια μοιρα μπροστα καμπερ η 147?????


Όχι, κανονικά έχει κάτι παραπάνω από 1 μιση μοίρα ενώ η TI έκδοση είχε 1 μοίρα και 45. Ο μάστορας είπε ότι αυτή η μείωση της γωνίας κάμπερ οφείλεται ξεκάθαρα στην φθορά των ψαλιδιών από το στρίψιμο.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#7172 ετσι εξηγουνται ολα....


γενικως, ξερουμε default γωνιες;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#7187
popolaros έγραψε:ετσι εξηγουνται ολα....


γενικως, ξερουμε default γωνιες;


Πρέπει να ψάξω τα αρχεία μου για βρω default γωνίες και αυτό τον καιρό πνίγομαι pop. Κάποια στιγμή θα το κάνω όμως :s_wink

Δες προχείρως μια διορθωτική ευθυγράμμιση που είχα κάνει με την coilover
Image