Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#105892 Επειδή η C5 μου (Prestige) έχει τον απλό manual εσωτερικό καθρέπτη (αυτόν με το διακοπτάκι), ο οποίος μάλιστα έχει αποκτήσει 2-3 μαύρες "σκιες" στις άκρες του, σκεφτόμουν εξ'αρχής πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να τοποθετήσω τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη από την Exclusive. Δυστυχώς, τόσο ο καθρέπτης όσο κυρίως η βάση τους διαφέρουν δραματικά, και ενώ καθρέπτη βρίσκω εύκολα εντός και εκτός Ελλάδας, για τη βάση θα πρέπει είτε να πάω στην αντιπροσωπεία, είτε να πάρω σβάρνα τα τζαμάδικα για να πετύχω ολόκληρο pare-brise από Exclusive, το οποίο προφανώς και θα πρέπει να αγοράσω, άσχετα αν θέλω μόνο τη βάση του καθρέπτη.

Πέραν αυτού, θέλω να προσθέσω και κάμερα οπισθοπορείας, η οποία προφανώς χρειάζεται κάποια οθόνη. Η σύνδεση με την οθόνη του MyWay είναι ανέφικτη -από όσο έχω καταλάβει- χώρια που η απόσταση μεταξύ κεντρικής οθόνης και καθρέπτη κάνει λιγότερο από optimal την διαδικασία της οπισθοπορείας, άρα η καλύτερη λύση είναι να συνδεθεί με οθόνη στον καθρέπτη.

Άρα μετά από κάποια έρευνα στο Web, κατέληξα σε αυτόν τον καθρέπτη, ο οποίος για να τοποθετηθεί θέλει και την αντίστοιχη βάση. Τέλος, η κατάλληλη κάμερα αντικαθιστά ένα από τα φώτα πινακίδας και δίνει εικόνα όταν βάζεις όπισθεν.

Άρα 2-σε-1 λύση, και τον παλιό καθρέπτη αντικαθιστώ με ηλεκτροχρωματικό, και κάμερα οπισθοπορείας μπαίνει και δίνει εικόνα στην οθόνη του καθρέπτη. Η τοποθέτηση, την οποία επίσης ήθελα να κάνω όσο πιο "εργοστασιακή" γίνεται, δηλαδή π.χ. να πάρει ρεύμα από την αντίστοιχη ασφάλεια του ηλεκτροχρωματικού (που σήμερα δεν υπάρχει) δεν είναι κάτι το τρομερό (ξεκόλλημα παλιού, τοποθέτηση κάμερας, τράβηγμα δύο γραμμών -video και όπισθεν- από πίσω μέχρι μπροστά, κόλλημα νέου καθρέπτη και τροφοδοσία).

Ο συγκεκριμένος καθρέπτης είναι πολύ καλής ποιότητας. Έχει κουμπί Auto (on/off), έχει τρεις σένσορες, και SVGA οθόνη για την κάμερα. Έχει δύο εισόδους video, μια για κάμερα οπισθοπορείας που είναι active (γυρνάει αυτόματα μόλις δει σήμα), και μια για video in, που την επιλέγεις με το χέρι.

Εικόνα

Προς ενημέρωση των κατόχων ο stock καθρέπτης δεν είναι κολλημένος κατευθείαν στο τζάμι, είναι πάνω σε βάση, η οποία είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που *υποτίθεται* ότι είναι για PSA. Αυτό είναι το κούμπωμα.

Εικόνα

Αφού έχουμε όλα τα απαραίτητα συστατικά ανά χείρας (καθρέπτη, κάμερα, καλωδιώσεις, bracket), προχωράμε στις εργασίες.

Εν αρχήν ην ο απλός καθρέπτης

Εικόνα

Τοποθετούμε την ΟΕΜ κάμερα στη θέση της πάνω από την πίσω πινακίδα (ούτε που φαίνεται, ήθελε προσπάθεια να τραβήξω και τη photo). Για να γίνει αυτό πρέπει να βγει η επένδυση του πορτ-μπαγκάζ, να τοποθετηθεί η κάμερα και να περαστεί η καλωδίωση από το αριστερό άξονα/αμορτισέρ, το οποίο έχει ειδική κουλούρα για τις υπάρχουσες καλωδιώσεις.

Εικόνα

Τραβάμε καλωδιώσεις και σήματα στο εμπρός μέρος, είτε από το κάτω μέρος (μαρσπιέ) είτε από το πάνω μέρος (μονωτικά λάστιχα), παίρνουμε ρεύμα από την ασφαλειοθήκη, συνδέουμε και κουμπώνουμε τον νέο καθρέπτη (με την κατάλληλη βάση, βλέπε παραπάνω) στη θέση του

Εικόνα

Εν λειτουργία ο νέος μας καθρέπτης. Αυτόματος φωτισμός/σκίαση με τους τρεις σένσορες, αυτόματο γύρισμα στο input "camera" όταν δει σήμα από την όπισθεν, και κατ'επιλογήν ενεργοποίηση του δεύτερου input "video", αν έχουμε συνδέσει κάτι άλλο στο δεύτερο video που θέλουμε να δούμε

Εικόνα

Τελικό αποτέλεσμα: σχεδόν 100% και ίσως καλύτερο και από το εργοστασιακό ηλεκτροχρωματικό :D Αυτόματος καθρέπτης, συν αυτόματη κάμερα οπισθοπορείας, συν δεύτερο video in αν θελήσουμε να δούμε κάτι. Να σημειώσω εδώ ότι η παραπάνω παρέμβαση μπορεί να γίνει σε αρκετά αυτοκίνητα, ο καθρέπτης είναι λίγο-πολύ universal (διαφοροποιείται λίγο το σχήμα του για να ταιριάζει με το εσωτερικό του κάθε μοντέλου), αρκεί να υπάρχει το σωστό bracket, και φυσικά η ΟΕΜ κάμερα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#105905 Πολύ ωραίο! Μπράβο σου.

Εγώ έχω το αντίστροφο πρόβλημα. Έχω τον εργοστασιακό ηλεκτροχρωμικό καθρέφτη και ήθελα οθόνη για την κάμερα οπισθοπορείας, αλλά λυπόμουν να αχριστιστιστεύσω τον καθρέφτη.

Τώρα που βλέπω ότι υπάρχει ηλεκτροχρωμικός με οθόνη, σκανδαλίζομαι...

Συμπτωματικά, πριν απο μερικές βδομάδες τράβηξα και καλώδια προς τον καθρέφτη για μόνιμη εγκατάσταση μιας DVR.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#105942 Μπράβο, πολύ ωραίο κολπάκι. Βάλε λίγο κάποιο link για την κάμερα, πόσο σε δυσκόλεψε στην εγκατάσταση, πόσο κόστισε.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#105980 Τα links είναι όλα στο αρχικό post, τόσο για τον καθρέπτη όσο και για την κάμερα. Προσοχή βέβαια χρειάζεται το γεγονός ότι (α) πρέπει να παραγγείλουμε το σωστό bracket για να κουμπώσει ο καθρέπτης, και (β) να πάρουμε την κατάλληλη κάμερα για να κουμπώσει στην θέση του φωτός πινακίδας. Βέβαια μπορούμε απλά να πάρουμε μια generic camera, αλλά σε αυτή τη περίπτωση δεν θα έχουμε το factory look που θέλουμε :thumbsup:

Το πιο δύσκολο, αν το πιστεύετε, ήταν να βγάλω τον stock καθρέπτη. Ούτε στη Citroen, ούτε στο Χρυσικό μπορούσαν να καταλάβουν πως ξεκουμπώνει αυτός ο καθρέπτης, πράγμα που μου φάνηκε αρκετά περίεργο. Τεςπα, όταν πήγα για μεμβράνες στην Carglass, τα παιδιά εκεί γνωρίζοντας όλες τις εκδοχές της βάσης για το παρμπρίζ, δοκίμασαν όλες τις κινήσεις ξεκουμπώματος, και τελικά κατάφεραν να τον βγάλουν. Τότε είδα ότι είχα παραγγείλει λάθος bracket. Βέβαια είχα αγοράσει και το αντίστοιχο button (βάση) για το παρμπρίζ, αλλά ήθελε πολύ δουλειά στο ξεκόλλα-παλιά/κόλλα-καινούρια βάση. Οπότε αγόρασα το κατάλληλο bracket, και μετά ήταν απλά υπόθεση 5 λεπτών να βιδώσω και κουμπώσω τα πάντα στη θέση τους.

Για την κάμερα απλά πρέπει να βγει η επένδυση του πορτ-μπαγκάζ, και τα καλώδια πρέπει να περάσουν από το αριστερό αμορτισέρ. Μετά είναι απλά θέμα συνδέσεων, ούτε μισή ώρα δουλειά.

Κόστος ~150 ευρώ για τον καθρέπτη (υπάρχει και ο απλός με οθόνη, πιο φθηνός), και άλλα 15 ευρώ για την κάμερα. Λόγω της |λογοκρισία| μου, έδωσα άλλα 5 ευρώ για πάρω τη βάση που ταίριαζε με το πρώτο bracket, και άλλα 10 ευρώ για να πάρω τελικά το σωστό bracket για να μην μπλέξω με κόλλες.
Άβαταρ μέλους
By Mark
#106431 Ωραίος!
Ούτε είχα πάρει χαμπάρι ότι έχουν βγάλει τέτοιες κάμερες που εξασφαλίζουν εργοστασιακό look.
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#111470 Ο καθρέφτης παραμένει καθρέφτης όταν δεν δουλεύει η κάμερα ή πλέον είναι μόνο μισός σε μέγεθος;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#111746 Ναι, δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στη photo, πάντως σε normal χρήση δεν μπορείς να διακρίνεις ακόμα και από τα 10χλστ ότι υπάρχει οθόνη από πίσω, δηλαδή κανονικότατος καθρέπτης. Η οθόνη ανάβει και σβήνει αστραπιαία, οπότε η LCD καταλαμβάνει χώρο μόνο στην όπισθεν (ή αν έχεις συνδέσει κάτι στο δεύτερο video-in).