Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By glf
#105702 Κατάφερα και το βάφτισα το Focus, πάνω στο αγροτικό του πατέρα μου... Ευτυχώς έπιασε μόνο το εμπρός φτερό, αλλά το έκανε τόσο χάλια στο μπροστά μέρος που λέω να πάρω ένα φτερό να το αλλάξω. Έκανα μια γύρα να δω τι παίζει μιας και πραγματικά ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με φαναρτζή στο 106 μετά από 10 χρόνια αγώνες και... δρόμους.
Αφού είδα πως κατεβαίνει ο προφυλακτήρας και το φτερό στο πρόγραμμα της Ford, είδα ότι και αυτό εύκολο είναι, μόνο βίδες.
Άρα είμαι στη φάση που πάω παίρνω ένα φτερό, το.. βάφω και το περνάω.

Υπόψη ότι έχω πάρει πριν λίγο καιρό και ηλεκτρικό πιστόλι βαφής, το Bosch PFS 55 που σίγουρα την κάνει την δουλειά, έχω και υπόγειο εύκαιρο.
Υποθέτω ότι παίρνω το φτερό, καθαρίζω καλά και περνάω πρώτα αστάρι. Δύο χέρια;
Αφού στεγνώσει καλά για 1-2 μέρες λέω κιόλας (ήρθε ο ήλιος) περνάω στο χρώμα. Δύο χέρια και κει;
Και πάλι με καλό στέγνωμα (δε βιάζομαι να γίνει δλδ), περνάω και ένα τελικό βερνίκι.
Πιστεύω ότι είναι ότι πιο εύκολο για... ξεκίνημα αφού θα δουλέψω μόνο μια λαμαρίνα βγαλμένη από το αυτοκίνητο και μάλιστα εύκολη επιφάνεια.

Πως.... το βλέπει κάποιος που ξέρει; Με βλέπω άμα το πιάσω καλά, να αρχίζω τα κόλπα και στο 106.....
Βασικά το πιστόλι το πήρα για να κάνω 1-2 τετράδες ζάντες, απλά οι εξελίξεις με πρόλαβαν :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#106255 Το φτερό που θα πάρεις θα έχει ένα μαύρο ( συνήθως ) αστάρι εργοστασιακό, θα πάρεις ένα κουβά με νερό, ένα σφουγγάρι και ένα φύλλο ντουκόχαρτο Νο 400 και θα το μοιράσεις στα 4 κομμάτια, θα πάρεις το ένα κομμάτι και θα το διπλώσεις στη μέση και με το σφουγγάρι και το νερό θα τρίψεις απαλά το εργοστασιακό αστάρι για να αγριέψει λίγο.

Θα το στεγνώσεις καλά, στη συνέχεια θα πάρεις σουρφασέρ και όχι αστάρι, θα το αραιώσεις και θα βάψεις το φτερό με το πιστόλι σου.

Μετά από 2-3 ώρες ή περισσότερο, θα πάρεις ένα άλλο κομμάτι από το ντουκόχαρτο και πάλι με σφουγγάρι και νερό θα τρίψεις το σουρφασέρ να γίνει τελείως ίσιο, μπορεί να σου έχει τρέξει, στο σημείο εκείνο θα επιμείνεις περισσότερο μέχρι να φύγουν τα τρεξίματα, μην τρίβεις πολύ στιες γωνίες και φύγει το σουρφασέρ και φανεί το αστάρι από κάτω.

Όλα τα υλικά όλα να τα πάρεις από μαγαζί που πουλάει χρώματα αυτοκινήτου, αυτοί γνωρίζουν τις ποσότητες για ένα φτερό, το διαλυτικό ποιυ θα χρειαστείς και θα σου φτιάξουν και το χρώμα του αυτοκινήτου, αυτοί θα σου πούν αν θα βάλεις και πως θα βάλεις το βερνίκι, πότε θα το βάλεις μετά από το τελικό βάψιμο, αν το χρώμα θα είναι μονής ή διπλής, αν το σουρφασέρ θα είναι απλό ή ακρυλικό κλπ λεπτομέρειες, μην κάθομαι να γράφω με τις ώρες.

Δεν ξέρω το μπέκ που έχει το πιστόλι σου αν είναι κατάλληλο για βάψιμμο ποιότητας αυτοκινήτου, τα αστάρια και γενικά τα υποστρώματα τα περνάμε με μπέκ 1.4mm γαιτί περιέχουν στερεά, και το χρώμα με 1.8mm.

Τις αναλογίες για το αραίωμα θα σου τις πούν στο μαγαζί που θα αγοράσεις, αν βάψεις το φτερό επάνω στο αμάξι θα χρειαστεί να πάρεις και μια χαρτοταινία 19 ή 25mm για να μονώσεις τις διπλανές επιφάνειες, αν το βάψεις έξω υπάρχει κίνδυνος να το γδάρεις στο βίδωμα.

Κάνε πρώτα μερικές δοκιμές σε κάποια άλλη λαμαρίνα ή στην μέσα πλευρά του φτερού και με το σουρφασέρ και με το χρώμα για να βρείς το αραίωμα και να αποκτήσεις το feeling του πιστολιού για να μην σου τρέξει το χρώμα, θέλει εμπειρία αυτό που πας να κάνεις, καλή επιτυχία.

Στο net υπάρχουν πλήρεις οδηγίες και βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#106724 Ωραίος. Έτσι κι αλλιώς θα πάω σε μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου. Προχθες πήρα το φτερό.. οπότε ψιλοξεκινάω.
Είπα να το βάψω εκτός αυτοκινήτου να το κάνω και απο μέσα βάψιμο για προπόνηση που λες και συ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#287982 ας κάνω μια ψιλοεξειδικευμένη ερώτηση. θέλω να βάψω μια 4αδα ζάντες. και λέω αφού τελειώσω να βάλω και ένα σήμα και να το κλείσω μέσα στο τελικό βερνίκι.
στα... πλαστικά μοντελάκια είχανε κάτι υδατομεταφερόμενα decal που το κάναμε έτσι ακριβώς. το έβαζες επάνω σε ήδη βερνικωμένο στρώμα για να μη φαίνεται και η διάφανη μεμβράνη μεταφοράς και το έκλεινες με νέο στρώμα βερνίκι.
εδώ υπάρχει κάτι ανάλογο; γιατί φοβάμαι να το κάνω με βινύλιο που θα το κλείσω μεσα σε βερνίκι. μου φαίνεται.. χοντρό.

επειδη θα ειναι ζαντα, δε θελω να αφησω το σήμα σαν απλό αυτοκολλητο βινυλιου θα ειναι μπελας στο καθαρισμα και καποτε θα χαλασει
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#408215 Παιδια καλησπέρα για να βγαλω το χρωμα του αυτοκινήτου που με ακούμπησε πανω στη λαμαρινα της πορτας του δικου μου εκτος από νερο και σφουγγαρι υπάρχει καποιο αλλο υλικο για να το τριψω για να φυγει;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#408219 Δοκίμασε με πηλό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520457 Για βαφή με spray επιλέγουμε με 1 συστατικό ή με 2; αυτή με 2 διαβάζω ότι έχει κ σκληρυντικό παράγοντα κ είναι κάπως καλύτερη. Εμπειρία κανείς;

Θα πάρω έτοιμο spray. Για πλαστικά, δλδ προφυλακτήρα, κάνουν κ οι 2 τύποι βαφής; θέλει από κάτω ειδική επίστρωση πριν πέσει η βαφή;


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520489 Το έψαξα λίγο κ βρήκα τα εξής:

Στο spray 2K (Komponente) υπάρχει ένας μηχανισμός που ενεργοποιώντας τον αναμειγνύεται κ χρησιμοποιείται σε 5 ώρες. Είναι πιο ανθεκτική η λάκα. Αφορά τη λάκα μόνο. Το spray χρώματος είναι ίδιο. Το spray 1K , δλδ το απλό, είναι το κλασικό που δίνει κ η αντιπροσωπία.

Επίσης για πλαστικά μέρη υπάρχει κ spray βάσης. Η λάκα είναι επίσης διαφορετικό spray, ώστε να είναι ευλύγιστη.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#520492 Προσοχή με το 2κ, θέλει πλήρες πακέτο ppe. Πού ακριβώς θα βάψεις;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#520493 Peterpan δες το καναλι ratchets & wrenches εψει πολυ πραμα για βαψιματα τριψιματα κλπ ειναι καλουλης ο τυπακος
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520510 2Κ δε θα χρησιμοποιήσω, παρήγγειλα όλα τα υπόλοιπα.

Θα δοκιμάσω την τύχη μου στο Golf, στο πίσω αριστερά φτερό είχα κάνει μια λαμαρινοδουλειά για μια γρατζουνιά 5 εκ κ μικρή λακούβα πριν 3 χρόνια (450€ τότε) κ πέταξε το χρώμα πριν λίγο καιρό. Επειδή το αμάξι ούτως ή άλλως δεν είναι του κουτιού, θα το κάνω μόνος, να δω κ πως βγαίνει. Είχε μία υποψία σκουριάς σε 2 σημεία, την έβγαλα με ειδικό στυλό κ μονιμοποίησα το αποτέλεσμα με υγρό που τη σφραγίζει. Αύριο θα σπατουλάρω με ψιλό πηλό, γυαλόχαρτο 800 και 1200, κ μετά βάψιμο. Θα βγάλω κ καμιά φώτο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


< >