Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By nEK
#247627
otso έγραψε:
nEK έγραψε:Αραγε του εχει μεινει ορεξη του ανθρωπου να γραψει... :(



γιατι ρε συ; εχει γινει κατι και δεν εχω παρει χαμπαρι;


Εγινε...αριστερα. Και οτι εφερε αυτη...
Άβαταρ μέλους
By Leo
#258246 Φίλε 21 quadra,

Γράφτηκα μόνο και μόνο για να σου πω, πως πραγματικά χαίρομαι το θράσος και το κουράγιο που έχεις ώστε να τολμήσεις ένα τέτοιο εγχείρημα αναζητώντας και κερδίζοντας τόσες γνώσεις.... Επειδή είμαι σχετικός με το θέμα, θέλει τεράστια δύναμη, να μπει κάποιος στην διαδικασία να δοκιμάσει να κάνει αυτό που έχεις σαν στόχο.. Για όσους γνωρίζουν, δεν είναι τόσο δύσκολη η κατασκευή όσο δύσκολο είναι να πάρεις το αποτέλεσμα που κυνηγάς (ανοχές-ακρίβεια).... Και πάλι μπράβο σου.... Ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά!
Άβαταρ μέλους
By diy_newbee
#261332 φιλε 21 quadra

Ψήνομαι τον τελευταίο καιρό να φτιάξω ένα cnc router ξυλουργικό. Ξεκίνησα να ψαχνω συνδυασμούς με stepper μοτερ nema34 arduino και μικρο σασί ξύλινο και κατέληξα να ξεροσταλιάζω τα ac servo μοτερ με controler 4axis (για επιλογή τόρνου) και Mach3 και μεταλλικό σασί 240Χ120 απο κοιλοδοκούς και ενισχυμένα στρατζαριστά.

Θα ηθελα να σε ρωτήσω αν είσαι ευχαριστημένος απο τα κινέζικα μοτερ και αν ενα τραπεζι απο κοιλοδοκούς διάστασης 240Χ120 αντέχει τη γέφυρα στηριζόμενο σε 4 μονο πόδια στις άκρες. Η γέφυρα θα κινείται πάνω σε 2 υποστηριζόμενες στρογγυλες ράγες με εναν ball screw κοχλία 25 ή 32mm στο κέντρο κατω απο το τραπέζι.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#261502
diy_newbee έγραψε:φιλε 21 quadra

Ψήνομαι τον τελευταίο καιρό να φτιάξω ένα cnc router ξυλουργικό. Ξεκίνησα να ψαχνω συνδυασμούς με stepper μοτερ nema34 arduino και μικρο σασί ξύλινο και κατέληξα να ξεροσταλιάζω τα ac servo μοτερ με controler 4axis (για επιλογή τόρνου) και Mach3 και μεταλλικό σασί 240Χ120 απο κοιλοδοκούς και ενισχυμένα στρατζαριστά.

Θα ηθελα να σε ρωτήσω αν είσαι ευχαριστημένος απο τα κινέζικα μοτερ και αν ενα τραπεζι απο κοιλοδοκούς διάστασης 240Χ120 αντέχει τη γέφυρα στηριζόμενο σε 4 μονο πόδια στις άκρες. Η γέφυρα θα κινείται πάνω σε 2 υποστηριζόμενες στρογγυλες ράγες με εναν ball screw κοχλία 25 ή 32mm στο κέντρο κατω απο το τραπέζι.


Έχεις κανένα έστω πρόχειρο σχέδιο να βάλεις να δω ?
Τα Κινέζικα μοτέρ είναι άπειρα σε μάρκες αλλά με προσεκτική παρατήρηση βλέπεις ότι μάλlον είναι πολύ λίγα τα εργοστάσια που τα φτιάχνουν αλλάζοντας τα ταμπελάκια, πάντως δεν υπάρχει άλλη επιλογή από τα Κινέζικα γιατί τα Ευρωπαϊκά είναι πολλές φορές ακριβότερα.

Τα servo είναι ότι καλύτερο αλλά έχουν ανεβασμένο κοστολόγιο και σχετική δυσκολία στον χειρισμό τους και κυρίως στο set-up τους, είναι κατάλληλα για παραγωγικά μηχανήματα και όχι για να φτιάξεις 1 - 2 κομμάτια και μετά άλλο σχέδιο κλπ.

Για το σασί εφόσον μιλάς για ξυλουργικό ρούτερ είναι προτιμότερο να το φτιάξεις από ειδικό αλουμίνιο για αυτές τις κατασκευές γιατί είναι πιο εύκολο και περισσότερο ευθύγραμμα κομμάτια από τους κοιλοδοκούς που τραβάνε στο κόλλημα, απλά βάλε τις κατάλληλες ενισχύσεις και 2 πόδια ακόμα στο μέσον, ΟΚ είναι ακριβότερη λύση, εσύ ξέρεις όμως πόσα θέλεις να ξοδέψεις, ακόμα και η ταχύτηα κίνησης της γέφυρας παίζει ρόλο στην στιβαρότητα του σασί.

Επίσης υπάρχουν κοιλοδοκοί με διαφορετικά πάχη, οι κλασσικοί κοιλοδοκοί έχουν πάχος 3-4-5-6mm, τα ενισχυμένα στατζαριστά 1.8mm για κόντρες είναι καλά αφού μιλάμε για μηχάνημα ξύλου, όλα αυτά έχουν να κάνουν και με την ακρίβεια κατεργασίας και επαναληψιμότητας που επιθυμείς, φρόντισε να κάνεις καλή επιλογή και στο spindle, μια κεφαλή 2,2 KW υδρόψυκτη στις 12 / 18 ή στις 24.000 rpm νομίζω ότι θα σε καλύψει, πάλι όμως εξαρτάται από το είδος των ξύλων που θέλεις να δουλεύεις, την ταχύτηα, την ακρίβεια κλπ λεπτομέρειες που τις γνωρίζεις εσύ, να ξέρεις όμως πως ότι Κινέζικο βάλεις σε σύντομο διάστημα μάλλον θα χρειαστούν αλλαγή τα ρουλεμάν τους, ιδίως στο spindle, το λέω γιατί τα επώνυμα ειδικά ρουλεμάν για εργαλειομηχανές κοστίζουν περισσότερο από ένα ολόκληρο Κινέζικο spindle.
Άβαταρ μέλους
By diy_newbee
#261565 Καλημέρα 21 quadra

Αυτό εδώ είναι πολύ κοντά στο σχέδιο που θέλω να φτιάξω σε μεγαλύτερη διάσταση

http://www.craftsmancnc.co.nz/images/cr ... 0-%202.JPG

Οπως βλέπεις η γέφυρα κινείται με κοχλία απο κάτω και γι΄αυτό το σασί δεν έχει πόδια ενδιάμεσα αλλά μόνο στις άκρες.

Τα αλουμίνια δεν τα εμπιστεύομαι για τόσο μεγάλη κατασκευή. Προτιμώ το σίδερο και την κόλληση όπως είναι και στα υπόλοιπα μηχανήματα που έχω. Αλουμίνιο θα μπορούσα μα βάλω στο οριζόντιο και κάθετο τμήμα της γέφυρας (Υ,Ζ) για να είναι και πιο ελαφριά.

Για το σασί σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω διατομη 150 Χ 100 και το μόνο που με προβληματίζει είναι τα πέτσικα του πλαισίου. Γιατί οι ράγες είναι εύκολο να ευθυγραμμιστούν και ας είναι λίγο στραβό το σασί, αλλά άν είναι πέτσικο (που θα είναι) εκεί έχω πρόβλημα.

Κοχλίες και ρουλεμάν θα χρησιμοποιήσω της SKF τουλάχιστον για την κίνηση της γέφυρας (Χ) και το πολύ πολύ αλλάζω και τα ρουλεμάν στο spindle για να μην έχω προβλήματα.

Η ακρίβεια που χρειάζομαι για ξυλουργικο μηχάνημα δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη. Πιστευω ότι στο 0,1 θα είμαι εντάξει αλλά μιας και το φτιάχνω θέλω να το κάνω όσο γίνεται καλύτερο.


Η επόμενη επιλογή απο τα servo είναι αυτή εδώ :

http://www.ebay.com/itm/Germany-ship-3a ... 1941668789

κινέζικα απο Γερμανία χωρίς ΦΠΑ και φόρους εισαγωγής.
Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι. Κάπου αναφέρει ότι έχει ποσοστό λάθους 5% στο βήμα (5% στις 1,8 μοίρες).

Τα δικά σου πόσο έφτασαν τελικά μαζί με φπα και φόρους και αν ξέρεις να μου πεις που μπορώ να βρω οδηγείες για το setup τους

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#261638 Το πέτσικο της κατασκευής μπορείς να το αποφύγεις μόνο αν έχεις πάγκο εφαρμογής, αν δεν έχεις αυτής της ποιότητας πάγκο μπορείς να το παλέψεις με φιλαρίσματα και αλφαδολάστιχο ή αν έχεις μεγάλο χώρο με διόπτρα ποιότητας με σταυρόνημα από καλό αεροβόλο πάντα με προσεκτικά φιλαρίσματα και δοκιμές.

Μια άλλη λύση είναι μετά το κόλλημα του τετράγωνου να τοποθετήσεις τη γέφυρα κανονικά και τα την μετακινείς βλέποντας που χάνει και ανάλογα με φιλάρισμα και νταβίδια να κλέψεις τις παραμορφώσεις μέχρι να έρθει το πλαίσιο στο σωστό σημείο, η άλλη ακριβή λύση είναι η προσφυγή σε πολύ μεγάλη πλάνη να φρεζάρει το έτοιμο πλαίσιο και την γέφυρα, αυτό που έκανα εγώ, αλλά εμένα το πλαίσιο ήταν από κοιλοδοκούς 60Χ100Χ6mm και έγινε ντουβάρι οπότε η μόνο λύση ευθυγράμμισης ήταν το φρεζάρισμα στις λάμες των 15mm που είχαν κολληθεί επάνω στους κοιλοδοκούς, αλλά άλλες οι δικές μου απαιτήσεις λόγω των υλικών που χρειάζεται να κατεργαστώ και άλλες του ξύλου.

Θα σου προτείνω να ξεχάσεις τα servo και να ξεκινήσεις την κατασκευή σου με τα φτηνά stepper που έβαλες στο link και με το mach3, και οι ράγες που επέλεξες είναι σωστή λύση γιατί έχουν υποστήριξη από κάτω και έχουν και λογικό κόστος, όσο πιο απομακρυσμένα είναι τα ρουλεμάν μεταξύ τους στις ράγες τόσο μεγαλύτερη σταθερότητα θα έχεις στην κίνηση της γέφυρας, για την κατασκευή σου ένα ball screw με πρόβλεση για ρύθμιση του packlash διαστάσεων Φ16 - φ20 είναι μια χαρά.

Αθήνα είσαι ?

Aυτός είναι σωστόςπάγκος και μόνο με αυτόν κάνεις σωστή δουλειά, αλλά γαμώτο έχει ένα σκασμό λεφτά, γύρω στις 5.000€ μαζί με κάποια εργαλεία δεσίματος

Εικόνα
how to use print screen
Άβαταρ μέλους
By diy_newbee
#261779 Αυτό το εργαλείο είναι κάτσε καλά.. Φυσικά δεν έχω, οπότε θα προσπαθήσω να το φέρω στα ίσια με αλφάδι και λέιζερ προσεκτικά όσο γίνεται.

Τη λεπτομέρεια με το antibackslash θα την δω στην εφαρμογή πως θα γίνει, χρειάζεται ένα δεύτερο περικοχλιο σε κάθε διάταξη για να πάρει τα μπόσικα μεταξύ του κοχλία και των σφαιριδίων απο τα ρουλεμάν απ' ότι καταλαβαίνω.

Θα ξεκινήσω όπως λες την κατασκευή με stepper αφού κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω και κρατάνε την κατασκευή απλή και οικονομική. Οσο τα σκέφτομαι βέβαια παίρνουν τα μυαλά μου αέρα και τίνω να κάνω το σχεδιασμό της κατασκευής πιο περίπλοκο βάζοντας επάνω στη γέφυρα στην αντίθετη κατεύθυνση έναν επιπλέον κάθετο άξονα με μια κεφαλή πολυτρύπανου. Αλλα ας φτιάξω πρώτα τα απλά (που λέει ο λόγος) και μετά βλέπουμε.

Είμαι στην περιοχή των τριων γεφυρών. Αν χρειαστώ κάποια εξειδικευμένη πληροφορία μπορώ να επικοινωνήσω με email?
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#261786
diy_newbee έγραψε:Αυτό το εργαλείο είναι κάτσε καλά.. Φυσικά δεν έχω, οπότε θα προσπαθήσω να το φέρω στα ίσια με αλφάδι και λέιζερ προσεκτικά όσο γίνεται.

Τη λεπτομέρεια με το antibackslash θα την δω στην εφαρμογή πως θα γίνει, χρειάζεται ένα δεύτερο περικοχλιο σε κάθε διάταξη για να πάρει τα μπόσικα μεταξύ του κοχλία και των σφαιριδίων απο τα ρουλεμάν απ' ότι καταλαβαίνω.

Θα ξεκινήσω όπως λες την κατασκευή με stepper αφού κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω και κρατάνε την κατασκευή απλή και οικονομική. Οσο τα σκέφτομαι βέβαια παίρνουν τα μυαλά μου αέρα και τίνω να κάνω το σχεδιασμό της κατασκευής πιο περίπλοκο βάζοντας επάνω στη γέφυρα στην αντίθετη κατεύθυνση έναν επιπλέον κάθετο άξονα με μια κεφαλή πολυτρύπανου. Αλλα ας φτιάξω πρώτα τα απλά (που λέει ο λόγος) και μετά βλέπουμε.

Είμαι στην περιοχή των τριων γεφυρών. Αν χρειαστώ κάποια εξειδικευμένη πληροφορία μπορώ να επικοινωνήσω με email?


Ξεκίνα απλά και τελείωσε το και μην πέρνουν τα μυαλά σου αέρα κυνηγώντας το καλύτερο και το τέλειο γιατί δεν θα τελειώσεις ποτέ.

Έτσι την πάθαμε εμείς, ξεκινήσαμε για stepper και απλό σασί με συνολικό προϋπολογισμό χοντρικά τα 5.000€ και στην πορεία άντε να βάλουμε και αυτό δεν θα έφταναν ούτε 25.000€, άντε και να το κάνουμε πιο μεγάλο, άντε και πιο ακριβές, άντε να περάσαμε στα servo, χτίσαμε σασί και γέφυρα κεφαλής πολύ σταθερά, άντε να πάμε στη φρέζα την γέφυρα της κεφαλής, αγοράστηκαν τα μεγάλα rails, αγοράστηκαν τα ball screw με σύστημα antibacklash, αγοράστηκε ένα servo 1.8 kw για τις δοκιμές, είπαμε να βάλουμε servo κεφαλής 2.7kw, μετά είπαμε να πάμε στα 3.5, στο τέλος καταλήξαμε στα 5.5kw, αγοράστηκε μια κάρτα για την σύνδεση των servo, μετά μας ξύνιζαν τα προγράμματα και είπαμε να περάσουμε στο Linux CNC, φέραμε ένα εργαλειοφορέα ΒΤ40 για δοκιμή, αντί να πάρουμε κεφαλή για ΒΤ40 φέραμε μικρότερη ΒΤ30, μετά άρχισαν οι μετατροπές, να φτιάξουμε άλλη βάση, φτιάξαμε άλλη βάση, μετά να κόψουμε και να ενισχύσουμε το σασί γιατί δεν μας άρεσε.

Ε ! μετά μου γύρισαν τα άντερα αφού επί 1.5 χρόνο κλωθογυρίζαμε και μια μας ξύνιζε το ένα την άλλη μας ξύνιζε το άλλο και τίποτα δεν προχωρούσε, ο ένας μπορούσε μόνο την Κυριακή, ο άλλος μόνο το ΣΚ, κάθε σαββάτο απόγευμα συζητούσαμε για τις διάφορες λύσεις αλλά χόρτασα από τις κουβέντες, τις αντηρρήσεις και τις αλλαγές στα πλάνα, έτι είπα τέλος και μέχρι εδώ και σταμάτησα το project γιατί όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει.

Τώρα τρέχω μόνος μου ένα νέο project μικρότερο αλλά εξ ίσου στιβαρό με 3 άξονες και επάνω στο τραπέζι του θα τοποθετείται η βάση με τους άλλους 2 άξονες, θα έχει δηλαδή αποσπώμενη την κούνια με τους 2 άξονες.

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω το δικό μου spindle με ATC, τα σχέδια του σασί είναι έτοιμα, η κεφαλή θα είναι σταθερή στους Χ - Ψ άξονες και θα κινείται μόνο στον Ζ, τις άλλες κινήσεις Χ-Ψ θα τους κάνει το τραπέζι όταν πολύ βαρύ απότε θα υπάρχουν λιγότερη κραδασμοί στο spindle στα σκληρά υλικά.

Όλα αυτά με stepper και mach3 για να τελειώνω κάποτε γιατί βαρέθηκα να συζητάω με τους άλλους και να μην γίνεται τίποτα.

Ότι θέλεις στείλε pm.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#362046 Όπως είχα γράψει και πιο πάνω μετά από σημαντική καθυστέρηση της κατασκευής του CNC για λόγους που έκρινα απαραίτητους έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό την κατασκευή ενός νέου δικού μου αυτή τη φορά διότι σαν Ελληνάρες που δεν μπορούν να συνεννοηθούν δεν μπορέσαμε να φτάσουμε την προηγούμενη και πολλά υποσχόμενη κατασκευή μέχρι το τέλος της.

Οι διαφωνίες αφορούσαν την συνεχή βελτίωση της κατασκευής με αλλαγές στην ήδη έτοιμη κατασκευή του πλαισίου. Αλλάξαμε 1 φορά την βάση του πλαισίου γιατί θεωρούσε ο ανιψιός ότι δεχόταν βελτίωση,, την ξανααλλάξαμε πάλι μετά την μισή και όταν ήρθε η πρόταση να κάνουμε αλλαγές και στο έτοιμο πλαίσιο είδα ότι χάναμε χρόνο συνεχώς και δεν θα τελειώναμε ποτέ, οπότε είπα σταματώ εδώ και δεν ασχολούμαι πλέον, πάρτε ότι έχουμε φέρει και ότι έχουμε φτιάξει και αδειάστε μου την γωνιά.

Δεν θέλω να δείχνω παράξενος, και δέχομαι τις όποιες βελτιώσεις αλλά πρέπει να ακολουθήσουμε ένα βασικό σχέδιο που έχουμε επιλέξει, σχεδιάσει και κατασκευάσει στο 80%, όταν όμως πριν λειτουργήσει κάνουμε συνεχείς αλλαγές τόσο σε διαστάσεις έτοιμων κομματιών όσο και σε εξαρτήματα που ήδη έχουν παραγγελθεί και έχουμε παραλάβει τότε το πράγμα ξεφεύγει και αρχίζει η παράκρουση, οπότε είναι προτιμότερο η διάλυση της ομάδας ανεξάρτητα από το κόστος παρά να μην μπορούμε στη συνέχεια να λειτουργήσουμε ομαδικά και να έχουμε και άσχημες καταστάσεις.

Θεώρησα αστείο με τα υλικά, το συνολικό budget, και τα εργαλεία που διαθέτουμε να προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ένα μηχάνημα τύπου Hermle των 500.000€ με τις ακρίβειες του που δεν χρειάζονται για τα εξαρτήματα που θέλαμε να φτιάξουμε, οι μεγαλομανίες δεν είναι το δικό μου σπορ ούτε και το κυνήγι ανεμόμυλων γιατί με πορδές δεν βάφονται αυγά έτσι πήρα την απόφαση και σκότωσα το project.

Τώρα τι κάνω ? ξεκίνησα ένα δικό μου CNC που θα είναι απλούστερο σαν κατασκευή, μικρότερο και προσαρμοσμένο στον χώρο μου με stepper motors αντί servos και που θα είναι dedicated στην δική μου δουλειά.

Μόλις τελειώσει η κεφαλή θα ξεκινήσω το σασί και στην πορεία που θα δουλεύω την κατασκευή θα φέρω και τα ηλεκτρονικά και τα υπόλοιπα εξαρτήματα της κίνησης.

Για να δούμε αυτή τη φορά θα τα καταφέρω να το τελειώσω ? Με πνίγει η δουλειά και δεν μου αφήνει χρόνο καθόλου, 07.00 με 21.00 καθημερινά και σαββατοκύριακα, από τον Νοέμβριο στέλνω και στην Γαλλία δίσκους για τα Clio 3 RS που μου ζητάει μια εταιρία με βελτιώσεις Renault και έχω μπουκώσει κυριολεκτικά, καλή η πολύ δουλειά αλλά αν προχωράει με ρυθμό χελώνας χειροκίνητα δεν υπάρχει και το ανάλογο μαρούλι λόγω μικρής παραγωγικότητας, είδωμεν, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, και η κεφαλή μέχρι εδώ που έφτασε θαύμα είναι.

Εικόναphoto upload

Εικόναupload imagem

Εικόναpicture upload sites

Εικόναuploadimage
Άβαταρ μέλους
By Pa. Giorgos
#368637 Καλημέρα, χάζευα γενικότερα για cnc και γράφτηκα στο σιτε μόνο και μόνο για να μπορέσω να μπω στην συζήτηση. Καταρχάς συγχαρητήρια που κάνατε πράξη κάτι που πάρα πολλοί από εμάς θα θέλαμε να υλοποιήσουμε αλλά μας λείπουν κότσια η χρήματα η και τα δυο.
Αν έχω καταλάβει σωστά η διάταξη των εξαρτημάτων θα πάει όπως δείχνω στη φωτογραφία πιο κάτω. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι που πάει ο δεύτερος μικρός αποστάτης δίπλα στον μεγάλο. Δεν βλέπω να χωρέσει να περάσει το κάτω μέρος του άξονα από κάποια από τις φλάντζες , οπότε να υποθέσω ότι θα τορναριστεί η κάτω φλάντζα όταν έρθουν στα χέρια σου το 556835 και η κάτω τσιμούχα στεγανοποίησης. Το 556835 όπως το είδα σε φωτο στο Google είναι ανοιχτό στην εσωτερική πλευρά άρα να υποθέσω ότι θα πατούν οι μακαρανοτες μπίλιες κατευθείαν στον άξονα, άρα αυτό το σημείο θα πρέπει να γίνει ground απόλυτα στις εσωτερικές διαστάσεις του ρουλεμάν με καθρέφτη φινίρισμα αλλιώς θα βγάζει πολύ θόρυβο και φθορές από πολύ χαμηλές στροφές. Η κατεργασία στο σημείο αυτό θα πρέπει να έχει ποιότητα και ανοχές αντίστοιχη με το εσωτερικό ενός ρουλεμάν. Επιπρόσθετα όταν μετά από χρόνια θα πρέπει να αλλαχτούν τα ρουλεμάν λόγο γήρανσης θα πρέπει να αλλαχτεί και ολόκληρος ο άξονας.
Το δεύτερο σημείο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα 16009 δεν είναι angular contact. Η mainstream προσέγγιση στα σημεία ενός spindle που παίρνουν preload είναι angular contact.
Είμαι καινούργιος στο σιτε οπότε για να μην παρεξηγηθώ θα πω ότι όλα τα πάρα πάνω είναι απλά απορίες και τροφή για συζήτηση δεν προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο σε κάποιον που φτιάχνει κάτι σε εποχή που τα λουκέτα πάνε σύννεφο.
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368643 Γειά σου Γιώργο, πολύ σωστή η παρατήρηση σου για το μακαρωνωτό ρουλεμάν,.

Αυτό που περιγράφεις το έζησα στην φρέζα μου ( ΕΜCO FB-2 απίστευτης ποιότητας κατασκευής ) όπου ο άξονας εκεί ήταν βαμμένος, την δουλεύω καθημερινά από το 1982, πέρισυ που της άλλαξα τα ρουλεμάν υπήρχε στο σημείο φθορά αρκετών εκατοστών του mm, η τιμή του νέου εργοστασιακού άξονα ήταν απόλυτα απαγορευτική, έτσι διάλεξα ρουλεμάν το οποίο είχε το δικό του εσωτερικό race με την ίδια εσωτερική διάμετρο με τον άξονα με διαφορά 2mm μεγαλύτερη εξωτερική, έτσι τορνίρισα κατά 2mm το κάθισμα του εξωτερικού race και δεν θα έχει πια άλλη φθορά ο άξονας αφού είναι μακαρωνωτό πάλι το ρουλεμάν αλλά πλήρες με δικά του εσωτερικό race, έτσι όταν χρειαστεί αλλαγή θα αλλαχθεί μόνο το ρουλεμάν.

Σε αυτην την κεφαλή ( είναι ήδη μονταρισμένη και θα ανεβάσω φωτό σήμερα - αύριο ) χρησιμοποίησα την ίδια τακτική, πλήρες μακαρωνωτό ρουλεμάν σημαντικά μεγαλύτερο σε μέγεθος, το race του μπαίνει στο κάτω μέρος του άξονα, στην κεφαλή στο κάτω μέρος μπαίνουν τα 2 μεγάλα ρουλεμάν, μπαίνει στην συνέχεια ένας αποστάτης ( λείπει από την φωτό γιατί δεν τον είχα φτιάξει ακόμα ) μικραίνοντας την διάμετρο για να καθήσει το μακαρωνωτό ρουλεμάν και περνάει ο άξονας από κάτω προς τα επάνω, στην συνέχεια μπαίνουν τα επάνω ρουλεμάν και ανάμεσα τους μπήκε αποστατική ροδέλα πάχουν 0.2mm για την προφόρτιση τους.

Τα μεγάλα ρουλεμάν έχουν διάσταση 75Χ45Χ9mm και το μακαρωνωτό 68Χ50Χ35, ο αποστάτης μπήκε ( στην πρέσα ) μετά τα 2 μεγάλα ρουλεμάν ώστε η διάμετρο των 75mm για γίνει 68mm για να καθήσει το μακαρωνωτό ρουλεμάν, όταν χρειαστούν όλα αντικατάσταση ο αποστάτης ξεπρεσάρεται από την επάνω πλευρά.

Ο μικρός τώρα αποστάτης δίπλα στον μεγάλο είναι γιατί άλλαξα τις διαστάσεις της κεφαλής και δεν είχα μονοκόμματη σωλήνα, έτσι είναι 2 κομμάτια ρεκτιφιαρισμένα σε όλα τους τα καθίσματα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλη η κεφαλή είναι 24kg από μαντέμι με τα μόνα ατσάλια αυτά των ρουλεμάν, του άξονα και του σωληνωτού ( 2 κομμάτια ) αποστάτη.

Οι τσιμούχες θα μπούν στις φλάτζες εξωτερικά, δεν τις έχω βάλει ακόμα γιατί σήμερα θα τις παραλάβω, οι φλάτζες είναι από το ίδιο υλικό της κεφαλής, μαντέμι.

Η πλήρης ονομασία του ρουλεμάν είναι Needle bearing with inner ring, αυτό που είχε η φρέζα μου ήταν needle bearing without inner ring και για τον λόγο αυτό ήταν βαμμένος ο άξονας σε εκείνο το σημείο.

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις μην το σκέφτεσαι, ρώτα.
Άβαταρ μέλους
By Pa. Giorgos
#368650 Οκ, το πιασα.
Θα ήθελα να προσθέσω την άποψη επί την διαφωνία σας με τους συνεργάτες σας στο προηγούμενο project. η προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν φτιάχνεις κάτι από την αρχή, είναι δυο συνταγές που μπορείς να εξακολουθήσεις. Ο πρώτος είναι υλοποιείς αυτό που έχεις αρχικά σχεδιάσει με πολύ μικρές αλλαγές τοπικά αν είναι απολύτως απαραίτητες, φτάνοντας στο τελικό αποτέλεσμα στον μικρότερο χρόνο με το μικρότερο χρηματικό τίμημα σε research & development. Και η δεύτερη συνταγή είναι να κυνηγήσεις το απόλυτο ξοδεύοντας περισσότερα κεφάλαια σε research & development με κίνδυνο να πάθεις ότι έπαθε ο Steve Jobs, αλλά με προοπτική να φτιάξεις κάτι που θα ξεχωρίσει.
Αυτό που αντιμετωπίσατε δεν είναι η εξαίρεση αλλά ο κανόνας μέσα σε μια εταιρία. Πάντοτε υπάρχουν διαφωνίες στην προσέγγιση ενός τεχνικού προβλήματος, είναι υγιές, επιθυμητό και προστατεύει την επιχείρηση από εκτροπές προς την μια η την άλλη κατεύθυνση. Το πρόβλημα είναι όταν υπάρχουν πάρα πολύ μεγάλες διαφορές όχι μεταξύ των σχεδιαστών αλλά σε ηγετικά στελέχη τη επιχείρησης που μπορεί να οδηγήσει στην διύλιση της, (όπως στην περίπτωση σας).
Δεν γνωρίζω τι θα έκανα στην θέση σας, ο λαός λέει κάθε εμπόδιο για καλό. Αυτό που σίγουρα θα σας πρότεινα είναι να αναθεωρήσετε την άποψη σας για το linuxcnc. Το linux είναι πλέον σαν τα windows στο interface τους και πολύ, πολύ, πολύ, πιο σταθερά. Έχω asterisk server (linux) για τα τηλεφώνα μου στο σπίτι και δεν του έχω κάνει ποτέ restart παρά μόνο για να περάσω update. Με τα χρήματα που θα δώσετε για το mach3 θα πάρετε μια πολύ καλή κάρτα pci-e συμβατή με linuxcnc