Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#80334 Χθες τελείωσε το στήσιμο του πλαισίου το οποίο σε 3 κομμάτια, βάση, κυρίως πλαίσιο και ο πύργος της κοπτικής κεφαλής. Σε αυτή την φάση φάνηκαν και τα προβλήματα ακρίβειας που προέρχονται από τα όργανα που έχω, αυτά είναι ακρίβειας 0.1 έως 0.01 τα οποία θεωρώ ανεπαρκή για να μου δώσουν την σταθερή και επαναλαμβανόμενη ακρίβεια 0.01 που απαιτώ από το μηχάνημα.

Η ακρίβεια αυτή επιτυγχάνεται έχοντας όργανα και μηχανήματα μιας υποδιαστολής ακόμα, έτσι αποφασίσθηκε τα κρίσιμα σημεία που θα πατήσουν τα Rails και τα βαγόνια αύριο να είναι από ατσάλινες ρεκτιφιαρισμένες πλάκες πάχους 12mm με ακρίβεια 0.001 που θα τοποθετηθούν βιδωτές με δυνατότητα ρυθμίσεων για να μην παραμορφωθούν από τα κολλήματα και θα παραγγελθούν αύριο.

Μέχρι να παραλάβω τις πλάκες και το servo των δοκιμών θα ολοκληρωθεί η εργασία του πλαισίου ( κολλήματα, τροχίσματα, σπειρώματα ).

Επίσης παραγγέλθηκε και μια κάρτα με τα καλώδια της που είναι ενδιάμεση στα servo και τους controllers που βοηθάει στην ταχύτητα απόκρισης των servo και γενικά στη διαχείριση πολλών αξόνων, η κάρτα αυτή θεωρείται από τις κορυφαίες για την δουλειά αυτή, είναι 7 αξόνων και είναι η Galil DMC 1770,

http://www.galil.com/motion-controllers ... 7x0#info=2

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


image search
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#84333 Έφτασε ο κώνος / εργαλειοδέτης τύπου ΒΤ40 για τα μέτρα της κατασκευής του μηχανισμού tool changer το οποίο θα έχει 20 θέσεις με κώνους ΒΤ40, και αγοράστηκαν και 4 ρόδες αντοχής 300kg έκαστη για την εύκολη μετακίνηση του μηχανήματος μέχρι την στήριξη του στην θέση του.

Το 1 servo των 1.8 kw που περιμένουμε για δοκιμές έφυγε προχθές από τον κατασκευαστή, θα κάνει σίγουρα 2 εβδομάδες, αν οι δοκιμές δείξουν ότι είναι τόσο καλό και ποιοτικό όσο λένε τα χαρτιά του θα αγοραστούν άλλα 4 και 1 τεμ. 3.4 kw για την κίνηση της κεφαλής.

Εικόνα
free photo hosting

Εικόνα
image upload no resize
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#84813 Τώρα είδα αυτό το τόπικ

Φαίνεται πολύ καλή και μελετημένη κατασκευή, ανυπομονώ να το δώ τελειωμένο και σε λειτουργία!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#85000
fubar.gr έγραψε:Τώρα είδα αυτό το τόπικ

Φαίνεται πολύ καλή και μελετημένη κατασκευή, ανυπομονώ να το δώ τελειωμένο και σε λειτουργία!


Εγώ να δείς !
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#85779 Οι ρόδες αντοχής 300kg έκαστη για την μετακίνηση του μέχρι το τελικό σημείο που θα πακτωθεί, Ο κώνος τύπου ΒΤ-40 για να πάρω μέτρα να σχεδιάσω το tool changer και το Servo 1.8kw που ήρθαν χτές

upload pic

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#109865
21 quadra έγραψε:...

Να πω τώρα καλή δύναμη; Δεν το είχα πάρει χαμπάρι... :lipsealed:

To cnc 3 αξόνων ρουτεράκι (2 1/2 στην πράξη) που έπαιζα πριν λίγα χρόνια πάνω στο έργο, κόβοντας βακελίτες για μια άλλη κατασκευή:
Εικόνα
Πάνω σε αυτό το (αστείο και γεμάτο πατέντες από αυτά που γελάγαμε το πρωι, σε σχέση με τον άθλο που πας να κάνεις) μηχανηματάκι των 3 αξόνων έμαθα να εκτιμώ τι σημαίνει σωστό τραπέζι, τι σημαίνει σωστή μηχανολογία ****ή μάλλον το ανάποδο (π.χ. είχε πάκτωση στα καλάμια του και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα το καλοκαίρι στο κέντρο να "έπαιρνε" δυο δέκατα _ :dizzy: _ στο Ζ λόγω διαφορετικού συντελεστή θερμικής διαστολής :lol: ) και πολλά άλλα (+αρκετές τρύπες στα δάκτυλα :metalo: ).

Απόλαυση ήταν να σκέφτεσαι κάποια ιδέα και να μπορείς να τη φτιάχνεις (ο μηχανουργός για εμένα είναι το ίδιο με τον μάγο πριν κάτι αιώνες!!!!).

Απόλαυση, όμως, από μια άλλη εποχή που πίστευα ακόμα ότι μπορεί να γίνει και κάτι...(για εμένα προσωπικά μιλάω)

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και καλές δουλειές.


ΥΓ Tα σέρβο σου έλεγα ήταν αυτής της σειράς:
http://www.festo.com/cms/nl-be_be/10492.htm
και τα sliders αυτής:
http://www.festo.com/cms/nl-be_be/21071.htm
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#109896 Αλέξανδρε πολύ καλή η Festo αλλά είναι Γερμανική με ότι αυτό συνεπάγεται στο κόστος, δηλαδή θέλω να πω ότι είναι διπλάσιο σε σχέση με τα Ιαπωνικά Rails και υπερδιπλάσιο με Κορεάτικα χωρίς το υπερβάλλον κόστος να ανταποκρίνεται και στην διαφορά ποιότητας.

Τα Κινέζικα servo είναι καλά στα μηχανικά τους και στα ηλεκτρονικά ( κοντρόλερ ) μένει να αποδείξουν ότι αντέχουν γιατί στο μάτι φαίνονται κάπως, αλλά 4+ φορές επάνω για servo δεν τα δίνεις εύκολα όταν χρειάζεσαι 6, στην πορεία ότι δείξεικαι ότι χρειάζεται αντικατάσταση θα αντικατασταθεί με άλλο αναβαθμισμένης ποιότητας.

Η γνώμη σου με ενδιαφέρει και θα συζητηθεί κατ΄ιδίαν όπως έχουμε προγραμματίσει.

Το τραπέζι και όχι μόνο αυτό, είναι σημαντική παράμετρος και από την στιγμή που δεν μπορείς να εξασφαλίσεις μια δομή στήριξης μερικών τόνων για τους κραδασμούς και τις θερμοκρασιακές διαφορές χρησιμοποιείς τεχνικές, για το δομικό κομμάτι το χωροδικτύωμα και το γέμισμα των κοιλοδοκών με τσιμέντο και ριτίνες πχ είναι ένας τρόπος, ακόμα και με λιωμένο μολύβι σε ορισμένα σημεία για την διοχέτευση των κραδασμών μακρυά από την κεφαλή κοπής είναι άλλος ένας, όπως και με σταθερή θερμοκρασία του χώρου είναι ένας άλλος για την αντιμετώπιση της διαστασιολογικής σταθερότητας ένας άλλος.

Είδωμεν, τα νερά όπως έχω ήδη πεί είναι αχαρτογράφητα και απλά υπάρχουν υποψίες ή και μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν ή ασχολούνται με cnc και μου τις μεταφέρουν που με οδηγούν σε εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης τους σε σχέση με το διαθέσιμο budget πάντα το οποίο είναι ήδη υπερπενταπλάσιο από το αρχικό προυπολογισθέν λόγω της μεγέθυνσης της κατασκευής αλλά και των επιπλέον απαιτήσεων στην ακρίβεια κατεργασίας που προέκυψαν στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#109976
21 quadra έγραψε:Το τραπέζι και όχι μόνο αυτό, είναι σημαντική παράμετρος και από την στιγμή που δεν μπορείς να εξασφαλίσεις μια δομή στήριξης μερικών τόνων για τους κραδασμούς και τις θερμοκρασιακές διαφορές χρησιμοποιείς τεχνικές, για το δομικό κομμάτι το χωροδικτύωμα και το γέμισμα των κοιλοδοκών με τσιμέντο και ριτίνες πχ είναι ένας τρόπος, ακόμα και με λιωμένο μολύβι σε ορισμένα σημεία για την διοχέτευση των κραδασμών μακρυά από την κεφαλή κοπής είναι άλλος ένας, όπως και με σταθερή θερμοκρασία του χώρου είναι ένας άλλος για την αντιμετώπιση της διαστασιολογικής σταθερότητας ένας άλλος.

Στη δική μας περίπτωση ήταν περισσότερο θέμα ακρίβειας παρά κραδασμών και φορτίων. Τα κονδύλια που χρησιμοποιούσα πολλές φορές ήταν 1.2mm - 0.4mm ή και μικρότερα σε βάθη κοπής (πχ χάραξη πλακέτας) 0.04-0.05mm.
Το μηχανημα ήταν τύπου κιτ (ξέρεις τι λέω) με κινέζικα στέπερ αλλά γερμανικό κοντρόλερ-λογισμικό και τραπέζι από δοκάρια αλουμινίου στάνταρ προφιλ (εντελώς λάθος....αρχικά item μετά έβαζαν κάποια ελληνική). Χρειάστηκε να λυθεί πολλές φορές, να ενισχυθεί απο κάτω, να μονωθεί σωστά για τα μηχανόλαδα, τερματικά και τέτοια να ξαναμπουν αλλιώς, να φέρουμε αέρα για να μπορούμε να δουλεύουμε μη μεταλλικά υλικά και στο τέλος τέλος αφου βλαστημήσαμε (μη γελάσεις) για την επιπεδότητα, το ντύσαμε απο πάνω με δοκάρια τα οποία τα πλανάραμε με το ίδιο το μηχάνημα. :lol: Και πάλι όμως λόγω κατασκευαστικών λαθών είχαμε αυτό το θέμα που σου έγραψα πριν.

Σερβο επίσης είχαμε δουλέψει της yaskawa που τα έφερνε και ένας καλός φίλος (φαντάζομαι κατάλαβες ποιος είναι, αν χρειάζεσαι οτιδήποτε μου το λες, έχει και τα πανασόνικ plc, τα μπεκοφ και τις κίμπλερ τις παλμογεννήτριες που είναι αστέρια κλπ κλπ) ενώ πολύ μηχανολογικό υλικό για τις σχετικές πατέντες έχει και ο Κύριος Χριστόφορος στη ΣΠ (πιστεύω επίσης κατάλαβες ποιον λέω :lol: ). Ράουλα, ρόδες, φωλιές κλπ κλπ από τη Ρόδα στη δωδεκανήσου...

Περιττό να πω ότι έχω σκάσει από τη ζήλια μου (εδώ και αρκετό καιρό φοράω γραβάτα και δε μου πάει κιόλας! :s_hang ). :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#110046 Τα ονόματα που μου λες είναι γνωστά και κατά καιρούς έχω αγοράσει διάφορα.

Το αλουμίνιο το έχω απορρίψει από την αρχή αφού σαν υλικό είναι παντελώς ακατάλληλο σαν σασί + ότι σε βάθος χρόνου από τις κινήσεις χαλαρώνουν οι ενώσεις.

Ακόμα και όταν έφτιαχνα ρομποτικές συσκευαστικές ούτε που το πλησίαζα για την κατασκευή σασί, έβλεπα τις άλλες κατασκευές με προφίλ ΙΤΕΜ τύπου gantry να μεταφέρουν χαρτ/τια των 20kg από την γραμμή παραγωγής προς στην παλλέτα και το κούνημα της κατασκευής ήταν ορατό με το μάτι, καταλαβαίνεις ότι μετά από 3-4 μήνες τι γινότανε παρόλο που οι ταχύτητες μετακίνησης ήταν χαμηλές.

Η επιπεδότητα του τραπεζιού είναι ένα θέμα που λύνεται εν μέρει με το φρεζάρισμα από το ίδιο το μηχάνημα η κεφαλή του οποίου βέβαια πρέπει από την αρχή του να κινείται ίσια.

Στην περίπτωση μου θα γίνουν πρώτα οι 3 άξονες και με αυτούς σε λειτουργία θα φτιάξω τα κομμάτια των άλλων 2 ( την κούνια με το πλατό ) αλλά και το δικό του επίπεδο τραπέζι γιατί ο σχεδιασμός του γίνεται να είναι 3 αξόνων με την προσθαφαίρεση του τραπεζιού μετατρεπόμενο σε 5 άξονες ( ο 6ος είναι του tool changer )
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#110084
21 quadra έγραψε: Η επιπεδότητα του τραπεζιού είναι ένα θέμα που λύνεται εν μέρει με το φρεζάρισμα από το ίδιο το μηχάνημα η κεφαλή του οποίου βέβαια πρέπει από την αρχή του να κινείται ίσια.

Βασικά, ό,τι και να είναι, αυτό που θέλεις είναι σταθερή γεωμετρία που να μην αλλάζει με τον καιρό ή με το προς κατεργασία τεμάχιο. Τα υπόλοιπα μπορούν να αντισταθμιστούν και με το software, αυτή είναι μια από τις χαρές του cnc (ή το γιατί δε θα γίνουμε, οι νεότεροι, ποτέ καλοί μηχανουργοί!!!! :lol: Ο μηχανουργός μας ήταν 70 ετών και παρόλο που με συμπαθούσε πολύ όταν του πέταγα κανα τέτοιο έβγαζε αφρούς! :lol: :lol: ).
Από τη στιγμή που έχεις ένα τραπέζι της προκοπής, οι στηρίξεις των καλαμιών είναι όλη η ιστορία, κατά τη γνώμη μου (να μην πακτώνονται και οι δύο... δεν είναι και εύκολο, αν το σκεφτείς, χωρίς να έχεις μεγάλες ανοχές).

Χαιρετώ προς το παρόν και θα παρακολουθώ το θέμα για περισσότερες εξελίξεις!
Τα σέβη μου.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#110090 Mε το software μπορείς να εξαλείψεις ακόμα και το backlash στις βίδες κίνησης των βαγονιών, όμως είναι προτιμότερο να έχεις επιλέξει ποιοτικές βίδες και το software να είναι επικουρικό αν χρειαστεί και όχι να βασιστείς σε αυτό επιλέγοντας κάτι υποδεέστερο.

Όταν έψαχνα υπήρχαν βίδες από Φ14 μήκους 90 εκ με τετράγωνο σπείρωμα και μπρούτζινα παξιμάδια με κόστος κάτω από 20€ μέχρι τις υπερμεγέθεις Φ32 για τα δικά μου βάρη και διαστάσεις, που είναι grounded με διπλές σειρές μπίλιες, μηδενικό backlash και κόστος 3.300€ η μία.

Συμφωνώ ότι τα σημερινά προγράμματα λύνουν πολλά προβλήματα και δυσκολίες του παρελθόντος και το πακέτο μας είναι σχεδόν έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#126350 Έφυγε η παραγγελία για την κεφαλή έχει παράδοση σε 20 εργάσιμες, για να δούμε όταν έρθει τι πράμα θα είναι αυτό, ο κατασκευαστής λέει ακρίβεια radial / axial 0.003mm είδωμεν, εν αναμονή για φωτό.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#136549 Σήμερα ήρθαν η Κεφαλή κοπής και το auto tool changer, η συνέχεια είναι να σχεδιαστούν λεπτομερώς και να παραγγελθούν στο τέλος του μήνα κάποια κομμάτια ( πλάκες ρεκτιφιαρισμένες ) όπου θα στηριχθούν τα Rails και η κεφαλή με το ATC και το servo των δοκιμών.
Σε πείσμα των καιρών το φιλόδοξο project συνεχίζεται και εμείς συνεχίζουμε να μαθαίνουμε step by step.

Εικόνα

Εικόνα


image hosting adult
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#147315 Ετοιμάστηκε ο πύργος που έχει τις κινήσεις των 3 αξόνων, τώρα είναι έτοιμος να δεχθεί τα Rails και την κεφαλή.

Ετοιμάστηκε από λάμες 100Χ15mm και η υποδοχή του servo και των ρουλεμάν ball screw του ενός άξονα που έπρεπε να κολληθεί στην υποδοχή του πύργου, στη συνέχεια κολλήθηκαν 4 λάμες πάχους 15mm και πλάτους 100mm και μήκους 2Χ400mm και 2Χ930mm, στη συνέχεια ο πύργος πήγε στον Πειραιά σε μεγάλη cnc φρέζα για να ρεκτιφιαριστούν οι λάμες ώστε να είναι απόλυτα ίσιες απέναντι η μία από την άλλη και μεταξύ τους να είναι ακριβώς 90ο κάτι που τα δικά μου μηχανήματα λόγω μεγέθους δεν μπορούσαν να κάνουν.

Το επόμενο βήμα μετά τις διακοπές είναι η κατασκευή της βάσης της κεφαλής και του κινητήρα της, η βάση του tool changer που κάθεται επάνω από την κεφαλή και εργασίες στις λάμες του σασί που θα κάτσει ο πύργος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


adult picture hosting