Μαστορέματα για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Άβαταρ μέλους
By drdino
#9073 Part 1

Aζ δε τάιτλ σεζ (i speak the england the very bestest TM), ένα από αυτά τα κλασσικά βράδια που ήμουν με την μεταξωτή μου ρόμπα, την πίπα από ξύλο καρυδιάς και το βαθύ ποτήρι με το κονιάκ 7 αστέρων μπροστά από το τζάκι. αποφάσισα πως ήρθε η στιγμή να γίνει μια αναβάθμιση στον ήχο του πέζουλα.

Αυτό που θα ικανοποιούσε απόλυτα τις βρώμικες ορέξεις μου (βλ. αναπαραγωγή όλων των format, gps, μουσικές, ραδιόφωνα, obd κλπ) θα ταν ένα carputer. Σε κάτι τέτοιο υπάρχουν 2 περιοριστικοί παράγοντες: το κόστος (μιλάμε για 1000ικο μέσα στο νερό σίγουρα αν θέλουμε να γίνει κάτι καλό) και θέματα συμβατότητας, χωροταξίας κλπ.
Άκυρο αυτό λοιπόν.

Επόμενη λύση οι κλασσικές 2din της Kenwood, JVC κλπ. Εδώ πάλι έχουμε άλλα θέματα: τα προσιτά μοντέλα τους είναι εντελώς ανάπηρα από άποψη δυνατοτήτων ενώ τα σοβαρά τους φτάνουν το κόστος του carputer. Μαύρο στον Μαυρογυαλούρο και εδώ.

Τι μένει λοιπόν;

Κινεζιά, κινεζιά ακούγεται κάποιος να φωνάζει από τα βάθη της αίθουσας.

Ο λόγος λοιπόν για τα noname 2din συστήματα από την βαθιά ανατολή, τα οποία έρχονται μέσω του δρόμου του μεταξιού εις τας πολιτισμένας Ευρώπας.

Μιλάμε για συστήματα κομπλέ από λειτουργίες: mp3, avi, divx, dvd, gps κλπ κλπ.
Ενδεικτικό είναι το εξής: αν αγόραζα μια κανονική πηγή, θα φρόντιζα να έχει και USB και aux-in, ώστε σε περίπτωση που χαλάσει το ένα (σίγουρα θα χαλάσει) να έχω κάτι να με καλύπτει.
Η κινεζιά έχει: CD/DVD, usb, κάρτα SD, aux in, Ipod-in ξεχωριστό, ενώ αν χαλάσουν όλα αυτά έχει και ραδιόφωνο. :thumbsup: Όπως βλέπουμε λοιπόν, σε περίπτωση πυρηνικού ολοκαυτώματος οι κατσαρίδες θα μπορούν να ακούν rammstein με αυτήν. :thumbup:

Μετά από πολύωρη μελέτη (και 2 κομμάτι ραβανί, πολύ καλός συνδυασμός) τσίμπησα αυτήν εδώ:
Εικόνα
Σε μια μέρα ήταν σπίτι μου και διαθέτει όπως έιπαμε όλα τα καλούδια.

Εδώ την βλέπουμε παρέα με ένα PSU από υπολογιστή για να σιγουρευτώ ότι δουλέυει:
Εικόνα

Close-up του ραδιοφώνου:
Εικόνα

Σε γενικές γραμμές (και ειδικά για τα λεφτά της) είναι εξαιρετική επιλογή.

Μελανό σημείο είναι μόνο ότι δεν δουλεύουν out of the box τα χειριστήρια στο τιμόνι, και αυτός είναι ο λογος που ακόμα δεν την έχω τοποθετήσει καθώς είμαι κάθετος στη χρήση τους.

Άρα είτε λοιπόν βρίσκω λύση στο θέμα αυτό, είτε θα έχω ένα πολύ γαμάτο ηχοσύστημα για το γραφείο μου. :thumbsup:

Τα καλώδια σήματος που έχει η πηγή είναι 2 5βολτα, τα οποία στέλνουν ρεύμα στα χειριστήρια, τα οποία με τη σειρά τους αλλάζουν την αντίστασή τους ανάλογα με το ποιό πατιέται. Έτσι, η πηγή θεωρητικά αντιλαμβάνεται το τι πατάμε. Έλα όμως που το 307 δεν έχει τέτοιο απλοϊκό σύστημα, αλλά λόγω CAN/VAN υπάρχουν κωδικοποιημένα σήματα που κόβουν βόλτες στα ανάλογα καλώδια.
Τα καλώδια της πηγής για το σήμα: Εικόνα

Τεχνογνωσία για τέτοιο πάντρεμα δεν υπάρχει, ούτε φαίνεται να το έχει κανείς.

Μέσα από πολύωρες μελέτες στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κατέληξα στο συμπέρασμα πως χρειάζομαι έναν αντάπτορα ο οποίος θα μετατρέπει τα σήματα του δικτύου του 307 σε "αντιστασιακά".

"Αντιστασιακά" (όσον αφορά τα χειριστήρια του τιμονιού) λειτουργούν πχ οι πηγές της SONY εξ απ' ανέκαθεν. Άρα ένας τέτοιος αντάπτορας, θεωρητικά πάντα, θα μου δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Εικόνα


Αυτός παρεμβάλλεται στην ISO φύσα του αμαξιού και βγάζει ένα καρφάκι 3,5 χιλιοστών το οποίο δίνει "αντιστασιακές" τιμές στην πηγή οπότε όλα καλά!

Όπα, καρφάκι είπες; Ναι, αλλά η πηγή έχει δυο καλώδια, τι κάνουμε;

Πολύ απλό: μαγκαϊβερισμών συνέχεια.
Αγοράζουμε ένα μονοφωνικό 3,5αρι θηλυκό και του κολλάμε με το κολλητήρι (όχι του καραγκιόζη, το άλλο) ένα καλώδιο.
Εικόνα Εικόνα

Τώρα περιμένω να έρθει ο αντάπτορας και ένα κιτ τοποθέτησης (αν χρειάζεται). Λεπτομέρειες για αλλαγές στα πινάκια της φύσας κλπ δεν αναφέρω, ψιλοεννοούνται...
Θα ενημερώσω για την συνέχεια (αν υπάρξει) :lol:

Part 2
O αντάπτορας ήρθε.

Ουσιαστικά κουμπώνεις την εργοστασιακή φύσα πάνω του και αυτός σου δίνει μια iso για να κοτσάρεις την φύσα του ηχοσυστήματος και ένα μαύρο κουτάκι το οποίο παίρνει τα σήματα VAN A και VAN B της BSI και τα μεταφράζει στο σήμα που μπορεί να αντιληφθεί η aftermarket πηγή. Επίσης δουλεύει και μια χαρά το κλείσιμο της πηγής όταν κλείνουμε την μίζα.

Φωτοζ από την τοποθέτηση:

Έχω βγάλει την κεντρική κονσόλα (2 κομμάτια) και περνάω τις διάφορες πλεξούδες από πίσω.
Εικόνα

Καλώδια usb/ipod/gps τυλίχτηκαν με μονωτικό αφρολέξ ώστε να μην ακούγονται και βγαίνουν στο ντουλαπάκι. Οι διάφορες φύσες κλπ ντύθηκαν και αυτές με αφρολέξ και σφηνώθηκαν πίσω και χαμηλά ώστε να μην κουνιούνται. Μπόλικα tie-wrap έπεσαν ηρωικά στη διαδικασία αυτή.

Μετά σειρά είχε το μεταλλικό πλαίσιο...
Εικόνα
Για να σφηνωθεί καλά και να μην ακούγεται, στα σημεία επαφής με το ταμπλώ μπήκε μονωτική ταινία.

Μερικές γρατζουνιές στα χέρια αργότερα:
Εικόνα

Έχει μπει και μασκάκι πλαίσιο, αλλά:
-αυτό που είχε ο κινέζος μέσα είναι generic και αφήνει ένα κενό από πάνω, μεταξύ αυτού δλδ και της επένδυσης του ταμπλό.
-το κιτ τοποθέτησης είχε ένα μασκάκι το οποίο ταιριάζει απόλυτα αλλά η οθόνη είναι 1 χλστ μεγαλύτερη ως προς το ύψος της οπότε πρέπει να το φάω λίγο σε εκείνο το σημείο.

Η κεραία του gps με προβληματίζει λίγο, στο ντουλαπάκι μέσα θαρρώ πως δεν έχει το ιδανικότερο σήμα. Σκέφτομαι να την περάσω από την τάπα στο firewall μπροστά και να την βάλω στη βάση του παρμπριζ, κάτω από την πλαστική γρίλια.

Αυτά, ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε. :roll:
Άβαταρ μέλους
By sprsk
#108655 Εξαιρετικός ,

Αν το ξάνα έκανες σήμερα για ένα Volvo S60 του 2007 , ποία θα ήταν η επιλογή σου ... ( με κόστος εποχής τρόικας , βεβαίως βεβαίως )