MotoGP, World Superbikes και κάθε άλλο είδος αγώνων με μοτοσικλέτες
Άβαταρ μέλους
By drdino
#264986 Έχω γράψει κάτι λίγα στους 4Τ:
http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=12&t=54146


Γενικότερα, τρομερό κλίμα. Η προηγούμενή μου εμπειρία με αγώνες ήταν σε πολύ πιο στενά δομημένες οργανώσεις κι αποκλειστικά ως θεατής. Στο ΤT μου έκανε εντύπωση εξ αρχής η συντροφικότητα μεταξύ των αγωνιζομένων και το ότι παρόλο που ήμασταν ένα μάτσο φοιτητές, νιώσαμε σαν μέρος μιας μεγάλης οικογένειας. Στα paddocks δλδ πλάκες μεταξύ των αγωνιζομένων που ήταν στην διπλανή σκηνή κλπ, αν υπήρχε πρόβλημα άνετα σε βοηθούσαν κλπ. Το βράδυ λιάρδα όλοι και κατούρημα στα χαντάκια. :lol:

Ο αγώνας αυτός καθεαυτός τρομακτικός. Ειλικρινά, να με πλήρωναν εκατομμύριο να πάω στο πλάι στα sidecars δεν θα πήγαινα, μιλάμε οι τύποι πάνε ΦΕΤΕΣ, χωρίς αύριο, με ταυτότητα στο στόμα κλπ κλισέ. Πρώτη μου εικόνα ως θεατής ήταν στο Bray Hill και μου 'φυγε η μαγκιά. Ένα πρωινό σηκώθηκα νωρίς νωρίς, πριν βγουν οι ποδηλάτες κι οι μηχανόβιοι κι έκανα τον γύρο με το αμάξι σε σβέλτο ρυθμό. Δεν θα ήθελα να το κάνω σε γρήγορο. :lol: Πατάς, πατάς και στα στενά κομμάτια κλείνει το οπτικό πεδίο και γίνεται ακόμα χειρότερα με τα τοιχάκια και τις μάντρες.

Μεγάλο πρόβλημα οι γλάροι, χτυπήσαμε δύο στον αγώνα: ο ένας μπήκε στους αεραγωγούς ψύξης της μπαταρίας και βγάζαμε πούπουλα για κανα μήνα, ο δεύτερος στο χέρι του αναβάτη το οποίο έκανε ένα τεράστιο καρούμπαλο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#264992 Next time δοκιμές με κατεψυγμένα κοτόπουλα!

< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#265214 Πλάκα πλάκα...
Άβαταρ μέλους
By nass
#265335
cmarin έγραψε:
NxOxT έγραψε:και ο πληρης γυρος των 133.393 μιλιων μεσης ωριαιας απο τον M. Dunlop και το ΒΜW s1000RR

https://www.youtube.com/watch?v=5nlzxR6lN7Q


ανατρίχιασα!!! :omg: Καλά πως τις θυμούνται 200 τόσες στροφές......!!!!


:omg: :help:

Γιατί, τα εκατοντάδες σαμαράκια-αλματάκια ? :lipsealed:

Ξέρει κανείς αν τα ριγέ ασπροκόκκινα είναι tyre walls ή κάτι τέτοιο ή απλά τοίχοι-μάντρες βαμμένοι ? :hmmm: :lol:

Ολοι αυτοί οι παλαβοί τρέχουν με ελεύθερη βούληση άρα συγκρίσεις με μονομάχους στη Ρώμη δεν είναι ακριβώς επιτυχείς και υποθέτω ότι ακόμα και χωρίς θεατές --> ΜΜΕ --> χορηγούς και πάλι θα έτρεχαν... οπότε δεν θα πω ότι πρέπει να απαγορευτούν (εξάλλου κάποιοι άλλοι λένε το ίδιο για τα ράλι). Ομως (και περισσότερο σε προσωπικό επίπεδο επειδή επί 20+ χρόνια ασχολούμαι με το θέμα "motorsport safety") αυτή η πρακτική απουσία ασφάλειας ("unsafe at any speed" φάση) και η αδυναμία βελτίωσης (σκεφτείτε τη διαφορά μέτρων ασφάλειας F1 στα 50s-60s με σήμερα...) με ζορίζει :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By NxOxT
#265453 το υλικο ειναι recticel και κανει δουλεια σε ορισμενες περιπτωσεις

https://www.youtube.com/watch?v=_S-fQXOc9a8

αλλα χρησημοποιυνται και αχυρομπαλες

https://www.youtube.com/watch?v=DS4S5gyWEqM

και οι δυο παραπανω αναβατες σωθηκαν και μαλιστα ο δευτερος ο Richard "Milky" Quayle ειναι και ο επισημος πλοηγος για οσους αγωνιζομενους συμμετεχουν για πρωτη φορα στον αγωνα μιας και μετα το ατυχημα του δεν θελησε να ξανατρεξει, γενικα αν στο ΤΤ εχεις ατυχημα δυσκολα εισαι ξανα ανταγωνιστικος.

αλλα σε τετοιους αγωνες το ειναι καθαρα θεμα τυχης αν τι γλιτωσεις η οχι.
Άβαταρ μέλους
By NxOxT
#266264 δυστυχως ο αγωνας δεν εκλεισε καλα μιας και ειχαμε ατυχημα στα sidecars που στοιχισε την ζωη στον οδηγο και αυτο το γεγονος εφερε και την ακυρωση του γυρου του Higgins με το Subaru.

STATEMENT ISSUED ON BEHALF OF THE ACU
ACU Events Ltd regrets to announce that sidecar driver Ian Bell, 58, from Bedlington, Northumberland was killed following an accident at Ballaspur during today’s Sidecar Race 2 at the Isle of Man TT Races. Ian was competing with his son Carl who was reported to be uninjured.
Ian, a motorcycle dealer, was married to Trudi and had two children. He made his TT Races debut in 1995, winning the newcomers trophy, and achieved five podiums during his TT career including a race win in 2003.
ACU Events Ltd wishes to pass on their deepest sympathy to Ian’s family and friends.

Αυτη ηταν η τριτη απωλεια στον αγωνα φετος και η δευτερη στα sidecars.

Στον τελευταιο αγωνα του ΤΤ στοn επονομαζομενο senior ειχαμε Θριαμβευη τον Michael Dunlop με νεο απολυτο ρεκορ γυρου στα 133.964mph.
Άβαταρ μέλους
By NxOxT
#266357 απο τις χειροτερες χρονιες

STATEMENT ISSUED ON BEHALF OF THE ACU
ACU Events Ltd regrets to announce that Andrew Soar, 32, from Loughborough in Leicestershire was killed today following an accident at Keppel Gate during today’s Senior TT Race at the Isle of Man TT Races.
Andrew was an experienced competitor on the TT Mountain Course. He made his Mountain Course debut at the Manx Grand Prix in 2012 finishing runner up in both the Newcomers A race and Senior MGP in his first year. He won the Senior MGP in 2014 and made his first appearance at the TT in 2015.
ACU Events Ltd wishes to pass on their deepest sympathy to Andrew’s family and friends.
Everyone at Manx Radio and Vauxhall Radio TT also extend their heartfelt condolences at this saddest of times.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#266379 Αυτοί που μπαίνουν στα καλάθια τι αμαρτίες έχουν κάνει;
Άβαταρ μέλους
By NxOxT
#266383 Η σχεση μεταξυ συνεπιβατη-αναβατη ειναι δυνατοτερη απο αυτη οδηγου-συνοδηγου σε αγωνα ραλλυ. Γιαυτο και οι περισσοτεροι ειναι η αδελφικοι φιλοι η εχουν συγγενικη σχεση...

sto 0.23

https://www.youtube.com/watch?v=1YiD5flIPF8
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#266384 Ποιο 0'23;
Στο 0'30 ο άλλος έγινε φρέζα.

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#266447 Τέσσερις θάνατοι, είναι πάρα πολλοί πάντως, αν η αιματοχυσία συνεχισθεί, οι αγώνες κινδυνεύουν με απαγόρευση.
Θα φανώ ιεροσυλος, αλλά πέραν από τον απόλυτο τρόμο για τις εξωπραγματικές ταχύτητες σε δημόσιο δρόμο, υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Γιατί, ακομη και από τους κορυφαίους M. Dunlop και I. Hutchison, δεν είδα κάτι καλύτερο από αυτά που βλεπουμε στις πίστες στα υπόλοιπα πρωταθλήματα.
Θέλω να πω, διασκεδάζω πολύ περισσότερο βλέποντας MotoGP ή WSBK ή ακόμη και BSB, γιατί και μεγαλύτερες κλίσεις βλέπω, και μάχη σώμα με σώμα, και δεν φοβάμαι πως όλο και κάποιος θα πεθάνει στην διαδρομή.
Είμαι τόσο λάθος; :s_dunno
Δεν παρακολουθώ το road racing στενά, γι' αυτό ρωτώ. Το φετινό IOM TT ήταν το πρώτο που το παρακολούθησα με σχετική συνέπεια, στο παρελθόν μόνον κάποιους από τους αγώνες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#266458 Μα νομιζω αυτη ειναι ολη η μαγεια. Το περασμα filler απο τοιχους-κρασπεδα, η συνεχης μαχη με την προσφυση, να οδηγεις στα ορια του tank-slaping, και οτι το κανεις με μεση ταχυτητα 200χαω :lipsealed:

Εγω παντως και που τους βλεπω απο την ασφαλεια του καναπε μου, τρομαζω, τι τρομαζω το σκ@το στην καλτσα λεμε!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#266459 Ας μην είμεθα τόσο politically correct. Κανένας δεν τους αναγκάζει να τρέχουν εκεί. Το κανουν γιατί γουσταρουν.

< Note 2 >