Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By silvestro
#348545 Καλημέρα!
σας παρακολουθώ καιρό αλλά δεν έτυχε ποτέ να γράψω.
Ήρθε όμως ο καιρός να πάρω κάποιο νέο αυτοκίνητο οπότε σκέφτηκα να το συζητήσω.

Το budget είναι γύρω στα 23000 ευρώ και δε με ενδιαφέρει το αυτοκίνητο να είναι του κουτιού, ίσα ίσα ένα αυτοκίνητο 1-2 ετών που έχει φαει την πρώτη απαξίωση αλλά δεν έχει παλιώσει πολυ, φαντάζει η ιδανική επιλογή.

Μου αρέσουν και λόγω δουλειάς (όχι πολυ συχνά αλλά κίνηση και σε ήπιους χωματόδρομους) κοιτώ με συμπάθεια τα crossovers. Ειτε κάτι πολύ μικρό (γύρω στα 4,2) όπως το renegade η ίσως καλύτερα κάτι μεγαλύτερο όπως το νέο kuga (το οποίο όμως δεν υπάρχει σε μεταχειρισμενο)...

Παρόλα αυτά σκέφτομαι μήπως ένα όχημα crossover είναι υπερβολή και σαν κόστος χρήσης (αυξημένη κατανάλωση) αλλα και σαν κόστος απόκτησης αφού στα ίδια λεφτά μπορώ να βρω κάποιο α3 η σειρά 1 έτους κ ισως κ με εξοπλισμό.

Ο αντιλογος σε αυτό λέει οτι είμαι σχεδόν 30, προς το παρόν ελευθερος, αλλά δεδομένου ότι το αυτοκίνητο θα το κρατήσω για μια 5ετια τουλάχιστον σκέφτομαι ότι αυτό μπορεί να αλλάξει κ οι μεγαλύτεροι χώροι ενός crossover να είναι καλοδεχουμενοι.

Κυβικά μέχρι 1600, εκτός εάν είναι προ του 2012 οπότε βλέπω και διλιτρα.
Καύσιμο αποκλειστικά πετρέλαιο καθώς χλμ/ έτος 25000.

Η αγορά θα με βόλευε για κάποιους λόγους να γίνει μέχρι τον Μάιο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#348547 Όχι φιλαράκι, κράτα τα λεφτά σου. Οι καιροί είναι δύσκολοι κλπ κλπ κλπ.

Αυτό είναι το standard response εδώ μέσα. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#348572
REALZEUS έγραψε:Όχι φιλαράκι, κράτα τα λεφτά σου. Οι καιροί είναι δύσκολοι κλπ κλπ κλπ.

Αυτό είναι το standard response εδώ μέσα. :whistlink:

Νταξει τερματισαμε το υπερβολομετρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#348579 Αν δεν θέλεις 4κίνηση, κοίτα κάτι τέτοιο ή τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#348594
silvestro έγραψε:.......Ο αντιλογος σε αυτό λέει οτι είμαι σχεδόν 30, προς το παρόν ελευθερος, αλλά δεδομένου ότι το αυτοκίνητο θα το κρατήσω για μια 5ετια τουλάχιστον ..........


Δε θα σου προτεινω αυτοκίνητο, υπάρχουν πιο ειδικοί εδώ μέσα από μένα, το μόνο που θα σου πω είναι να ξαναδεις τη παράμετρο που αναφέρεις για 5ετία. Τα 5 χρόνια είναι λίγα πλέον, εκτός αν έχεις λεφτά (το λέω καλοπροαίρετα) οπότε δεν σε καίει και πολύ. Όπως και να'χει, καλή αγορά ό,τι κι αν πάρεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#348674 Καλώς ήρθες πρώτα απ' όλα!
Kατ' αρχάς αυτοκίνητα <2 ετών πλέον, είναι κατά 90% test drive. Δεν είναι κακό κατά τη γνώμη μου, απλά να το έχεις κατά νου.
Μετά γράφεις ότι κινείσαι περιστασιακά σε χωματόδρομους. Αν οι χωματόδρομοι είναι κατά βάση στεγνοί και όχι δύσβατοι, δεν σου χρειάζεται 4κίνηση. Εφ' όσον μιλάμε για χωματόδρομο και όχι νεροφαγώματα ή άγνωστη διαδρομή λογικά δε σου χρειάζεται η απόσταση απ' το έδαφος.
Απ' την άλλη, αν σου αρέσουν τα μικρά crossover στο μάτι, παίρνεις τέτοιο. Τόσο απλά. Το πιο σημαντικό είναι να σου αρέσει, πολύ δύσκολα να βρεις αυτοκίνητο πλέον που να είναι τελείως πατάτα. Εμένα πχ μ' αρέσει πολύ το renegade που έγραψες (ας κράξει ο pop, και ας γράψει και ο kostisk για το endo). H βασική διαφορά είναι ανάμεσα σε διαφορετικές κατηγορίες και όχι τόσο ανάμεσα στα οχήματα ίδιας κατηγορίας. Με λίγα λόγια νομίζω ότι πρώτα πρέπει να διαλέξεις κατηγορία (crossover vs μικρομεσαίο) και μετά διαλέγεις συγκεκριμένο αμάξι. Επειδή κάνεις αρκετά χιλιόμετρα και εκεί η κατανάλωση μετράει, ακόμα και 1.5l/100km κάτω να είναι ένα Α3 ΤDI σε σχέση με ένα Qashqai 1.5 dci (λόγω αεροδυναμικής και βάρους) κάνουν διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#348685 Κοιτα και το JUKE σε ντηζελ, με έχει βολέψει 5 χρόνια και ζημιά καμία. Ούτε μου έλειψε το 4Χ4.
Άβαταρ μέλους
By fot
#348765 Σκέψου σοβαρά και το Audi Q2. Θα σου κοστίσει γύρω στα 25-27, αλλά θα έχεις καινούργιο αυτοκίνητο, για τα επόμενα πολλά χρόνια.
Ταξιδεύει άνετα και ποιοτικά όπως και ένα hatchback. Κάνει για οικογενειακό, αν στο μέλλον το χρειαστείς, όμορφο είναι, ενδιαφέρον σχεδιαστικά, για εμένα είναι.
Why not? Και τα 3-4χιλ. που θα χρειαστεί να δώσεις επιπλέον, δεν είναι κάτι τρομερό.

Go for it από μένα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#348777 Τον Δεκέμβριο η FIAT Σφακιανάκης είχε 3-4 500Χ 1,6 diesel, καινούργια, με τον πιο πλούσιο εξοπλισμό σε τιμές 22-24κ Ευρώ (προ αλλαγής καθεστώτος φορολόγησης μου είπε ο πωλητής).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#348796
rocsta έγραψε:Εμένα πχ μ' αρέσει πολύ το renegade που έγραψες (ας κράξει ο pop, και ας γράψει και ο kostisk για το endo)


Μ' αρέσει πολύ γιατί είναι το πιο χωμάτινο μικρό SUV. Και άσε τον pop να κράζει... κατά βάθος θαυμάζει! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#348955
silvestro έγραψε:Μου αρέσουν και λόγω δουλειάς (όχι πολυ συχνά αλλά κίνηση και σε ήπιους χωματόδρομους) κοιτώ με συμπάθεια τα crossovers


Αφού διαθέτεις αυτό το ποσό μην πας σε μεταχειρισμένο. Η τουλάχιστον ψάξτο πολύ.
Για μένα είσαι εδώ: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8693671/ απλή έκδοση
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/9267734/ λίγο πιο φορτωμένο


Καινούριο, πατάει χώμα τόσο όσο χρειάζεσαι και χώρους έχει. (Είναι και όμορφο :thumbsup: )
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#348963 To renegade είναι μια χαρά επιλογή για ελεύθερο. Έτσι εκμεταλλεύεσαι το βασικό του πλεονέκτημα (και μοναδικό; :hmmm:) ότι αρέσει στις γκόμενες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#348965 Δεν ειναι το μοναδικο αλλα οκ. Κι εγω jeep ψηφιζω κι ας φωναζει ο ποπ

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#349043 3 Renegade 1.6jtdm 120hp στο πολυ κοντινο αλλα και ευρυτερο περιβαλλον εχουν 3 εξισου ευχαριστημενους κατοχους. Σε καμποσο χιονακι των ημερων παντως (Αρκαδια, Χαλκιδα και Αγ. Στεφανο) τα χρειαστηκαν απαντες. Φανταζομαι βεβαια λιγο πολυ το ιδιο θα συνεβαινε με οποιοδηποτε 2κινητο ανταγωνιστικο.

<+
Άβαταρ μέλους
By silvestro
#349069 καλησπέρα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

αρχικά ανέφερα τουλάχιστον 5ετια που μπορεί φυσικά να είναι κ παραπάνω για αυτό προσπαθώ να προλάβω ανάγκες.
από την άλλη μιλάμε για αυτοκίνητο που κάνει 25000 χλμ. δεκαετία δε θεωρω οτι βγάζει χωρίς να σκορπισει με τα χλμ που κάνω. αν έκανα 5000 φυσικά θα το κρατούσα 15 χρόνια, αλλά με τόσα το θεωρω δύσκολο.

είχα αυτοκίνητο με 180000 χλμ από πρώτο χερι 7ετιας που έβγαλε ηλεκτρολογικο πρόβλημα και πρόβλημα στο σασμαν, ευτυχώς σχεδόν ταυτόχρονα, συνολική ζημιά 4000+ ευρω. συν διαφορα αναλώσιμα που έπρεπε να αλλάξουν ήταν τελείως ασυμφορο. οπότε η θέληση μου είναι να το κρατήσω αλλά όχι να το ξαναπληρωσω.
επίσης είναι κ εργαλείο δουλειας, όσο το έχω σε συνεργείο αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα.

από εκεί κ πέρα για τις προτάσεις.
βλέπω αρκετοί προτείνετε το renegade που ούτε εγώ το είχα σε πολύ υψηλή εκτίμηση όμως θα το κοιτάξω. το qashqai δε μου αρέσει. δέχομαι ότι είναι αξιόλογο αμάξι αλλά θα ήθελα να το αποφύγω. 500Χ επίσης δε με ενθουσιάζει αλλά το θεωρώ καλό vfm στα 22-23 η πλούσια έκδοση αν είναι ακόμα διαθέσιμα.
25-27 παίζει το q2; νόμιζα κάπου εκεί ήταν 3008 και ateca άρα το q2 το υπολογιζα κανένα 30αρι που ξεφεύγει υπερβολικά.

τετρακίνηση μάλλον δεν χρειάζομαι. ίσως και το crossover να το θυσιασω αν ξεφεύγει οικονομικά κ λόγω κατανάλωσης.
θα κάνω μια έρευνα τι παίρνω ώστε να αποφασίσω αν μπορώ καταρχάς να πάρω crossover γιατί πέρα από το rebegade η το 2008 που μου φαίνεται αρκετά χαμηλό, άρα χωρίς νόημα σε σχέση με ένα α3 για παράδειγμα, δεν βλέπω κάτι άλλο να μπορώ να το φτάσω.