Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#345755
fot έγραψε:
popolaros έγραψε:
fot έγραψε:Για το Passat CC 1.8TSI τι γνώμη έχετε?



mercy

pop, με συγχωρείς που δεν ξανααπάντώ για την 325, αλλά λογικά θα έχω πρόβλημα και με το τεκμήριο σε εκείνα τα κυβικά.
Παραμένει εξαιρετική επιλογή χιλιομετροφάγου όμως



ποσο ειναι το τεκμηριο του;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#345763
fot έγραψε:Υπάρχουν και ορισμένα 2λιτρα TSI CC. Αξίζει να φορτωθώ τον 2λιτρο για το CC?

14.200 είναι το τεκμήριο για τον 2.5



μηπως -50%? λεω, μηπως;
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#345764 Εγώ θα έλεγα να μην φορτωθεις το 2λιτρο γιατί αν θελήσεις να το σπρωξεις μετα θα είναι πιο εύκολο με τον 1.8. Καθαρά δηλαδή για θέμα φορολογικό και μεταπώλησης. Στην τελική αν δεν σου φθάνει η δύναμη, έχουν βγει ένα σορό προγράμματα που το κάνουν να έχει παρόμοιες επιδόσεις με του 2λτ (αν και προσωπικά θα το αφηνα "μαμα").
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#345767 Ξάδελφος με passat 1,8 / 160 από τα πρώταε αυτόν τον κινητήρα, βρίζει την ώρα και την στιγμή που το αγόρασε. Πρόσφατα άλλαξε τσιμουχα στροφαλου, έχανε λάδια απο εκεί και μεταξύ άλλων, μπεκ,αντλία καυσίμου υψηλής, αντλία βενζίνης και άλλα που δεν θυμάμαι.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By elteo
#345787
Νίκος Παππάς έγραψε:Ξάδελφος με passat 1,8 / 160 από τα πρώταε αυτόν τον κινητήρα, βρίζει την ώρα και την στιγμή που το αγόρασε. Πρόσφατα άλλαξε τσιμουχα στροφαλου, έχανε λάδια απο εκεί και μεταξύ άλλων, μπεκ,αντλία καυσίμου υψηλής, αντλία βενζίνης και άλλα που δεν θυμάμαι.

Από το Moto G


Aυτοκίνητο αγοράζει, θα χαλάει όπως κάθε τι άλλο. Επειδή έχω τον ίδιο κινητήρα μόνο τσιμούχα στροφάλου άλλαξα. Και αυτό δεν το βγάζει σε όλους. Στον 1 στους 10. Είναι πολύ ροπάτο μοτέρ και ταξιδιάρικο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#345790 Το Passat CC 1.8 TSi 160ps, είχε περάσει από τα υποψήφια ένα φεγγάρι.
Στα +
-κινητήρας/απόδοση
-σχέδιο
-θέση οδήγησης
-2 κανονικές θέσεις πίσω και όχι 3 (αυτό για άλλους είναι μείον
-όχι πολυφορεμένο
-εντυπωσιακό να μην έχεις πλαίσιο στις πόρτες ενώ 4d αυτοκινήτου
-απείρως πιο εντυπωσιακό σε εμφάνιση έναντι μιας Ε90

Στα -
-το brand name που δεν είναι BMW (εμένα δεν με ενοχλεί μιας και αδιαφορώ για τις BMW)
-μεγάλο μήκος
-επειδή δεν ήταν τόσο εμπορικό, οι διαθέσιμες επιλογές σου σε μτχ θα είναι περιορισμένες


2λτ & 1.8λτ είναι παρόμοιοι κινητήρες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#345800
elteo έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ξάδελφος με passat 1,8 / 160 από τα πρώταε αυτόν τον κινητήρα, βρίζει την ώρα και την στιγμή που το αγόρασε. Πρόσφατα άλλαξε τσιμουχα στροφαλου, έχανε λάδια απο εκεί και μεταξύ άλλων, μπεκ,αντλία καυσίμου υψηλής, αντλία βενζίνης και άλλα που δεν θυμάμαι.

Από το Moto G


Aυτοκίνητο αγοράζει, θα χαλάει όπως κάθε τι άλλο. Επειδή έχω τον ίδιο κινητήρα μόνο τσιμούχα στροφάλου άλλαξα. Και αυτό δεν το βγάζει σε όλους. Στον 1 στους 10. Είναι πολύ ροπάτο μοτέρ και ταξιδιάρικο.

Βασικά ένας εσύ και ένας ο ξάδερφος 2 στους 2 που ξέρω
Το αμάξι έχει φορτωθεί σε οδική 5 φορές μέχρι τα 100Κ χλμ, ενώ το προηγούμενο που είχε στα 220Κ ποτέ.


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By elteo
#345801
Νίκος Παππάς έγραψε:
elteo έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ξάδελφος με passat 1,8 / 160 από τα πρώταε αυτόν τον κινητήρα, βρίζει την ώρα και την στιγμή που το αγόρασε. Πρόσφατα άλλαξε τσιμουχα στροφαλου, έχανε λάδια απο εκεί και μεταξύ άλλων, μπεκ,αντλία καυσίμου υψηλής, αντλία βενζίνης και άλλα που δεν θυμάμαι.

Από το Moto G


Aυτοκίνητο αγοράζει, θα χαλάει όπως κάθε τι άλλο. Επειδή έχω τον ίδιο κινητήρα μόνο τσιμούχα στροφάλου άλλαξα. Και αυτό δεν το βγάζει σε όλους. Στον 1 στους 10. Είναι πολύ ροπάτο μοτέρ και ταξιδιάρικο.

Βασικά ένας εσύ και ένας ο ξάδερφος 2 στους 2 που ξέρω
Το αμάξι έχει φορτωθεί σε οδική 5 φορές μέχρι τα 100Κ χλμ, ενώ το προηγούμενο που είχε στα 220Κ ποτέ.


Από το Moto G


:lol: κατάλαβα....

εγώ έχω 90k σε 7 χρόνια.

μόνη παραφωνία η τσιμούχα που είπα και αυτή την είδαν κατά την διάρκεια σέρβις.

δεν με έχει αφήσει ποτέ. πτου πτου.

είναι ένα πολύ ταξιδιάρικο, ροπάτο και ήσυχο μοτέρ.

το έχω καταευχαριστηθεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#345924 Να προτείνω και μία τελείως left field επιλογή;;;

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/5942209/

Εικόνα

Δεν έχει τίποτα τρελές επιδόσεις, δεν έχει 6η ταχύτητα για ταξίδι, λογικά το παντρεύεσαι, αλλά δεν σπάει, δεν χαλάει (αν σου κάτσει βέβαια το 1 στο εκατομμύριο το πετάς, δεν τα λένε Screwed Up Beyond All Repair Usually για το τίποτα... :lol: ), είναι τελείως left field (αυτό για εμένα είναι στα θετικά) και έχει πολύ ωραίο κράτημα / οδική συμπεριφορά.

Είχα κοιτάξει ένα όταν έψαχνα, δεν θυμάμαι που χάλασε η φάση... :hmmm: νομίζω στο ότι μου είχε φανεί λίγο ύποπτη η αγγελία :hmmm: + το ότι δεν ξέρω τι θα παίζει με ανταλλακτικά σε λίγα χρόνια... :hmmm:


Το συγκεκριμένο αν όντως έχει 60Κ χλμ, λογικά σου βγάζει άνετα άλλα 300Κ χωρίς θέματα...