Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#344690
markvag έγραψε:Να προσθέσω και έναν προβληματισμό στη μορφή του Mazda MX-3;;;

Έχω οδηγήσει αρκετά ένα 1,6 με 90 ατίθασα άτια και ήταν εξαιρετικότατο. Αρκετά σβέλτο (δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά ζυγίζει κάπου στον τόνο και πάει αξιοπρεπώς), καταπληκτικό τιμονάκι, υπέροχη ανάρτηση και οδηγική συμπεριφορά, εξαιρετική απόκριση στο γκάζι και αρκετούς χώρους για 4 ενήλικες + μπαγκάζια (λίγο πιο ευρύχωρο από το 206 μου).

Εάν μπορέσεις να το βρεις με τον 1,8 V6 140 ίππων, τότε μιλάμε για διαμάντι. :iconcool:

Δεν σπάει, δεν χαλάει και προσφέρει μεγάλες δόσεις ευχαρίστησης. :twisted:


Πολύ ωραίο, ειδικά το 1800! Το είχε φίλος (το 1600) και όντως είναι παιχνίδι! Παραμένει η επιφύλαξη για την παθητική ασφάλεια, αλλά σε σχέση με το 106 είναι σαφώς ανώτερο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344693
NickTG έγραψε:Σε λίγο πάντως θα ρίξω ένα τηλέφωνο για αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/8082611/


Φαίνεται πολύ περιποιημένο μέσα και έξω, περισσεύουν και 500€ για μαζέμματα... :metalo: (λες να κόψει και τίποτα περισσότερο;)
Ο κινητήρας είναι πολύ γνωστός σε όλους, ανταλλακτικά βρίσκεις παντού και η παθητική ασφάλεια χρειάζεται μόνο αφού τρακάρεις... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#344694
NickTG έγραψε:Η αλήθεια είναι πως η δεύτερη γενιά ΜΧ5 έχει σαφώς ανώτερη παθητική ασφάλεια. Βάζεις βέβαια και ένα roll bar αν δεν έχει ήδη.

REALZEUS έγραψε:Καλό χρυσό και άγιο το 106, αλλά εν έτει 2017 θα ήθελα κάτι ασφαλέστερο σε σχέση με το κονσερβοκούτι.



Ένας από τους λόγους που κοιτάω και κάποια πιο καινούρια σε διλιτρα παρά τα τέλη.

Ενας ξαδελφος πουλησε το RX8 και πηρε ΜΧ5 nb 1600 απολυτως "μαμα" και λεει οτι το φχαριστιεται περισσοτερο.

Τα δυο Focus ST παντως μοιαζουν ενδιαφεροντα!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#344706 Αν σκεφτοταν τις βενζινες λογικο. Αλλα το RX8 ειναι κλασεις ανωτερο παιχνιδι απο τα MX5

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#344714 Αυτο που μου ελεγε ηταν οτι το RX8 ηταν πιο δυσκολο να το διπλωσεις και να παιξεις, ενω το ΜΧ ειναι παιχνιδι.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#344719
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτο που μου ελεγε ηταν οτι το RX8 ηταν πιο δυσκολο να το διπλωσεις και να παιξεις, ενω το ΜΧ ειναι παιχνιδι.


Λογικό. Το ΜΧ5 έχει χαμηλότερο όριο και είναι πιο εύκολο γενικά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#344838 Πόσο θα καίει για να πάω στη δουλειά? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#344851
REALZEUS έγραψε:
NickTG έγραψε:Η αλήθεια είναι πως η δεύτερη γενιά ΜΧ5 έχει σαφώς ανώτερη παθητική ασφάλεια. Βάζεις βέβαια και ένα roll bar αν δεν έχει ήδη.


Αυτό ακριβώς! :iconcool:


και γιατι να μη βαλει ενα rolbar στο 106 :s_howdy

κατι τετοια κονσερβοκουτια σας ραβανε σμοκιν καθε Πεμπτη γατακια :s_devil
Άβαταρ μέλους
By markvag
#344894
NickTG έγραψε:Πόσο θα καίει για να πάω στη δουλειά? :s_tongue


Όχι πολύ...

Εικόνα

:innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#344895 Είχα 106 rallye 1600 8v καινούργιο, 106 rallye 16V εκεντροφοράτο, κοντό κ.τλ.καινούργιο, RX8 192ps καινούργιο, mx5 sporty NBFL 1.8 147ps μεταχειρισμένο,τα mazda ήταν πιό αργά από το 16v rallye απλά το rx8 ήταν αλλού σε όλα, ακόμη και σήμερα κοιτάω στο car με νοσταλγία τις αγγελίες και αν δεν έγραφα 16-18000 ΚΜ σίγουρα θα έπαιρνα πάλι, από άποψη οικονομίας σε ταξίδι 110-130 KM/H τα 106 ήταν στα 7 lit/100km (το 16V παρά το κοντό και τους εκεντροφόρους), το mx5 στα 7,5 lit/100km και το rx8 στα 10 lit/100km (μην ακούτε παραμύθια τόσο καίει αν πας με αυγό στο γκάζι και ρολλαριστός σε ανοικτό δρόμο, μέσα στην Θεσσαλονίκη είχε 15,5-16,5 lit/100km) συγκριτικά τώρα έχω μια mercedes sport coupe 230K 192ps 2003mod, στις ίδιες συνθήκες είναι στα 7,5 lit/100km (17άρες) και με μεγάλη προσπάθεια πέφτει στα 7 lit/100km (οι καταναλώσεις είναι οι πραγματικές και επαναλαμβανόμενες μέσω αντλίας)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#344906
markvag έγραψε:
NickTG έγραψε:Πόσο θα καίει για να πάω στη δουλειά? :s_tongue


Όχι πολύ...

Εικόνα

:innocent:

Αν δεν το παταει δεν θα καίει...:p

< edge >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#344914 Μεταξύ του πιο πάνω 106 GTi και ενός ΜΧ5 εγώ ως πρώην κάτοχος Saxo VTS 1.6 θα σου πρότεινα το 106.

Αξιόπιστα όσο δεν πάει
Πολύ πιο γρήγορα και σπορτίφ
Φτηνά ανταλλακτικά που βρωμάει ο τόπος από αυτά

Το MX5 μόνο και μόνο που έχει κουκούλα (βαβούρα στο ταξίδι :vava: ) μου φτάνει. Βάλε και τα ζώα μου αργά τα 1600αρια βράσε ρύζι. Βάλε ότι είναι 2θεσιο και αν θες να πάρεις κάποιον μία στο τόσο δεν μπορείς. Γενικά πολύ ειδικό αμάξι για μένα που θέλει να το ανεκτείς για να σε αποζημιώσει... αν είσαι βέβαια φαν της πισωκούνας που και εκεί θες 1800 (=320€ τέλη)

Χτύπα το 106. :metalo: Θα το ευχαριστηθείς όπως εγώ το VTS 6 χρόνια. Η καλύτερη αγορά μου. Ακόμα το νοσταλγώ. :inlove: :sorry: