Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#344296 Ξεφεύγουμε λίγο από το αρχικό concept αλλά για το συγκεκριμένο ξέρουμε τίποτα?

https://www.car.gr/8805523-toyota-celica-at200
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#344317 Ουσιαστική απάντηση! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344324 Μεταξύ των δύο τελευταίων, και εγώ κλιο. Βγάζεις το αυτοκόλλητο (?) βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#344326 Ναι αλλά η Celica είναι 1800. :s_tongue
Μπήκε σφήνα γιατί φαίνεται σε καλή κατάσταση η συγκεκριμένη αλλά και για συναισθηματικους λόγους μιας και μου αρέσει από παιδί.
Στην ουσία αν επιλέξω κάτι τέτοιο θα γίνει γνωρίζοντας και παραβλεποντας πως είναι χειρότερη σε κάποια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344361 Μεταξύ τους δεν υπάρχει σύγκριση, ανήκουν άλλωστε σε διαφορετική κατηγορία. Και εμένα μου αρέσει η celica αλλά δεν έχει τις επιδόσεις για τις όποιες σε προδιαθέτει η εμφάνιση, ενώ έχει και περισσότερα χλμ (αν υποθέσουμε ότι και στα δύο αναφέρονται τα πραγματικά). Βέβαια θεωρείται αξιόπιστο αυτοκίνητο. Το clio, παρόλο το μικρότερο του μέγεθος, χωράει και 4 άτομα και μπορείς να το κυκλοφορήσεις και στην πόλη πιο εύκολα. Από αξιοπιστία δεν έχω άποψη άλλα ο κινητήρας είναι διαμάντι, ενώ είναι και πιο fun to drive.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#344382 Να προσθέσω και έναν προβληματισμό στη μορφή του Mazda MX-3;;;

Έχω οδηγήσει αρκετά ένα 1,6 με 90 ατίθασα άτια και ήταν εξαιρετικότατο. Αρκετά σβέλτο (δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά ζυγίζει κάπου στον τόνο και πάει αξιοπρεπώς), καταπληκτικό τιμονάκι, υπέροχη ανάρτηση και οδηγική συμπεριφορά, εξαιρετική απόκριση στο γκάζι και αρκετούς χώρους για 4 ενήλικες + μπαγκάζια (λίγο πιο ευρύχωρο από το 206 μου).

Εάν μπορέσεις να το βρεις με τον 1,8 V6 140 ίππων, τότε μιλάμε για διαμάντι. :iconcool:

Δεν σπάει, δεν χαλάει και προσφέρει μεγάλες δόσεις ευχαρίστησης. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#344455
NickTG έγραψε:Ξεφεύγουμε λίγο από το αρχικό concept αλλά για το συγκεκριμένο ξέρουμε τίποτα?

https://www.car.gr/8805523-toyota-celica-at200


Ξέρουμε οτι το έχει χαμηλώσει υπερβολικά και οτι οι ζάντες δεν είναι μαμά :lol:

Κοινώς, ένα καλό αυτοκίνητο προ 20ετίας , το έχει μαγαρίσει τουτοιοτρόπως.

Σαν αυτοκίνητο γενικά, ήταν περισσότερο GT παρά σπορ , χωρίς παραφωνίες και πολύ καλύτερο στο δρόνο
απο τα ξερά νούμερα (1.8 115 ίπποι).

Για καλό Celica (ας πούμε μεταγενέστερο 1.8 VVTL-i) , θέλεις κι άλλα, οπότε άστο.

Για MX-5 καλύτερα ή στο τσακίρ κέφι, χτυπάς 2λιτρο Fiesta ST.

Αν τυχόν θες να βγείς φθηνά, πρακτικά αλλά να γουστάρεις οδήγηση , τσίμπα ένα Focus mk1 1.6.
Ok , δεν έχει γκάζι αλλά σαν συμπεριφορά στο δρόμο είναι πολύ ενδιαφέρον, σχολείο σκέτο.

ΥΓ υπάρχουν κι άλλες προτάσεις σπορ απο Ιαπωνία μεριά, αλλά είναι τόσο βιασμένες που πρέπει να ψάχνεις
για μέρες το λιγότερο βιασθέν....
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#344457
georgetz έγραψε:ΥΓ υπάρχουν κι άλλες προτάσεις σπορ απο Ιαπωνία μεριά, αλλά είναι τόσο βιασμένες που πρέπει να ψάχνεις
για μέρες το λιγότερο βιασθέν....



Αυτό είναι ένα θέμα δυστυχώς.
Εχω βρει μερικά που θα με ενδιέφεραν αλλά τους έχουν αλλάξει τα φώτα!
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#344465 https://www.car.gr/9190085-ford-fiesta-st-150-ps

9ετιας στα λεφτά που θες τη άλλο να πουμε