Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299188
drdino έγραψε:...Από κει και πέρα, το 3008, πέρα από την πίσω ανάρτηση δεν είχε κάτι μοναδικό σε σχέση με την υπόλοιπη γκάμα.


g8777 έγραψε:Drdino το αναγνωριζω αυτο που λες (τα τοπικα ανακινουνται συνηθως απο δυσαρεστημενους χρηστες) αλλα στο συγκεκριμενο μοντελο παραεγινε το κακο. Πχ η πισω αναρτηση που δακρυζε οπως σωστα ανεφερες αναφερθηκε πολλες φορες...


Όταν κάποιος δεν παρακολουθεί το τοπικό αλλά διαβάζει κάτι σποραδικά αυτά παθαίνει... :iconcool:

Ο drdino είπε ότι το 3008 σε σχέση με τα υπόλοιπα της γκάμας (πχ 308) διαφοροποιείται στο σύστημα της πίσω ανάρτησης που αντί για απλά αυτόνομα αμορτισέρ έχει DRC (Dynamic Rolling Control) και τα υγρά των αμορτισέρ συνδέονται με σωληνώσεις με ειδικό κατανεμητή πίεσης.

Εικόνα

Εσύ φυσικά γενικεύεις λέγοντας ότι δακρύζουν "όπως αναφέρθηκε πολλές φορές" και ας έχει γράψει μόνο ο mosaic για ένα δάκρυσμα που παρατήρησε πέρσι ή πρόπερσι. Εξ΄όσων γνωρίζω κανένας μέχρι σήμερα δεν χρειάστηκε να αλλάξει αμορτισέρ. Όσον αφορά τα δικά μου, όποιος θέλει μπορεί να δεί αν δακρύζουν ή αν κλαίνε...

Εν πάση περιπτώσει, δικαίωμα του καθενός είναι να έχει ότι γνώμη θέλει για το αυτοκίνητο. Δεν ενοχλήθηκα επειδή "κακολογήθηκε το αγαπημένο μου αυτοκινητάκι" (όσο κι αν σκοπίμως προσπάθησες να παρασύρεις προς τα εκεί την κουβέντα) αλλά επειδή δόθηκαν απαντήσεις σε ένα νέο μέλος οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#299202 Εγώ αγαπητέ δεν προσπάθησα να κάνω σκοπιμως τίποτα, απλά ανέφερα την εικόνα (που απ ότι φαίνεται δεν είναι μόνο δική μου) που αποκομισα από τη σποραδικη έστω ανάγνωση του νήματος των κατόχων. Των κατόχων ξαναλέω. Προφανώς έπεσε ζόρι με τα ποστ μου και ακολούθησαν ποστακια με υπονοούμενα φθηνης ειρωνιας. Τεσπα, προφανώς έκανα λάθος για το 3008, πιθανότατα πρόκειται για ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο όπως πολύ σωστά απέδειξε ο Pitt. Να ζητήσω συγγνώμη λοιπόν. ΣΥΓΓΝΏΜΗ. ΈΚΑΝΑ ΛΆΘΟΣ. Ο ΠΙΤΤ ΝΊΚΗΣΕ.

Pitt τώρα ελπίζω να απέδωσα την πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299206 Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, ούτε τι εννοείς με το "ζόρι από τα ποστ σου". Στην πρώτη μου απάντηση σου έγραψα με απόλυτα φιλικό ύφος: "Ναι βρε συ, προσπαθήσαμε να το κρατήσουμε καθαρό και δεν μιλούσαμε για φαγητά και ποδόσφαιρο."

Μου απάντησες με είρωνες. "Τοσο κακο ειναι να απαλλαγουμε καποτε απο τη νοοτροπια "Το αυτοκινητο που αγορασα ειναι γαματο;" Τοσο;;" και άλλα περί συσκευών.

Τα "ποστακια με υπονοούμενα φθηνης είρωνας" δεν ξέφυγαν από εμένα όπως βλέπεις.

Δεν προτίθεμαι να συνεχίσω επ’ αυτού. Μπορείς να απαντήσεις και να έχεις τον τελευταίο λόγο. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By JBT
#299223 Σαν κότες κάνετε, έλεος :dizzy:

Ας ξεκινήσουμε με το κυριότερο: ο φίλος χρειάζεται MPV μόνο και τίποτε άλλο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By cvk
#299338 Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροροφορίες.Προσπαθώ να βρώ ένα αυτοκίνητο ελαφρώς μεταχειρισμένο, diesel, αξιόπιστο, από ΙΔΙΩΤΗ με μεγάλο χώρο αποσκευών. Μπορεί να γελάσετε με αυτό που θα γράψω αλλά μέχρι τώρα είχα ενα Megane cc 1.6 βενζίνη το οποίο πούλησα με 240.000 km. O λόγος που το πούλησα είναι ότι σε λίγο θα αποκτήσω και δευτερο παιδάκι οπότε δεν θα με καλύπτει ένα αυτοκίνητο σαν το συγκεκριμενο megane TO ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΚΟΥΠΕ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ Η ΟΧΙ κατι που για μένα ειναι ένα απο τα βασικά που κοιτάω. Στην προσπαθεια μου αυτή λοιπον το πιο καλοδιατηρημενο αυτοκινητο που βρηκα ειναι ενα peugeot 3008 ( το οποίο για να έιμναι ειλικρινής αισθητικά εξωτερικά αλλά κυρίως εσωτερικά ειναι μια χαρά ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ). Γενικά δυσκολα βρισκεις στην ελλάδα πετρελαιοκίνητο μεταχειρισμενο που να μην είναι εισαγωγής. Συζητούσα και ενα octavia το οποίο συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ειχε προς πωληση το οποιο φαινοταν πολυ εντάξει αλλά όταν τους ζήτησα να τσεκάρω το αυτοκίνητο σε συνεργείο της αρεσκείας μου δεν δέχθηκαν.....(ευτυχώς γιατι ήμουν ετοιμος να δωσω τα χρήματα). Πανω κατω έτσι εχει κατάσταση. Μπορεί να με κατηγορήσετε λοιπόν ότι δεν ξέρω τι θέλω.... (μάρκα , μοντέλο) :sorry: .....αλλά ξέρω τι ζητάω :dizzy: . Πάντως οι απαντήσεις για το 3008 μάλλον αποτρεπτικές ήταν!!! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#299344 Θα παίξεις σε picasso και scenic.

είναι τα καλύτερα, τέλος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#299438 Και φυσικά έλεγχο σε αντιπροσωπεία ή συνεργείο που το εμπιστεύεσαι καλύτερα από τον εαυτό σου. :rtfm:

Συμφωνώ απολύτως με τον από πάνω.