Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#290437 Το ανανεωμενο Α3 που λογικα θα ερθει μεχρι τελη Σεπτεμβριου στην χωρα, θα βγαινει και με τον νεο 3κυλινδρο 1,000αρη στα 115ps ως entry level για βενζινη...Ηδη εχουν γραφτει αρκετα καλες πρωτες εντυπωσεις ως προς τις δυνατοτητες του συγκεκριμενου κινητηρα, χαρις και το μειωμενο βαρος -συγκριτικα- της MQB πλατφορμας σε σχεση με τον ανταγωνισμο...Θα το ειχα σιγουρα στα υποψιν...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#290489 Στη σύνταξη κάνεις και κάποιες παραχωρήσεις (από V10 σε 3cyl.). :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By doule
#294366 Δεν ανοίγω νέο θέμα, καθώς η περίπτωση είναι ακριβώς η ίδια…
Συνταξιούχος ήδη, εδώ και 21 χρόνια έχει ένα Audi A4 1.6 (B5). Το βαρέθηκε και θέλει αλλαγή.

Απαιτήσεις:
- Λίγα χιλιόμετρα τον χρόνο, <10Κ
- Μεταχειρισμένο, μέχρι 7-8Κ ευρώ.
- Όχι σεντάν. Σίγουρα 5πορτο και με ικανοποιητικό χώρο αποσκευών, καθώς λόγω εντατικής ενασχόλησης με το κτήμα και καλλιέργεια οπωροκηπευτικών χρειάζεται η ευκολία της 5ης πόρτας.
- Βενζίνη και μέχρι 1400 cc, λόγω λίγων χιλιομέτρων και φορολογίας.
- Αυτόματο ή χειροκίνητο δεν παίζει ρολό.
Η πρώτη μου σκέψη αφορά λύσεις όπως Fiesta, Swift, Corsa, κλπ. Του έδειξα όμως και του άρεσε πολύ το Skoda Roomster :hmmm: . Καμία ιδέα για παρόμοιες με το Skoda λύσεις που να μην είναι όμως van με καθίσματα (πχ Fiat Doblo)? Ή για κάποιο μικρό πολυμορφικό.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#294376 Skoda roomster, άμα το πάρει θα το ερωτευτεί.

Άνετο, ευρύχωρο, ευάερο, ευήλιο, με άφθονο χώρο για κηπευτικά, χώματα, εργαλεία και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, σε πάει στο καφενείο του χωριού και σε φέρνει σπίτι.

Αντίστοιχο είναι το Citroen C3 picasso και κανένα Yaris Verso (αν βρεις κανένα). Κάποτε κυκλοφορούσαν και κάτι Cordoba/Polo SW, δεν ξέρω τι παίζει με αυτά...

Αλλιώς παίζει και κάτι τέτοιο:

Εικόνα

:rtfm: :rtfm: Είναι και γιαπωνέζικο, έχει και διπλά ψαλίδια γύρω γύρω για να γράφει χρόνο στη διαδρομή χωράφι - καφενείο! :superman: :lol: :lol:

Το συγκεκριμένο που έβαλα είναι αυτό και το δίνει 5200...


Πάντως και περιπτώσεις van with windows, μην τις υποτιμάς καθόλου. Για ανθρωπο-πραγματο μεταφορείς είναι εξαιρετικά! :s_yes Εγώ ερωτεύτικα ένα Partner όταν είχα μπει στην αντιπροσωπεία... Είχα τότε ένα C4 picasso και το Partner έκανε το Picasso (που χωράει το μισό σου σπίτι άνετα) να φαίνεται κλειστοφοβικό και χωρίς χώρους... :iconcool: :lol: Πιστεύω πως άνθρωπος αυτής της ηλικίας θα ξετρελλαθεί. :)
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#294382 Αν και μικρό το jazz Honda μπορεί με την πολυμορφικότητά να βολέψει
Και το παλαιό αυτόματα δεν λες και κακό....

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#294385 Εγώ θα συμφωνήσω με τον μαρκVW.

Έτσι και πάρει για μερικές μέρες ένα βανάκι τύπου ντομπλό ή παρτνερ κλπ, δεν θα έχει επιστροφή. Εάν φυσικά κουβαλάει πράγματα και πηγαίνει σε χωράφια κλπ.

Αυτό το πράγμα "πετάω τα πάντα χωρίς κόπο" στο φορτμπαγάζ και φεύγω είναι ανεκτίμητο.
Άβαταρ μέλους
By doule
#294401 Το Jazz το εχω δει κι εγω, απλά ξεφεύγουν λίγο στην τιμή... Τα τύπου Partner, Doblo είναι μεν πρακτικά αλλά σε μενα (προσωπικά) δεν μου αρέσει η διφυλλη πισω πόρτα.. Θα του τα δείξω ομως και αυτά.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#294402 Υπάρχει και μια με μονόφυλλη, αλλά είναι έξτρα.

Κι εννοείται ότι αγαπάμε δίφυλλη :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#294498
rx8_drifter έγραψε:To oποίο το κάνει και στο Jazz και πουλάει και νεανικό προφίλ.
:adminpower:


To Jazz χωράει ολόκληρο σ' ένα doblo και μαζί το μισό civic που έβαλα... :rtfm: :lol: :lol:


doule έγραψε:Το Jazz το εχω δει κι εγω, απλά ξεφεύγουν λίγο στην τιμή... Τα τύπου Partner, Doblo είναι μεν πρακτικά αλλά σε μενα (προσωπικά) δεν μου αρέσει η διφυλλη πισω πόρτα.. Θα του τα δείξω ομως και αυτά.


Ξαναλέω, άμα μπει σε κάποιο τέτοιο, θα το ερωτευτεί! :iconcool: