Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#257104 Αγαπητοί συμφορουμίτες,θέλω τις προτάσεις σας για αγορά ψυγει... ε αυτοκινήτου για οικογενειακή φίλη.Αποκλειστικά αυτόματο,καινούριο, κατηγορίας σούπερ μίνι.Χρήση αστική και περιαστική(μέχρι το χωριό), βασικά κριτήρια αγοράς είναι η τιμή-κατανάλωση και η αξιοπιστία.Σημασία έχουν οι χώροι ,καθοτι τρίτεκνη, και η ευκολία χρήσης.Budget μέχρι 16-17 χιλιάρικα.Χιλιόμέτρα δεν κάνει πολλά(το τωρινό Γιαρις δεύτερης γενιάς έχει 30.000 σε 5-6 χρόνια),υπάρχει Prius για τα ταξίδια.Μέχρι στιγμής έχει ρωτήσει για Γιαρις και Μίκρα CVT.Τους είπα ότι δεν έχουν καμία σχέση τα 2 αυτοκίνητα αλλά τους αρέσουν και τα 3500 χαμηλότερης τιμής στο Μίκρα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#257126 Αλλάζει για λόγους υγείας.Από ότι μου είπαν ρώτησαν για το 1.33 με αυτόματο,με τις τιμές που βλέπω στο σάιτ μάλλον αξίζει να πάνε στο hybrid ,αλλά επειδή θα το πάρουν ως τριτεκνοι δεν θυμάμαι αν το υβριδικό έχει τέλη ταξινόμησης οπότε ανοίγει η διαφορά

.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#257129 δεν βαριεται ο κοσμος να πεταει τα χρηματα του;

κανενας δεν σεβεται τον κοπο του; ολοι ετοιμα τα ειχανε απο αλλους;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#257131 Υπ' οψιν οτι το αυτοματο του yaris ειναι ΜΜΤ, ενω στο υβριδικο ειναι το ωραιο eCVT.
Jazz δεν φτανουν ε; Εκπληκτικο αυτοματο (και με paddles).

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By g8777
#257168 Εννοουσα αν δεν εχει βαρεθει την τογιοτα. Και εγω στο υβριδικο Yaris θα πηγαινα.
Το Jazz υπερβαινει κατα πολυ το budget rocsta.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#257173
rocsta έγραψε:Υπ' οψιν οτι το αυτοματο του yaris ειναι ΜΜΤ, ενω στο υβριδικο ειναι το ωραιο eCVT.
Jazz δεν φτανουν ε; Εκπληκτικο αυτοματο (και με paddles).

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους

Όπως είπε και ο g877 είναι εντελώς εκτός budget.Η φίλη αναγκάζεται να αλλάξει αυτοκίνητο και προφανώς αυτό που σκέφτονται είναι να εκμεταλλευτούν την απαλλαγή των τριτεκνων και να πάρουν αμάξι για πολλά χρόνια.Στο σάιτ της Τογιοτα λέει ότι το 1.33 multidrive είναι cvt
https://www.toyota.gr/new-cars/yaris/in ... ol-in-page
.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#257197
popolaros έγραψε:δεν βαριεται ο κοσμος να πεταει τα χρηματα του;

κανενας δεν σεβεται τον κοπο του; ολοι ετοιμα τα ειχανε απο αλλους;


Βασικά +1
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#257199 Αν δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα, ας κοιτάξει και το Swift. Αυτόματο με μετατροπέα ροπής, αργό αλλά δεν παθαίνει τίποτε και τιμή, κάνα 5χίλιαρο φθηνότερο από το Yaris Hybrid.
Αν φτάνουν τα λεφτά, Yaris Hybrid εννοείται.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#257203 Τώρα θα γίνω ποπολάρος αλλά αν κατάλαβα σωστά έχει Yaris 5 ετίας με 30.000 χλμ και θέλει να το δώσει για να πάρει καινούριο με κριτήριο την κατανάλωση;

Θα ζημιωθεί ένα κάρο λεφτά (πουλώντας ένα καινούριο πρακτικά αμάξι) για να έχει χαμηλότερη κατανάλωση;

Αν money is not an issue τότε γιατί δεν κοιτάει κάτι πιο ποιοτικό/μεγάλο (αφού τη νοιάζουν οι χώροι) από Yaris;
Γιατί αν θέλει να εξοικονομήσει λεφτά έχει καταλάβει λάθος...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#257208 Ε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#257215
EDDIE_147 έγραψε:Ε; :hmmm:

O mirage το έπιασε ,δυστυχως αλλάζει για λόγους υγείας.Απλά επειδή είναι τρίτεκνοι θέλουν να εκμεταλλευτούν και την ατέλεια.Ξέρει κανείς αν έχει έκπτωση το Yaris Hybrid?Το Swift το σκέφτηκα και εγώ, ενώ είδα ότι υπάρχει και το νέο Baleno με CVT και σε συμπαθητική τιμή (από 14.000 περίπου).Επίσης αντί για μίκρα μήπως είναι καλύτερη επιλογή το Mitsubishi Space Star 1.2 cvt?
http://www.suzuki.gr/baleno/#home
http://www.gocar.gr/test-drives/test/15 ... 2_CVT.html