Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By fot
#243656 Γεια σας!
Ψάχνω για αντικαταστάτη ενός Terios 1ης γενιάς. Σκέφτομαι κάτι καινούργιο, όχι απαραίτητα τετρακίνητο, οικονομικό και αξιόπιστο.
Η χρήση του θα είναι λίγο χώμα, στις περισσότερες περιπτώσεις θα πηγαίνει και κάποιο Supermini, πόλη και λίγα ταξίδια.
Καλοβλέπω το Panda 1.3mtj με τα 95 άλογα στην δικίνητη έκδοσή του. Το Budget ορίζεται, εκεί που κοστίζει το Panda, δηλαδή 13-14χιλ..

Tι θα επιλέγατε εσείς?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#243678 Πόσα χλμ τον χρόνο κάνεις ?

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#243741 Clio ίσως;;; :hmmm: Για ποιο λόγο το πάντα;;;; :hmmm: Και αν δεν κάνεις χλμ σε βενζίνη...
Άβαταρ μέλους
By fot
#243768 Γιατί θέλω ύψος σε κάποιες περιπτώσεις και το Clio εκεί σίγουρα θα έβρισκε.
Το αυτοκίνητο θα κάνει περίπου 15.000 και ίσως και παραπάνω χλμ κάθε χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#244035 Τότε γιατί δεν κοιτάς κάτι σε ελαφρώς μεταχειρισμένο suvλακοειδές (captur, 2008, κτλ...);;;

Ή κάτι τέτοιο;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#244251 Το τέριος που δεν σε καλύπτει;
Άβαταρ μέλους
By fot
#244257 Το Terios είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και πλέον έχει αρχίσει και ζητάει (αναρτήσεις, λάστιχα κ.α.). Το καλό βέβαια είναι πως παραμένει σχετικά οικονομικό παρά τα 13 χρόνια και αρκετά χλμ του.
Το Panda ήταν η πρώτη σκέψη μου (σε Diesel) εδώ και καιρό σαν αντικαταστάτης του Terios. Επιπλέον, θα μπορούσε να κινηθεί σε αυτοκινητόδρομο σαφώς καλύτερα από το Terios.

Η σκέψη για κάτι σαν το Juke είναι πολύ σωστή. Αλλά από την άλλη, το αυτοκίνητο το θέλω για καθημερινό χαμάλη, που θα κάνει τα πάντα. Για αυτο το λόγο θέλω να κρατήσω το κόστος αγοράς όσο πιο χαμηλά γίνεται.
Η λύση για ένα μτχ πάντα πως σας φαίνεται?
Επίσης κοιτάω μόνο diesel. Θεωρείτε πως ειναι λάθος σε αυτή την εποχή που όλα θα αλλάξουν?
Άβαταρ μέλους
By JBT
#244259
fot έγραψε:Η σκέψη για κάτι σαν το Juke είναι πολύ σωστή.

:s_omg
Άβαταρ μέλους
By markvag
#244282
JBT έγραψε:
fot έγραψε:Η σκέψη για κάτι σαν το Juke είναι πολύ σωστή.

:s_omg


Κοίτα, εμένα μ' αρέσει κιόλας εμφανισιακά... :oops: :s_wacko :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#244340 Ευτυχώς το juke έχει αυτή τη μούρη (μπράβο Νισσάν) γιατί αλλιώς μπορεί να είχα κάνει κάνα λάθος και να το είχα πάρει αντί για το 2008 :inlove: (honeymoon ακόμα :lol:)