Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#301769 Εχεις δικιο σε αυτο που λες :s_yes

Απλα ειναι πιο μικρα γραμματα, νομιζω στις περισσοτερες (αν οχι ολες) των περιπτωσεων οποιον κι αν ρωτησεις θα αναφερει το θεωρητικο νουμερο -αυτο δηλαδη που αντιστοιχη στο gear ratio σε συνδιασμο με τους τροχους κλπ- αν γνωριζει (πχ το 48, εγω πχ νομιζα οτι ηταν 50 :oops: ) ή θα σου πει: "Ε, νταξει μωρε, ταξιδευω με 150 κι εχει λιγο πανω απο 3000σαλ".... :lol:

Τωρα αν το πραγματικο ειναι 46.3, ναι δεν αποκλειεται καθολου.

Παντως δεν νομιζω οτι αναιρει το γεγονος οτι την γενικη κλιμακωση την λες μακρια.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#301772
Yugo_para_siempre έγραψε:Όσον αφορα το μεταχειρισμενο Α1 με τους 122 γιατι οχι; Υπερτιμημενο; Προβληματικος ο 1.4 των 122 ιππων; Δεν εχει χωρους;

Υπερυπερτιμημένο και υπερυπερτιμολογημένο. Δεν ξέρω πως καταφέρνει να είναι χειρότερο από yaris σε πάτημα.
Το 1.4 με τα 122 είναι το μόνο καλό πάνω του. Είναι απ' τους λίγους κινητήρες του vag που δεν είναι για πέταμα μετά από 100k km. Εννοείται πάει καλά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#301786 Και ο 1000αρης με τα 90hp πάει καλά, ίσως καλύτερα κι απ' το δικό μου, αλλά κατά τα άλλα μιλάμε για σκουπίδι ολκής.
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#301787
rocsta έγραψε:
Yugo_para_siempre έγραψε:Όσον αφορα το μεταχειρισμενο Α1 με τους 122 γιατι οχι; Υπερτιμημενο; Προβληματικος ο 1.4 των 122 ιππων; Δεν εχει χωρους;

Υπερυπερτιμημένο και υπερυπερτιμολογημένο. Δεν ξέρω πως καταφέρνει να είναι χειρότερο από yaris σε πάτημα.
Το 1.4 με τα 122 είναι το μόνο καλό πάνω του. Είναι απ' τους λίγους κινητήρες του vag που δεν είναι για πέταμα μετά από 100k km. Εννοείται πάει καλά.


Ειχες στην κατοχη σου ή εχεις οδηγησει αρκετα καποιο;

Οσον αφορα τους κινητηρες του VAG.
Το φιασκο με τον 1.4 τουρμπο-κομπρεσορα των 180 ιππων στα Polo GTi, Ibiza Cupra, Fabia RS ηταν τεραστιο. Ηταν τοσες πολλες οι περιπτωσεις προβληματων, αλλαγων κινητηρων και γενικοτερης ταλαιπωριας των ιδιοκτητων που νομιζω πως δεν χωρα περιθωριο αμφισβητησης, ενω η επιλογη να βαλουν τον 1.8 στους αντικαταστατες μιλαει απο μονη της.

Εχεις ομως βασιμα στοιχεια οτι γενικοτερα πανω απο 100.000 χλμ υπαρχουν σοβαρα προβληματα;
Δηλαδη οι 1.0, 1.2 εντασσονται εκει;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#301812 Όχι δεν το είχα αρκετά στην κατοχή μου (ευτυχώς). Οι απόψεις μου για τα δυναμικά χαρακτηριστικά είναι συνήθως από μικρές συμβιώσεις με αυτοκίνητα, πιστεύω ότι μπορώ όμως να έχω πολύ καλή συγκριτική γνώμη ακόμα και χωρίς μεγάλο χρονικό διάστημα. Λογικό βέβαια είναι να το πιστεύω όταν τα γράφω εγώ :lol:. Τα μόνα αυτοκίνητα που έχω πολύ στην κατοχή μου είναι jimny και 147.
Για τα μοτέρ που είπες, ναι είμαι σίγουρος ότι τα 1.4 με τούρμπο μόνο είναι σχετικά καλά μοτέρ. Καμία σχέση με τα υπόλοιπα μπουρδέλα για τα οποία είμαι πολύ πολύ επιφυλακτικός. Για τα 1.0 και 1.2 δεν έχω άποψη, δεν έχω αρκετές εμπειρίες ζημιών, ούτε με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη τους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#301816
rocsta έγραψε:To A1 είναι τραγικό αυτοκίνητο. Για κανένα λόγο.


+ άπειρο!

Απίστευτα σκληρή ανάρτηση, μιλάμε πως έφτασα να πιστεύω ότι αντί γι' αμορτισέρ έβαλαν ένα κομμάτι ξύλο... Σε αμάξι χωρίς σπορ ανάρτηση και με 15άρα ζάντα... :dizzy: :vava: Βλέπω κάτι Α1 με σπορ ανάρτηση και 17άρες και τους λυπάμαι... :lol:

Για εμένα μόνο αυτό θ' αρκούσε ως μειονέκτημα, αλλά το ότι στην ουσία παίρνεις ένα πολύ πιο ακριβό polo με λιγότερους χώρους, άθλια ανάρτηση (πόσο πιο άθλια θα μου πεις από του polo;;; κι όμως γίνεται! :lipsealed: :lol: ) και μαλακά πλαστικά, είναι οι παράγοντες που το κάνουν πανάθλιο. Μόνο το μοτέρ λέει (όσο δουλεύει... :innocent: :lol: ). Η μητέρα μου έχει Α3 και της το είχαν δώσει το Α1 όσο το Α3 επισκευάζονταν από ένα ψιλοτρακάρισμα... Φυσικά, το περιποιήθηκα καλό test drive στα πέριξ της Θεσσαλονίκης όρη... :whistlink: Άθλιο αμάξι. Πολύ σπάνια βγαίνω από αμάξι με τόσο αρνητική γνώμη, ακόμα και για κάτι εταιρικά i20 1,2 που είχα οδηγήσει βρήκα κάτι καλό να πω, για το Α1, ουδέν... :thumbsdown: Ακόμα και η μάνα μου το σιχάθηκε... :lol:

Αν θέλει ν' αγοράσει μαλακά πλαστικά ή αν θέλει να του πέφτουν σφραγίσματα σε μία βόλτα σε δρόμο με καλό οδόστρωμα (δεν μιλάμε για κακό - κλασσικό Ελληνικό - δρόμο... :lipsealed: ), ας το πάρει, αν θέλει κανένα σοβαρό αμάξι, ας δει κανένα fiesta, clio, 208...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#301836 Τι έχει η ανάρτηση του πολο;
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#301850 Καλή ερώτηση γιατί νόμιζω ότι σαν ανάρτηση είναι μια χαρά για το είδος

<
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#301882 Λαμβανω υποψη αυτα που γραφονται, απλα μου κανουν εντυπωση. ΤΟΣΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ;

Παντως παρατηρω κατι το εντυπωσιακο.
Τα Polo GTi και Ibiza Cupra με τον 1.4 TSi 180, με τα τοσα και πολυ σοβαρα προβληματα διατηρουν τιμες συγκρισιμες εως αρκετα καλυτερες απο τa DS3 THP, Abarth Grande Punto, Abarth Punto Evo και απο τις Mito 155 - QV.

Μπορει ολα να εχουν τα θεματακια τους, λιγοτερο ή περισσοτερο, αλλα το φιασκο με τον 1.4 TSi 180 δεν το πλησιαζει κανενα απο τα υπολοιπα και ομως τα VAGακια κρατανε τιμη πολυ πιο πανω απ' οτι θα περιμενε κανεις μετα απο τετοια σοβαρα προβληματα.

Αν κατι τετοιο γινοταν σε οποιοδηποτε απο τα αλλα η ανεκτικοτητα του αγοραστικου κοινου θα ηταν στα ταρταρα, το ιδιο και οι τιμες τους, ισως να μην πουλιονταν καν...
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#301972
rocsta έγραψε:
Yugo_para_siempre έγραψε:Όσον αφορα το μεταχειρισμενο Α1 με τους 122 γιατι οχι; Υπερτιμημενο; Προβληματικος ο 1.4 των 122 ιππων; Δεν εχει χωρους;

Υπερυπερτιμημένο και υπερυπερτιμολογημένο. Δεν ξέρω πως καταφέρνει να είναι χειρότερο από yaris σε πάτημα.
Το 1.4 με τα 122 είναι το μόνο καλό πάνω του. Είναι απ' τους λίγους κινητήρες του vag που δεν είναι για πέταμα μετά από 100k km. Εννοείται πάει καλά.


1)Aν φοραει εξτρα 17αρηδες τροχους, ή μαπα ελαστικα, τελειωμενα αμορτισερ, ευκολα...Παντως με 16αρες και ελαστικα σε καλη κατασταση, ειναι "βελουδινο" το πατημα του... :iconcool:

2)Συν την εργονομικη, καλη ποιοτικα, αλλα και καλα ηχομονωμενη καμπινα του...Κατα τα αλλα αδιαφορο οδηγικα και υπερτιμημενο...Βασικα ειναι το κλασσικο μικρο premium αυτοκινητακι για το γκομενακι ή τον trendy κονιορδο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#301974 Φτάνει ρε .. Όταν δεν συμφωνεί η γνώμη μας με τη δική σου για κάποιο αμάξι, το συγκεκριμένο που οδηγήσαμε πρέπει να είχε κάποιο ψεγάδι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#301976 Μόλις ξεκίνησα να το γράφω!
Μα πάντα όμως!
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#301977
Yugo_para_siempre έγραψε:Λαμβανω υποψη αυτα που γραφονται, απλα μου κανουν εντυπωση. ΤΟΣΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ;

Παντως παρατηρω κατι το εντυπωσιακο.
Τα Polo GTi και Ibiza Cupra με τον 1.4 TSi 180, με τα τοσα και πολυ σοβαρα προβληματα διατηρουν τιμες συγκρισιμες εως αρκετα καλυτερες απο τa DS3 THP, Abarth Grande Punto, Abarth Punto Evo και απο τις Mito 155 - QV.

Μπορει ολα να εχουν τα θεματακια τους, λιγοτερο ή περισσοτερο, αλλα το φιασκο με τον 1.4 TSi 180 δεν το πλησιαζει κανενα απο τα υπολοιπα και ομως τα VAGακια κρατανε τιμη πολυ πιο πανω απ' οτι θα περιμενε κανεις μετα απο τετοια σοβαρα προβληματα.

Αν κατι τετοιο γινοταν σε οποιοδηποτε απο τα αλλα η ανεκτικοτητα του αγοραστικου κοινου θα ηταν στα ταρταρα, το ιδιο και οι τιμες τους, ισως να μην πουλιονταν καν...


Nαι, το φιασκο ηταν μεγαλο, ταλαιπωρησε πολυ κοσμο, για διαφορετικους λογους που δεν ειναι της στιγμης προς αναλυση, αλλα πλεον στα περισσοτερα εξιδεικευμενα VAG συνεργεια, τα γνωριζουν, τα εχουν λυσει, εχουν πλεον ενημερωση, ετοιμες αναβαθμισεις κτλ...
Το Polo GTI 180 , αν καποιος θελει , προτιμαει διπλοσυμπλεκτο, ειναι μια καλη εναλλακτικη περιπτωση, στα μικρα γρηγορα hot-hatch.
ΑΠλως δεν ειναι ξεκαθαρα αυτο που γραφει, δηλαδη "GTI" ειναι περισσοτερο ενα μικρο GT , με σπορτιφ εσωτερικο, καλους χωρους για το μεγεθος-κατηγορια και με ευχαριστο πατημα, αποσβεση αναρτησης που θυμιζει λιγο μεγαλυτερο αυτοκινητο.
Αυτα, απο μια μικρη προσωπικη οδηγικη επαφη με το συγκεκριμενο... :)
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#301979
rocsta έγραψε:Φτάνει ρε .. Όταν δεν συμφωνεί η γνώμη μας με τη δική σου για κάποιο αμάξι, το συγκεκριμένο που οδηγήσαμε πρέπει να είχε κάποιο ψεγάδι.


Γιατι τι εγραψα? Καταρχας δεν ειπα οτι διαφωνω, απλως αναφερω κτ' εμε ενα πολυ πιθανο ενδεχομενο...

Δεν μπορω δηλαδη να εκφερω την αποψη μου?