Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#235912 Ανοίγω άλλο ένα θεματάκι, φιλολογικού ενδιαφέροντος περισσότερο, σχετικά με την κατηγορία των super-mini.

Πιθανότατα το 500αρακι θα αντικατασταθεί με κάποιο 5Θ super-mini ώστε να αποδεσμευτεί πλήρως το Audi από τους γονέους. Τα κριτήρια είναι πολύ συγκεκριμένα: να έχει ένα κάποιο design ώστε να αρέσει στη μητέρα, να ΜΗΝ είναι premium, να ΜΗΝ είναι VAG, να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση, να έχει όσο καλύτερο εξοπλισμό γίνεται (γιατί θα το καβατζώνω κι εγώ για να γλιτώνω καμιά βενζίνη), να είναι φθηνό στα πάγια/χρήση/συντήρηση. Το είδος του καυσίμου είναι αδιάφορο, αν και θα προσπαθήσω να είναι μικρό τουρμπάκι βενζίνη, και ίσως θα εξυπηρετούσε να είναι και αυτόματο αλλά όχι CVT. To budget ας πούμε ότι θα είναι 15.000€ αλλά δεν θα τα χαλάσουμε για 2-3.000€ ακόμα.

Δυστυχώς οι φίλοι μας οι Ιταλοί απουσιάζουν πλήρως από την κατηγορία αλλιώς θα ήταν πρώτοι στη λίστα. Άρα μας μένουν τα παρακάτω:

1) Opel Corsa 1.0T 115hp ή 1.3D 95hp
2) Ford Fiesta 1.0T 125hp
3) Toyota Yaris 1.5 Hybrid
4) Peugeot 208 1.6D 75hp

Τα έχω βάλει σχεδόν με σειρά προτίμησης. Το Corsa μου φαίνεται συμπαθέστο, αρέσει στη μαμά, έχει υπερπλήρη εξοπλισμό, είναι σχετικά καινούριο και έχει και 6 χρόνια εγγύηση. Το Fiesta δειχνει να είναι το πιο vmf, είναι πιο ενδιαφέρον οδηγικά από τα υπόλοιπα αλλά έχει το πιο φλύαρο εσωτερικό. Το Yaris είναι σταθερή αξία στην κατηγορία, με το hybrid να είναι και πλήρες αλλά έχει το κωλοCVT που δεν το θέλω καθόλου. Τελευταίο και καταϊδρωμένο το 208 που επίσης αρέσει στη μαμά αλλά με προβληματίζουν τα 1600cc και τα αστεία 75hp. Δυστυχώς το 1.2Τ βενζίνη μάλλον δεν εισάγεται στη χώρα μας αλλά θα το εξακριβώσω αυτό.

Αυτά. Πάνω κάτω όλα ξεκινάνε από 15.000€ και πάνε μέχρι 18.000€, τιμές καταλόγου, ανάλογα και τον εξοπλισμό και βέβαια παίζουν και διάφορες προσφορές κυρίως σε απινακίδωτα του 2015.

Any thoughts? Μου διαφεύγει κάτι? :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#235914 Μια χαρα ειναι ρε συ το cvt για τη δουλεια του στο yaris.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#235916 Και ποιο δεν είναι σ' αυτή την κατηγορία ρε μάστορα? Τα κριτήρια τα διάβασες, ανθρωπομεταφορέα θα πάρουμε, ακούω προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#235918 http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7315674/

To Peugeot γιατι με ντιζελ; Ακομα και το 1,2 με τα 82 αλογα καλυτερο ειναι και ξεκινα απο 13κατι.
Αυτο της αγγελιας ειναι με τα 110
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#235919 Θα δώσεις 18.000 για καινούριο Yaris full extra;

Επίσης οι Ιταλοί γιατί απουσιάζουν;
Panda diesel πχ...;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#235922
EDDIE_147 έγραψε:Θα δώσεις 18.000 για καινούριο Yaris full extra;

Επίσης οι Ιταλοί γιατί απουσιάζουν;
Panda diesel πχ...;


Super mini ζήτησε. Μόνο το αρχαίο Grande Punto υπάρχει σε πενταθυρο. Το οποίο βέβαια δεν είναι κακό.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#235923 Yaris μόλις πήρε ο προϊστάμενός μου σε 1.4d και το χω περιεργαστεί αρκετά. Δεν είναι κακό. Είναι πανακριβο βέβαια αλλά είναι πλήρες.

πχ: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7516923/

EDDIE_147 έγραψε:Θα δώσεις 18.000 για καινούριο Yaris full extra;

Επίσης οι Ιταλοί γιατί απουσιάζουν;
Panda diesel πχ...;

Είναι μία κατηγορία κάτω το Panda αλλιώς εννοείται θα ήταν στα πλάνα. Επίσης σε σχέση με τα super mini είναι στα ίδια χρήματα αλλά εντελώς φτωχό. Δεν έχει ούτε τις οθόνες, ούτε cruise control κτλ. Αν είχαν δεήσει να ανανεώσουν αξιοπρεπώς το Grande Punto θα το συζητάγαμε κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#235929 Το Clio? το 900ρι turbo με τα 90 ατίθασα φαίνεται ωραίο, κοστίζει κοντά στις 14.000€ και έχει αρκετό εξοπλισμό νομίζω.
Αυτόματο δεν πρέπει να έχει όμως και πρέπει να πας στο 1.5 πετρέλαιο και στα 18.000€

http://www.renault.com.gr/cars/newclio/ ... s-old.html
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#235941 Το Clio δεν το πολυσυμπαθώ για κάποιο λόγο. Προτιμώ το 208 από τα Γαλλικά. Πολύ ενδιαφέρον το 208 του λινκ πιο πάνω αν και θα προτιμούσα σε κάνα ανθρακί αντί για κόκκινο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#235953 Γιαρις υβριδικο ειναι το ποιο ακριβο της κατηγοριας. Ομως την διαφορα τιμης πιθανον να την περνεις πισω απο το κοστος του καυσιμου. Πιθανον ομως να βολευτεις με το Κορσα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#235957 Αμφιβάλλω αν το υβριδικό θα είναι οικονομικότερο εν τέλει από το αντίστοιχο diesel και υποψιάζομαι ότι θα χαντακώνεται και από το CVT. To Ψορσα με έχει ψήσει γιατί είναι και 6τάχυτο.

To Yaris ξέρουμε αν εξακολουθεί να είναι κατσίκι και να κοπανάει ή το χουν φτιάξει? :hmmm: