Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#174734 Εικόνα

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6460076/

Τις τελευταίες ημέρες λίγο πριν φτάσω στη δουλειά μου, πήρε το μάτι μου το εν λόγω RoΧι.
Δεν έχω σταματήσει να το δω, απλά στο τζάμι του γράφει τιμή 10.500 ευρώ.
Εξωτερικά δείχνει άψογο. Κάνω αναζήτηση στο car.gr και το πετυχαίνω.
"Φαίνεται" άψογο και από τις φωτογραφίες.

Δεν το έχω οδηγήσει, όμως πριν μερικά χρόνια με είχε πάει βόλτα ένας γνωστός που το είχε για κάποιο διάστημα.
Cosmo 231ps, μπλοκέ διαφορικό, χειροκίνητο 6άρι, ζύγισμα αν θυμάμαι καλά όχι απλά 50/50 αλλά 25% του βάρους στον κάθε τροχό, ήχος σκέτη πόρωση, στροφάρισμα στις 9.000σαλ+, 1300cc στα εφοριακά. Είχα πάθει την πλάκα μου και του είχα που του είχα respect, εκ τότε αυτός ο σεβασμός έγινε μεγαλύτερος.

Πόσο τρελή κίνηση είναι να δώσω την 10 ετών και 84.000χλμ πλέον 147, που όμως την έχω από τις ζελατίνες και ξέρω την κάθε βίδα της, και να πάρω ένα αυτοκίνητο 10ετίας με κατανάλωση(?) στο θεό, μεταχειρισμένο αγνώστου καταστάσεως αλλά joy machine;;;

Τι με προβληματίζει:

-Με δεδομένο ότι στην 147 πληρώνω τα 12λτ/100χλμ κατανάλωσης, πόσο παραπάνω θα καίει ένα RX-8 cosmo;

-Κινητήρας; Τι παίζει με τα rebuilt?

-Η Mazda δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Τι γίνεται με τα σέρβις και πόσο συχνή συντήρηση θέλει;

-Ανταλλακτικά. Βρίσκεις στην Ελλάδα ή γίνεσαι κολλητός του ebay?


ΥΓ: ΦΥΓΕ ΔΙΑΟΛΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ :rant:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#174738 Το 147 καιει 12 λιτρα αν το πιεζεις. Το άλλο θα καιει 20 στις ιδιες συνθηκες. Νομιζω το θεμα με τα ανταλλακτικα εχει λυθει.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#174739 + νομίζω αυτά τα μοτέρ πάνω από 80.000 χλμ, δεν....
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#174746 Και γιατί δεν γράφει πόσα χλμ έχει,το κρατάει για έκπληξη ?

.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#174749 Συναλφίστι ο ίδιος σατανάς με έχει κυριεύσει και εμένα αλλά οικογενειακές υποχρεώσεις δεν με αφήνουν να προχωρήσω.Αν οδηγήσεις κάποιο καλό Κόσμο σε βλέπω να προχωράς στην επόμενη κίνηση.Εγώ είχα οδηγήσει Θεσσαλονίκη-Αθήνα ένα από τα πρώτα Κόσμο που είχαν πουληθεί (40.000 + τοτε) και τιμόνι/σαζμάν μου έχουν μείνει αξέχαστα καθώς και ο χαρακτηριστικός ήχος του ρόταρυ.
Αν το αποφασίσεις προτίμησε να δώσεις κάτι παραπάνω για κάποιο καλό,μαμά εμφανισιακά, πιστεύω πως είναι future classic και η τιμή του είναι στο χώμα, δυστυχώς αγοράστηκε από
άτομα που νόμιζαν πως επειδή είναι φορολογικά 1300 θέλει τη συντήρηση και προσοχή ενός Accent, ξεχνώντας τη τεχνολογία και αυτά που προσέφερε
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#174770 Λοιπόν, ξεκινάμε από τον κινητήρα. Υποχρεωτική μια μέτρηση συμπίεσης, πολύ χοντρικά για να πάρεις μια ιδέα, αν δεις νούμερα με 8 είσαι ΟΚ για τουλάχιστον άλλα 75-100Κ χλμ, με 7 παίζεις από 50-75, με 6 θα αντέξει για max 50K χλμ, οτιδήποτε άλλο δεν το κοιτάς καν, εκτός και αν θες να κάνεις rebuild εντός ολίγου. Rebuild κάνουν αρκετοί, στην Αθήνα είναι 4-5, υπάρχει επίσης η επιλογή της "κούτας" (ακριβή) ή του refurbished (ένα "εγγυημένο" rebuild).

Περνάμε στην κατανάλωση (βενζίνης και λαδιού). Βενζίνη υπολόγιζε χοντρικά ένα 15αρι μέση, 16αρι στο Cosmo αν το πατάς συνεχώς. Σε ταξίδι με ελαφρύ πόδι μπορείς να "δεις" (δηλαδή να υπολογίσεις, δεν έχει trip computer να σου δείχνει κατανάλωση) μέχρι και κάτω από 10lt/100χλμ, αλλά αυτό είναι σπάνιο και υπό ιδανικές συνθήκες. Μέσα στη πόλη παίζεις 15-18, πάλι αναλόγως το πάτημα, σε βραδυνές εξόδους, κόντρες ή πίστες το 20αρι είναι το minimum. Επίσης το αυτοκίνητο καίει λάδι, αφού το ψεκάζει στους ρότορες. Πάει και αυτό ανάλογα με το πως το σκίζεις, αλλά χοντρικά πες 1000ml/2000χλμ. Επίσης καλό είναι να αλλάζεις συχνά λάδια, δεν θέλει κανά super duper λάδι, οπότε είναι φθηνή η αλλαγή τους.

Το αυτοκίνητο είναι απλά υπέροχο, full εξοπλισμένο, πολύ σβέλτο εώς γρήγορο, όχι όμως φαναροκοντράδικο. Είναι για διαδρομές, για στροφιλίκια, για πίστα, για παντιλίκια :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#174829 Καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες. Πάρτο και προσεχέ το.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#174848 Αντίστοιχο θέμα είχε φτιάξει κι ο Heras πριν κάνα χρόνο. Πολλές σελίδες με σωστές τοποθετήσεις. Καλό θα ήταν να το διαβάσεις ή να συγχωνευθούν τα δύο θέματα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#174878 Πάντως, το ρόχι δε θα ταίριαζε στο απήλ και στο τσιλιού στυλ του Μπούσσο (έχοντας δει 2 3 5 φωτό στο διαδίκτυο). Χάθηκε ο κόσμος για μία slk με ντύσιμο μεμβράνη περλέ ή ένα tt ??
Άβαταρ μέλους
By drdino
#174887 Σωστό, αν κι έχω δει κλαρίνα με ροχι που φοράει κανένα veilside.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#174890 RX8 αξίζει με τα μπουνια για 2ο αμάξι που συνειδητά θα έχεις για βόλτες και γούστα.
Για καθημερινή χρήση ο Άσος είναι ο πλέον αρμόδιος να μιλήσει αλλά ξέρω άτομο που το είχε για κάθε μέρα και έκλαιγε (true story).
Πιο "λογικη" ή αγορά μιας εξακυλινδρης bmw για κάθε μέρα. Τα παραπάνω τέλη δεν φτάνουν τις επιπλέον βενζίνης.

ΥΓ: 12 κατανάλωση ή 147;;; :omg: :omg: :omg:
Εγώ μέσα στην πόλη δεν ξεπερνώ τα 10 και έχω και 17".
Και στα 103.000 χλμ δεν έχω αλλάξει μπουζί που αναμένεται να φτιάξουν και άλλο το νούμερο.
Κατι λάθος γίνεται Μπούσε... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#174960
EDDIE_147 έγραψε:Και στα 103.000 χλμ δεν έχω αλλάξει μπουζί που αναμένεται να φτιάξουν και άλλο το νούμερο.

:s_omg
γιατι δεν τα αλλαξες ποτέ?