Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#338637 Εχουν συζητηθει μαλλον καποια πραγματα σχετικα. Αλλα ας τα ξαναμαζεψουμε και ας βοηθησει οποιος μπορει.

31/12 με 5/1 θα φιλοξενηθουμε με την κοπελα μου στις Βρυξελλες. Δεδομενου οτι η κοπελα που θα μας φιλοξενησει ειναι εκει μονο ενα μηνα, δεν ξερω ποσο καλα εχει μαθει την πολη, τα μερη, τα αξιοθεατα και τα λοιπα που αξιζει να επισκεφτει κανεις οποτε θα ηθελα και μια βοηθεια απο εσας.

Προτεινετε περιοχες για περπατημα, αξιοθεατα, ωραιες μπυραριες με τοπικες μπυρες/διακοσμο, φαγαδικα, βαφλαδικα, χριστουγεννιατικες αγορες και γενικα οτι νομιζετε οτι αξιζει να επισκεφτει κανεις εκεινες τις μερες. Επισης αν εχετε καποιο αποδεδειγμενο καλο αξιολογο site με μαζεμενες επιλογες ευπροσδεκτο και αυτο.

Αξιζει μονοημερη για Bruges η τζαμπα ταλαιπωρια γιατι σε μια μερα δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα; Αν οχι εκει ισως αξιζει καποια αλλη εκδρομη εκει τριγυρωq; Βασικα και καθολου εκδρομη να μην παιξει δεν πειραζει.

Καλως εχοντων των πραγματων η κοπελα θα ειναι για καιρο εκει περα οποτε θα εχουμε την ευκαιρια να την επισκεφτουμε ξανα, υγεια να χουμε.

Ακουω! :)
Άβαταρ μέλους
By skous
#338649 Οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ Βρυξελλών αξίζει. Oπότε καλύτερα να κάνεις 5 μονοήμερα :) Bruges, Gent κλπ.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#338690 Ήμουν πριν απο μισό μήνα εκεί σε παρομοια φάση. Θα επανέλθω

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#338829 Εγώ έχω μια θεία (σαν ξαδέλφη μου) εκεί και την είχα επισκεφτεί πριν από χρόνια. Ένα πράμα μου έχει μείνει, είδα ότι υπάρχει ακόμα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

La Maison Wittamer
6-12-13 Place du Grand Sablon
1000 Brussels

(συγνώμη για τις θερμίδες....) :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#338906 Με ενδιαφέρει και εμένα , καθώς έχει προγραμματιστεί το επόμενο ταξίδι για Μπριζ , Γάνδη.
Να θυμήσω ότι στην Γάνδη μένει μόνιμα και εργάζεται ο babs 1.6 , του οποίου οι συμβουλές θα είναι χρήσιμες..
Άβαταρ μέλους
By 224v
#339160
gianik έγραψε:Με ενδιαφέρει και εμένα , καθώς έχει προγραμματιστεί το επόμενο ταξίδι για Μπριζ , Γάνδη.
Να θυμήσω ότι στην Γάνδη μένει μόνιμα και εργάζεται ο babs 1.6 , του οποίου οι συμβουλές θα είναι χρήσιμες..


Και στην Κνοκ, ειναι μια καλη βολτα πλαι στην Bruges, Στην Brugesφυσικα μπορεις να περασεις ολη την ημερα βολταροντας ειναι μαγεια..
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#339187 Πολλές μέρες για Βρυξέλλες, σίγουρα να πας και εκτός , θα συμφωνήσω με τον skous.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355894 Κοιτάω λίγο το πρόγραμμα για τραίνα κ.λ.π.

οι γνώστες τι προτείνουν¨?
Όπως το έχω στο μυαλό μου , αφιξη Πέμπτη πρωί στις Βρυξέλλες και απευθείας με τραίνο (1 ώρα ταξίδι) για Μπρυζ (διαμονή 2 νύχτες) , Σάββατο πρωί πάλι με τραίνο (περίπου 30΄ ταξίδι) για Γάνδη (άλλες 2 νύχτες εκεί) . Δευτέρα πρωί Γάνδη---->αεροδρόμιο Βρυξελλών για επιστροφή. :hmmm:
δλδ
Πέμπτη Μπρυζ (διανυκτέρευση)
Παρασκευή Μπρυζ (διανυκτέρευση)
Σάββατο Γάνδη (διανυκτέρευση
Κυριακή Γάνδη (διανυκτέρευση)



η άλλη εναλακτική είναι να μην διανυκτερεύσουμε Γάνδη , αλλά να πάμε ημερήσια εκδρομή και την τελευταία μέρα να διανυκτερεύσουμε Βρυξέλλες ώστε και να δούμε και την πόλη εκεί.αυτή η εναλλακτική έχει και το ''ψυχολογικό'' πλεονέκτημα ότι την ημέρα που επιστρέφουμε θα είμαστε ήδη Βρυξέλλες δλδ κοντά στο αεροδρόμιο...

δλδ
Πέμπτη Μπρυζ (διανυκτέρευση)
Παρασκευή Μπρυζ (διανυκτέρευση)
Σάββατο Γανδη (ημερήσια)
Κυριακή Βρυξέλλες (διανυκτέρευση)


Απ΄ότι βλέπω γενικά τα τραίνα τους ειναι οργανωμένα ,έχουν αρκετά δρομολόγια και δεν ειναι και πολύ ακριβά..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#355904 Την κουρτινα Β απο εμενα. Τα τραινα ειναι γενικα ΟΚ στο Βελγιο. Ποιο ξενοδοχειο εκλεισες στην Γάνδη;

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#355909 Στον αφρο. Ωραιος

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355915 Βασικά το έκλεισα επειδή είναι δίπλα στον σταθμό του τραίνου..

για Μπρυζ έχεις υπ όψιν σου κάποιο?



εχω κάνει δωρεάν κράτηση σε αυτά :
1. https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Re ... vince.html

2. https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Re ... vince.html

3. https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Re ... vince.html

4. https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Re ... vince.html (το πιο ακριβό αλλά και το πιο όμορφο..)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#355916 Εγω ειμαι παιδι των αλυσιδων, για διαφορους λογους. Γανδη εμεινα στο Holiday Inn Express για λογους ευκολιας αφου δεν ειχα καμια ορεξη να μπλεξω με δεξιοτιμονη μαουνα μεσα στα στενα της πολης και το πάρκινγκ ηταν φτηνοτερο. Αν δεν ημουν με το αμαξι θα εμενα στο Marriott στο κεντρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#355919 αναφερεσαι για Γανδη εε??


για Μπριζ?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#355929 Το δευτερο πακετο και απο εμενα.

Ασχετες πληροφοριες

Εμεις Μπριζ καθησαμε λιγες ωρες. Φυγαμε περιπου 10.30 απο Βρυξελλες και μετα φυγαμε 18.00 απο Μπριζ. Χειμωνας με κρυο και βροχη για λιγες ωρες δεν βοηθησε για περισσοτερες βολτες. Βγηκε γρηγορα η κουραση και το κρυο.

Το τραινο ειναι περιπου μια ωρα. Ετρεχε μια προσφορα και πληρωσαμε 10 ευρω πηγαινελα το ατομο. Κανονικα νομιζω οτι ειναι περιπου 14 ευρω η μια διαδρομη. Γανδη ειναι ακριβως στην μεση της διαδρομης.

Σε 2 μερες θα προλαβεις να δεις σχεδον ολο το Μπριζ (θα εχεις και μεγαλυτερη μερα τοτε).

Βρυξελλες επισης σε μια μιση μερα θα προλαβεις να δεις τα κεντρικα σημεια.

Αυτο που θα πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι το τραινο απο Βρυξελες για αεροδρομιο κανει περιπου μιση ωρα αλλα με το που κατεβεις στο αεροδορμιο εχει ελεγχο ασφαλειας και ολοι οι επιβατες περνανε απο εναν σταθμο ελεγχου (αν καταλαβα καλα) που δημιουργει μεγαλη καθυστερηση. Δεν ξερω αν θα το εχουν μεχρι τοτε αλλα καλο ειναι να το εχεις κατα νου οταν υπολογιζεις τους χρονους σου.